Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: ilość ryb w akwarium  (Przeczytany 4809 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Agnes

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« : 2003-04-23, 23:01 »
I znowu mam pytanko :) W tej chwili posiadam akwa o pojemności 72 l. Żyją sobie w nim takie rybki: 4 molinezje, 4 gupiki, 3 danio, 2 razbory klinowe, 3 neonki, 3 kiryski i 2 prętniki karłowate. Czy mogłabym coś jeszcze dokupić czy już wystarczy? Chciałabym jeszcze dorzucić np mieczyki, ale nie chce przesadzić. A jak bojownik czułby się w takim skladzie ryb? Czy lepiej go nie dodawać?? Pozdrawiam - Aga
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #1 : 2003-04-24, 00:11 »
narazie wygląda ok. tylko weź pod uwage, że ryby a przedewszystkim gupiki i molinezje będą sie rozmnażać na akord. Wtedy może być ciasnawo, mam akwa 120l. a w nim 40 małych i 4 średnie ryby, widze, że robi sie ciasnawo!
Zapisane

Agnes

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #2 : 2003-04-24, 08:57 »
tak wiem...narazie młode są zjadane, w razie czego zawsze je gdzieś oddam, mam znajomych akwarystów, albo sprzedam do sklepu za jakieś grosze. A czy moge dokupić jeszcze ze dwa mieczyki? Czy lepiej już nie?
Zapisane

Forum Zwierzaki

ilość ryb w akwarium
« Odpowiedz #2 : 2003-04-24, 08:57 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #3 : 2003-04-24, 10:33 »
czym więcej ryb tym gorzej, nie potrafie ci odpowiedzieć bo nie widze akwarium nie znam wymiarów, wybór należy do ciebie, ale ja na twoim miejscu bym nie dokładała następnych.
Zapisane

ziabak

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #4 : 2003-04-27, 10:56 »
Agnes - masz już przerybiony zbiornik, jak jeszcze coś dokupisz to będzie nie za dobrze rybkom... Poza tym mieczyki nie nadają się do małego akwa - musi być co najmniej 100l - to dość duże ryby...

Harpia - u Ciebie to już niemal "konserwa" - co to za rybki jeśli można spytać i jak duże są już te małe? Postaraj się rozdzielić to stado na kilka zbiorników bo to straszne przerybienie...
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #5 : 2003-04-27, 11:14 »
akurta tu sie mylisz, ''konserwy'' niemam. nie przeczytałeś że to małe ryby? wielkości młodych gupików.
Zapisane

ziabak

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #6 : 2003-04-27, 11:20 »
no dlatego pytałam o wielkość...
Zapisane

Agnes

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #7 : 2003-04-27, 22:22 »
no cóż, nie wiedziałam, że już moje akwa jest przerybione. Oczywiście już nie mam zamiaru kupować więcej rybek. Co do mieczyków to z tego co wiem to ryba jak jest w mniejszym zbiorniku po prostu nie urośnie duża, albo bedzie rosła dużo wolniej. Nie wiem moja mama miała 80-litrowe i trzymała tam mieczyki, nie było też żadnych problemów.
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #8 : 2003-04-27, 22:27 »
ciekawe, gdyby każdy miał użądzić sobie baniak tak jak mówi ziabak to wątpie, żeby kogoś było stać (w końcu takie akwarium to nie pare złotych)    
mieczyki trzymałam w 50l. i bardzo dobrze sie czuły (przerybienia nie było)
Zapisane

