Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Kiryski  (Przeczytany 24180 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pustułka

  • Gość
Kiryski
« : 2005-11-17, 18:59 »
Temat ten jest poświęconykiryskom i ich właścicielom. Piszcie tutaj o swoich grubaskach, jak się zachowują itp.
Więc zacznę:
Moja najstarsza żyjąca w akwarium rybka to kirysek spiżowy.Mierzy sobie 5 cm, ma tłustą poduszeczkę na brzuszku i śliczne oczka. Zauważyłam, że po nocy gdy włączę światło wydaje się jaśniejszy. Wieczorem kiedy wyłączam śiatło jego oczy poblaskują. Chyba już w zoologicznym był poszkodowany, bo wydaje mi się, że nie ma jednego drugorzędnego wąsika. Nie karmię go niczym specjalnym, zbiera jedzenie które opadło na dno. A może wypadałoby kupić jakieś wyspecjalizowane jedzenie? Wspomnę jeszcze, że do niedawna lubiał "tańczyć" na ogonku- podpływać do powierzchni i zbierać jedzonko. Przez jego skrzela jak perełki przemykały bąbelki powietrza. Naprawdę zabawnie to wyglądało. Teraz, gdy dokupiłam gupiczki przestał to robić.
Mój drugi kirysio znalazł się u mnie niedawno. Kupiłam go we wtorek. To panda mierząca około 2-2.5 cm. Na razie nie przejawia jakiś osobliwych zachowań, bo jak wspomniałam kupiłam go niedawno. Wiem tylko, że jest niesamowicie pracowity i widuję go często u boku kirysa spiżowego.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #1 : 2005-11-17, 20:47 »
ja mam dwa spiżowe i jednego...hmmm... w zasadzie nie pamietam jak sie nazywa...połyskuje ciemnymi plamkami, jest troche większy od spiżowych i ma wyższą płetwę grzbietową.
 Dobrze że o nich przypomniałas bo chyba powinnam jeszcze dwa dokupić...one są stadne i stado 5 rybek zachowuje się fantastycznie.:)

często im wrzucam po kawałku pigułki pokarmowej...bardzo je lubią...:)
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #2 : 2005-11-17, 21:52 »
Ja w 60l mam 3 - chyba kiryski lamparcie, albo pstre - jeden jest juz spory ma ok 4 - 4,5 cm i dwa mniejsze takie ok 3 cm, a w 25l razem z bojownikiem mam trzy malutkie takie po ok 2cm. Albinoski  - są całe żółte z czerwonymi oczkami. Fajnie wyglądają na jasnym żwirku. Czasem cięzko je znależć.
« Ostatnia zmiana: 2006-01-17, 20:43 autor Darkman »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Kiryski
« Odpowiedz #2 : 2005-11-17, 21:52 »

Asmi

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #3 : 2005-11-18, 09:21 »
ja mam dwa spiżowe i jednego...hmmm... w zasadzie nie pamietam jak sie nazywa...połyskuje ciemnymi plamkami, jest troche większy od spiżowych i ma wyższ± płetwę grzbietow±.
 
Pewnie chodzi o kiryska pstrego.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #4 : 2005-11-18, 10:50 »
no topsz...oglądnęłam fotki w serwisach akwarystycznych...najbardziej przypomina pstrego :)
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #5 : 2005-11-20, 15:05 »
No i temat umarł smiercią naturalną. LOL.
Moze jest szansa na reanimację
« Ostatnia zmiana: 2005-11-20, 19:01 autor Darkman »
Zapisane

*Natte1222

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1237
  • caminar.
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #6 : 2005-11-21, 16:38 »
To pewnie kiryśnik czarnoplamy.Tu masz zdjęcie :http://akwarium.prx.pl/adv/hoplosternum_thoracatum.htm .
Zapisane

Pustułka

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #7 : 2005-11-21, 19:42 »
Nie, to nie to. Tamten kirys miał raczej jednolite ubarwienie w kolorze mlecznej czekolady (może trochę ciemniejszy)
edit: Mam jeszcze pytanie: ile (średnio) żyją kiryski?
« Ostatnia zmiana: 2005-11-24, 20:06 autor Pustułka »
Zapisane

