Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: blok....  (Przeczytany 4657 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
blok....
« : 2004-12-22, 17:19 »
czy ktoś jeszcze pamięta te pyyyszne bloki z herbatnikami, orzechami, rodzynkami?... naszła mnie ochota żeby właśnie zrobić na święta blok i przypomnieć sobie czasy dzieciństwa tyle że prócz składników nie bardzo pamiętam jak to się robi :roll: a na mleku chyba nie ma tego przepisu...

Rachela

  • *
  • Wiadomości: 2498
blok....
« Odpowiedź #1 : 2004-12-22, 17:38 »
chodzi Ci o te czekoladowe(kakaowe) cudo? Jeśli tak to:

Sładniki:
1 margaryna ,1/2 szkl. wody,2 szkl. cukru, 5-6 łyżek kakao, 1/2 kg mleka w proszku,bakalie,30 dkg pokruszonych herbatników...
Wykonanie:
woda + cukier + margaryna = zagotować
kakao + mleko w proszku = przesiać, wymieszać
Ciągle mieszając wlać zagotowane składniki.
Mieszać do uzyskania gładkiej masy.
(można mieszać mikserem - końcówki świderki)
Dodać bakalie i herbatniki.
(po dodaniu herbatników mieszać łyżką)
Formę wyłożyć papierem pergaminowym i wcisnąć masę.
Wstawić do lodówki.

Po 2 godzinach można jeeść  :D

U mnie w domu jest często bo wszyscy to lubią :)
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
blok....
« Odpowiedź #2 : 2004-12-22, 17:43 »
ajjj właśnie o te cudo :) dzięki straszne!!!

Forum Zwierzaki

blok....
« Odpowiedz #2 : 2004-12-22, 17:43 »

Wiedźma

  • Gość
blok....
« Odpowiedź #3 : 2004-12-22, 18:50 »
A wiesz, niedawno tez sobie o bloku przypomnialam :) To byl rarytas z mojego dziecinstwa! Coz, takie chyba czasy byly, ze ze slodyczami kiepsko, wiec ludzie sobie radzili, jak mogli. Ale to bylo naprawde przepyszne! Nabardziej lubilam wyzerac jeszcze cieply i miekki blok :)
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
blok....
« Odpowiedź #4 : 2004-12-23, 15:51 »
ja też :) ale i twardy taki był mniam, wogóle uwielbiałam też zawsze z mleka w proszku tą masę na wafle - podobną zresztą do tej blokowej z deka, pyszne, słodziutkie, taki charakterystyczny smaczek....mmmmm....uwielbiałam od małego, nie wiem czemu mama przestała robić i przepadł w jakąś taką niepamięć...

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
blok....
« Odpowiedź #5 : 2004-12-23, 16:30 »
Oooo... wiecie ja nigdy o czymś takim nie słyszałam  :oops:
Ale mi smaka narobiłyście... Spróbuję zrobić to cudeńko ;)
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
blok....
« Odpowiedź #6 : 2004-12-24, 22:31 »
-
« Ostatnia zmiana: 2007-01-20, 23:58 autor golden(ka) »
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
blok....
« Odpowiedź #7 : 2004-12-27, 17:45 »
blook..bloook? jaki blook? czemu ja jestem taka swieza, ze nic nie wiem, coo? ;)
Zapisane

Kiwusia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1160
blok....
« Odpowiedź #8 : 2004-12-27, 20:29 »
Ja tez nic nie wiem :/
Zapisane
Move your hips, do your thing
Get off the wall, don't matter what they think
From your fingertips, to your toes
You know you hot, so let everybody know

Forum Zwierzaki

blok....
« Odpowiedz #8 : 2004-12-27, 20:29 »

Trinity...

