Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Dżungarek-ząbki  (Przeczytany 1051 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Alicja

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 199
  • Żyj tak,żeby inni nie musieli przez ciebie płakać
Dżungarek-ząbki
« : 2004-11-14, 22:32 »
Niedawno pisałam,że byłam z Lukaskiem u weta podciąć ząbki,bo mu urosły za długie. Niestety półtora tygodnia (!) później trzeba było ponownie iść na podcięcie. Dziś zaglądałam mu do pyszczka i co widzę?Ano górne ząbki rosną nie prostopadle do podniebienia ale prawie wzdłuż! Oczywiście dostawał praktycznie tylko twarde jedzenie (orzechy,delicje dla gryzoni,migdały,kolby itp,ma w klatce kilka gałązek) a mimo wszystko zęby się mu nie ścierają!A co jest najdziwniejsze-Lukas ma rok i przez rok nie miał z tym żadnych problemów.Ogólnie jest zdrowym,radosnym chomikiem-za wyjątkiem tego zgryzu właśnie. Jutro idę mu znów podciąć ząbki ale to chyba nie o to chodzi żeby co tydzień mu zęby skracać?
Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?
Bardzo dziwny jest ten kąt,pod którym rosną ząbki-jest to jakieś 30 stopni w stosunku do podniebienia,czyli nawet nie może sobie ich przypadkowo wyłamać (co byłoby dla niego pewną ulgą). Co mogę dla niego zrobić prócz podawania mu twardych pokarmów?Biedaczek nie potrafi ugryźć kolby takimi ząbkami.

Aha,jeszcze jedno-gdzieś kiedyś wyczytałam po czym można poznać,że chomikowi przerosły zęby.Mianowicie po tym,że nie potrafi zamknąć pyszczka. Dlatego też bacznie obserwowałam pyszczek Lukaskowi ale zawsze miał go idealnie zamknięty (a ząbki mimo to za długie). Za ząbkami gromadzi mu się jedzenie,które udało mu się jakoś pogryźć. Poza tym ma apetyt, chętnie porywa apetyczne kąski ale nie daje rady ich gryźć.Tak więc pod względem ogólnym jest całkowicie zdrowy,tylko te ząbki...
Zapisane
Nic nie dzieje się bez powodu

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #1 : 2004-11-15, 14:02 »
http://www.vetserwis.pl/ Nie wiem ale poszukaj tutaj może cos dla siebie znajdziesz. Mozna tez przesłac zapytanie mailem. Powodzenia
Zapisane
BC + koci podrostek

Alicja

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 199
  • Żyj tak,żeby inni nie musieli przez ciebie płakać
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #2 : 2004-11-15, 17:38 »
Wróciliśmy od weterynarza.Podciął ząbki,obejrzał dokładnie i stwierdził,że chomiś ma krzywy zgryz i ząbki trzeba będzie podcinać bardzo często.Zapytany przeze mnie,jak to możliwe,że przez rok nie było z zębami żadnych problemów,odpowiedział,że może to być wynikiem np.uderzenia się o coś albo upadku. Zbliża się zima,nie wyobrażam sobie cotygodniowego wyjścia z chomikiem (w celu podcięcia ząbków).Weterynarz stwierdził,że na taki zgryz jedynym wyjściem byłby aparat korekcyjny ale niestety nie produkuje się takich aparatów. Ma ktoś może pomysł,jak by taki aparacik zrobić domowym sposobem? A przede wszystkim jak go "zamontować"?Będę wdzięczna za wszystkie pomysły- i te fajne, i te z pozoru całkiem głupie.A Lukasek będzie wdzięczny jeszcze bardziej.
Zapisane
Nic nie dzieje się bez powodu

Forum Zwierzaki

Dżungarek-ząbki
« Odpowiedz #2 : 2004-11-15, 17:38 »

