Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Hmmm, poradzcie  (Przeczytany 6574 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Niulik

  • Gość
Hmmm, poradzcie
« : 2007-06-11, 05:17 »
Witam Was serdecznie, pisze do Was z prosbą, wczoraj kupilam z moim chlopakiem dwie sliczne welonki + cale wyposazenie dla nich, tzn akwarium (nie kule) filtr, akwarium ma pokrywe ze swiatelkiem, roslinki i chyba to bylo najpotrzebniejsze, wczoraj wszystko pieknie ulozylismy i podlaczylismy, wpusilismy nasza Fante i Sprite bo tak nazwalismy nasze cuda, woda byla ladna klarowna, a dzis rano wstajemy i jest troche metna :(  :help: :help: czy mozecie mi powiedziec czy my cosik zle zrobilismy ?? Wogole czy filtr ma byc nastawiony na mocno czy srednio i ile ma chodzic. Nie chcielibysmy zeby rybki nam padly, a jakos tak dziwnie mi sie wydaje oddychaja, chyba ze za duzo sie gapie na nie od wczoraj. Aha i zauwazylam ze jak chodzi filtr to rybki plywaja na dole, wogole nie podplywaja do gory a jak go wylaczymy to podplywaja na gore, a filtr nam pan polecil w sklepie FLUVAL 2plus, z gory dzieki za odp, jak bede miala fote to w odpowiednim dziale Wam pokaze nasza Fante i Sprite :) pozdrawiam
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedź #1 : 2007-06-11, 12:12 »
Trochę zrobiliście na opak kupują wszystko razem. Najpierw zakłada się akwarium, potem daje się mu min. 2 tygodnie na dojrzewanie i dopiero po tym czasie kupuje się ryby. Jakiej wielkości jest akwarium? Filtr powinien działać cały czas, tylko wtedy spełnia swoje zadanie.  Można jego strumień ustawić tak, aby nie przeszkadzał rybom, ew. użyć deszczowni. Jeżeli woda zaczęłaby przypominac mleko to może być to objaw "zakwitu pierwotniaków", wówczas należy dobrze napowietrzać wodę i czekać.
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedź #2 : 2007-06-11, 12:27 »
jak stwierdziła rosa: zaczęliście dość nierozważnie.

mam nadzieje ze akwarium duże kupiliście (minimum 80 litrów przy dwóch welonach). niestety macie niedojrzałą wodę, ryby mogą sie rozchorować, rośliny też mogą mieć kłopot z przystosowaniem.

generalnie ustawienie filtra zależne jest też od rozmiarów akwarium, bowiem w małym za silny prąd jest niezdrowy. zatem podajcie więcej szczegółów :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Forum Zwierzaki

Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedz #2 : 2007-06-11, 12:27 »

Niulik

  • Gość
Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedź #3 : 2007-06-11, 18:20 »
Akwarium mamy 25 litrow i filtr Fluval2plus, a my sie tak wczoraj cieszylismy na te rybki, a pan w sklepie niby tak doradzal dobrze, rybki maja sie teraz ok, woda nadal metna ale nie bardzo, mam nadzieje ze nic nie bedzie tym rybka bo ja juz zdazylam bardzo je pokochac i ten koles w sklepie mogl powiedziec ze najpierw mamy zalozyc akwarium i przyjsc gdzies za tydzien po rybki, ale pewno chcial od razu zarobic, a malo za to wszystko pieniazkow tam nie zostawilismy   :/
Zapisane

Luka

  • Gość
Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedź #4 : 2007-06-11, 18:28 »
25l? xO 25l to mało nawet dla jednego welona... Jeden welon min. 40l...
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedź #5 : 2007-06-11, 18:41 »
Niulik jak luka powiedziała to minimum to 40l. Lecz najlepiej 50-60 l :) każdy kolejny welon to jak się nie mylę o 20l więcej. Jeśli masz mały żwirek będzie zamętniał wodę.......musi opaść, no i woda jest niedojrzała. Woda musi się dokładnie przefiltrować. Powinieneś najpierw poczytać o rybkach a potem dopiero je kupować.....nie warto prosić o radę sprzedawcy, oni wciskają byle g***o każdemu byle by sprzedać
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedź #6 : 2007-06-11, 20:19 »
no to albo rybki albo akwarium...

