Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Czy ma dobrze pod dekielkiem  (Przeczytany 2958 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ZEMAT

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« : 2002-09-29, 19:56 »
Czy są badania stwierdzające prawidłowość psychiki u psa?
A jeżeli są to czy istnieją jakieś szablony do tego stwierdzenia bez lekarza :(
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #1 : 2002-09-29, 20:01 »
W polsce Zematku nie ma. Jedynie gdzieś na dalekim zachodzie, w schroniskach są osoby, które określają psychikę i predyspozycje psa, przed oddaniem go do nowej rodziny.
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

pinczerka_i_Gizmo

  • Gość
ZEMAT
« Odpowiedź #2 : 2002-09-29, 20:56 »
Tylko za granicą, neistety...
Zapisane

Forum Zwierzaki

ZEMAT
« Odpowiedz #2 : 2002-09-29, 20:56 »

Buldog

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #3 : 2002-09-29, 20:57 »
Pytanie, co to jest "prawidlowosc psychiki"?
Czy kaukaz, ktory sie do wszystkich lasi i nie pilnuje swojego "ogrodka", ma "prawidlowa psychike"?

Ale jesli chodzi o to, czy pies nie jest nadmiernie agresywny, albo strachliwy, to pare testow w internecie mozna znalezc - tylko, ze niestety, nie po polsku.

Jest cos takiego, cos sie nazywa American Temperament Test Society - www.atts.org - i oni robia "testy psychiki" dla roznych ras, publikuja tez statystyki. Te testy to jest bodajze osiem, czy dziesiec roznych sytuacji, od podejscia do wlasciciela z psem w celu rozmowy, do np. naglego otwarcia automatycznego parasola psu prosto w nos. Oceniane sa reakcje - czy pies ucieka, czy warczy itd. Szczegoly na podanej przeze mnie stronie.

Gdzies widzialem tez opis okreslania "typu psychiki" szczeniaka - chyba Bakerstreet Bullterriers sie hodowla nazywala, mozecie sobie poszukac.

Z rzeczy po polsku to cos podobnego bylo opisane chyba tylko w "Okiem psa", ale moglem cos przegapic, bo nie sledze "na biezaco" tego, co sie wydaje.

Ale mysle, ze jesli sie znajdzie jakas dobra szkole dla psow, to tam bedzie i ktos, kto bedzie potrafil ocenic takie "psychiczne" wlasciwosci psa.
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #4 : 2002-09-29, 21:09 »
Owszem Buldog, ale nikt nie wyda Ci takiej opinii na piśmie, bo nie ma uprawnień. Zdaje się, że o to chodzi.

Cytat: Buldog
Pytanie, co to jest "prawidlowosc psychiki"?
Czy kaukaz, ktory sie do wszystkich lasi i nie pilnuje swojego "ogrodka", ma "prawidlowa psychike"?


Chodziło mi tu raczej o ocenę, czy pies nie jest nadmiernie agresywny i czy można go polecić do rodziny z dziećmi itp.

Acha, mam prośbę co do tych testów na podanej stronce. Czy mógłbyś chociaż jeden przetłumaczyć  :?:  Bo ja gupia baba jestem, i englisza nie znam  :oops:
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

pinczerka_i_Gizmo

  • Gość
psychika
« Odpowiedź #5 : 2002-09-29, 21:17 »
Właśnie
Jak także nic nie rozumiem- -"
Zapisane

Buldog

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #6 : 2002-09-29, 21:54 »
Myszka.xww:

O tym kaukazie to bylo tak troche pol-serio.
ZEMAT tak jasno zadal pytanie, ze nie bardzo wiadomo, o co mu konkretnie chodzi.
Choc o "opinie na pismie" akurat chyba nie, skoro ma to byc "bez lekarza".

W tych testach chodzi z grubsza o to, zeby okreslic, czy pies w sytuacjach z grubsza zblizonych do takich, ktore sie zdarzaja na codzien, nie wykazuje przypadkiem "niesprowokowanej agresji", "nieopanowanego, ciaglego strachu", "silnego unikania (w sensie prob ucieczki, czy tez nie pozwalania na np. dotkniecie, ale bez agresji).

Jesli cos takiego pokaze - odpada.

Pies musi miec co najmniej 18 miesiecy, jest prowadzony na luznej 6-ciostopowej smyczy (~1.83m). Handler nie moze do psa mowic (uspokajac, czy cos w tym stylu), wydawac komend, albo korygowac zachowania.

Test sie sklada z "pod-testow", okreslajacych:

zachowanie wobec obcych - sprawdzenie reakcji psa na obcych w sytuacji bez zagrozenia.

1 "pod-test" - neutralny obcy.
Obca dla psa osoba zbliza sie do handlera, podaje reke i prowadziz nim krotka rozmowe, ignorujac psa. Celem jest ocena reakcji psa na sytuacje, w ktorej bierze "bierny" udzial oraz jego instynktu obronnego.

