Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Dlaczego moje welonki umieraja??  (Przeczytany 30085 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Fobia787

  • *
  • Wiadomości: 3
Dlaczego moje welonki umieraja??
« : 2011-06-11, 16:07 »
To moje 1 akwarium i prosze o pomoc! Dostalam 2 welonki w kuli po tygodniu kupilam im akwarium filtr i zywe roslinki... gdy byly w kuli wymienialam im wode codziennie, a w akwarium z filtrem raz w tygodniu uzywajac uzdatniacza do wody.. rybki przezyly w nowym akwarium 3 tygodnie (i 3 zmany wody) i wczoraj po wymianie wody dziwnie sie zachowywaly az po ok godzinie padly:( napoczatku myslalam ze woda byla za ciepla i dlatego padly... po kilku godzinach kupilam nowe 3 welonki wpuscilam do akwarium ( do tej samej wody, juz o temp pokojowej) i niestety to samo... najpierw plywaly szczesliwe, zjadly nawet pokarm ale po ok 2 moze 3 godzinach zrobly sie osowiale, przestaly plywac polozywy sie na dnie i padaly jedna po drugiej.... wiec myslalam ze moze jakis problem z woda ( w czasie wymiany wody w akwa byla jakas awaria i wody nie bylo przez chwile). tak sie zlozylo ze dzis bylam z pieskiem u wet. poradzil mi kupic sol akwariowa i zmienic ponownie wode i kupilam kolejne 2 welonki i historia sie powtorzyla...:( minelo ok 3 godziny i rybki ledwo zyja:( wiec bede miala juz 7 na sumieniu w ciagu 2 dni:(
Juz nie wiem co robie nie tak ze one umieraja... moze Wy wiecie jaka jest przyczyna ich smierci i pomozecie bo rybki to moje marzenie i chcialabym je jeszcze kiedys miec...PROSZE....
Zapisane
"Jeśli w niebie nie ma psów, to chcę pójść tam, gdzie po śmierci idą one"

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #1 : 2011-06-11, 19:12 »
z tego co wiem, a nie jestem akwarystą , to woda musi stac conajmniej kilkanascie godzin zanim ja się wleje do akwarium. I najlepiej wymieniac częśc o podobnej temperaturze.
Co w tej wodzie jest - nie wiem. Moze zrob wszystko od nowa.
Poczekaj 2-3 dni i dopiero kup rybki. Dowiedz sie tez jakie PH musza miec welonki, jakie duze akwarium i jaka temperaturę.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

salenne

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 19
  • Branża zoologiczna
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #2 : 2011-06-12, 18:23 »
Przede wszystkim zanim wpuścimy rybki do akwarium, woda musi być odpowiednio przygotowana. Nie wystarczy wlać uzdatniacza. Jeżeli chcemy dać naszym rybom jak najlepsze warunki, to napełnione wodą akwarium, z użytym uzdatniaczem i bakteriami powinno stać ok 2 tygodni bez ryb. Przez cały ten czas filtr powinien pracować, oczywiście. Po tym czasie mamy naprawdę niezłą wodę. Ważna sprawa. Tak naprawdę uzdatniacz uzdatniaczowi nierówny i najlepiej kupić nie ten najtańszy, a ten najlepszy. Tak samo jest z bakteriami. Kolejna sprawa. Jak przywozimy ze sklepu rybki to nie można ich wpuścić od razu do wody. W sklepie z pewnością nie miały takich warunków, jakie panuje w naszym domowym akwarium. Najszybszym sposobem jest umieszczenie worka z rybami na 20 minut w akwarium, po tym czasie worek otwieramy, dolewamy trochę wody z akwarium, zamykamy i znów moczymy worek 20 minut. Pozwoli to wyrównać ewentualne wahania temperatury. Po tym zabiegu dopiero wpuszczamy do zbiornika rybki.

A co do welonów. Ważna sprawa. Jak duży masz zbiornik? Welon jest naprawdę sporą rybką i powinien mieć całkiem duże akwarium z bardzo wydajnym filtrem.

I jeszcze jedno! Napisałaś, że wymieniałaś rybkom wodę w akwarium raz w tygodniu. Nigdy NIE WOLNO wymieniać całej wody w akwarium. W ten sposób bardzo mocno zaburzasz równowagę biologiczną w zbiorniku. Jest to niezdrowe i stresujące dla ryb. W zależności od wielkości zbiornika PODMIENIAMY co jakiś czas ok 1/3 wody. Najlepiej połączyć to z odmulaniem dna :)

Pozdrawiam :)
Zapisane
"Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy."
Colette

Forum Zwierzaki

Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedz #2 : 2011-06-12, 18:23 »

