Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: zmiana płci  (Przeczytany 6636 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

emyla

  • *
  • Wiadomości: 1311
zmiana płci
« : 2008-04-24, 20:33 »
otóż zawsze jak mam parke moliznezji nie chcą mi się one rozmnażać.non stop mam "wymieniane " to samca to samice. ostatnio do samca dokupiłam śliczną księżycową samiczke.i czuje że znów skończy się tak samo..samica zamienia sie w samca. od kiedy mam molki (jakieś 2 lata) ani razu mi się żadna nei okociła. może zna ktoś tego przyczyne?
Zapisane

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #1 : 2008-04-25, 01:48 »
po primo molinezje nie zyja w parach tylko w stadach.
po drugie primo napisz cos o zbiorniku-litraz parametry etc
po ostatnio primo napisz jaka masz obsade
Zapisane

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #2 : 2008-04-26, 17:23 »
zamienia się w samca?? coś nie w temacie jestem XD albo nie znam sie na rybach :P
Zapisane
The Beatles

Forum Zwierzaki

Odp: zmiana płci
« Odpowiedz #2 : 2008-04-26, 17:23 »

lisa_loveanimals

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 207
  • Psie oczy nie kłamią...
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #3 : 2008-04-26, 19:45 »
o ile mi wiadomo żyworódki do jakiegoś tam wieku mogą zmieniać płeć z samicy na samca i tylko tak. dlaczego- nie wiem
Zapisane
"Pies tym różni się od człowieka, że kiedy znajdziesz na wpół żywego psa i pomożesz mu, kiedy wstanie, nie ugryzie cię."

Życie jest krajobrazem, wszystko się zmienia,
Dziś jesteśmy razem, jutro zostaną wspomnienia...

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #4 : 2008-04-27, 03:11 »
o ile mi wiadomo żyworódki do jakiegoś tam wieku mogą zmieniać płeć z samicy na samca i tylko tak. dlaczego- nie wiem
nie wszystkie, ja słyszałem tylko o mieczykach.
teoretycznie jest to możliwe również u molinezji, jako że ona i mieczyk to prawie to samo(mogą sie nawet krzyżować ;) )
jedyne co mi tu nie pasuje to to że emyla pisze że molinezje ma dwa lata i że pare razy wymieniała samca lub samice, dwa lata to mało na przemiane płciową zwłaszcza że molki są długowieczne, i takowa przemiana nastaje gdy ryba juz jest podstarzała...
Zapisane

lisa_loveanimals

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 207
  • Psie oczy nie kłamią...
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #5 : 2008-04-28, 12:45 »
u gupików też się obserwuje to zjawisko, z tym że samiczka może także zmienić się w okresie dojrzewania płciowego, może molka też nie wiem
Zapisane
"Pies tym różni się od człowieka, że kiedy znajdziesz na wpół żywego psa i pomożesz mu, kiedy wstanie, nie ugryzie cię."

Życie jest krajobrazem, wszystko się zmienia,
Dziś jesteśmy razem, jutro zostaną wspomnienia...

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #6 : 2008-04-28, 15:06 »
ja słyszalem o takim czyms tylko w przypadku płazów i niektórych gadów, gdzie jesli jest zbyt mało osobników płci męskiej to populacja się wyrównuje bo niektóre samice się przemieniają, ale u ryb nigdy ^^
Zapisane
The Beatles

emyla

  • *
  • Wiadomości: 1311
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #7 : 2008-04-28, 18:44 »
tak więc 45 l, temp 24*, poza parką mam jeszcze 2 młode miecze, 3 razbory klinowe(pozostałości), kilka kardynałków i kirysy
Zapisane

lisa_loveanimals

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 207
  • Psie oczy nie kłamią...
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #8 : 2008-04-28, 19:06 »
coś znalazłam:
Cytuj
Nie wiem czy jest to możliwe u naszych rodzimych gatunków ryb i w naturalnych warunkach, ale opisze zagadnienie, bo wydało mi się bardzo interesujące.

Wyczytałem, iż u ryb występują anomalia związana ze zmianą płci. Zachodzi ona najczęściej u osobników żeńskich, które stają się samcami. Odwrotna sytuacja zdarza się zdecydowanie rzadziej.

Przyczyną takich zmian są zaburzenia gospodarki hormonalnej, czyli występowanie w organizmie hormonów płci przeciwnej. Takie wahania powoduje np. pasożyt - grzyb Ichtyosporidium hoferi, blokując gonady żeńskie strzępkami, a tym samym blokując dopływ substancji pokarmowych. Powoduje to na osłabienie ich czynności, a następnie ich obumarcie. Zachodzi wtedy do niedoboru hormonów żeńskich na korzyść męskich i następuje przemiana samicy w samca. Są pasożyty, które powodują tylko bezpłodność (kastracja pasożytnicza). Występuje ona często u ryb karpiowatych i cierników, atakowanych przez plerocerkoidy, powodujących zmiany w przemiany materii.

Są dwa rodzaje zmiany płci – pozorna i całkowita. Całkowita zachodzi wtedy, gdy z pełni rozwiniętej samicy, zdolnej do rozrodu wykształca się samiec, stający się reproduktorem. Nie polega to tylko na zmianie gonad, ale i zmianami barwy, wydłużenia lub skrócenia płetw.