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #8 : 2005-11-24, 17:38 »
Moje dwa kiryski spizowe to też moje najstarsze rybki,które mam juz ponad dwa latka.Były wczesniej w innym akwa.Aktualnie mają jakieś 5 cm.Jeden stracił wąsika(dluuga historia),ale dobrze sobie radzi.Czasem podpływa do powierzchni i zjada płatki dla ryb jak są.Niedawno kupiłam inne trzy spiżowe i teraz sobie słodko razem pływają.Planuje jeszcze kilka kupić :P
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Kiryski
« Odpowiedz #8 : 2005-11-24, 17:38 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #9 : 2005-11-29, 23:56 »
mam czwartego kiryska...pandę  ;) mniejszy od pozostałych i trochę przerazony...zintegruje się???
Zapisane

Pustułka

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #10 : 2005-12-09, 13:34 »
O nie... Mam problem z moim małym kiryskem pandą. Ktoś zżarł mu ogon! Przes to kirysio słabo pływa i znosi go prąd wody (filtr). Martwię się o niego, bo nie wiem co zrobić. W akwa pływają gupiki no i wspomniany kirys spiżowy. Przedwczoraj spojrzałam się, a mój panda pływa z obgryzionym ogonkiem. To chyba nie choroba, bo jest ruchliwy i ma apetyt. Czasami mam pewną obawę, że jest nieco niedokarmiony, bo głównym dozorcą jest spiżowy.
Ps: zrobił się słabszy, właśnie popatrzałam w akwarium. Pływa w nietypowej pozycji, jezcze bardziej znosi go woda. Spodobało mu się odpoczywanie głową do góry. Mam wrażenie, że przewraca go na brzuszek :cry:  Jeśli ktoś wie co w takiej sytuacji można zdziałać, proszę, niech odpisze
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #11 : 2005-12-09, 13:57 »
Najpewniej jednak to choroba.  Zmierz parametry wody (m. in. NO2) i podaj. Kiedy ostatni raz robiłaś podmianę wody i ile% - jak często robisz podmiany, jaką masz obsadę? Jak wygląda rybcia, a dokładniej uszkodzona płetwa (czy na początku nie była może biaława, czy widać na niej coś jak kłębek waty)? Może zrób fotkę lub porównaj do http://www.drta-archiv.de/Diagnose/Krankheiten/images/flossenfaeule01.jpg . Zrób podmianę wody. Możliwe, że kirys miał już wcześniej uszkodzoną płetwę i wynniku osłabienia (stresu związanego z przenosinami do nowego akwarium, zmiany warunków) zaatakowała go bakteryjna martwica płetw.
Podstawa to poprawić warunki, podmieniać często wodę i w zaawansowanej chorobie zastosować leczenie. W sklepie akwarystycznym dostaniesz odpowiedni lek (np. JBL Furanol, Sera Baktopur). W przypadkach gdy choroba zatakowała już również skórę bywa konieczne podanie antybiotyku.
« Ostatnia zmiana: 2005-12-09, 13:59 autor PorannaRosa »
Zapisane

Pustułka

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #12 : 2005-12-09, 14:45 »
Dzięki za odpowiedź. W tej chwili filtr jest wyłączony, a kirysek odpoczywał, teraz pływa w poszukiwaniu żarcia.
Ostatnia podmiana wody była około miesiąca temu ( wymieniłam 2/4 wody) . Co ile to robię nie mogę ci powiedzieć, bo to była pierwsza podmiana po dezynfekcji.przy dezynfekcji czyściłam ściany akwa z okrzemków. Co 5 dni podaję MFC .
Co do kiryska to miał jakby porwaną płetwę grzbietową, ogonek w całości.Nagle zniknęła część ogona.Oto prowizoryczny rysunek:

