Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: VADEMECUM- Rozmnażanie, sterylizacja, pseudohodowle  (Przeczytany 3535 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Uznałam że bez sensu jest wałkować 100 razy ten sam temat i zrobiłam takie coś jak na Kotach. Moge prosic o przyklejenie? ;)



---------------------------------

http://www.vetserwis.pl/chirurgia.html-> tu można obejrzeć zdjecia z zabiegów sterylizacji i kastracji psa i suki.

Sterylizowac/Kastrowac czy nie?
Pytanie: Mam suczke 2letnią. W czasie cieczek jest problem, wiec ktos mi poradzil zeby ja wysterylizowac. Nie jestem przekonana do tego zabiegu. Czy to nie jest okaleczanie psa? Czy nie bedzie cierpial przez to ze nie ma dzieci? Kolezanka mi mowila ze suczka musi miec raz w zyciu dzieci, bo bedzie zdrowsza i szczesliwsza. Wet zaś radził mi zastrzyki hormonalne. Chyba sie sklonie do zastrzykow, ale.. poradźcie mi.
Odpowiedź: Sterylizacja suki ktora nie jest suka hodowlana jest najlepszym wyjsciem. Nie ma problemu z cieczkami, nie ma mozliwosci zachorowania na np. raka macicy, zmniejszone jest ryzyko zachorowan na raka sutka. Prawdopodobnie suczki po sterylizacji dluzej zyja. Bardzo wazne jest takze to ze suczka nie zajdzie w ciaze, a co za tym idzie- nie bedzie miala szczeniat. W czasach gdy niechciane psy i koty cierpia w schroniskach, egoizmem jest rozmnazanie kolejnych kundelkow. Pomysl- jesli nawet masz juz chetnych na szczeniaki (ciekawe ile z nich sie nei rozmysli), to lepiej bedzie zaproponowac im szczeniaczki ze schroniska. Jesli nawet TY oddasz swoje szczeniaki w dobre rece, to nie wiesz co stanie sie z ich potomkami. Jesli Twoja suka urodzi np. 6 szczeniat, a kazde z tych 6 szczeniat urodzi kolejne 6 szczeniat.. Latwo policzyć- wychodzi 216 (!) psow. Czy za kazde z nich poniesiesz odpowiedzialnosc? Czy chcesz spotykac prawnuka swojej suczki w schronisku, nawet o tym nie wiedzac? Watpie.. Przemysl to sobie. Sterylizacja to najlepsze wyjscie.

Przebieg sterylizacji/kastracji- i co potem
Na zabieg nalezy umowic sie np. telefonicznie wcześniej. 12 godzin przed zabiegiem nie wolno dawać psu niczego do jedzenia, pić może do 6 (?) godzin przed operacją. U weterynarza zazwyczaj po podaniu narkozy (mówię o zastrzyku) zostawia sie pieska w lecznicy i wraca sie po niego za 2-3 godziny, kiedy jest juz przynajmniej troche wybudzony. Wazne jest aby poprosic weterynarza o to by odebrac swojego pieska po wybudzeniu, aby lekarz mial kontrole nad wybudzaniem sie go (czasem przy wybudzaniu sie z narkozy moga wystapic komplikacje, ktorych wlasciciel nie moze sam zatrzymac). Po wybudzeniu sie piesek bedzie "średnio przytomny", bedzie słabo chodził, zataczał się, przewracał. To zupelnie normalne, dlatego najlepiej jest wrocic z psem do domu samochodem lub taksowka. W domu nalezy zapewnic mu spokoj i zabezpieczyc aby nie zrobil sobie krzywdy jak bedzie probowal sie poruszac (zeby nic na siebie nie zrzucił itp.). Nalezy uwazac aby nie probowal sobie wygryzac szwow (wtedy trzeba zalozyc psu kolnierz lub specjalny "sweterek" aby mu to uniemozliwic), ani zeby nie skakal (zeby nie zerwal szwow). 12 godzin po operacji pies nie moze nic jesc (moze spowodowac to wymioty), jesli chodzi o picie to najlepiej jest zwilzać pyszczek pieska wodą. Wiekszosc psow jeden do trzech dni po operacji jest juz w normalnej kondycji. Aby zdjac szwy, nalezy wybrac sie do weterynarza w wyznaczonym terminie- zrobi to kiedy będzie już można.