Lalaith

  • Gość
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #3 : 2004-11-15, 19:10 »
Hm.. Z tego co zrozumiałam, zęby skrzywiły się po pierwszym podcięciu u weta? Jeśli tak, myślę, że bardzo możliwe jest to, iż poprostu wet uszkodził zęby(korzonki) - tzn. podciął tak, że teraz rosną pod dziwnym kątem..
Dodatkowo, prócz twardego jedzenia proponuję gałązki, wapna.. Zawsze to coś więcej :)

Aparat korekcyjny dla chomisia? Pierwszy raz słyszę.. I w sumie jestem sceptyczna..
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #4 : 2004-11-15, 19:15 »
Co do aparatu -  :lol:

bardzo prawdopodobne że to właśnie lekarz uszkodził mu zębiska.
Nie myślałaś żeby samemu nauczyć się podcinać ? jeśli będziesz robić to delikatnie, wyjdzie nie lepiej niż temu wetowi...
Tylko nie wiem czy będzie chciał Cię nauczyć, czasami tak jest  :roll:
Bierze on od Ciebie jakieś pieniądze?
Zapisane

Alicja

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 199
  • Żyj tak,żeby inni nie musieli przez ciebie płakać
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #5 : 2004-11-15, 20:14 »
Bierze 5 zł od podcięcia.Nie,to nie lekarka uszkodziła ząbki,jemu już od jakiegoś czasu rosły tak krzywo ale jako że pyszczek miał zawsze ładnie zamknięty (no i oczywiście miał w klatce rzeczy,na których mógłby ścierać ząbki) do głowy mi nie przyszło,że mogło się stać coś takiego.Po prostu zauważyłam kiedyś (w trakcie weekendu),że jedzenie w misce jest nietknięte,nietknięte są orzechy a chomik ma problemy z pogryzieniem pomidora-no to dawaj do weta.I już wtedy te ząbki tak dziwnie rosły.
Bardzo chętnie sama bym mu podcinała ale nie wiem jakim narzędziem mogłabym to robić,żeby nie zrobić mu krzywdy.Weterynarze mają takie specjalne obcinaczki,będąc 3 razy świadkiem takiego zabiegu wiem mniej więcej jak to się robi (tylko nie mam czym).

Lalaith:o gałązkach już pisałam,wapno mu dziś kupiłam (biszkoptowe) ale nie bardzo mu to pachnie.
Zapisane
Nic nie dzieje się bez powodu

Lalaith

  • Gość
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #6 : 2004-11-15, 20:26 »
Cytuj

Lalaith:o gałązkach już pisałam,wapno mu dziś kupiłam (biszkoptowe) ale nie bardzo mu to pachnie.

Przepraszam, teraz zauważyłam :)

Skoro mówisz, że już wcześniej miał krzywe zęby, i nagle zaczęły mu rosnąć w szybkim tępie, to bardzo możliwe, że faktycznie miał jakąś "kolizję". Mógł w coś uderzyć, uszkadzając jakieś nerwy, korzonki.. No i teraz są tego przyczyny..
Alicjo, wystarczy kupić taką obcinaczkę (sklep zoologiczny, weterynarz) i mimo wszystko, dokładnie wysłuchać rad lekarza na temat obcinania :) To nie takie łatwe ;) Odpowiedni kąt, długość itp :)
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #7 : 2004-11-15, 21:58 »
Cytuj

Co do aparatu -  


no wlasnie, lol :P
ja tez cos niebardzo podchodze do tego pomyslu tak jak wet :P
jakos nie wyobrazam sobie tego.. poza tym jak ten chom by sie z tym meczyl..
Zapisane

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #8 : 2004-11-15, 22:49 »
No cóż dziwny pomysł  :shock: z tym aparatem.
Zapisane
BC + koci podrostek

Forum Zwierzaki

Dżungarek-ząbki
« Odpowiedz #8 : 2004-11-15, 22:49 »

Kira

  • Gość
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #9 : 2004-11-15, 23:02 »
wet żle podciąl i  z tąd ten kat...  :( a cóz z chomem chodz podcinaj i tyle mozesz zrobic
a aparat  no LoL  :)  nie w polsce ;)
Zapisane

