Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Bezpieczeństwo psa w podróży  (Przeczytany 2585 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ZEMAT

  • Gość
Bezpieczeństwo psa w podróży
« : 2002-07-27, 09:03 »
12-06-2002

Czy w czasie jazdy Twój pies też jest bezpieczny? Zwyczaj przewożenia psów bez odpowiedniego zabezpieczenia jest bardzo powszechny. 78 procent właścicieli psów w Niemczech przewozi swoje zwierzęta bez zabezpieczenia, ryzykując tym samym zdrowie lub życie w razie wypadku. W samochodach typu kombi sytuacja jest nieco lepsza. Około 60 procent z nich ma takie czy inne zabezpieczenie - zazwyczaj siatki lub kraty pomiędzy przedziałem pasażerskim a bagażnikiem.


Dla właścicieli zwierząt postawione w tytule pytanie to poważny problem. Zgodnie z wydanym niedawno orzeczeniem niemieckiego sądu, kierowca ponosi odpowiedzialność za zwierzę przewożone samochodem - na przykład w sytuacji, gdy pies odwróci uwagę kierowcy, a ten spowoduje wypadek. Jak wykazały badania Centrum Technologii Allianz w Monachium (AZT), w kolizji obrażenia mogą odnieść także zwierzęta. Ostatnio, wyższa izba sądu okręgowego w Norymberdze wydała orzeczenie, że kierowca musi upewnić się, czy pies w jego samochodzie jest odpowiednio zabezpieczony. W przeciwnym razie, można uznać że kierowca dopuścił się rażącego zaniedbania i zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania. W przypadku, którego dotyczy rozstrzygnięcie norymberskiego sądu, zwierzę spowodowało wypadek skacząc w stronę kierownicy. Dieter Anselm - dyrektor Centrum Technologii Allianz w Monachium ostrzega: "pies przelatujący przez cały samochód podczas nagłego hamowania stwarza zagrożenie dla wszystkich pasażerów". W AZT postanowiono więc ustalić w testach zderzeniowych, który system daje najlepsze zabezpieczenie.

Szokujące wyniki testów zderzeniowych

Wyniki testów były szokujące. Jedna z siatek obluzowała się pod wpływem uderzenia manekina udającego miniaturowego sznaucera (6,5 kg). W kolejnym teście, krata rozpięta od podłogi do sufitu puściła zanim jeszcze pies w nią uderzył. W obydwu przypadkach, zwierzęta niczym pociski z dużą prędkością uderzały o fotele lub przednią szybę. W kolejnym teście, puściły szwy psich pasów bezpieczeństwa nie dając żadnych szans 40-kilogramowemu owczarkowi niemieckiemu. Plastikowa skrzynka do przewożenia zwierząt, przymocowana stalowymi zaczepami do podłogi z tyłu auta, zniosła test bez problemu. Gorzej z psem, który przebił ściankę skrzynki, ale pod wpływem sprężystości plastiku został w nią z powrotem wtłoczony. Skrzynka nie wydaje się jednak odpowiednia do przewożenia zwierząt na tylnej kanapie, gdyż nie ma jej tam do czego przymocować.

Nowy system bezpieczeństwa dla psów

Na podstawie doświadczeń zdobytych w pierwszych próbach, AZT było w stanie zaprojektować prototyp nowego systemu bezpieczeństwa dla psów. Dwa dodatkowe pasy poniżej tylnej kanapy tworzą dwa punkty mocowania w pobliżu podłogi, nie przeszkadzając w normalnym korzystaniu z siedzeń. Solidna rama stalowa z siatką z pasów bezpieczeństwa mocowana jest następnie do tych punktów i do sufitu za pomocą zacisków. Dodatkowo, do haków znajdujących się po bokach ramy przymocowuje się standardowe automatyczne trzypunktowe pasy bezpieczeństwa stanowiące wyposażenie pojazdu. Niemiecka firma Kleinmetall oferuje ten system w trzech rozmiarach, dopasowanych do większości samochodów osobowych. Cena zestawu waha się od 250 do 300 euro. Można wykorzystywać go do przewozu psów w 4-drzwiowych autach typu sedan. Przy zamontowanym zestawie, na tylnym siedzeniu nie ma już jednak miejsca dla pasażerów. Rama może oprzeć się sile rzędu od 2,5 do 3 ton. Dzięki takiemu, a nie innemu rozmieszczeniu punktów mocujących, pies nie odniesie obrażeń w wyniku wypadku. Wobec tego, bezpieczniejsi są też pasażerowie.

Na temat bezpieczeństwa można porozmawiać z agentami Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz. Wielu z nich posiada samodzielnie redagowane strony internetowe, wkomponowane w korporacyjny serwis oraz konta poczty elektronicznej. Można skorzystać z wyszukiwarki agentów zamieszczonej w www.port.allianz.pl. Przez internet można poznać i wybrać agenta, umówić się z nim na spotkanie, uzyskać poradę ubezpieczeniową "z pierwszej ręki", prowadzić korespondencję za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warto skorzystać z tej formy wyboru agenta - naszego doradcy i partnera w dziedzinie ubezpieczeń - nie tylko komunikacyjnych. Aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy warto mieć - obowiązkowe zresztą ubezpieczenie OC oraz Autocasco i Car Assistance, które w Allianz jest oferowane bezpłatnie do umów AC i oczywiście ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażerów. O ubezpieczeniach samochodowych oferowanych przez Allianz w Polsce można dowiedzieć się na stronach internetowych Allianz, gdzie korzystając z kalkulatora, można także samodzielnie wyliczyć składkę za ubezpieczenie OC i Autocasco.

Allianz Polska
Warszawa
Chocimska 17
e-mail: Internet@allianz.pl
www.allianz.pl

Artykuł prezentowany w ramach współpracy partnerskiej między Gazeta.pl a Allianz Polska

Źródło: Allianz.com News, Allianz Group, Monachium
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.115 sekund z 24 zapytaniami.