Pozorna przemiana ma miejsce wtedy, gdy mimo wykształconego gonopodium (narząd kopulacyjny przekształcony z płetwy odbytowej) ryba (samica) w dalszym ciągu „wydaje na świat młode”. Mimo że ma morfologiczne cechy samca, gonady pozostały żeńskie.

Zmiana płci to nie tylko złe funkcjonowanie organizmu. Niejednokrotnie to życiowa konieczność by zachować ginący gatunek lub trudne warunki bytowania np. silny prąd, wylewy wody z koryt rzeki. Przeważnie przemiany zachodzą u samic, które najrzadziej składają ikrę. Nowy samiec natomiast skutecznie zapładnia ikrę, przebywając w dalszym ciągu z samicami.

Cytuj
Taka "metamorfoza" jest spotykana u wielu gatunków, także u ryb tropikalnych. Popularne ryby akwariowe takie jak Mieczyki (Xiphophorus maculatus) i Zmienniaki plamiste (Xiphophorus maculatus) zmieniają płeć bardzo często. Najczęściej z samicy na samca, można to łatwo zauważyć po zmianie w płetwie odbytowej, gdyż samce ryb z rodziny Piękniczkowatych mają nażąd kopulacyjny GONOPODIUM. Ale jeszcze nie słyszałem aby któraś z ryb krajowych mogła zmieniać płeć
Zapisane
"Pies tym różni się od człowieka, że kiedy znajdziesz na wpół żywego psa i pomożesz mu, kiedy wstanie, nie ugryzie cię."

Życie jest krajobrazem, wszystko się zmienia,
Dziś jesteśmy razem, jutro zostaną wspomnienia...

Forum Zwierzaki

Odp: zmiana płci
« Odpowiedz #8 : 2008-04-28, 19:06 »

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #9 : 2008-04-28, 21:41 »
45l to za mało na molinezje, jak i na mieczyki. ale nie o obsade akwa sie rozchodzi ;)
lisa-bardzo ciekawy tekst, gdzie go znalazłaś???
o zmianie płciu u wiekszocsi xiphophoros'ów słyszałem, wspominali o tym nawet w opisie mieczyka hellera na akwafoto.pl ;)
miecze o molki sa ze soba bardzo blisko spokrewnione wiec zjawisko przemienienia sie samca tego gatunku w samicy(lub na odwrot) jest bardzo prawdopodobne.
emyla-mniej wiecej ile mineło od czasu kiedy kupiłaś molke do zmiany jej płci???
pozdrawiam
Mitrandir
Zapisane

lisa_loveanimals

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 207
  • Psie oczy nie kłamią...
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #10 : 2008-04-29, 16:21 »
www.wcwi.pl  czyli... wędkarskie centrum wymiany informacji ;p
Zapisane
"Pies tym różni się od człowieka, że kiedy znajdziesz na wpół żywego psa i pomożesz mu, kiedy wstanie, nie ugryzie cię."

Życie jest krajobrazem, wszystko się zmienia,
Dziś jesteśmy razem, jutro zostaną wspomnienia...

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #11 : 2008-04-29, 17:01 »
gratuluje pomysłówości ^^ mi by sie nie chciało tak szperać :P
Zapisane
The Beatles

lisa_loveanimals

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 207
  • Psie oczy nie kłamią...
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #12 : 2008-04-30, 16:59 »
no widzisz. czasem się człowiekowi nudzi... ja teraz jade do niedzieli do kuzynki i nie będzie mnie na FZ. ciekawe jak to będzie z moimi rybciami... ;(
Zapisane
"Pies tym różni się od człowieka, że kiedy znajdziesz na wpół żywego psa i pomożesz mu, kiedy wstanie, nie ugryzie cię."

Życie jest krajobrazem, wszystko się zmienia,
Dziś jesteśmy razem, jutro zostaną wspomnienia...

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #13 : 2008-04-30, 21:53 »
eeee tam mi sie nigdy nie nudzi :D z rybami nic nie bedzie, poradza sobie :)
Zapisane

emyla

  • *
  • Wiadomości: 1311
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #14 : 2008-05-03, 11:19 »
tak wiem mitrandir że za małe ale mam zamiar pokusić się na większe akwa tylko muszę zdobyć fundusze i rozkminić gdzie je postawić:) bo zawsze podobały mi się skalary ale w moim akwa nie ma co o nich nawet myśleć. hmm  nie pamiętam za bardzo ale myśle że kilka tygodni,byłam przekonana  ze samica molki jest w ciąży bo już gruba i w ogóle a tu nagle mi się w samca zamienia a taki "spasiony" samiec strasznie wygląda:/ a może mam tego jakiegoś pasożyta w akwa [ z tego artykułu?] ale miałam 2 samice mieczyków to tylko 1 w samca się zmienił [ i to jakiego ślicznego:D cały czerwony i tylko czarna smuga na mieczu]
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: zmiana płci
« Odpowiedz #14 : 2008-05-03, 11:19 »

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: zmiana płci
« Odpowiedź #15 : 2008-05-03, 15:57 »
skalary=minimum 200l. 200=spore wydatki ;)
cholera, nie mam pojecia co to jest, a a molkach wiem sporo, mam je od dziecka, widziałem pare razy jak samica zmienia sie w samca, ale zawsze były to strasze osobniki....
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.16 sekund z 26 zapytaniami.