2 - przyjazny obcy.
Obca osoba pojawia sie i zbliza sie radosnie i energicznie, jest bardzo przyjazna i glaszcze psa.
Celem jest ocena reakcji na sytuacje, w ktorych bierze "aktywny" udzial.

reakcje na bodzce dzwiekowe

3 - ukryty halas (nieokreslone zrodlo halasu)
Pies z przewodnikiem (o, to jest chyba niezle slowo zamiast "handler" ;)) zblizaja sie do ukrytego asystenta, ktory robi halas np. metalowa puszka z kamykami i kladzie ja (potem) na sciezke, ktora sie poruszaja. Przewodnik moze zachecic psa do sprawdzenia, co to takiego tylko wtedy, kiedy jest o to proszony. Musi byc skupiony (zwracac uwage tylko na) na puszce, nie na psie. Celem jest sprawdzenie czujnosci i "ciekawskosci".

Dalej mi sie nie chce tlumaczyc doslownie, wiec bedzie w skrocie - oryginal zostawiam, moze ktos przetlumaczy.

4 - reakcja na strzaly z broni palnej;

5 - reakcja na zamkniety, a potem otwierany parasol, osoba trzymajaca parasol siedzi na fotelu;

6 - reakcja na zmiane podloza - przewodnik z psem chodza po pasie z tworzywa sztucznego 15 na 6 stop (~5 na 1.8m);

7 - tylko pies - przejscie przez przygotowany z rozwinietego drutu obszar 12 na 3 stopy (3.6 na .9m);

8 - przew. z psem ida sciezka, ~12m przed nimi pojawia sie dziwnie ubrany pomocnik testujacego i przechodzi prostopadle przed nimi;

9 - ten sam "dziwnie ubrany" osobnik podchodzi trzy metry blizej w "grozacej" postawie;

10 - zbliza sie nadal, teraz na odleglosc 6m, zachowujac sie agresywnie.

To wszystko. Test jest oczywiscie objety copyrightem i nie mozna go wykonywac w calosci ani czesciach bez pisemnego pozwolenia ekspertow ATTS.

The ATTS Temperament Test focuses on and measures different aspects of temperament such as stability, shyness, aggressiveness, and friendliness as well as the dog's instinct for protectiveness towards its handler and/or self-preservation in the face of a threat.

The test simulates a casual walk through a park or neighborhood where everyday life situations are encountered. During this walk, the dog experiences visual, auditory and tactile stimuli. Neutral, friendly and threatening situations are encountered, calling into play the dog's ability to distinguish between non-threatening situations and those calling for watchful and protective reactions.

Dogs must be at least 18 months old to enter this test. The test takes about eight to 12 minutes to complete. The dog is on a loose six-foot (6') lead. The handler is not allowed to talk to the dog, give commands, or give corrections.

Failure on any part of the test is recognized when a dog shows:

Unprovoked aggression
Panic without recovery
Strong avoidance
The ATTS Temperament Test consists of ten subtests divided into five subcategories:

Behavior Toward Strangers
Objective: To measure the dog's reaction to strangers in a non-threatening situation.
Subtest 1: Neutral stranger
A stranger to the dog approaches the handler, shakes hands with the handler and engages the handler in a brief conversation, ignoring the dog.
The purpose of this subtest is to evaluate the dog's reaction to passive socialization and the dog's protective instinct.

Subtest 2: Friendly stranger
A stranger to the dog approaches happily and briskly, is very friendly to the dog and pets the dog.
The purpose of this subtest is to evaluate the dog's active social skills.

Reaction to Auditory Stimuli
Objective: To measure the dog's reaction to auditory stimuli and the dog's investigative behavior.
Subtest 3: Hidden Noise
The handler/dog team approaches a hidden assistant who rattles a metal bucket filled with rocks and sets this bucket in the path of the team. The handler may encourage the dog to investigate the bucket only when asked to do so. The handler's focus must be on the bucket, not on the dog.
The purpose of this subtest is to test alertness and curiosity.

Subtest 4: Gunshots
The handler stops at a designated marker with his/her back towards a well hidden assistant. The assistant fires three shots using a .22 caliber starter pistol (SHOT-PAUSE-SHOT-SHOT).
The purpose of this subtest is to measure the dog's recovery response to a sudden noise.

Reaction to Visual Stimulus
Objective: To measure the dog's reaction to a sudden visual stimulus.
Subtest 5: Umbrella
The handler/dog team approaches an assistant sitting in a chair holding a closed umbrella parallel to the ground at a 90 degree angle to the approaching team. When the dog is five feet from the assistant, the umbrella is opened. The handler may encourage the dog to investigate the umbrella only when asked to do so. The handler's focus must be on the umbrella, not on the dog.