Fobia787

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #3 : 2011-06-13, 15:48 »
Dzieki za podpowiedzi:) Co do akwarium to narazie mam niewielkie ok 22 litrow ale planowalam w najblizszym czasie kupic ok. 3 razy wieksze i lepszy filt (bo narazie mam najtanszy),zeby rybki mialy jak najlepszy domek ... Czytalam gdzies ze na dnie akwarium nie powinno byc muszelek bo wydziela sie z nich wapn a welony tego nie lubia, czy to prawda?i chcialam spytac o bakrerie do akwarium? bo w zoologicznym nic tekiego mi nie polecili i ten uzdatniacz tez pewnie nie najlepszy bo kosztowal ok 7 zl wiec moze polecicie mi jakis:) a i jaki filtr najlepiej wybrac wewnetrzy, zewnetrzny, kaskadowy czy jaki?? a wogole to nurtuje mnie jeszcze dlaczego moje rybki nie plywaly do gory brzuszkami albo bokiem gdy juz umarly, tylko albo lezaly na dnie albo plywaly w wodzie (nie na powierzchni), wygladaly jakby w jakiejs spiaczce byly;) bardzo mnie to zastnawia hehe:) I podobno welon to nie najlepsza rybka dla poczatkujacych czy to prawda? a jesli tak to moze bojownik z jakimis innyi rybkami bylby lepszy tyle ze w takim wypadku nie wiem z jakimi gatunkami moglabym go polaczyc? pomozcie:)
Zapisane
"Jeśli w niebie nie ma psów, to chcę pójść tam, gdzie po śmierci idą one"

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14181
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #4 : 2011-06-13, 18:20 »
Jeżeli masz do wyboru filtr zewnętrzny lub wewnętrzny- zawsze wybierz zewnętrzny: są bardziej wydajne i nie zajmują miejsca w zbiorniku.

Muszle mogą zatwardzać wodę, więc lepiej leżały przed akwarium a nie w nim.

Co do kupnych bakterii dosyć czesto stosowany jest Bactozym z Tetry.

Rybki wypłynęłyby na powierzchnię w późniejszym stadium rozkładu, są wtedy lżejsze- mnie zaginęła samica gupika, nie wypłynęła do karmienia więc wiedziałam, że gdzieś mam trupa, ów trup wypłynął dopiero 3 dnia.


Cytuj
podobno welon to nie najlepsza rybka dla poczatkujacych

welon cierpi przez stereotypy- jako popularna rybka często trafia do kulek, faunaboxów, bądź małych akwariów a potencjalnie jest spora rybą(rekordzista mieszkający w przestrzennym zbiorniku osiągną 43 cm długości) wymagającą sporego litrażu- to wszakże kolorowa odmiana karasia.


Co do Twojego obecnego litrażu, myslę, że dobrze czułby się tam bojownik i być może 3 samce gupików endlera(ale nie pawie oczko- bo tym by pewnie poobgryzał ogony)

Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

salenne

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 19
  • Branża zoologiczna
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #5 : 2011-06-13, 22:55 »
No, 22 litry to rzeczywiście bardzo niewiele. Z pewnością za mało dla welonków jeśli oczywiście zależy nam na odpowiednich warunkach dla nich. Generalnie jeśli chodzi o uzdatniacz i bakterie to najlepiej kup uzdatniacz Tetra AquaSafe, a bakterie Tetra SafeStart. W każdym sklepie zoologicznym z działem akwarystycznym z pewnością mają produkty Tetry. Ważna rzecz. Najpierw do wody wlewamy uzdatniacz, a dopiero po kilkunastu minutach bakterie. Filtr proponuję zewnętrzny. Jak już zostało napisane są one o wiele bardziej wydajne i obsługa takiego filtra o wiele wygodniejsza. Pamiętaj, żeby wybrać filtr troszeczkę wydajniejszy niż wynosi litraż zbiornika. Do takiego zbiorniczka możesz ze spokojem wrzucić samca bojownika z trzema samiczkami na przykład :)
Zapisane
"Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy."
Colette

Fobia787

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #6 : 2011-06-14, 15:32 »
dzieki bardzo za odpowiedz:) mam jeszcze kilka pytan,  moga sie wydawac glupie, ale jak juz pisalam nigdy nie mialam rybek i nie wiem nic o opiece nad nimi:) wiec powiedzcie mi jeszcze jak odmula sie dno? czy musze za kazdym razem wyciagac caly zwirek i plukac go? wogole to nic nie wiem;/ jak czesto podmienia sie wode i czysci sie akwarium ani w jaki sposob pozbyc sie tego kamienia ktory zostaje na szybkach akwa. po tafli wody:) Wiec fajnie by było gdybyscie mogli mi jeszcze napisac podstawy opieki na rybkami byla bym wdzieczna:) bo pani w zoologicznym jakas lewa jest i powiedziala tylko-wystarczy karmic kilka razy dziennie, i zmieniac wode gdy jest brudna... Pozdrawiam :)
Zapisane
"Jeśli w niebie nie ma psów, to chcę pójść tam, gdzie po śmierci idą one"