  • Gość
blok....
« Odpowiedź #9 : 2004-12-28, 22:34 »
kurcze to chyba sa słodycze z czasów kiedy nas na świecie jeszcze nie było :P
ale przybliżcie biednym zacofanym ludzikom cóż to takiego te pyszne bloki?? :wink:
Zapisane

Kiwusia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1160
blok....
« Odpowiedź #10 : 2004-12-28, 22:36 »
moze sprobujemy  :wink:
Zapisane
Move your hips, do your thing
Get off the wall, don't matter what they think
From your fingertips, to your toes
You know you hot, so let everybody know

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
blok....
« Odpowiedź #11 : 2004-12-29, 14:51 »
Właśnie zgromadziłam produkty na blok  :mrgreen:  O dziwo, dość duży kłopot miałam ze zdobyciem mleka w proszku... Ja już zrobię, to podzielę się wrażeniami no i może coś dla Was zostanie ;)
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
blok....
« Odpowiedź #12 : 2004-12-29, 15:13 »
a ja wolę wersję ciasteczkową. przepis adekwatny tylko robisz kuleczki lub wkładasz w foremki. i krócej yrzeba czekać ;)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
blok....
« Odpowiedź #13 : 2004-12-30, 13:18 »
Zrobiiiiłam  :lol:  Pyyycha! Skorzystałam z przepisu Racheli, ale troszkę za słodkie wyszło. Następnym razem dam mniej cukru i będzie bardziej pycha ;)
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
blok....
« Odpowiedź #14 : 2005-01-26, 17:27 »
a widzisz :) mówiłam że pycha, na mój gust za dużo do mojego herbatników wwaliłam...ale za to bakalii nie załowałam i miodzio wyszło  :wink:  no i to jedna z zalet bloka, jak chce się słodkości to starcza nieduży kawałeczek żeby zaspokoić głód na glukozę i inne cukiery 8)

Forum Zwierzaki

blok....
« Odpowiedz #14 : 2005-01-26, 17:27 »

Rachela

  • *
  • Wiadomości: 2498
blok....
« Odpowiedź #15 : 2005-01-26, 20:00 »
bo ja lubie słodkie  :wink:
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
blok....
« Odpowiedź #16 : 2005-01-26, 20:03 »
tyle, że ja robię bez mleka w proszku bo cholerstwo zbyt duzo złego w organizmie czyni
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

ogryzek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 4120
  • drugs are bad mkay? :>
    • WWW
blok....
« Odpowiedź #17 : 2005-01-27, 19:55 »
Cytat: k_cian
ajjj właśnie o te cudo :) dzięki straszne!!!

Takie cudo!Pycha!
Zapisane
nie interesuj się, nie pytaj się o nic! nie zgubimy się, nie zbłądzimy przecież..
l gg 3474439 l www.mamojestembaklazanem.fbl.pl

3.07-31.07 - w Kletnie ;)

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
blok....
« Odpowiedź #18 : 2005-01-28, 19:20 »
bez mleka w proszku to  już nie jest to samo... a czy ja wiem czy ono tak wybitnie dużo złego w organiźmie czyni?..chyba nie...

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
blok....
« Odpowiedź #19 : 2005-01-28, 20:02 »
niestety za dużo tym bardziej że jest wszedzie... jesli byłoby tylko w tym bloku to pewnie bym nie marudziła ale gdzie go nie ma??? jest w jogurtach, wielu nabiałach, czekoladach, waflach, batonach (ogólnie słodyczach) i niestety wartości odżywczych nie ma za to potrzebuje (podobnie jak cukier) dodatkowych minerałów by je strawić a tym samym nas z tych minerałów ograbia i potem mamy niedobory... poza tym zmienia konsystencje pokarmu i zaczyna on oblepiać inne elementy pożywienia utrudniajac jego trawienie, powodując tym samym nadprodukcje soków trawiennych (czesto zgaga) oraz uniemożliwiajac wchłonięcie ewentualnych substancji odżywczych (wiec okradani z nich jesteśmy dwukrotnie). jakby tego było mało, jeżeli zjemy taki blok na krótko po obiedzie mięsnym (czyli nie odczekując co najmnie 3 godzin) to najpewniej oblepi równiez i obied a mięso za jakiś czas będzie gnic w jelitach wytwarzając toksyny. no i jeszcze kilka innych osobliwości ale nie zamierzam Was straszyć
moja wersja:
zamiast margaryny masło, zamiast cukru melasa mleko odstawiamy ale więcej bakalii dodajemy w tym i mielone na miał migdały. proporcje zazwyczaj dobieram na oko ale efekt smakowy jak zawsze zniewalający. jutro moja córcia ma urodziny wiec zamierzam coś przygotować jeśli dam radę (niestety mam zepsute zebro i niestety ból ogranicza moje działania :( ) ale postaram sie stanąc na wysokości zadania :wink:
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
blok....
« Odpowiedź #20 : 2005-01-29, 17:39 »
pao wiesz, gdybym patrzyła na świat przez pryzmat tego co mi może szkodzić to za dużo bym nie pożyła, a nasłuchałam się niesłychanie duuuużo na studiach - taki kierunek
ja od bloku nigdy nie miałam zgagi a ni żadnych problemów, ani po jogurtach ani innych produktach tego typu ;) inna sprawa że nie jesz bloków na codzień i w masowej ilości, mi plaster dwa starczają bo jest mi wystarczająco słodko żeby jeszcze więcej brać to raz, dwa sądzę że chociażby kawa czy herbata znacznie większe spustoszenie robi w organiźmie i sama ma trujące subbstancje, tak samo popijanie posiłków...przecież nie powinno się tego robić a znakomita większość popija nie tyle po co w trakcie jedzenia i też żyją ;)