Forum Zwierzaki

ilość ryb w akwarium
« Odpowiedz #8 : 2003-04-27, 22:27 »

ziabak

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #9 : 2003-04-27, 23:38 »
Wiecie - ja mam zasadę, że jeśli nie mogę zapewnić odpowiednich warunków do trzymania danych zwierząt - w tym ryb... to po prostu kieruję swoją uwagę na te którym mogę... W taki sposób jak piszecie można założyć każde akwarium z każdymi rybami - bo nie urosną.. ale czy to dobre dla ryb? Każdy patrzy z innego punktu widzenia - Wy - aby była taka ryba jaką sobie wymarzyliście... a ja - aby ta ryba miała odpowiednie warunki w minimum tego co można w ogóle zapewnić w akwarium... Jeśli kogoś stać na małe akwa ze sprzętem - to niech tam trzyma małe rybki i w niewielkich ilościach... a nie welona w 22 litrach... Każdy musi mierzyć swoje możliwoście niestety wg "kieszeni" - ale to nie znaczy, że w związku z ograniczonymi możliwościami np. finansowymi mamy hodować zwierzęta w nieodpowiednich warunkach. Takie jest moje skromne zdanie - i od tego w jaki sposób podejdzie do tematu potencjalny początkujący akwarysta zależy jakie warunki swoim zwierzętom zapewni... ja wiem ze swojego kilkunastoletniego doświadczenia w hodowli wielu ryb iż podstawą jest odpowiedni dobór gatunków do wielkości zbiornika - inaczej szereg rozczarowań niestety... a potem człowiek się zraża, bo mu rybki padają z częstotliwością zastraszającą... albo robią się karzełki z okazów mogących osiągnąć kilkanaście cm długości. To chyba nie tędy droga aby tylko mieć... ale aby cieszyć się pięknem i podziwiać zachowania...
Zapisane

ZEMAT

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #10 : 2003-04-28, 06:47 »
a ja tam mam 120 l akwarium i mam 120 ryb i jeszcze urodziły się molinezje chyba ze 100 :)
Zapisane

ziabak

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #11 : 2003-04-28, 06:57 »
Bardzo im na pewno luźniutko ;) ... ja raczej preferuję właściwe proporcje obsady do pojemności zbiornika. Ale każdy robi co uważa za stosowne... widzę, że moja osoba jest niezbyt mile widziana na tym forum - żegnam więc i życzę powodzenia w zarybianiu zbiorników.
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #12 : 2003-04-28, 07:47 »
czemu ziabak, nie odchodz, jak pisałaś każdy ma swój sposób myślenia, też niezabardzo ciesze sie z welonki w 22l. ale moge w takim wypadku tylko doradzić, żeby ryba miała jako takie warunki, nie będe trzymać ludzi za ręce w sklepie zoo. Ja też najbardziej chciałabym dobra ryb, ale niekiedy to prawie niemożliwe, żeby każda ryba miała wielkość dostasowaną do rozmiarów, na szczęście welony mam jeszcze malutkie (3-5cm.) i mogą sobie pływać w 50l. Mam pare teleskopów w akwarium towarzyskim 120l. nie widze tam tłoku, ryby są zdrowe, aż za dobrze odżywione :P i sie zalecają do siebie.  

ZEMAT czemu jesteś gość forum? cielęco to wygląda.
Zapisane

ZEMAT

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #13 : 2003-04-28, 07:53 »
mi się podoba, alechałbym mieć przypis Psiego Forumowicza :lol: :)
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #14 : 2003-04-28, 08:00 »
:lol:  :lol:  :lol:  :lol: Dobre, naprewde dobre, zwaliło mnie z krzesła   :lol:  :lol:  :lol:
Zapisane

Forum Zwierzaki

ilość ryb w akwarium
« Odpowiedz #14 : 2003-04-28, 08:00 »

ZEMAT

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #15 : 2003-04-28, 08:21 »
ponieważ nie zależy mi na ilości postów i z tego tytułu rangi :lol:
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #16 : 2003-04-28, 08:22 »
ale nie będziesz psim forumowiczem jak sie nie zarejstrujesz, chyba będzie ciągle gość forum.
Zapisane

