Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Zaropiałe oczy królika.....  (Przeczytany 29143 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Boromir91

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« : 2004-07-23, 18:04 »
Mój królik ma codziennie zaropiałe oczy .Przemywam mu je słabą herbatą i pomaga,ale na drugi to samo....zaropiałe....Czy mam może użyć świtlika ? Prosze o porady :?
Zapisane

myszka

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #1 : 2004-07-23, 18:23 »
Jedna porada, udaj się do lekarza ze zwierzakiem. Ropienie oczu nie bierze się znikąd.
Zapisane

Kira

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #2 : 2004-07-23, 18:26 »
:?  popieram przedmowczynię DO WETA MARSZ :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedz #2 : 2004-07-23, 18:26 »

cholka

  • *
  • Wiadomości: 2582
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #3 : 2004-07-23, 20:42 »
Tak jak powiedziały moje poprzedniczki, takie ropienie oczek nie dzieje się bez przyczyny.
Doczytałam się, że wpływać na to może wpływać zła wentylacja  klatki jak i także zbyt duże wietrzenie, czyli przeciągi.  Może to być także uczulenie, np. na ściółkę. Możesz spróbować świetlika, broń Cię tylko Panie Boże żadnego rumianku! Radziłabym również pójść do weterynarza na konsultację. Zawsze będziesz wiedział/a co to faktycznie jest, bo na własną rękę trudno jest coś zdziałać.

Pozdrawiam
Zapisane

cholka

  • *
  • Wiadomości: 2582
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #4 : 2004-07-27, 21:12 »
Boromir91 i co z króliczkiem? Byłeś z nim u weterynarza?
Zapisane

Czajkosia

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #5 : 2004-07-28, 10:40 »
Zaropiałe oczka to zwykle objaw braku witamin. Czym go karmisz?? Jaką paszą?? Dajesz mu świeże owoce i warzywa?? Preparat witaminowy powinien pomóc. Znajdziesz w sklepach zoologicznych zarówno granulki, jak i krople, którymi skrapla się świeżą paszę.
Zapisane

Boromir91

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #6 : 2004-07-28, 10:47 »
Rano dostaje granulat(frykas,animals) i mieszanke (daje mu pare ziarenek ) o 15 dostaje natke pietruszki koperku czasami gałązki wierzby jakieś koniczynki kawałeczek marchewki i jakiś owoc (jako przysmak) Raz dałem mu kawałek jabłka.ale po tym dostał miękkich i  smierdzących kup więc zrezygnowałem.Trusiek dotąd ma miękkie kupy (ale już mniej) i śmierdzące.Mysle że to normalne.Stopniowo go przeżucam na granulat.Co jeszcze mam mu dawać (tzn.warzywa owoce)>?
Zapisane

Kira

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #7 : 2004-07-28, 18:19 »
ale do werta powinienes  sie w/g mnie i tak wybrać... :roll:
Zapisane

Czajkosia

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #8 : 2004-07-28, 20:02 »
Zamieniłabym Frykas na Pokarm podstawowy (też Animals)- porcję rano i wieczorem, a Frykas w ciągu dnia jako smakołyk. Te miękkie, czarne, smierdzące kupy to kał nocny, zwykle króliki go zjadają, ale świeże owoce powodują, że powstaje go więcej i królik wszystkiego nie zjada (chyba nie można się mu dziwić  :P ). Trzba te odchody po prostu na bieżąco usuwać z klatki, żeby nie śmierdziały i nie brudziły futerka. A oto wykaz rzeczy, które królik może jeść: mniszek lekarski, trawa, szczaw, mlecz zwyczajny, młode pokrzywy, koniczyna różnoogonkowa, lucerna, marchew, rzodkiew, kalarepa, endywia, cykoria, burak pastewny, brukiew, seler, szpinak, jabłka, gruszki, kapusta chińska (to samo co pekińska- polecam!), miękkie kolby kukurydziane, pietruszka, rzepa, liście kalafiora, groch, pędy pomidorów, owies. Pamiętaj, że muszą być umyte i nie wolno ich podawać, jak są mokre albo dopiero co wyjete z lodówki. Unikaj soczystych warzyw i owoców, bo powodują rozwolnienie. Ale wzbogacenie diety o naturalne składniki może nie wystarczyć, bo uzupełnić niedobór witamin, więc polecam stosowanie preparatów z witaminami dla królików, np. Vitakraft. Aha, ważne jest też, żeby stopniowo przyzwyczajać zwierzątko do nowych składników w diecie, więc zaczynaj od małych porcji i jeśli królik dobrze reaguje, to stopniowo je zwiększaj.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedz #8 : 2004-07-28, 20:02 »