Forum Zwierzaki

blok....
« Odpowiedz #20 : 2005-01-29, 17:39 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
blok....
« Odpowiedź #21 : 2005-01-29, 19:25 »
Cytuj

za dużo bym nie pożyła

człowiek moze żyć bardzo długo  (ponoć nawet 150 lat) ale rzadko zyjemy do 80 nie mówiąc juz o zdrowiu... choroba to nie coś co nagle nas zaskakuje ale co chodujemy w sobie latami (również przez to co jemy). ja nie odmawiam sobie przyjemności ale wybieram to co najlepsze. postawiłam na zdrowie :wink:
Cytuj

kawa czy herbata znacznie większe spustoszenie robi w organiźmie

to fakt tylko pytanie jakie ilości, jaka jakość i jak przygotowana i czy oraz z jakimi dodatkami. nie pijam czarnej herbaty (bo szkoda mi zdrowia, choć i ją można dobrze przygotować) a kawę w ramach deseru i to gotowaną z przyprawami i miodem. taka kawa ma zupełnie inne oddziaływanie na organizm (i smak dużo lepszy).
Cytuj

tak samo popijanie posiłków

co do popijania to ludzie maja złe nawyki a potem myślą dlaczego maja rozwalone jelita i zołądek. przecież nie wywali brzucha po jednej szklance soku w trakcie posiłku czy tez zbyt wcześnie po, ale kiedy będzie to dla nas nawykiem to problemy zaczna się w wieku 40/50 lat ale wtedy zrzucimy to na wiek, i to niesłusznie. jedząc świadomie przedłużamy sobie życie i gwarantujemy zdrowie. juz Hipokrates mówił: pozwólcie by wasza zywność była waszym lekarstwem. ja na to pozwalam...
a raz kiedyś, w ramach wielkiego wyjątku coś niezdrowego też zjem... raz kiedyś...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
blok....
« Odpowiedź #22 : 2005-01-30, 09:31 »
niesądzę żeby miód czy przyprawy miały z kawy unieaktywnić substancje drażniące mięsień sercowy, powodujące zwiększone ciśnienie, działające moczopędnie, pobudzająco na cały organizm i uzelażniające...herbata swoją drogą jest znacznie bardziej toksyczna i gorsza niż kawa tyle że mało kto zdaje sobie z tego sprawę...no i sądzę ze znacznie częściej pijkesz taką herbatę czy kawę niż jesz bloki ;)

co do długości życia...podobno ;) ale jakoś jeszcze nikt tych 150 lat nie pożył, na jakiej podstawie wysunięto takie wnioski że aż 150lat człowiek może żyć?bo gdybać to i ja mogę na bardzo wiele tematów i rozwodzić się na temat "co by było gdyby"

a jak stawiasz na zdrowie? chodzisz codziennie na zakupy do sklepu ze zdrową żywnością?zdziwiłabyś się jak bardzo negatywne działanie mogą mieć niektóre rośliny a o których się nic nie mówi bo po co, warzywka są zdrowe, poza tym nie masz gwarancji w jakich warunkach były hodowane i czym podlewane... nie bez powodu ludzie bawią się w krzyżówki gentyczne, stosują różne substancje wspomagajkące wzrost itd żeby rośliny dawały większe zyski, dziś nic nie jest różowe jakby się wydawało, kwestia tylko naszej podświadomości i  nastawienia do tego wszystkiego...a sama dieta nie jest receptą na długie i zdrowe życie, owszem dieta ma bardzo duży wpływ - szczególnie udział owoców czy warzyw - ale to nie jest wszystko