Moja obsada to parę samczyków gupika i kirys spiżowy (oprócz pandy). Fotkę postaram się zrobić, choć nie obiecuję, że się pojawi.
Jeśli kirys ma jakąś chorobę to czemu tak nagle zniknął mu ogonek? Stało się to w ciągu jednego dnia. Czy większy kirys (gupików nie osądzam , bo nie byłyby zdolne) mógł zjeść ogonek mniejszemu? Jest między nimi duża różnica wielkości.
PS: maluch , jeśli nie pływa, ciągle się przewraca. Teraz opiera się o roślinkę. Aha, nie mam możliwości robienia różnych testów czy kupowania specjalistycznych leków- jestem amatorem. Przypomnę, że kupowałam go w zoologiku w auchanie (Cz-wa), gdzie płuwał z innymi kirysami i gupikami.
Jeśli czegoś nie napisałam, zapytaj.
« Ostatnia zmiana: 2005-12-09, 15:01 autor Pustułka »
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #13 : 2005-12-09, 16:44 »
dopiszę tutaj może mi poradzicie. Wpuscilam młode gupiki do akwa i labeo zacząl je ganiać jak opętany. Chciałam aby trochę odpoczęły i oswoiły sie z nowym zbiornikiem i kryjówkami i odłowiłam drania . Wstawiłam do małego 3 l baniaczka i postawiłam przy dużym. Miało to byc na 2-3 godzin. A drań wyskoczył . Znalazłam go na podłodze. Wydawał mi sie że zdechł , był suchawy. Cos mnie tknęło , obmyłam go i wrzuciłam znowu do tedo pojemniczka. A on zaczął oddychac. Na noc wsadzilam go z powrotem do akwa. przetrwał , ale wolno pływa, musi wajczyc bo go przewraca na grzbiet i unosi sie trochę ogonem w górę. Przetrwa??? A moze można mu jakoś pomóc??? (z wyjatkiem zamrażarki)
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #14 : 2005-12-09, 17:00 »
Pustułko, filtra nie wyłączaj - musi chodzić 24 godziny na dobę (bez ruchu wody giną żyjące w nim bakterie oczyszczające wodę). Szkoda, że nie masz jak zmierzyć przynajmniej NO2. Nie sądzę aby starszy kirys zaatakował młodszego jeżeliby ten byłby w dobrym stanie, również gupiki by tego nie zrobiły. Jeżeli jednak ryba jest bardzo osłabiona, nie rusza się, to większość gatunków innych ryb będzie ją podskubywać. Podmiana wody nie zaszkodzi, (podmieniając co tydzień ok. 20-30% zmniejszysz ilość szkodliwych substancji w wodzie [powstałych w wyniku przemiany materii ryb oraz gnijących części roślin] oraz wprowadzisz minerały potrzebne rybom i roślinom).
MFC zabija między innymi pasożyty i bakterie, więc na ew. bakteryjną martwicę płetw by pomógł. Nie stosuj jednak stale tego preparatu, niszczy on również to, co potrzebne (bakterie znajdujące się np. w filtrze, a tym samym zaburza równowagę w akwarium).
Trzymam kciuki za malucha, aby wrócił do zdrowia.

Nefra, jeżeli wpuszczasz nowe ryby nakarm najpierw te, które już są w akwa, po jakimś czasie zgaś światło, wpuść nowe rybki i nie zapalaj światła do kolejnego ranka. W ten sposób pozwolisz rybkom w spokojniejszych warunkach zapoznać się z nowymi mieszkańcami i zminimalizujesz stres. Labeo to urwisy, mogą atakować ryby, które mają czerwony kolor płetw lub czarne ciało. Czy rybka przeżyje? - trudno powiedzieć, miejmy nadzieję, że tak. Daj mu jednak czas, może wszystko dobrze się skończy.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Kiryski
« Odpowiedz #14 : 2005-12-09, 17:00 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #15 : 2005-12-09, 17:04 »
hmmm...a dlaczego pani gurami marmurkowe gania inne rybki jak opętana zawsze po jedzeniu??
Zapisane

Asta

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #16 : 2005-12-15, 18:10 »
Ja mam 2 kiryski... Samca i samicę: samica ma ok.6 cm (wiem ze to samica bo juz kiedys ikre mi na sciance akwarium zlozyla), a samiec ok.4cm... Mają się świetnie i nie mają nic przeciwko innym mieszkańcom akwarium ;)
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #17 : 2006-01-27, 16:28 »
2 miesiące temu pisałem, że mam małe kiryski albinosy - 3 sztuki. Przez te 2 miesiące 2 z nich urosły dwukrotnie i mają po ok 4- 5 cm, a trzeci wcale nie zmienił swoich rozmiarów. Czy powinienem się martwić???


