Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Kilka pytań co do szczura  (Przeczytany 9197 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Kilka pytań co do szczura
« : 2009-04-28, 21:00 »
Chce mieć szczura... I mam kilka pytań: :idea:
1.) Czy gdy ma się szczura (bo ilość pieniędzy narazie nie pozwala  na dwa)można wyjeżdżać na (prawie) cały dzień?
2.) Czy szczury dobrze znoszą długie podróże?
3.) Szczury rzeczywiście są takie mądre?
4.) Ile kosztuje kastracja szczura w Łodzi?
5.) Czy samice naprawdę tak często chorują?
6.) Jeżeli chcę mieć przyjaciela/przyjaciółkę (taką/takiego do głaskania) to samiec czy samica?
Z góry dziękuję i przepraszam jeżeli były już gdzieś odpowiedzi na te pytania.
Zapisane
Mam świnkę morską!

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14182
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #1 : 2009-04-28, 22:25 »
Ad1.Dwa szczury wcale nie są droższe w utrzymaniu niż jeden ;).. jeżeli nie możesz mieć od razu dwóch to może poczekaj? Przy 2 od razu odpadnie problem z łączeniem obcych sobie szczurów. Na dzień można szczura zostawić, no ale byłoby lepiej gdyby miał innego futrzaka do towarzystwa aby nie czuł się samotny.

Ad3. Ogólnie bardzo inteligentne, ciekawskie, wścibskie, dużo kombinują,ale  jedne są sprytniejsze inne nie należą do myślicieli;)

Ad4. Nie wiem, nie mój rejon, ale ja kastrowałabym szczura tylko w wypadku gdyby miał mieszkać z samiczką. Wbrew niektórym informacjom: wykastrowany samiec nie przestanie znaczyć terenu( w tym i właściciela) moczem. Samiczki też kropelkują.

Ad5.Najczęstszym szczurzym problemem u obojga płci są nowotwory i z tym trzeba się liczyć.

Ad6. Przeważnie jest tak, że samiczki są bardziej niezależne i ruchliwe, samce są spokojniejsze, bardziej skore do miziania, ale to nie reguła, zależy na jaki charakter się trafi.
Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

Zołza

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 64
  • Nie licz na nic.
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #2 : 2009-04-29, 11:12 »
Skoro Fatty ominęła punkt drugi, to ja się wypowiem.
Od zawsze kiedy w moim domu były szczury, uczęszczały one we wszystkich wyjazdach rodzinnych. Zaopatrzone w jedzenie, wodę i ustawione klatką między siedzeniami tak, by nie trzęsło, znosiły podróż bardzo dobrze. Oczywiście w zimie w samochodzie nie może być zimno, a w lecie gorąco(lepiej włączyć klimatyzację, niż otwierać okna). Podróż nad morze z mojej miejscowości, kwestia 7-8 godzin, nie stanowiła nigdy problemu. Szczury zawsze zachowywały się spokojnie, początkowo ogarnia je euforia i tłuką się po klatce, ale później kładą się na swoich miejscach.
I przyznam, że znacznie lepiej brać dwa szczury, niż jednego. Nawet gdy szczur po raz pierwszy przeżywa taką podróż, z pewnością woli wtulić się przyjaciela, niż samemu przysypiać. Jak jeszcze miałam Kubę, to przy pierwszej podróży, co jakiś czas brałam go na kolana, bo niezbyt podobało mu się takie uwięzienie w klatce. Za drugim, trzecim, szóstym razem osiem godzin nie stanowiło dla niego żadnego problemu. Leżał spokojnie.

