Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Norka  (Przeczytany 2626 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nosorozecbubu

  • Gość
Norka
« : 2007-08-11, 19:57 »
Witam. Mam mały problem - brat robił remont koło domu i uszkodził niechcący gniazdo, chyba norek (nie znam się). Matka uciekła a z małymi trzebabyło coś zrobić - są jeszcze ślepe. Póki co w domu są trzymane, ale wiadomo, że to tylko chwilowe rozwiązanie. Jeśli można coś zrobić to co takiego? Szkoda by było gdyby małe pozdychały, a nie wiem co z nimi zrobić, jak nie zrobię nic to pewne jest, że tak sie stanie :/ Jeśli ktokolwiek ma jakąś propozycję to pisać. Pozdrawiam
Zapisane

Gabi_d

  • Gość
Odp: Norka
« Odpowiedź #1 : 2007-08-11, 20:03 »
do weterynarza czym prędzej...
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Norka
« Odpowiedź #2 : 2007-08-11, 20:20 »
nie wiem czy zdązy.

nora rozkopana, małe wyziębione, od nie wiadomo kiedy nie karmione. myśle że ich los jest przesądzony :(
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Norka
« Odpowiedz #2 : 2007-08-11, 20:20 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #3 : 2007-08-11, 20:28 »
Myślę,że dopóki jest nadzieja,dopóty trzeba próbować - może się uda. :)
Też uważam,że trzeba iść jak najszybciej do weta.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Norka
« Odpowiedź #4 : 2007-08-11, 20:32 »
lis żyjemy w polsce! jest 20,30 mało który wet teraz przyjmuje, do tego trzeba specjalne mleko i co 2 godz, karmienie ich. jest szansa ale naprawde mała, zresztą jaki wet się nimi zaopiekuje? mało jest osób które sie tak poświęcą dla 'szkodnika' (nie uważam ich za szkodniki, ale wiele ludzi tak)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #5 : 2007-08-11, 20:38 »
Jeśli to jest norka Amerykańska,to rzeczywiście,dla wielu ludzi jest to " szkodnik " - tak,jak lis...
Myślę jednak,że dobry i kochający zwierzęta wet,powinien pomóc wszystkim zwierzakom - wiem,wiem - jestem idealistą..... :oops:

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Norka
« Odpowiedź #6 : 2007-08-11, 20:47 »
jak do weta przynieśli jerzyki(ptaki chronione) to wystawił je na dwór, raz odgonił węża i potem słuch o nich zaginą. weci sa różni i jak nie dostana kasy to wiele razy nie pomoga zwierzakowi

zresztą skąd wziąśc odpowiedni płyn? to mleko. jakby nora nie była mocno zniszczona to można dać koło wylotu, tylko jest ryzyko, wielkie ryzyko. jak moja mama kopała działke to wykopała gniazdo myszy i matka uciekła a młode zostawiła. wtedy moja mama wzieła mlode i przełożyła je u wylotu nory i mysz zaraz po nie przyszła, nawet widać było jak je bierze i odchodzi
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: Norka
« Odpowiedź #7 : 2007-08-11, 21:06 »
Wątpie aby jakikolwiek wet wziął na siebie odpowiedzialność wykarmienia kilku malutkich norek. Osoba bez doświadczenia może mieć problem. No i co później z małymi norkami wychowanymi w domu? Same sobie na wolności nie poradzą...
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Norka
« Odpowiedź #8 : 2007-08-11, 21:13 »
mozna spróbować - strzykawka z mlekiem rocieńczonym wodą... tylko w jakiej proporcji? Moze ktoś wie jak to u dzikich gryzoni? I podawac do pyszczka po kropelce.
 I pewno nie chodzi o norkę tylko jakies nornice? Duza ta matka była?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Norka
« Odpowiedz #8 : 2007-08-11, 21:13 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #9 : 2007-08-11, 21:23 »
Można spróbować odnieść młode na miejsce,skąd zostały one zabrane - może samica wróci,gdyż ludzie często myślą,że młode zwierzątka zostały porzucone,a tak naprawę nie jest.Jeżeli nie,to trzeba próbować ratunku,dla młodych.
Cytuj
zresztą skąd wziąśc odpowiedni płyn? to mleko.
To,chyba nie jest największy problem - ludzie wychowali już wiele zwierzątek,trzeba tylko wiedzieć,jaki rodzaj mleka małym podawać.
W " lisach " jest przypadek,gdzie ludzie zajęli się 10-cio dniowymi liskami,które też były jeszcze ślepe - i udało się - potrzeba,tylko dużo samozaparcia i poświęcenia.
Cytuj
Wątpie aby jakikolwiek wet wziął na siebie odpowiedzialność wykarmienia kilku malutkich norek. Osoba bez doświadczenia może mieć problem. No i co później z małymi norkami wychowanymi w domu? Same sobie na wolności nie poradzą...
Zawsze,lepszy jest ratunek,niż spokojne przyglądanie się,jak zwierzę umiera.Norka ( jeżeli to jest norka ),to zwierze hodowlane,więc część wetów,powinna coś na ich temat wiedzieć.
Ciekawy jestem,co Iras powie,na ten temat.
Przydała by się,też fotka zwierzaków,aby określić dokładnie,jaki to gatunek. :)