Data wysłania: 2006-01-17, 20:42
Dziś zobaczyłem jak Kiryski Albinosy składają ikrę  8) :jupi2:. Bardzo dziwnie zaczęły się zachowywać (te 2 większe). Jeden cały zachowywał się jakby atakował drugiego, bardzo dziwnie to wyglądało. Jak się przyjżałem to jeden - samiczka - miwła na dolnej płetwie takie 3 białe kuleczki, otarła się o Moczarkę i jajeczka tam zostały. Pływa i ociera się o roślinki i zostawia jajeczka. Samiec nie opuszcza jej nawet na 1 minutę.

Mam farta, bo wczoraj Gupiczki a dzis zaczęły Kiryski :brawo: 8)
Zapisane

DarkBarciu

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #18 : 2006-01-28, 22:55 »
Ja mam akwarium od 1 miesiąca i miałem 2 pandy i  1 normalnego, ale normalnemu dokupiłem jeszcze jednego. Niestety starszy kirysek zdechł :(, ale za to drugiemu wyrósł jagby róg  :) łączący sie z płetfą.
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #19 : 2006-01-29, 13:16 »
Tak się zastanawiam jakie są szanse na pojawienie się młodych kirysków i ile to może potrwać??? Czy coś zagraża ikrze, bo widzę, że z jednego miejsca na szybie jajeczka zniknęły. Ryby je zjadają???
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #20 : 2006-01-29, 13:40 »
 no...zawsze zjadaja... ryby i slimaki
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Kiryski
« Odpowiedz #20 : 2006-01-29, 13:40 »

Darkman

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #21 : 2006-02-04, 17:03 »
 :cry: ... nie widze już zadnego jajeczka, ostatnie które było w zasięgu wzroku zniknęło, szkoda, młodych nie będzie


Data wysłania: 2006-02-03, 21:16
:D ... znowu Kiryski mają tarło ...  :uscisk: ... nowe jajeczka na szybie ...  :D
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #22 : 2006-02-18, 22:56 »
Jeden z Kirysków zaczął się dziwnie zachowywać. Pływa, a raczej "lewituje w wodzie" do góry brzuszkiem - najczęściej przy powierzchni . Wygląda tak  jakby był sparaliżowany - jest nienaturalnie wygięty. Myślałem, że zdechł i jak chciałem go wyłowić, ten zerwał się i popłynął. Po chwili znów to samo. Jak odpływa to robi to bardzo żwawo, a nie tak jakby był śnięty. :help:
Zapisane

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Kiryski
« Odpowiedź #23 : 2007-12-03, 02:26 »
Takie małe pytanko
Kiryski to rybki stadne. Ale czy moze byc tak ze jest pare gatunkow w stadzie czy musibyc jeden konkretny?


                                                                         Pozdrawiam i dziekuje za pomoc :D

                                                                                                  Mitrandir
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #24 : 2007-12-03, 13:05 »
zawsze jeden konkretny. dając kilka różnych nie tworzysz stada i każdy będzie sie czuł źle.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #25 : 2007-12-06, 00:35 »
a wie ktos moze jak rozpoznac u owych rybek czy to samiec czy samiczka???
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #26 : 2007-12-06, 01:28 »
samiczki mają bardziej okrągłe brzuchy :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #27 : 2007-12-06, 12:49 »
to naprawde ogromna róznica :P
Zapisane
The Beatles

Forum Zwierzaki

Odp: Kiryski
« Odpowiedz #27 : 2007-12-06, 12:49 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #28 : 2007-12-06, 20:36 »
dla wprawnego oka spora :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Kiryski
« Odpowiedź #29 : 2007-12-06, 20:38 »
..samica ma bardziej zaokrąglone płetwy a samiec ostro zakończone ;p , samica jest pełniejsza(tak jak PAO powiedziała ) a samiec smuklejszy
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.099 sekund z 29 zapytaniami.