Piesze wędrówki to też nie problem. Z Kubą spacerowałam bardzo często i bardzo długo, pod warunkiem, że nie było zbyt gorąco i zbyt zimno. W lecie zazwyczaj chodziliśmy po lasach, parkach, miejscach nieosłonecznionych. Mogłam wyjść o 9 rano a wrócić o 21 wieczorem, żaden problem, pod warunkiem, że ma się smyczkę, jedzenie i picie. Smycz u mnie akurat była tylko asekuracją, Kuba nie uciekał, a przecież co jakiś czas trzeba było go puścić na trawę, żeby pobiegał i się załatwił. ; )

Z Borysem i Igorem nie wiem jak z pieszymi podróżami, bo tylko raz miałam szansę pojechać z nimi do lasu i pochodzić. Wtedy były dość małe, miały około pół roku i niechętnie wychodziły z kaptura.
I lepiej szczura puścić po domu i uchylić okno, by był jednak powiew świeżego powietrza, niż szlajać się z nim po podwórkach. Po pierwsze, szczur może się przeziębić(na co też trzeba bardzo uważać w samochodzie), pogoda może mu się nie podobać i może bać się hałasów (psy, roboty drogowe, samochody, dzieci ;) )
Zapisane
Dziewczyny z tyłkiem jak mój, nie gadają z facetami z gębą jak twoja. ;@

Forum Zwierzaki

Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedz #2 : 2009-04-29, 11:12 »

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #3 : 2009-04-29, 15:12 »
Dzięki Fatty!!! Tobie też dziękuję Zołza, te wiadomości bardzo mi się przydadzą.
Zapisane
Mam świnkę morską!

Kostka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 13550
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #4 : 2009-04-29, 15:33 »
ja jechałam z jednym szczurem ok 8h, Myśka wtedy spała mi wiekszosc czasu w takim 'wgłębieniu' z koszulki na poduszce albo pod bluzka, raczej nie narzekała, bo przespała wiekszosc drogi, a jak Kaszalota i Kropę, one jeździły po 13h to siedziały w transporterze i chyba też im się nic nie stało :P

co do kastrowania... nie wiem ile w łodzi, umie to kosztowało chyba 60zł razem z zastrzykami po zabiegu, ponoc w dużych miastach jest drożej, jak nie musisz to nie kastruj, Kaszalot i tak po mnie lał, moze ciut mniej 'pachniał'...

i co do charakterów... ja miałam odwrotnie, Kropa była taki placek do miziania i całowania, Kaszalot zawsze uciekał, wrecz piszczał jak sie go dotykało kiedy on nie miał na to ochoty, a miewał baaardzo rzadko :P
Zapisane
emocjonalne kanapki

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #5 : 2009-04-29, 15:58 »
1.) Czy gdy ma się szczura (bo ilość pieniędzy narazie nie pozwala  na dwa)można wyjeżdżać na (prawie) cały dzień? - albo dwa, albo wcale. Skoro pieniądze nie pozawalają Ci na utrzymanie dwóch szczurów (które do drogich nie należy) to co zrobisz jak szczur zachoruje? Ja ostatnio w ciągu tygodnia wydałam 300zł na leczenie szczura, młodego szczura. Zostawienie szczurów na cały dzień nie jest problemem pod warunkiem, że są zdrowe.

2.) Czy szczury dobrze znoszą długie podróże? Jeśli są przyzwyczajone to tak.

3.) Szczury rzeczywiście są takie mądre? Różnie z tym bywa. Jedne są cholernie inteligentne, inne to szczury o bardzo małym rozumku.

4.) Ile kosztuje kastracja szczura w Łodzi? Z tego co wiem 70-100zł

5.) Czy samice naprawdę tak często chorują? Dlaczego akurat samice? Jakie choroby masz na myśli?

6.) Jeżeli chcę mieć przyjaciela/przyjaciółkę (taką/takiego do głaskania) to samiec czy samica? Zazwyczaj samce są wolniejsze i spokojniejsza, ale jak to mówią: wyjątki potwierdzają regułe.
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Zorlis

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 911
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #6 : 2009-04-30, 11:31 »
6.) - Dokładnie. Miałam już i dwie samiczki, teraz dwóch samczyków. W obu przypadkach trafiłam na spokojne miziadło i rozbrykanego nadpobudliwca ;)
Zapisane
"Ten świat jest absurdem." -  A. Camus.

