Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Brzydka sierść  (Przeczytany 1774 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Brzydka sierść
« : 2004-09-10, 23:38 »
Mój szczurek od kilku dni ma berdzo niemiłą w dotyku sierść. Jest szorstka i matowa. Wcześniej była lśniąca. Szczurek ma trochę mniej ruchu i przytył, ale to chyba nie powinno wpływać nagatywnie na sierść? Od czego to może być, jak przywrócić dawny blask?
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Kira

  • Gość
Brzydka sierść
« Odpowiedź #1 : 2004-09-10, 23:46 »
moze zmieniłas mu pokarma on to odczuł?? a ile lat ma szczuruś??
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Brzydka sierść
« Odpowiedź #2 : 2004-09-10, 23:55 »
raczej dostaje to samo jedzenie, ale może dostał jakieś inne warzywa. Nie wiem ile ma lat, bo go znalazłam. Poza tą sierścią zachowuje się całkiem normalnie.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Forum Zwierzaki

Brzydka sierść
« Odpowiedz #2 : 2004-09-10, 23:55 »

Kira

  • Gość
Brzydka sierść
« Odpowiedź #3 : 2004-09-10, 23:58 »
no ja na szczurkosiach sie nie znam ale  przezedzenie siersci i matowienie oznacza albo ze zwiwrzak sie starzeje albo ze ma jakas chorobe ..przeziebienie ...takie obserwaje widze wsrod chomów.. :o
moze to cos pomoze.... :o
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Brzydka sierść
« Odpowiedź #4 : 2004-09-11, 00:14 »
Stary może już jest, ale na początku jak do mnie trafił też miał taką sierść. Innych obiawów nie zauważyłam, chętnie biega, gryzie psa, ma apetyt.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

ngL

  • Gość
Brzydka sierść
« Odpowiedź #5 : 2004-09-11, 01:11 »
1. Czym szczura karmisz? Podaj to, co dajesz mu zarówno codziennie jak i raz na jakiś czas
2. Czy zwierzę dostaje witaminki w poidle?
3. Jak często dostaje warzywka i owoce oraz w jakiej formie (czy gotujesz osobno, czy dajesz te z obiad, z gotowaych surówek?)
4. Czy zwierzak ma prócz tego jeszcze jakieś objawy? Np wypadanie sierściwiększe niż zazwyczaj, osowiałość, porfiryna przy nosku lub oczach (porfiryna to czerwono-brunatna wydzielina przypominająca krew), czy zwierzę kicha lub wydaje dźwięki przy oddychaniu? Jeśli któreś z wymienionych występuje - co dokładnie iod jak długiego czasu i czys ię nasila?
5. Nie zmieniałaś rodzaju ściółki ostatnio (np z trocin na siano czy na żwirek, czy ze żwirku na trociny itp...)?
6. Czy mierzyłaś szczurowi temperaturę?
Zapisane

Grinia

  • Gość
Brzydka sierść
« Odpowiedź #6 : 2004-09-11, 22:08 »
gdyby to był królik powiedziałąbym by wprowadzić mu do diety tłuste nasiona, podawać w niedużych ilościach, ale regularnie. mam na mysli słonecznik, dynia, migdały orzechy.

szczury chyba tez jedza takie rzeczy? jesli tak to zrob co mowie + zastanów się nad postem ngL

pozdrawiam :)
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Brzydka sierść
« Odpowiedź #7 : 2004-09-12, 00:04 »
Szczur dostaje ziarno dla szczurów (jakąś mieszankę), chleb suszony (lub bułkę), marchewkę, ogórk, pomidora (i inne warzywa i owoce) surowe, orzechy, ser żółty i biały (bardzo żadko), karmę dla psa (1 ziarenko, bardzo żadko), ryż i makaron (gotowane, b. żadko). Poza tym szczurek często biega po całym mieszkaniu i zawsze coś znajdzie do jedzenia.
Nie dostaje żadnych witamin.
Warzywa i owoce dostaje naturalne, surowe.
Gdy do mnie trafił, miał wydzielinę z nosa i oczu - porfirynę  :roll: , ale ostatnio nie zauważyłam. Nie kicha, oddycha normalnie.
Sciólkę ma zawsze taką samą, trociny i żwirek, a w domku siano. (3 w 1  :lol: )
Temperatury mu nie mierzyłam.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

ngL

  • Gość
Brzydka sierść
« Odpowiedź #8 : 2004-09-12, 01:22 »
Ok więc zasugerujmy się na razie 3 możiwościami
- niedobór pewnej grupy witamin
- uczulenie na ściółkę
- uczulenie na białko (tak, owszem, alergia pokarmowa również może objawiać się matowieniem a nawet wypadaniem sierści).

Zacznij od witamin - do każdej wody je dodawaj. Możesz zakupić specjalne dla gryzonii (polecam witaminy Multi Vit firmy Bogena, cena to około 12 zł za małą buteleczkę i około 20 zł za 2 razy większą). Dawka to 2 krople dziennie, możesz dodawać do mokrego pokarmu a możesz rozpuszczać w poidle.
Zamiast kropel możesz dawać wibowit (cena około 7 zł za 10 lub 15 saszetek, nie pamiętam lub 10 zł za 2 razy więcej). Dawka to 1/8 saszetki na dzienną dawkę wody, jeśli szczur jest dorosły (a z opisu wynika, że maleństwo to to nie jest), możesz dać nawet 1/4 torebki, nie więcej - hiperwitaminoza bywa gorsza od awitaminozy.

Kolejnym krokiem ściółka, roponuję całkowicie zrezygnować z trocin - te często powodują problemy skórne (stąd zmatowienie sierści, skóra nie działa dobrze za co obrywa się mieszkom włosowym). Zamiast trocin możesz dawać papieru toaletowego.

Jeśli po dwóch tygodniach nie będzie poprawy - dalej podawaj witaminy i zrób dietę, odstaw całkiem produkty pochodzenia zwierzęcego jak i przetwory z produktów zwierzęcych.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Brzydka sierść
« Odpowiedz #8 : 2004-09-12, 01:22 »

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Brzydka sierść
« Odpowiedź #9 : 2004-09-12, 19:30 »
Więc ja podejrzewam, że to nie jest od trocin, bo zawsze ma trociny, a brzydką sierść od niedawna. Witaminy kupię, jeśli u mnie w zoologicznym nie kupie witamin dla gryzoni, kupię wibowit (będzie od razu dla papugi). Odstawię (lub zminimalizuję ilość produktów pochodzenia zwierzęcego (wet też mi to radził). Mam nadzieję, że niedługo mu się poprawi sierść, bo na razie jest niemiły w dotyku.
Dziękuję za wszystkie rady.  :wink:
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.096 sekund z 24 zapytaniami.