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Norka
« Odpowiedź #10 : 2007-08-11, 21:26 »
Ja też podejrzewam, że to raczej nornice, nie norki. Nornica to coś a la myszka, w Polsce jest pod ochroną. Nie wiem, czy po takich malcach łatwo będzie poznać, kto to taki ;p Prędzej po opisie matki...
Zapisane
IBDG Wrocław

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #11 : 2007-08-11, 21:30 »
IBDG - ja bazuję tylko na tym,co pisze autor tematu,który napisał,że to norka,ale pewności nie ma :oops:....Też mi się wydaje,że to,raczej jakiś gryzoń. :P
Nieważne,co to za zwierz - próbę ratunku,należy podjąć. :VoV:

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Norka
« Odpowiedź #12 : 2007-08-11, 21:33 »
Wiem, ale w SB autor pisał o nornicach, zresztą wydaje mi się to bardziej prawdopodobne... Ciekawe, co się dzieje z nimi... Trzymam kciuki, żeby matka po nie wróciła...
Zapisane
IBDG Wrocław

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Norka
« Odpowiedź #13 : 2007-08-11, 21:35 »
lisie ale właśnie nie wiadomo co im podawac. o to mi chodziło, nie wiem nawet czy wet by wiedział.

jest prawie 2godziny bez karmienia, bez matki. cała noc bo wet w nocy nie przyjmuje, a do tego nosorozecbubu nie widać na choryzoncie więc nei wiadomo czy maluchy jeszcze żyją :(

co do próby ratunku to ja dałabym im mleko rozcięńczone ogrzała i zobaczyła jak zareagują. widziałam młode myszy w owsie tez miały zamknięte oczka, słodkie były :kocham:
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Norka
« Odpowiedź #14 : 2007-08-11, 21:49 »
nie ma co czekac na matke - po pierwsze mają juz inny zapach i mogłaby im zrobić krzywde a po drugie zanim ona je znajdzie to inne "głodomory" się z nimi uwiną. Tylko próbowac karmić mlekiem rozcienczonym
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Norka
« Odpowiedz #14 : 2007-08-11, 21:49 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #15 : 2007-08-11, 21:51 »
A właśnie - o zapachu człowieka,nie pomyślałem...teraz,to nawet gdyby matka się znalazła,to i tak,młode by,najpewniej porzuciła....

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Norka
« Odpowiedź #16 : 2007-08-11, 22:45 »
czekamy na dalszy tok sprawy ale jak na moje oko to młode umarły :( założyciel nie zajżał i pewnie nawet nie przeczytał naszych rad, no chyba ze coś zrobił by im uratować życie bez naszej pomocy
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #17 : 2007-08-11, 23:32 »
Może,jednak znalazł jakiegoś weta? - u mnie,jest jedna lecznica,która przyjmuje 24/ dobę.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Norka
« Odpowiedź #18 : 2007-08-13, 10:52 »
mam nadzieje że założyciel wątku poinformuje nas co sie stało z młodymi :roll:
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Norka
« Odpowiedź #19 : 2007-08-13, 18:21 »
Cytuj
Ciekawy jestem,co Iras powie,na ten temat

a iras powie dla odmiany ze jesli to norki teoretycznie moznaby sprobowac karmic kocim mlekiem ze strzykawki albo pipety. Chociaz wedlug mnie i tak byloby to skazane na niepowodzenie.  Czyli ogolnie rzecz biorac (i tak spoznione, bo watpie by wciaz zyly, a na to co powiem juz dawno jest zbyt pozno) z poczatku powinno zostawic sie mlode na jakies 3 godziny same w gniezdzie - i robic wszystko by samemu nie znalezc sie w poblizu - jesliby samica nie wrocila w tym czasie to powinno sie zaniesc mlode i pousypiac - zawsze lepsze to niz smierc glodowa.