Alicja

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 199
  • Żyj tak,żeby inni nie musieli przez ciebie płakać
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #10 : 2004-11-16, 09:35 »
Kira,już pominę fakt,że szybko zbankrutuję (5 zł co tydzień przez rok-dwa) ale przecież w zimie targać chomika na zewnątrz to przecież czyste szaleństwo,poza tym duży stres dla chomcia.Dlatego też bardzo spodobał mi się pomysł samodzielnego podcinania-tylko dalej nie wiem jakim narzędziem to robić.W sklepach zoologicznych się z czymś takim nie spotkałam a wet wątpię,żeby mi coś takiego sprzedał np.za 30 czy 40 zł kiedy może zarobić na moim przyjeżdzaniu tam wiele wiele więcej.

Aha,jeszcze jedno.Jeśli krzywe ząbki są wynikiem złego podcięcia (w co bardzo wątpię,on już wtedy miał je takie krzywe) to może dałoby się następnym podcięciem "naprostować" je?Pewnie by się dało tylko pytanie jak?
Zapisane
Nic nie dzieje się bez powodu

Cathycash

  • Gość
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #11 : 2004-11-16, 11:04 »
Jeśli uszkodzone są korzonki, to niewiele już można zrobić. Popytam mojego weta.
Poszukam takich narzędzi (jak to poważnie zabrzmiało, jakbym młotka szukała  ;) ) u mnie w zoologiczych, jakby coś to mogę Ci przesłać. Myślę że w Wawie coś znajdę.

pozdrawiam :}
Zapisane

Alicja

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 199
  • Żyj tak,żeby inni nie musieli przez ciebie płakać
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #12 : 2004-11-16, 11:15 »
Dzięki Cathy.Co do narzędzi to nie mam pojęcia jak kształtują się ceny.Ale mam w domu taką specjalną obcinaczkę do paznokci,nie ma szans nią pokaleczyć,spróbuję tym na razie.I postanowiłam oglądać mu paszczę co drugi dzień,może wtedy obejdzie się bez specjalistycznego sprzętu (tylko wystarczy obcinaczka,oczywiście zdezynfekowana). Ale gdyby Ci się Cathy udało zorientować w cenach takich profesjonalnych urządzeń to byłabym niezmiernie wdzięczna.
Najgorsze jest to,że Lukas nie pozwala sobie zajrzeć do pyszczka,jak to się nam już uda to biedaczek ciągle się wyrywa.Nawet weterynarze prosili o pomoc w trzymaniu go.
Zapisane
Nic nie dzieje się bez powodu

Cathycash

  • Gość
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #13 : 2004-11-16, 12:01 »
hhehehe utrzymanie chomika  :lol: Jakiś Pudzian-dżungar  :lol:

A tak na serio, to wiem jak potrafią się wiercić te maluchy. Obcinałam zęby mojemu syryjkowi, a co dopiero obciąć je jeszcze mniejszemu dżungarkowi.

Poszukam i napiszę.  ;)
Zapisane

Kira

  • Gość
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #14 : 2004-11-16, 20:23 »
odwarzna Cathy jeses aama obcinac zeby u syryjka :shock:  ja z takim isprawami lece do weta :)  tylko pazurki w domku :roll: a zęby mozna łatwo uszkodzic dlatego bym chyba  nie ryzykowała :(
Zapisane

Forum Zwierzaki

Dżungarek-ząbki
« Odpowiedz #14 : 2004-11-16, 20:23 »

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #15 : 2004-11-16, 20:33 »
Alicjo wyslij zapytanie mailem na Vetserwis. Co ci szkodzi może cos powiedzą? Adres masz na stronie podanej przeze mnie w tym poście :) Spróbuj warto czasami popytać, to nic nie kosztuje a może pomoże.
Zapisane
BC + koci podrostek

Kira

  • Gość
Dżungarek-ząbki
« Odpowiedź #16 : 2004-11-19, 14:39 »
i jak kupujesz ?? czy chodzisz to weta?? z chomem
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.3 sekund z 25 zapytaniami.