Fakty i mity
Pytanie: Słyszałam, że suka po sterylizacji zrobi się ospała i otyła. Czy to prawda?
Odpowiedź: Nie jest to prawdą. Ospałe i otyłe robią się suki nieodpowiednio żywione i bez odpowiedniej dawki ruchu. Charakter suki może się minimalnie zmienić- będzie bardziej przywiazana do wlasciciela i odrobine spokojniejsza, chociaz zdarzaja sie wyjatki.

Pytanie: Jak to w koncu jest- suka musi mieć raz w zyciu szczenieta czy nie?
Odpowiedź: Nie, nie, nie! Jest to najgorszy mit jeśli chodzi o rozmnażanie psów, bo cierpią przez niego niewinne zwierzęta powołane na świat, choć niechciane. Suka NIE musi mieć szczeniąt, i wcale nie będzie z tego powodu nieszczęśliwa. Suki w czasie cieczki nie myślą o tym że chcą mieć szczeniaki, tylko idą za instynktem. Tak samo psy płci męskiej- nie chcą "mieć dzieci", i bynajmniej nie chcą mieć z zapłodnioną suką bliżej nic wspólnego.

Pytanie: Moj pies nie ma rodowodu, bo urodzil sie jako siodmy w miocie. Czy wobec tego jest rasowy, i mozna go rozmnazac z suka tej samej rasy?
Odpowiedź: Nie istnieje cos takiego jak "siodmy w miocie=bez metryki". Wszystkie pieski w miocie dostaja metryczki. Ktoś Ci, ładnie mówiąc, wcisnął kit. Twój piesek w świetle prawa jest takim samym kundelkiem jak wszystkie "sturasowe mixy".

Pytanie: Dlaczego moja suka ma nie miec dzieci?! W domach dziecka tez sa niechciane dzieci, czy z tego powodu nie bedziesz rodzic swojego?
Odpowiedź: Nie porównuj psów do dzieci! Jest parę "małych" różnic, dla których to porównanie jest conajmniej nie na miejscu. Po pierwsze: pies nie odczuwa potrzeby posiadania dzieci, dziala u niego instynkt. Po drugie: dziecko z domu dziecka adoptuje sie latami, psa ze schroniska mozesz wziac w ciagu pol godziny. Poza tym kobieta rodzi przeważnie jedno dziecko - suka - kilka szczeniaków, więc jeden poród "psi" to większy przyczynek do schronisk. Dalej: oddanie do domu dziecka w przypadku kobiety to trudna decyzja, psy oddaje się bez mrugnięcia okiem. I co najważniejsze: dzieci z domu dziecka kiedyś z niego wyjdą i będą miały przed sobą całe życie. Psy w schroniskach umierają w nich... (dzieki Myszka za uzupelnienie :wink: ) Po czwarte: Latwo zauwazyc ze psy jak i koty w dzisiejszych czasach traktowane sa niegodnie. Az nachodzi na mysl tekst wiersza "prosze o przywilej nieprzychodzenia na swiat, dopoki nie przestane byc niechciany, a moje cialo nie bedzie poniewierane bo jest bezwartosciowe i liczne.. (...)"

Pytanie: A na szczeniakach mozna zarobić!
Odpowiedź: Zdanie niegodne miłośnika zwierzat. To sie nazywa pseudohodowla. A pomijajac kwestie etyczna.. Watpie nawet czy sprzedajac kazdego psa po 300-400 zl zwroca Ci sie koszty utrzymania ich. Wiesz ile one jedza? A ile niszcza? Suka karmiaca tez wymaga wiekszej ilosci drogiego pokarmu..

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

wszystkie prawa zastrzezone ;)
by VioaoiV
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.107 sekund z 23 zapytaniami.