Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Sumienie  (Przeczytany 1619 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cholka

  • *
  • Wiadomości: 2582
Sumienie
« : 2004-12-31, 12:23 »
Otóż czym jest sumienie, co je kształtuje i jakie sumienie jest dobre, jakie koncepcje są Wam najbliższe?


Jeśli chodzi o mnie to moje powoli zanika, postępowanie zgodnie z tym co uważam za dobre jakoś mi nie służy ;) .  Ale jakieś tam mam, ukształtowane przez 10 przykazań (bo postępowanie według nich jeszcze nikomu nie zaszkodziło :P ) i moją naiwną wiarę, że jeśli ja jestem miła to świat tez będzie.

A czym jest? Żadna regułka nie wystarczy, by ją jednoznacznie określić. Może strachem przed odrzuceniem, moze czymś co wynosi się z domu, a moze milością do drugiego człowieka, a może czymś według czego postępujemy w swoim życiu?
Zapisane

Kiwusia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1160
Sumienie
« Odpowiedź #1 : 2004-12-31, 12:30 »
Sumienie jest to mala czastka naszego rozumu  ;)
Potrafi ona oddzielic zlo od dobra.. czasami jednak nie chcemy jej sluchac..  ale przeciez kazdy popelnia bledy  ;)
Ale potem staramy sie je naprawic .. i jest spoczko
Mi zdarza sie  zachowywac wbrew sumieniu.. nawet nie wiecie jak potem tego zaluje  :?  Nom, ale z czasem sie zapomina  :wink:
Zapisane
Move your hips, do your thing
Get off the wall, don't matter what they think
From your fingertips, to your toes
You know you hot, so let everybody know

cholka

  • *
  • Wiadomości: 2582
Sumienie
« Odpowiedź #2 : 2004-12-31, 12:33 »
Czasami sobie myslę, że wyrzuty sumienia są w pewnym sensie 'awarią' naszego sumienia, ponieważ wtedy nie postępujemy zgodnie z wpajanymi nam wartościami :roll: A może się mylę...?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Sumienie
« Odpowiedz #2 : 2004-12-31, 12:33 »

absencja

  • Gość
Sumienie
« Odpowiedź #3 : 2004-12-31, 12:34 »
hmm...sumienie - może zbiór zasad...
z dziesięciorgiem przykazań jest ten podstawowy problem, że można je bardzo różnie intepretować.
Cytuj

postępowanie zgodnie z tym co uważam za dobre jakoś mi nie służy

postępowanie zgodne z tym co dobre chyba w góle rzadko służy. ale pozwala zachować jakiś szacunek do smego siebie. i może jeszcze znajomych z podobnym systemem wartości
Zapisane

Rachela

  • *
  • Wiadomości: 2498
Sumienie
« Odpowiedź #4 : 2004-12-31, 15:53 »
Sumienie? Może to głos naszej duszy, serca? Robimy coś złego a w środku ktoś woła: Nie!
Na pewno wiąże się to z wychowaniem, otoczeniem człowieka. Tym co ma podświadomie utrwalone.
10 przykazań? Zawiera prawdy które powinny kierować naszym życiem. Świat byłby piękniejszy.
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Sumienie
« Odpowiedź #5 : 2004-12-31, 16:01 »
Cytuj

Jeśli chodzi o mnie to moje powoli zanika, postępowanie zgodnie z tym co uważam za dobre jakoś mi nie służy  . Ale jakieś tam mam, ukształtowane przez 10 przykazań (bo postępowanie według nich jeszcze nikomu nie zaszkodziło  ) i moją naiwną wiarę, że jeśli ja jestem miła to świat tez będzie


dokladnie ;)
ja mam dosc silne sumienie i staram sie go sluchac. bardo rzadko sie z nim kloce..
Zapisane

Michał z Warszawy-Ursus

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 640
  • Kocham Boga, ludzi i zwierzęta.
    • WWW
Sumienie
« Odpowiedź #6 : 2004-12-31, 16:03 »
Sumienie jest czymś co nas przerasta. Często robimy złe żeczy i w samym momencie robienia tych żeczy myślimy że to dla nas nic ale potem się okazuje że musimy powiedzieć o tym rodzicom czy komuś innemu.
Sumienie jest czymś większym od nas ono ogranicza nas tak jak by przed złymi żeczami.
Pozdrawiam, życze zdrowia.
Zapisane
,,Trzymaj się wąskiej i krętej ścierzki"- Śp. Ojciec Pio.

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Sumienie
« Odpowiedź #7 : 2004-12-31, 16:39 »
Cytuj

myślimy że to dla nas nic ale potem się okazuje że musimy powiedzieć o tym rodzicom czy komuś innemu.

zgadzam siem:)
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Sumienie
« Odpowiedź #8 : 2004-12-31, 16:59 »
nie wiem czym jest sumienie ale nie wiem też czym są wyrzyty sumienia. działam tak by nie robić nic wbrew moich zasad a jedną z nich jest nie szkodzić innym. efekt dobry. sumienie (czymkolwiek jest) mam czyste (nigdy nie używane :wink: )
czynię, mówię i myślę tylko to co jestem w stanie powtórzyć bez strachu czy wstydu  :uklon:
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Forum Zwierzaki

Sumienie
« Odpowiedz #8 : 2004-12-31, 16:59 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.075 sekund z 24 zapytaniami.