Czyli ogolnie rzecz biorac - iras nawet gdyby sie wczesniej pojawila nic by nie powiedziala bo tak naprawde nie ma zielonego pojecia o nornicach czy norkach.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Norka
« Odpowiedź #20 : 2007-08-13, 18:37 »
czy czymkolwiek czym te zwierzaki sa , bo danych na ich temat jest tyle co nic ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Norka
« Odpowiedz #20 : 2007-08-13, 18:37 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #21 : 2007-08-13, 18:44 »
Autor tematu,się nie pojawia,więc raczej młode - czymkolwiek one były - nie przeżyły.
Cytuj
jesliby samica nie wrocila w tym czasie to powinno sie zaniesc mlode i pousypiac - zawsze lepsze to niz smierc glodowa.
Pewnie to lepsze,ale - jak już pisałem,zawsze należy spróbować coś zrobić - a nuż,się uda.... :)

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Norka
« Odpowiedź #22 : 2007-08-13, 20:15 »
mi chodziło co 'Iras powie' no to czym je karmic skoro juz je zabrał od matki, ale skoro nie wiadomo to i tak były skazane na śmierć, a szkoda :(
na wyspach brytyjskich żołędnica jest chroniona ;) to taka ciekawostka :P one w polsce żyja czy już nie? http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/Eliomys_quercinus02.jpg/240px-Eliomys_quercinus02.jpg to jej zjcięcie
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #23 : 2007-08-13, 20:20 »
W ogóle nie wiadomo,jakie to zwierzątka były.....
Iras napisała,czym karmić:
Cytuj
teoretycznie moznaby sprobowac karmic kocim mlekiem ze strzykawki albo pipety
Tylko,czemu akurat kocim mlekiem?.

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Norka
« Odpowiedź #24 : 2007-08-13, 20:29 »
a dlatego ze teoretycznie i dlatego, ze kocie mleko potrafi sie sprawdzic wobec swinek morskich - pomijajac fakt ze i tak w tym przypadku gatunek nawet nie jest znany, to kocie mleko jest o wiele fatwiej przyswajalne przez inne gatunki.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #25 : 2007-08-13, 20:42 »
Dzięki Iras,za wytłumaczenie. :)
Zastanawiam się,tylko - skąd takie mleko wytrzasnąć?...
Sprawa,jest już raczej i tak nie aktualna - autor tematu się nie odzywa i nie wiedział,nawet,co to za zwierzątka....

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Norka
« Odpowiedź #26 : 2007-08-13, 21:55 »
Cytuj
Zastanawiam się,tylko - skąd takie mleko wytrzasnąć?...
kota wydoic :lol: zartuje - mleko koecie produkuje kilka roznych firm - a kupic je mozna u wetow i w sklepach zoologicznych (mleko jest pod postacia proszku - rozrabia sie ten proszek z woda)

aha - i nie mylic tego z mlekiem tyupu whiskas czy inne - bo to sie nie nadaje.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Norka
« Odpowiedź #27 : 2007-08-13, 22:25 »
O! - dzięki Iras :)
Nie wiedziałem o tym - to bardzo ciekawe.
Cóż - ciągle się trzeba,czegoś uczyć :P - i bardzo dobrze. :)

Forum Zwierzaki

Odp: Norka
« Odpowiedz #27 : 2007-08-13, 22:25 »

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Odp: Norka
« Odpowiedź #28 : 2007-08-15, 20:23 »
Mleko sztuczne zabija łasicowate!
Raczej jest już za późno (skąd jesteś?) i pluje sobie w brodę, że tak rzadko tu zaglądam.

Na przyszłość, najszybciej podkarmić przegotowanym, ciepłym kozim mlekiem, ale od razu trzeba zabierać się za robienie mleka.
0,5l. koziego mleka
0,5l. sojowego mleka, nie solonego i bez smakowych dodatków.
1/4 szklanki kaszy manny

Mleko kozie i sojowe mieszamy i zagotowujemy, do gotującego powoli wsypujemy kaszkę (ciąple mieszając) chwilę gotujemy i odstawiamy do wystygnięcia, letnie miksujemy na gładko, można nadmiar przechować zamrożony (w kostkarkach najlepiej)
W razie potrzeby kostkę odmrażamy w mikro, dogrzewamy, żeby było ciepłe, dolewamy troszkę słodkiej 30% śmietanki i gotowe, podajemy pipetą lub małą strzykawką.

nosorozecbubu napisz co z małymi, wstaw zdjęcia jak możesz.
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Norka
« Odpowiedź #29 : 2007-08-15, 23:58 »
harpia - tyle, e tu nawet nie bylo wiadomo czy to lasicowate, czy gryzonie... :P
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.25 sekund z 28 zapytaniami.