Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Ślimak olbrzymi  (Przeczytany 9972 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Ślimak olbrzymi
« : 2005-06-04, 16:25 »
Pytam  za moją koleżankę

Ślimak olbrzymi,co i jak??
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #1 : 2005-06-05, 15:49 »
Dokładniej o co ci chodzi. Bo co i jak to dużo nie mówi :) chcesz wymiery terrarium etc.???
Zapisane

Leloo

  • Gość
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #2 : 2005-06-05, 16:47 »
www.terrarystyka.pl tam jest dokladny oopis hodowli ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedz #2 : 2005-06-05, 16:47 »

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #3 : 2005-06-06, 20:08 »
dzięki:-)
Zapisane

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #4 : 2005-06-07, 20:07 »
.
« Ostatnia zmiana: 2007-12-09, 19:18 autor mysa »
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #5 : 2005-10-07, 14:50 »
hm...ten link nie działa bo Kober przerobił całą terrarystykę...

a czy ktos z Was spotkał sie z takimi wielkimi slimakami?
 kiedys ktoś mi mówił ze hoduje w domu wielkie slimaki , duzo wieksze niz winniczki...chyba jakieś tropikalne? i nie wodne, na pewno.

Co to mogło być i gdzie to można zobaczyć? A może kupiić?
No i jak to sie hoduje oczywiście... ;)
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #6 : 2005-10-07, 17:23 »
www.slimaki1.republika.pl

http://www.izoo.krakow.pl/forum/read.php?f=1&i=37&t=37

"Największy lądowy ślimak świata. Ciężar ciała może dochodzić do 0,5 kg. Długość muszli do 20 cm. Notowano także rekordowe ślimaki długości 37cm (od głowy do końca stopy) i długości skorupy dochodzącej do ponad 27 cm.
Długość życia
Maksymalnie do 5-6, sporadycznie do 9 lat.

Wygląd
Duży lądowy ślimak barwy szarej lub szaro-brązowej. Skorupa brązowa z mniej lub bardziej wyraźnymi poprzecznymi pasami. U Achatina achatina jasny czubek jako cecha rozpoznawcza. U Achatina fulica muszla zdecydowanie ciemniejsza, bez rozjaśnienia na czubku. Achatinamarginata ma jaśniejszą barwę ciała, lekko marmurkowaną, skorupę ciemną z wyraźnymi poprzecznymi pasami.

Występowanie
Afryka równikowa. Z czasem rozpowszechnione w całym tropiku. Obecnie notowane między innymi: Floryda, Hawaje, Amerykańskie Samoa, Filipiny, Sri Lanka, Tahiti, Brazylia.

Cechy szczególne
Często sprzedawane na zachodzie jako Giant African Land Snails (GALS). Grupę GALS tworzy kilka blisko spokrewnionych ze sobą gatunków. Są to : Achatina achatina (ślimak olbrzymi, zwany również tygrysim), Achatina fulica (wschodnioafrykański ślimak lądowy), Achatina marginata (zachodnioafrykański ślimak lądowy). Sporadycznie w handlu rozpoznawane co do gatunku. Najczęściej występują po prostu jako GALS. Rozpowszechnione przez człowieka stały się wielkim i uciążliwym szkodnikiem upraw krajów tropikalnych. Przyczyniły się także do wyginięcia wielu miejscowych gatunków ślimaków (np. Partula w Samoa). Są też hodowane (zwłaszcza we Wschodniej Afryce) jako ślimaki jadalne zarówno na potrzeby ludzi jak i zwierząt. W podobnym celu są też utrzymywane przez niektóre ogrody zoologiczne.Chyba najprostsze zwierzę dla początkującego terrarysty. Nie gryzie,jest powolne, więc nie ucieka; mało wymagające, wiec łatwe w utrzymaniu; świetnie się przystosowuje, więc znosi błędy początkującego terrarysty. Doskonałe dla dzieci pragnących mieć terrarium i dla rodziców bojących się o kontakt swoich pociech z egzotycznymi zwierzętami. Są kraje gdzie ślimaki te są popularnym wyposażeniem pracowni biologicznej a nawet przedszkola. Łatwy do prowadzenia obserwacji. Pocieszny w utrzymaniu (daj mu do zlizania kroplę piwa z palca, posłuchaj jak gryzie jabłko, itp.).