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
blok....
« Odpowiedź #23 : 2005-01-30, 13:41 »
Cytuj

kawy unieaktywnić substancje drażniące mięsień sercowy

nie unieaktywnia ale zmieniaja właściwości napoju. tym bardziej, ze kawa pita przez nas jest zupełnie inna od np. hiszpańskiej. poza tym nie propaguje picia kawy na codzień a co do działania moczopędnego, drażnienia mięśnia sercowego to w odpowiednich (czytaj niewielkich) dawkach może być to dla wielu pomocne.
co do herbaty to zależy co masz na myśli mówiąc o tym napoju. jeśli czarne świństw to zgadzam sie w pełni ale jeśli mówisz o porządnej chińskiej zielonej czy białej to tu jest inaczej. te herbaty maja bardzo pozytywny wpływ na organizm, tyle, ze białasy mają tendencje do robienia paskudnie mocnago naparu a przecież zasady picia (oraz parzenia) tych herbat jest zupełnie inny tylko mało kto o tym wie.
Cytuj

pijkesz taką herbatę czy kawę niż jesz bloki
kawe pijam od świeta, herbaty tylko najwyższej jakości i parzone w odpowiedni dla nich sposób (mąż długo nie mógł się przyzwyczaić :lol: ) a nie mówimy o szkodliwości bloku jako takiego ale o mleku w proszku w nim zawartym. bloku może i codziennie sie nie je ale zobacz ilość spożywanych jogurtów, deserków, czekolad słodyczy... wszędzie jest to świństwo, więc gdyby zsumować ile tego wchłaniamy to człowiek by sie przeraził.

co do 150 lat to były robione badania na ochotnikach, ludzi zamknięto pod ziemią i stworzono idealne warunki, tylko czysta woda, filtrowane powietrze, (nie wiem jak rozwiązali problem światła) jedli to co sami wyhodowali i po 2 latach okazało się, że proces starzenia gwałtownie zwolnił i gdyby w ten sposób żyli (oczywiście chodzi o jakość wszystkiego a nie fakt, ze pod ziemia) to swobodnie dozyli by 150 lat. a poza tym wystarczy spojrzeć gdzie sa najdłużej żyjący ludzie na świecie??? sa wszędzie tam gdzie ich zycie nadal opiera sie na starych zasadach, gdzie je sie tylko płody rolne z własnej (lub plemiennej) uprawy, gdzie mają czystą wodę (np. lodowce w himalajach) gdzie nikt sie nie obrzera ale kazdy zna swoje miejsce i z duma je zajmuje.
co do jakości spozywanego przeze mnie pokarmu to nie jem byle czego. nie podążam za modami i nie rzucam sie na każde nowe wynalazki. wiem że wiele rzeczy w eko sklepach ma niewiele wspólnego ze zdrowym zywieniem i dlatego zakupy robię w zaprzyjaźnionych gospodarstwach, przetwory robię sama, a jeżeli kupuję coś w sklepach to sporadycznie i tylko  po bardzo dokładnym zbadaniu zarówno składu, jak i polityki firmy i jeszcze paru innych ważnych dla nmie spraw.
Cytuj

a sama dieta nie jest receptą na długie i zdrowe życie, owszem dieta ma bardzo duży wpływ
sama dieta nie ale za świadomą  dietą idzie tez świadomość duchowa i w połączeniu tych dwóch czynników jesteśmy w stanie przezyć w zdrowiu i szczęściu (oraz niosąc szczęście innym) bardzo wiele lat... jestem przykładem na to, bo pomimo, że jako małolata nie oszczędzałam niesety swego organizmu, to teraz wyglądam, czuje się i mam konducje fizyczna 15 jak również i stan zdrowia co ostatno pokazały mi również badania
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
blok....
« Odpowiedź #24 : 2005-01-31, 10:47 »
ale mimo to sa to nadal jedynie spekulacje że mogliby życ 150lat, mimo tego co widzimy na zwenątrz wewnątrz zmiany idą nieco innym trybem..btw. znam ludzi którzy żyją po 100lat wcale nie tak gdie prawie nie ma cywilizajci, są ludzie którzy żywią się naprawde niezbyt zdrowo, mają mało zdrowy tryb życia a dożywaja sędziwego wieky...przykłady mogę znaleźć nawet u mnie w rodzinie