Boromir91

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #9 : 2004-07-28, 20:19 »
Co do wizyty u weta--to tata niechce zemną jechać (mam kawałek drogi) bo mówi że to wszystko to normalne u królików(tzn.zaropiałe oczka i miękkie kupy za dnia) a co do miękkich kup w dzień to wiem jak wyglądają cektofory bo Trusiek czasami je zostawia(Raz nawet znalazłem ich nad ranem sporo :roll: ) Ale on robi miękkie i zalatujące boby w dzień(wyglądają jak normalne bo są brązowe i sie nielepią) ale teraz już nie jest tak żle :wink:  :wink: z tymi bobkami
Zapisane

Kira

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #10 : 2004-07-29, 11:14 »
czajkosiu wiedsz moze i mowisz dobrze ale dla królika lepszy byl by zamiat frykasów  kupic zwyczajny granulat Vitapolu :lol:  we frykasie jest  na tuzo lucerny wiec polecam przejscie na granulat zwykly... :)  a pokazm podsatawowy tzw ziarna mozna od czasu do czasu podac... :?  chbaz  ze tylko rano i to w niewielkiej ilosci... i tochba tyle...
Zapisane

Boromir91

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #11 : 2004-07-29, 11:19 »
Niestety Granulat animals frykas jest jedynym granulatem w okolicy.Patryzłem też w saloniku zoologicznym w realu (tam tez kupiłem mojego angora) ale tam niema żadnych granulatów  :roll:  :roll:
Zapisane

Kira

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #12 : 2004-07-29, 11:25 »
to tez nie przesadzaj z tym frykasem bo od jestz dodatkiem lucerny ktora mocno tuczy.... :roll:
Zapisane

Boromir91

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #13 : 2004-07-29, 11:57 »
Eeee ale frykas co podaje królikowi nie ma żadnej lucerny.Jest z dodatkiem probiotyku.A co do ilości to podaje mu ano i wieczorem ok. 3,4 kółka (są dosyć duże :roll: )
Zapisane

Czajkosia

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #14 : 2004-07-29, 14:34 »
To ten króliczek chyba jakiś maleńki jest jak tylko tyle je...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedz #14 : 2004-07-29, 14:34 »

Maxim

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #15 : 2004-07-29, 17:17 »
Ostatnio na Animal Planet w programie "Na ratunek zwierzętom" był przedstawiony przypadek dwóch królików podrzuconych pod lecznicę. Króliki te miały właśnie zaropiałe oczy. Wet. stwierdził , że to zapalenie spojówek i rozpoczął leczenie polegające na zakrapianiu oczu przez tydzień albo 10 dni (już nie pamiętam) antybiotykiem. Niestety po tym czasie po odstawieniu leku choroba powróciła. Wydaje sie to nie prawdopodobne ale króliczki uśpiono, ponieważ choroba była już tak zaawansowana,że nie dawała szans na wyleczenie a zwierzątka cierpiały z powodu bolesności oczu  :(  Niech ten przykład skłoni  cię Boromir91 do szybkiej wizyty w lecznicy :!!!:
Zapisane

Czajkosia

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #16 : 2004-07-29, 22:58 »
Masz rację. Na wszelki wypadek lepiej zawsze iść do weterynarza. Może jednak uda się jakoś przekonać tatę... My na forum nie mamy możliwości okreslenia stanu zdrowia króliczka  :(
Zapisane

ngL

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #17 : 2004-07-29, 23:32 »
Ja tylko powiem jedno - rzadkie kupki u żadnego zwierzęcia nie sa objawem normalności. Szczególnie powinno Cię zastanowić to, że ma to od pewnego okreslonego czasu. Ropienie oczek może być dodatkowym objawem chorobowym.
Zapisane

Czajkosia

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #18 : 2004-07-30, 11:27 »
U królika jest to normalne, jak już pisałam jest to kał nocny który królik normalnie zjada. To co innego niż rozwolnienie.
Zapisane

ngL

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #19 : 2004-07-30, 11:46 »
Ok - w takim razie przepraszam, marny ze mnie znawca królików ;)
Zapisane

Grinia

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #20 : 2004-08-04, 09:34 »
Przykro mi to stwierdzić, ale z Czajkosi też marny znawca królików.  

1. Zaropiałe oczy moga mieć wiele przyczyn od zapalenia spojówek poprzez uczulenie aż do ropni przyzębnych. Konieczny weterynarz bo zwłaszcza w przypadku ropni sprawa jest poważna. Oczu nie przemywamy rumiankiem, a przegotowaną wodą lub świetlikiem.

2. POSZALELIŚCIE??? Od kiedy luźne kupy są normalne??? Kał nocny w cale nie musi pojawiać się w nocy, to tylko taka nazwa. Natomiast bezwzględnie powinien być zjadany! Inaczej króliowi grozi właśnie awitaminoza i poważne dolegliwości przewodu pokarmowego kończące się śmiercią! Dieta dieta i jeszcze raz dieta!