Aktywność
W naturze zwierzęta raczej nocne (jest to związane z temperaturą). W terrariach aktywne cały dzień, nieco aktywniejsze nocą.

Biotop
Miejsca wilgotne, lasy tropikalne, uprawy. Często odnajdywane na spodniej stronie dużych liści.

Terrarium
Najlepiej szklane lub plastikowe ustawione w cienistym lub zaciemnionym miejscu. Koniecznie z umocowaną pokrywą (ślimaki potrafią podnosić szybę leżącą na terrarium). Lubią wchodzić na dolną część pokrywy co może utrudniać jej otwieranie. Na dnie torf albo lepiej substrat kokosowy (mielone włókno orzecha kokosowego). Warstwa minimum 5-8 cm. Jako dekoracja korzenie (grube), ślimaki lubią po nich chodzić. Może być miseczka z wodą. Przyda się jakaś kryjówka (kawałek kory, duży liść, itp.). Terrarium na pewno nie będzie łatwe do utrzymania w czystości.

Wielkość terrarium
Wymiary 40/40/30 cm, dla 2 sztuk. W dużych terrariach można je trzymać nawet w dużych ilościach.

Oświetlenie
Cykl 10-12 godzinny. Ślimaki preferują terrarium dość ciemne lub zacienione. Światło powinno być niezbyt mocne.

Temperatura
Wymaga temperatury od 18 do 30°C. Może jednak znosić czasowe spadki temperatury nawet do kilku stopni. Temperatura w terrarium powinna być nieco zróżnicowana. Przy długotrwałym obniżeniu temperatury zapadają w stan uśpienia zamykając się w swoich skorupach i zasłaniając wejście błoną. Aby wyszły należy podnieść temperaturę i nieco je zwilżyć.


Wilgotność
Raczej wysoka. Około 75-80%. Ściółka nieco mniej wilgotna. Nie może być za mokra (prowadzi to do utopienia jajeczek). Przy zbyt suchej atmosferze ślimaki się zasklepiają w swoich skorupkach. Aby wyszły wystarczy je nieco zwilżyć.

Żywienie
Prawie wszystkie owoce i warzywa. Chętnie spożywają pokarm nadgniły, obity, lekko zleżały. Upewnij się, że warzywa są czyste i bez pestycydów. Mogą one powodować przedwczesną śmierć ślimaka. Preferują: sałatę, ogórki, banany, jabłka, winogrona, brzoskwinie, śliwki, nektarynki, gruszki, marchew, itp. Bardzo lubią kukurydzę w kolbach. Chętnie jedzą płatki owsiane i otręby. Mogą tez jeść zwilżany suchy pokarm dla psa lub kota i ciemny chleb. Lubią pokarmy zwilżane piwem, ale nie za mocno. Można im podawać też roślinki z akwarium, zwłaszcza lekko gnijące, obierki z kuchni, odpadki z ogrodu, itp. Konieczne jest podanie w pokarmie dużych ilości wapnia (np. kostki wapienne dla papug albo kamień z czajnika). Przy niedoborze wapnia ślimaki słabo rosną, mają delikatniejszą skorupę i bardzo łatwo padają (zwłaszcza przed kolejnym zniesieniem jaj).

Rozpoznawanie płci
Są hermafrodytami (obojnakami).

Rozmnażanie
Mimo, że są obupłciowe nie mogą rozmnażać się same. Wymagają w tym celu partnera. Po kopulacji składają w ciągu miesiąca porcję jajeczek (tzw. złożenie). Zazwyczaj jednorazowo jest to 100-400sztuk. Rocznie ślimak może złożyć do 1200 jajeczek. Mnożą się więc lepiej niż przysłowiowe króliki. Jajka są kuliste, lekko elipsoidalne, średnicy od 4,5 do 5,5 mm, żółto-kremowej barwy, okryte sztywną, wapienną skorupką. Składane są wszystkie razem w jednym miejscu, pod powierzchnią ściółki. Po 1-3-6 tygodniach dochodzi do wyklucia się z jajeczek młodych ślimaków. Mają one około 4 mm długości i po zjedzeniu swych osłon jajowych aktywnie szukają pokarmu. W ciągu pierwszego miesiąca życia dorastają do 10 mm długości. Po 6 miesiącach nawet najmniejsze przekraczają 35 mm. W zależności od temperatury i żywienia dojrzewają po 6-9 miesiącach. Dojrzałość płciową osiągają w zależności od temperatury, wilgotności i dostępności wapnia po 6-16 miesiącach."
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #7 : 2005-10-07, 17:49 »
Ooo wielkie dzieki...na fotce wyglada jak nasz polski slimaczek, i wcale nie wyglada na takiego wielkiego. :)
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #8 : 2005-10-07, 18:19 »
http://www.terrarium.com.pl/opisy/slimakolbrzymi.php