salenne

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 19
  • Branża zoologiczna
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #7 : 2011-06-14, 16:42 »
Pytaj, pytaj :) Nie ma głupich pytań ;) Jeśli chodzi o odmulanie dna to w tym celu musisz zakupić sobie odmulacz. W zupełności wystarczy Ci taki najprostszy. Jest to taka tuba z przyczepionym wężykiem. Tubę umieszczamy w akwarium i przez wężyk zaciągamy wodę. Odmulaczem manewrujesz po dnie i działa on na zasadzie odkurzacza. Zasysa wszystkie zanieczyszczenia, resztki pokarmu, odchody rybek. Jak już pisałam odmulanie dna najlepiej połączyć z podmianą wody, bo potem tak czy siak wody trzeba dolać, więc to najlepsza metoda moim zdaniem :) Jak już pisałam wodę podmieniaj raz na tydzień. W większych zbiornikach z wydajnym filtrem można to robić rzadziej. Spuszczamy 1/3 wody i dolewamy nowej wymieszanej już z uzdatniaczem i bakteriami. Do czyszczenia szybek możesz sobie kupić taki specjalny czyścik magnetyczny. Są proste w obsłudze, bądź też ścierać zanieczyszczenia z szyb kuchenną gąbeczką. Jeśli chodzi o opiekę nad rybkami to zależy też jakie rybki. Musi być odpowiednia temperatura wody. Optymalnie większość rybek można trzymać w ok 25-26 stopniach, woda dla welonów powinna mieć ok 22, a dla bojowników 27-29 stopni. Ja rybki karmię 2 razy dziennie, małymi porcjami. Tak, żeby dały radę zjeść wszystko w ciągu chwili. No i proponuję udać się do sklepu, gdzie będzie bardziej kompetentna obsługa pod względem akwarystyki ;)
Zapisane
"Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy."
Colette

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14181
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #8 : 2011-06-14, 19:25 »
dolewamy nowej wymieszanej już z uzdatniaczem i bakteriami.

moim zdaniem te dodatki do wody są niepotrzebne(wszakże bakterie już mam w dojrzałym zbiorniku i filtrze) - ja używam odstanej wody, bez jakichkolwiek gratisów, od czasu do czasu dolewam jakieś witaminki.


Cytuj
Do takiego zbiorniczka możesz ze spokojem wrzucić samca bojownika z trzema samiczkami na przykład
mowa o 22 l? Za duże ryzyko, bojownikowe haremy przeważnie poleca się od 45l wzwyż.
Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

Forum Zwierzaki

Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedz #8 : 2011-06-14, 19:25 »

salenne

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 19
  • Branża zoologiczna
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #9 : 2011-06-14, 21:02 »
Generalnie każdy robi jak uważa. Ja zawsze dolewam troszkę uzdatniacza Tetry. Co do bojowników to może i faktycznie nie za duże dla nich akwarium ale na bardzo upartego według mnie mogłyby być.
Zapisane
"Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy."
Colette

BlackMolly1998

  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #10 : 2011-11-19, 16:49 »
Macie racje woda musi stać 2 tygodnie.. a tak w ogóle to kula nie jest dobra dla żadnej ryby, a już na pewno nie dla welona, który w dobrych warunkach dorasta 20-30cm, a u ciebie by skarłowaciał. W kuli to najwyżej możesz mieć ślimaki.
Zapisane

fredka

  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #11 : 2021-05-05, 12:12 »
To moje 1 akwarium i prosze o pomoc! Dostalam 2 welonki w kuli po tygodniu kupilam im akwarium filtr i zywe roslinki... gdy byly w kuli wymienialam im wode codziennie, a w akwarium z filtrem raz w tygodniu uzywajac uzdatniacza do wody.. rybki przezyly w nowym akwarium 3 tygodnie (i 3 zmany wody) i wczoraj po wymianie wody dziwnie sie zachowywaly az po ok godzinie padly:( napoczatku myslalam ze woda byla za ciepla i dlatego padly... po kilku godzinach kupilam nowe 3 welonki wpuscilam do akwarium ( do tej samej wody, juz o temp pokojowej) i niestety to samo... najpierw plywaly szczesliwe, zjadly nawet pokarm ale po ok 2 moze 3 godzinach zrobly sie osowiale, przestaly plywac polozywy sie na dnie i padaly jedna po drugiej.... wiec myslalam ze moze jakis problem z woda ( w czasie wymiany wody w akwa byla jakas awaria i wody nie bylo przez chwile). tak sie zlozylo ze dzis bylam z pieskiem u wet. poradzil mi kupic sol akwariowa i zmienic ponownie wode i kupilam kolejne 2 welonki i historia sie powtorzyla...:( minelo ok 3 godziny i rybki ledwo zyja:( wiec bede miala juz 7 na sumieniu w ciagu 2 dni:(
Juz nie wiem co robie nie tak ze one umieraja... moze Wy wiecie jaka jest przyczyna ich smierci i pomozecie bo rybki to moje marzenie i chcialabym je jeszcze kiedys miec...PROSZE....

W tak krótkim czasie w akwarium nie wytworzy się potrzeba równowaga biologiczna. Brak bakterii nitryfikacyjnych. Akwarium powinno po wymianie całej wody być bez rybek przez co najmniej tydzień, warto też użyć starterów, jak na przykład https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/seachem-stability-5430
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.083 sekund z 25 zapytaniami.