3. Wyrzucić wszystkie produkty Animalsa, zarówno Frykas jak i mieszankę. Animals to najgorsze paskudztwo jakie może być! (chcecie wiedziec czemu to pytajcie)

4. Witaminy sklepowe? Nigdy w życiu. Problem tego królika to zła dieta i z tego biorą się te wszystkie nieprawidłowości.

5. Owoce i soczyste warzywa powodują biegunki i rozwolnienia? BZDURA Nawodnienie rośliny nie ma znaczenia, królik nie powinien po zieleninie mieć problemów.

6. Kolby? Za okno i nigdy więcej!!!

7. Groch? powoduje wzdęcia! Owies? tylko łuskany i w niewielkich ilościach - nalepsze rozwiązanie to miażdżone ziarna owsa (płatki owsiane, nie chrupki) podawane po 2 łyżeczki od herbaty na tydzień.

(czy ja po to napisałam VADEMECUM by nikt go nie czytał? odsyłam wszystkich do działu 'DIETA')
Zapisane

Forum Zwierzaki

Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedz #20 : 2004-08-04, 09:34 »

Boromir91

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #21 : 2004-08-04, 12:48 »
Więc tak---niechce zbyt często pisać bo niejestem mile widziany na tym forum :roll:  :roll: ----W żadnym zoologicznym w okolicy nawet w w REALU niema granulatu --są tylko mieszanki---jedynie niedaleko jest granulat---FRYKAS ANIMALS Z DODATKIEM PROBIOTYKU-(mojemu królikowi bardzo smakuje)
Granulat i pare ziarenek z mieszanki podaje z rana
póżniej zielenina(koper,pietruszka,raz na jakiś czas marchew,kapusta,raz dalem kawaleczek jablka i inne warzywa)
Wieczór--to sam granulat
To wszystko---odpisz jak najszybciej bo za 3 godziny wyjezdzam z moim krolikiem do babci =krolik i spacery po trawce
Zapisane

Grinia

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #22 : 2004-08-04, 14:01 »
FRYKAS faktycznie jest granulatem, ale zawiera mączkę zwierzęcą i jest potwornie kaloryczny. Cały Animals jest przewitaminizowany, a mieszanki są typu tucznego więc wogóle odpadają.

Firma Vitapol produkuje "Pełnowartościowy granulat dla gryzoni", jest ona łatwo dostępna, nawet jeśli nie ma tego produktu w danym sklepie to zazwyczaj sprzedawcy bez trudu zamawiają go dla klienta.

Czy podajesz siano? To konieczne. Ja bym teraz na 2-3 dni zostawiła królika na samym sianie i wodzie. Taka dieta oczyszczająca.

Potem z diety wykreśliłabym kapustę i marchew przynajmniej narazie. Staraj się podawać więcej liści (koper, nacie, cykoria, mlecze, liście słonecznika, rzodkiewki, buraczka, lipy, klonu, wierzby gruszy, jabłoni z gałązkami), a mniej korzeni. Zmniejsz racje granulatu, odstaw mieszankę. Powiedzmy łyżka do zupy granulatu rano i tyle samo wieczorem.

Dieta niech opiera się na sianie i wodzie, bo to jest podstawa. Potem są warzywa w kolejności, potem granulat, a na końcu przysmaki.

Nie zjadane cektotrofy (kał nocny) to skutek zbyt kalorycznej diety. Musisz ją zmienić bo inaczej króliczka stan będzie się pogarszał - już ma bardzo rozregulowany przewód pokarmowy. Z oczami TRZEBA iść do weta, niech ten mu sprawdzi czy nie ma ropni (zapytaj się o to żeby wet zwrócił uwagę na taką możliwość).
Zapisane

Kira

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #23 : 2004-08-04, 22:06 »
:) Grinia zawsze doskonałe rady dajesz ... :)
Zapisane

mru-mru

  • Gość
Zaropiałe oczy królika.....
« Odpowiedź #24 : 2004-08-05, 17:35 »
Uff, Grinia, dobrze że trzymasz rękę na pulsie. Boromir, a ja jeszcze dodam, że obowiązkowo powinieneś przeczytać stronę www.uszata.com.

Cytat: Czajkosia
A oto wykaz rzeczy, które królik może jeść: mniszek lekarski, trawa, szczaw, mlecz zwyczajny, młode pokrzywy, koniczyna różnoogonkowa, lucerna, marchew, rzodkiew, kalarepa, endywia, cykoria, burak pastewny, brukiew, seler, szpinak, jabłka, gruszki, kapusta chińska (to samo co pekińska- polecam!), miękkie kolby kukurydziane, pietruszka, rzepa, liście kalafiora, groch, pędy pomidorów, owies.

Aha, i jeszcze mały wykaz rzeczy, których królik nie powinien jeść: szczaw, szpinak, jakiekolwiek kolby, groch, a już absolutnie nigdy pędy pomidorów.

a kapustę pekińską, liście kalafiora, kalarepa w baaaaardzo małych ilościach, a najlepiej wcale. Są przecież bezpieczniejsze i smaczniejsze warzywa.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.117 sekund z 27 zapytaniami.