ZEMAT

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #17 : 2003-04-28, 08:29 »
HE HE
ja w imię protestu jestem taki użytkownikiem no raczej MODERATOREM :lol:
Nie lubię tz. nabijaczy postów
Zapisane

ziabak

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #18 : 2003-04-28, 21:32 »
Harpia - no to jednak jestem :) Wiesz - ja bardzo cenię właścicieli sklepów, którzy doradzają kupującym - w większości zwykle niezorientowanym - bo początkującym. Przeglądałam trochę forum i wiem, że doradzasz.  8)

Mam pytanie - czy masz jakieś akwa stojące blisko okna? Chodzi mi ot problem z glonami - w jednym z moich zbiorników zarasta mi wszystko maksymalnie... a nie chcialabym stosować jakiejś szkodliwej chemii - czy jest na to jakiś sposób poza mechanicznym usuwaniem glonów? (dodam, że to zbiornik 112 l, obsada: 4 naskalniki Dickfeldi i 3 muszlowce multifacjatusy, ph ok. 8,6 temp dość wysoka u mnie w mieszkaniu - bez dogrzewania mam 28 stopni. Nie ma roślin, same marmury i piaskowce, podłoże - piasek.) Nie wiem czy walczyć jest sens z tymi glonami... a może je po prostu zostawić w spokoju?
Zapisane

ziabak

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #19 : 2003-05-02, 21:17 »
hmm... nikt nie ma pomysłu?
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #20 : 2003-05-02, 22:04 »
witaj, troche mi serwer nawala i wchodze na łapu capu, ja mam wszystkie okna zasłonięte blachą, ale w domu trzymam 120l. przy oknie i  mocno nie zarasta, wystarczy mi skrobak (czyścik) lub przejechanie gąbką, nawet samą ręką wystarczy. Preparatów nie używam bo niechce wlewać byle czego do ryb a pozatym to wogóle nie działa. Ostatecznie ślimaczki lub kosiarki.        
Jak ci sie chowią muszlowce?? własnie szukam życiowych wiadomości o muszlowcach wielopręgich (muszelki już mam :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

ilość ryb w akwarium
« Odpowiedz #20 : 2003-05-02, 22:04 »

Asmi

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #21 : 2003-05-02, 22:05 »
Dobrze byloby sprawdzic ile jest azotanow i fosforanow. Glony je uwielbiaja. Jesli jest za duzo moze pomoze czesta podmiana wody. Na glony dobre sa rosliny szybko rosnace takie jak kabomba czy moczarka.



 
Cytuj
Mam pytanie - czy masz jakieś akwa stojące blisko okna? Chodzi mi ot problem z glonami - w jednym z moich zbiorników zarasta mi wszystko maksymalnie


Jesli akwa stoi blisko okna i dluzszy czas jest naslonecznione to powinnas je ustawic w innym, nienaslonecznionym miejscu. Za duzo swiatla tez powoduje wzrost glonow.
Zapisane

ziabak

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #22 : 2003-05-02, 22:22 »
Gdyby nie to, że te glony naprawdę się potwornie szybko i wszędzie rozrastają (nie tylko szyby.. wszystkie skałki, nawet jest warstwa na piasku :( to by mnie tak nie irytowały... oczywiście używam czyścików i gąbki również, ale z kamieni i podłoża to się tak nie da za bardzo... nie chcę rybom co chwile przestawiać w akwa... to nie wskazane.

Akwa stoi bokiem do okna - ale nie tuż przy nim.. jednak wiążę powstawanie tych glonów właśnie z ustawieniem bo w dwóch pozostałych zbiornikach takiej plagi nigdy nie miałam. Mam żaluzje - więc nie jest to bezpośrednie nasłonecznienie... azotany sprawdzałam - są w porządku... fosforanów nigdy nie badałam - są testy? podmieniam wodę mniej więcej co dwa tygodnie w ilości około 15%.. a glony mi się rzuciły właściwie zaraz po założeniu zbiornika i nieprzestanie trwają do dziś...

Może spróbuję jakieś rośliny wprowadzić... tyle że pewnie rybeńki je załatwią w ciągu kilku dni...

