Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: RAW/NEF  (Przeczytany 5692 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
RAW/NEF
« : 2007-10-29, 16:55 »
Mam mały problem... zrobiłam fotki w swoim aparacie (Nikon D50) , ale przed sesją przestawiłam w menu aparatu format plików z JPG na RAW. Teraz zrzuciłam je na komputer i zapisały się w dziwnym formacie - .NEF . Chciałabym je edytowac i podglądnąć, ale... no właśnie, w PS pisze, że on nie obsługuje tego typu plików...  :| A zależyy mi na tych fotkach. Czy to trzeba jakoś przekształcić na jpg?
POMOCY :(
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: RAW/NEF
« Odpowiedź #1 : 2007-10-29, 18:24 »
NEF to RAW tyle że stosowany przez nikona. Aby otworzyć je w PS potrzebujesz Adobe Camera Raw Konverters (ACR) w wersji 3.2 lub nowszej i zapisać go w \Adobe\Plug-Ins\CSx\File Formats.
ACR

Ew. użyć Nikon RAW-Konverter np. Nikon Capture i Nikon Capture NX.

Dla Visty jest update umożliwiający podglądanie rawów.

Trochę o RAW:
http://www.outbackphoto.com/artofraw/index.html
Zapisane

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: RAW/NEF
« Odpowiedź #2 : 2007-10-29, 21:42 »
Dzieki po raz XXX... :) Spróbuję z plug-inem i photoshopem (czy bedzie taki plugin dzialal ze zwyklym CS-em?), ściągnęłam jakiś program, ale te zdjęcia strasznie tracą w kolorze, nawet po edycji... :|
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: RAW/NEF
« Odpowiedz #2 : 2007-10-29, 21:42 »

PorannaRosa

  • Gość
Odp: RAW/NEF
« Odpowiedź #3 : 2007-11-02, 13:21 »
RAW to dane praktycznie bez obróbki softwarowej przez aparat, a tym samym nasycynie kolorów, kontrast są dużo mniejsze niż zazwyczaj. Ma też to swoje plusy, m.in. większy potencjał zdjęcia przy obróbce na kompie. Może podeślij jakąś próbkę działań i źódło na priv, zobaczę czy da się uzyskać coś lepszego.
Zapisane

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: RAW/NEF
« Odpowiedź #4 : 2007-11-03, 19:52 »
Ok, jutro podeślę, bo na tym komputerze nie mam. :)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.047 sekund z 24 zapytaniami.