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #7 : 2009-04-30, 12:03 »
Ja z samcami nie mam za wielkiego doświadczenia, ale młode samce które u mnie pomieszkiwały były całkiem różne :)
A moje baby... To to już apokalipsa. Ale mam też np Czarną, która jest spokojna, nie niszczy, nie psuje, tylko ludzi nie lubi... A jej siostra z kolei więcej zwiedza ale jednocześnie rozplaszcza sie na kolanach i pulsuje oczami ;)
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14182
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #8 : 2009-04-30, 18:57 »
rozplaszcza sie na kolanach i pulsuje oczami ;)
jak ja za tym tęsknię :)


W przypadków moich Panów też miałam do czynienia z dwiema skrajnościami: Fabiś to miał chyba motor w dupce... Wiecznie gdzieś leciał, skakał, albo skądś spadał, zauważyłam go pod łóżkiem, poszłam go złapać.. a on już był na szafie, przystawiałam krzesło do szafy aby go zdjąć, patrzę? Fabka nie ma, przez uchylone drzwi szafy wszedł do środka i po półkach z ciuchami ewakuował się na dół  :stupid: Nigdy nie rozplaszczył mi się na kolanach, zasnąć w kieszeni zdarzyło mu się tylko raz, jak był malutki, później już nigdy: był przyjacielski i ciekawski ale za bardzo go nosiło aby usiedzieć na miejscu.

Z Ikonem było inaczej: stateczne, spore szczurzysko któremu nie odpowiadało, że biegający tam i z powrotem Fabik zawsze go zaczepi, szturchnie, skubnie, ugryzie.. Fabik skakał, prowokował do zabawy a Ikoś wiał :bezsilny: Zawsze pierwszy do jedzenia i przytulania, miziak taki... wystarczyło głaskać za uszkiem a po chwili pięknie się roznaleśniczkowywał, słychać było "zgrzyt-zgrzyt" i za chwilkę oczyska chciały mu z orbit powyskakiwać ;)
Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

Forum Zwierzaki

Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedz #8 : 2009-04-30, 18:57 »

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #9 : 2009-05-01, 20:53 »
 Super... :kocham:
 A jak poznać zdrowego (i łagodnego) szczura jak się go kupuje?
Zapisane
Mam świnkę morską!

Kostka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 13550
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #10 : 2009-05-01, 21:02 »
to się nie kupuje, a bierze od kogoś, na przykład ze szczurowego forum, wtedy moze ci przybliżyc charakter szczura ;P
Zapisane
emocjonalne kanapki

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #11 : 2009-05-04, 19:47 »
Ok :)
7.)Czy gdy już się oswoi szczura i chce się pójść z nim na spacer to potrzebna jest smycz do trzymania go na ramieniu?
8.)Zaszkodzi ogonkowi mlecz (mniszek lekarski)???
9.)Gzie najlepiej postawić klatke ze szczurem?
Zapisane
Mam świnkę morską!

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14182
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #12 : 2009-05-04, 20:16 »
Moje szczursy siedziały na ramieniu bez smyczy, mniszek będzie ok jeżeli nie będzie pochodził z terenu zanieczyszczonego, pobliża drogi.
Klatkę trzeba postawić w miejscu spokojnym, z dala od przeciągów.
Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #13 : 2009-05-05, 16:03 »
 :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Dzięki Fatty! :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)               A trzeba postawić klatkę tak by była zasłonięta z dwóch stron?
Zapisane
Mam świnkę morską!

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #14 : 2009-05-05, 18:45 »
Czy Ty nadal planujesz kupno (!) jednego (!) szczura?
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Forum Zwierzaki

Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedz #14 : 2009-05-05, 18:45 »

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #15 : 2009-05-06, 19:33 »
Planuję dwa! No ale najpierw muszę przekonać tatę na jakiegokolwiek szczura.
Zapisane
Mam świnkę morską!

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #16 : 2009-05-06, 19:34 »
A trzeba postawić klatkę tak by była zasłonięta z dwóch stron?
Więc trzeba?
Zapisane
Mam świnkę morską!

Kostka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 13550
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #17 : 2009-05-06, 20:15 »
ja miałam nieosłoniętą, ale stała tak, ze nie było przeciągów...
Zapisane
emocjonalne kanapki

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #18 : 2009-05-08, 18:35 »
Aaa...
Zapisane
Mam świnkę morską!