Co do muszlowców - zakupiłam 5 sztuk, z tych pięciu chowa mi się trójka... nie było choroby - myślę że one ze sobą walczyły i dwa niestety nie wyżyły :( Z trójki na razie nie widzę aby dobrała się para - nie wiem nawet czy są różnej płci - bo na razie wszystkie mają około 2 cm - strasznie trudno rozpoznać ich płeć.. w takiej obsadzie są już długo - myślę że nic się nie zmieni - już się dogadały ze sobą i z naskalnikami - każda rybcia ma swoją "norkę".  Muszlowce pobudowały super korytarze pod skałami i pod tym zarastającym korzuchem z glonów - są niezłymi budowniczymi :) Naskalniki z niektórych norek korzystają i sobie przywłaszczyły. Ogólnie fajne rybcie - czekam tylko aż się coś dobierze... a może mam po prostu jedną płeć..
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #23 : 2003-05-02, 23:01 »
możliwe, samce rosną szybciej i sa o połowe wieksze, mają większą, dłuższą płetwe odbytową i trosze wyrazistrze barwy na płetwach (odcień niebieski)  
spróbuj podmieniać wode co tydzień tak (masz 112l.) z półtora do dwóch wiader. Ja tak podmieniam i glonów niema a azotanów nigdy nie sprawdzałam (wogóle trudno mnie zapędzić do testów) Spróbuj wpuścić ślimaki niewiem może ampularie świetne są kosiarki, zawsze mam stadko 5-8 sztuk w każdym baniaczku :)
Zapisane

ziabak

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #24 : 2003-05-03, 10:08 »
A kosiarkom tak wysokie ph nie będzie przeszkadzało? Mam 8,6 w tym zbiorniku...
Zapisane

Asmi

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #25 : 2003-05-03, 10:22 »
"Kosiarka występuje na obszarze Azji pd.-wschodnie (m.in. Mekong). Ryba spokojna, zajmuje środkową strefę w akwarium. Dorasta do 15 cm długości. Bardzo skuteczna w zwalczaniu plagi glonów nitkowatych w akwarium. Nierozmnażana w akwarium. Optymalna temperatura 24-26°C, pH 6,5-7,5, woda miękka do twardej."
Zapisane

ziabak

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #26 : 2003-05-03, 10:28 »
... no właśnie... tak ja myślałam - pozostaje mi gąbka i czyścik...
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #27 : 2003-06-04, 13:25 »
mozna mieć przecież pozyczną kosiarkę...
Potrzeba tylko:
1. Zaufany znajomy.... stabilne zdrowe akwarium.
2. ryba.

Ja sobie pożyczam plekusia... to jesttak juz nauczona ryba ze wyciągam ją za płetwe grzbietową z wody a ona nie protestuje...
I po prostu wposzczam ją na noc do wody. Kosiarka to jest raczej delikatniejsza rybka to nie wiem czy wyjdzie...
 
Plekus wędrowniczek ma 25 cm i przez noc wyczyści wszystko. Nie ma na niego mocnych...
Zapisane

Forum Zwierzaki

ilość ryb w akwarium
« Odpowiedz #27 : 2003-06-04, 13:25 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #28 : 2003-06-04, 14:55 »
ja sobie sprawiłam zastęp glonusi, a każdym akwa po 6 maluszków takich przecinków (1-1,5cm) szaleją po glonach aż miło patrzeć :)
Zapisane

Asmi

  • Gość
ilość ryb w akwarium
« Odpowiedź #29 : 2003-06-04, 15:35 »
Cytat: harpia
ja sobie sprawiłam zastęp glonusi, a każdym akwa po 6 maluszków takich przecinków (1-1,5cm) szaleją po glonach aż miło patrzeć :)



Szaleja jak sa male, potem juz jesc glonow nie beda.
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.075 sekund z 29 zapytaniami.