jak chcecie dobrze dla welonek to kupcie akwa minimum 60 litrów, jak chcecie zostać przy małym to oddajcie welonki i sprawcie sobie np proporczykowce z kap lopez.

i na przyszłość:
zasada nr 1 NIGDY NIE SŁUCHAJ SPRZEDAWCY
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Anubias:)

  • Gość
Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedź #7 : 2007-06-15, 16:46 »
Zgadzam się z "pao" NIGDY NIE SŁUCHAĆ SPRZEDAWCY! Oni chcą zarobić!

Ja pamiętam jak zakładałem akwarium z welonkami (których nistety już nie ma na tym świecie). Byłem kompletnym laikiem w tych aprawach. Sprzedawca wcisnął mi kulę o pojemności 5 litrów (grrr) i powiedział że mogę w niej śmiało hodować 2 welonki (nie muszę wiedzieć jak skończyły). Mało tego! Powiedział, że wodę w tej kuli należy zmieniać raz w tygodniu. A ryby już po jednym dniu pływały pod powierzchnią łapiąc powietrze. (KOMPELTNY IDIOTA)

Teraz od ponad roku cieszę oczy 72 l akwarium z 2 pięknymi welonami, które na szczęście nie chorowały:).

Ale rada dla "Niulika" - 25l to za mało! 70-80 l w zupełności wystarczy. Mętna woda może być z kiku przyczyn:

1) Zazwyczaj przy nowo założonym akwarium woda mętnieje od żwiru,
2) Przekarmianie ryb (2 x dziennie wystarczy porcjami które zjedzą w ciągu 2-4 minut)
3) Wynik przekarmiania - ryby więcej wydalają odchodów (a welony to mistrzowie w robieniu bagna:) a tym samym więcej odpadków.
4) Słaby filtr, który ledwo nadąża z oczyszczaniem wody (tzn. jeśli akwarium ma 70 l to nie kupujcie takiego do 70-80 l, tylko taki który ma wydajność w oczyszczaniu 300-400 l, nie są drogie;). I jeszcze ważna rzecz - nowo założony i czyszczony filtr nie należy rozkecać na maxa ponieważ bakterie nie będą mogły osadzać się wewnątrz filtra, i będą wyrzucane zpowrotem do wody, przez pierwszy dzień średnia prędkość filtra, a przez następne można go rozbujać na szybsze obroty). Ja płuczę wkład filtra kiedy jego wydajność spada, czyli mniej więcej co 3-4 tygodnie, a woda jest czysta jak kryształ przez ten cały czas:)

uff. Dosyć tego wykładu:)

Mam nadzieję że w czymś pomogłem;)
Zapisane

livet

  • Gość
Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedź #8 : 2007-06-16, 13:14 »
Jeżeli nie chcecie zmieniać akwa w przyszłości na większe to myślę, że minimum 80l powinniscie zakupić, a najlepiej 120l. Ja w 112l mam 5 welonków ale liczę się z tym, że najprawdopodobniej będę musiała kupić większe akwa za jakiś czas lub drugie minimum 80 by przenieść dwa welony. Niektórzy uważają nawet, że powinno być 80l na welona. Myślę, że mają rację, bo te rybki przeciętnie dorastają do 20cm, ale mogą urosnąć do 30cm. Jeśli będą miały dużo przestrzeni to prawidłowo się rozwiną i dożyją nawet 40 lat (najstarsza welonka ma 44 lata i wciąż żyje).
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Hmmm, poradzcie
« Odpowiedz #8 : 2007-06-16, 13:14 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.078 sekund z 26 zapytaniami.