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #19 : 2009-05-08, 19:48 »
10.)Czy morze dostać szyneczki?
11.)Czy morze przegryść pręty w klatce?
Zapisane
Mam świnkę morską!

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14182
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #20 : 2009-05-09, 07:48 »
"Może" przez "ż" ;)
Szynki nie polecam: za dużo świństw.
Jeśli już mięso to najlepiej ugotowane, bez przypraw. Moje czasami dostawały kurczaka, gerberki dla dzieci z mięsem(mieli być wegetarianami ale się nie powiodło :P ).

Co do prętów jak będą stare i zardzewiałe to może się tak zdarzyć, ale bardziej powinnaś być przygotowana na to, że szczur może sobie klatkę otworzyć. Ja na początku byłam przewrażliwiona pod tym względem, drzwiczki zabezpieczałam... ale jakoś moje ogony nie przejawiały specjalnych tendencji do majstrowania przy drzwiczkach.
Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

Forum Zwierzaki

Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedz #20 : 2009-05-09, 07:48 »

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #21 : 2009-05-10, 13:24 »
12.)A jak zabezpieczyć przed tym klatkę?
13.)Czy kolba jest "OK"?
14.)Długość ogona zależy od płci?
Zapisane
Mam świnkę morską!

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14182
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #22 : 2009-05-10, 13:35 »
14.)Długość ogona zależy od płci?
:lol:
nie, zależy od tego co szczur ma w genach. Przeważnie samce ogólnie są większe niż samiczki, więc ogon też może być dłuższy.
Kolba od czasu do czasu jest ok.
Drzwiczki klatki można spiąć m. min takim karabinczykiem od kluczy.
Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #23 : 2009-05-10, 14:37 »
Co do 14, to byłam po prostu ciekawa...
15.)Jakiej firmy wybrać karmę?
Zapisane
Mam świnkę morską!

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #24 : 2009-05-15, 17:24 »
16.)A można zrobić szczurkom post?
17.)Można trzymać szczurka w pustej torbie?*

*No na przykład żeby go gdzieś przenieść.
Zapisane
Mam świnkę morską!

Kostka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 13550
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #25 : 2009-05-15, 18:29 »
15. vitakraft był dobry o ile pamiętam, ale np u mnie w mieście tego nie ma i musiałam zamawiac
16. a po co post?
17. ja miałam do noszenia koszyk plastikowy, kupiłam w najzwyklejszym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego jako koszyk piknikowy, otwierany od góry :P ja bym wolała stac na twardym gruncie, a nie gniesc sie w ciemnej torbie :P
Zapisane
emocjonalne kanapki

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #26 : 2009-05-16, 12:27 »
15.)Jakiej firmy wybrać karmę?
17.)Można trzymać szczurka w pustej torbie?*

15. Versale Laga, Vitakraft, Xtra Vital, Labofeed, Tropifit, Prestige - oczywiście każda sla szczurów.
Oprócz tego jako dodatki może być Herbal Pets, Zuzala, JR Farm.

17. Lepiej kupić transporter odpowiedniej wielkości...
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #27 : 2009-05-16, 17:02 »
Dzięki
18.)W sklepie zoologicznym widziałam takie fajne ubranka do smyczy dla różnych gryzoni, a w innym takie jak dla psów (tkie szelki). Chyba leprzebyłyby te koszulki?
Zapisane
Mam świnkę morską!

Forum Zwierzaki

Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedz #27 : 2009-05-16, 17:02 »

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #28 : 2009-05-16, 18:52 »
Ani jedno ani drugie nie jest najlepszym pomysłem... Niewiele szczurów da sie w to zapiąć... Bardzo łatwo też z tego wyjść...
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Uleczka1

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 30
Odp: Kilka pytań co do szczura
« Odpowiedź #29 : 2009-05-18, 17:54 »
Pewnie tak...
Zapisane
Mam świnkę morską!
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.094 sekund z 28 zapytaniami.