jak dla mnie nie ma co przesadzać i jak ognia wystrzegać się tego czy tamtego... jesli się jest rozsądnym to nie wyrzekając się niczego wystarczająco dużo się pożyje, złych wpływów dzieiejszych czasów niunikniesz, choć przyznaję, jedne rzeczy są ciut zdrowsze, inne ciut gorsze..

a kawa?..w odpowiednich ilościach mówisz...tyle że bardzo niewielu ludzi pija ja w odpowiednich ilościach, jest to jedna z używek jednak i to tych które uzależniają

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
blok....
« Odpowiedź #25 : 2005-01-31, 11:30 »
Cytuj

mimo tego co widzimy na zwenątrz wewnątrz zmiany idą nieco innym trybem

chodziło o spowolnienie procecu starzenia nie skóry ale organów i komórek. bardziej nie da się wpłynąć na jakość zdrowia...

co do kawy, to mam tego świadomość ale to ich życie... ja dbam o miją córke, bo na jej zywienie mam największy wpływ (na razie) ale inni czynią wedle swojej woli. mam świdmość zanieczyszczenia środowiska i wiem, że o optymalne warunki jest trudno a w tzw. cywilizacji jest to wręcz niemozliwe...
co do żywienia to o mnie martwić sie nie trzeba, gdyż ide za głosem serca a zmian w żywieniu dokonuje tylko wtedy gdy jestem juz na nie gotowa.

co do wypowiedzi iz można sobie zaszkodzić to fakt!!! podążanie za moda nawet słuszną tematycznie nie prowadzi do niczego dobrego. nasz organizm sam najlepiej wie co jest mu potrzebne i wystarczy słuchać. jak na razie poznałam zaledwie 3 osoby które również potrafią to czynić i stosować się do zaleceń. nie tak dawno jadlam jajka. długo nosiłam sie z mysla o zaprzestaniu ich jedzenia ale nie czułam tego. widziałam wiele za, ale nie czułam tego więc dalej jadłam az przyszedł dzień gdy poczułam to w brzuchu i w sercu i wgłowie i od tego dnia nie jem ani jaj ani rzeczy na jajach przygotowanych i jest mi z tym bardzo dobrze. kazda zmiana powinna być naturalnym następstwem a wtedy nie mamy szansy sobie zaszkodzić
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

KikerS

  • Gość
blok....
« Odpowiedź #26 : 2005-02-13, 22:38 »
Cytuj

Oooo... wiecie ja nigdy o czymś takim nie słyszałam  

ja teżż :lol: ale jak pyszne to postaram sie i upichce :P
Zapisane

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
blok....
« Odpowiedź #27 : 2005-02-14, 13:45 »
KikerS ----> no to już. Mykaj do kuchni i przygotuj  :wink:  jest naprawdę pyszne  :tak:
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

Forum Zwierzaki

blok....
« Odpowiedz #27 : 2005-02-14, 13:45 »

KikerS

  • Gość
blok....
« Odpowiedź #28 : 2005-02-14, 13:56 »
najpierw trzeba do supermarketu po składniki :lol: bo w tym domu jak zwykle nic nie ma :P
Jutro od rana biore sie za "blok"  :wink:
Zapisane

k_lap

  • Gość
blok....
« Odpowiedź #29 : 2005-03-22, 15:06 »
Mniam, k_cian... super pomysł... ja już zapomniałam o tej pyszności... to było tak dawno...
Ale na szczęście Rachela podała przepis i tak nabrałam ochoty na tą pyszność, że jeszcze dziś się za nią wezmę :essen:
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.108 sekund z 27 zapytaniami.