Gdyby tak wpisać w google np. "ślimak olbrzymi", a potem inteligentnie dojść do łacińskiej nazwy "achatina achatina", to wyskakuje szereg stron związanych z tymi ślimakami ;)

http://hodowlaslimakow.republika.pl/ciekawe.htm

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=65870924

Duuużo tego jest ;)
« Ostatnia zmiana: 2005-11-11, 13:54 autor Karooola »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedz #8 : 2005-10-07, 18:19 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #9 : 2005-10-07, 18:24 »
dzieki...ja nie wiedziałam czy to tak sie nazywa..ślimak olbrzymi...nie wiedziałam , znaczy czy to na pewno to i chciałam skonsultować. ;)
A czy ktos z tu obecnych kiedykolwiek hodował takie slimaczki i ma jakies prywatne doswiadczenia?
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #10 : 2005-10-07, 21:22 »
Ja nie hoduje ślimaków nie moja działka :P
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #11 : 2005-10-07, 21:33 »
a ja bardzo kocham slimaki...w dzieciństwie sciągałam do domu winniczki i hodowałam.
Teraz to cos mnie zafascynowało :mrgreen:
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #12 : 2005-10-08, 10:54 »
Nefra - to tak jak ja ;) Ja szczerze mówiąc od małego byłam nastawiona przyjaźnie do każdego zwierzęcia. Podczas gdy inne dziewczynki brzydziły się ślimakami, żabami, owadami - ja z zapałem je obserwowałam, czasem brałam do domu. Pamiętam, że kiedyś trzymałam parę ślimaków w słoiku. W końcu jednak zrozumiałam, że w ten sposób zabieram im wolność, i biedaki wróciły do natury :mrgreen: Ten ślimak jest fajny, ale myślę, że po inwazji patyczaków rodzice przez najbliższe parę lat nie zgodzą się na owady czy inne mniejsze zwierzaki tego pokroju :P
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #13 : 2005-10-08, 11:29 »
moje winniczki mieszkały na roslinach doniczkowych...miałam w pokoju taką"małą dżunglę", bo wszystko sie splątało...no i ustawiałam im jeczcze w tym wszystkim baseniki z wodą i marchewki , które bardzo lubiły...zdaje się też że bardzo pochłaniały białe pieczywo namoczone w wodzie ...no i zieleninę i papier :lol: jak niechcący zostawiłam w ich zasięgo jakiś zeszyt albo czsopismo :lol:...nie raz też właziły na sciany i obgryzały tapety...:lol:
Zapisane

Pustułka

  • Gość
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #14 : 2005-10-11, 17:55 »
Ja się trochę nie na temat wtrącę: Wraz z roślinką do mojego akwarium przywędrował ślimak. Chyba zjada glony. Jest nieco podobny z muszli do tu opisanego, lecz ma ją brązową w żółte kropki. Czy to jakaś "rasa"?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedz #14 : 2005-10-11, 17:55 »

bar_a

  • Gość
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #15 : 2005-11-11, 12:54 »
mam dostać ślimaka amerykańskiego. Czy to to samo co olbrzymi?
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #16 : 2005-11-11, 14:10 »
Nie sądzę, ślimak olbrzymi = ślimak afrykański. O amerykańskim nic nie znalazłam. Może ktoś się pomylił i podał złą nazwę ślimaka?
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Ślimak olbrzymi
« Odpowiedź #17 : 2005-11-13, 18:21 »
Pustułka: poszukaj w googlach pod nazwą ampularia
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.09 sekund z 26 zapytaniami.