Tactile Stimuli
Objective: To measure the dog's reaction to unusual footing.
Subtest 6: Plastic Footing
Both the handler and the dog walk the entire length of a 15-foot by 6-foot clear plastic strip.

Subtest 7: Wire Footing
Only the dog will walk the entire length of a 12-foot by 3-foot unfolded exercise pen.

The purpose of these subtests is to measure the dog's sensitivity to unusual footing, its ability to recover from the fear of unusual footing and to measure its investigative behavior to the unusual footing.

Self Protective/Aggressive Behavior
Objective: These tests collectively evaluate the dog's capacity to recognize an unusual situation, its threshold to provocation, its protective instincts, and its propensity to realize when the situation becomes a threat.
Subtest 8: Non-Threatening
The handler/dog team stops at the designated marker. A weirdly-dressed stranger crosses the path 38 feet in front of the team.
The purpose of this subtest is to test the dog's alertness to an unusual situation.

Subtest 9: Threatening
The weird stranger advances 10 feet towards the stationary handler in a threatening manner.
The purpose of this subtest is to evaluate the dog's ability to recognize when an unusual situation turns into a provocation.

Subtest 10: Aggression
The weird stranger advances to within 18 feet of the stationary handler in an aggressive manner.
The purpose of this subtest is to evaluate the dog's protective instincts.

The stranger is never closer than 10 feet from the dog. The handler's 2 foot arm and the 6' lead is added in for a total of 18 feet. Aggression here is checked against the breed standard and the dog's training. A schutzhund trained dog lunging at the stranger is allowed, but if an untrained Siberian husky does the same, it may fail.

At the conclusion of the test, the handler will receive a critique about the dog's performance. Certificate will be mailed within 90 days of the test.

This copyrighted test may not be used in whole or part without the express written consent of the American Temperament Test Society.
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #7 : 2002-09-29, 23:22 »
Dzięki Ci, o Buldogu Wielki  :prosze:
Przynajmniej wiem teraz o co chodzi  :idea:  :wink:
I to jest wcale niezłe  8)
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

Buldog

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #8 : 2002-09-30, 07:29 »
Eee...
Nie przesadzaj.
Ja jestem calkiem zwykly Buldog ;)

A, ze jest niezle, to prawda - ktos nad tym troche posiedzial. Nie powiem, ze doskonale i, ze nic sie juz nie da poprawic, ale pewne pojecie o tym, co pies ma "pod deklem", daje :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedz #8 : 2002-09-30, 07:29 »

ZEMAT

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #9 : 2002-09-30, 07:32 »
Na początek chciałem samemu wykonać taki teścik, ale jak twierdzicie że w Polsce nie wykonują takich testów to na tym się by skączyło.
Właśnie o to mi chodziło co zapodałeś Buldoszku  8)
Teraz jakbyś podał punktację na której można się podeprzeć  ;)
np na 10 tych punktów wypełnił 5 poprawnie? itp.
To do jakiej grupy się go sklasyfikuje :?:
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #10 : 2002-09-30, 08:28 »
Tu Zemat raczej nie chodzi o punktację, tylko o sytuacje w jakich pies czuje się "mniej pewnie" i czego można się po nim spodziewać.  ;)
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

CHI

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #11 : 2002-09-30, 14:23 »
ZEMET jeśli chodzi Ci o psychikę konkretnej rasy to może powinieneś skontaktować się z hodowcami, bo w końcu nie zawsze to co jest standardem dla jednej musi być dla drugiej. Już  u kilkutygodniowego szczeniaka (dla swojej rasy) hodowca powinien określić nie tylko jego predyspozycje do wystaw, ale i charakter. Nie wiem czy dokładnie Ci o to chodziło czy bardziej ogólnie o psychice.
Generalnie twierdzę, że to właściciele  tzw "trudnych czy problematycznych" psów powinni mieć testy psychiczne.
Pozdrawiam CHI
Zapisane

pinczerka_i_Gizmo

  • Gość
Buldog
« Odpowiedź #12 : 2002-09-30, 16:05 »
Buldog jak zawsze długoo i mądrze:) :mucka:
Zapisane

Buldog

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #13 : 2002-09-30, 16:29 »
pinczerka_i_Gizmo:

Nie wiem, czy madrze. A, ze dlugo, to dlatego, ze wkleilem i przetlumaczylem caly (no, prawie) tekst ;)


ZEMAT:

To juz bylo w poprzednim poscie:

"W tych testach chodzi z grubsza o to, zeby okreslic, czy pies w sytuacjach z grubsza zblizonych do takich, ktore sie zdarzaja na codzien, nie wykazuje przypadkiem "niesprowokowanej agresji", "nieopanowanego, ciaglego strachu", "silnego unikania (w sensie prob ucieczki, czy tez nie pozwalania na np. dotkniecie, ale bez agresji).

Jesli cos takiego pokaze - odpada"

I tylko tyle tam jest - wynikaloby z tego, ze chodzi tylko o to, ze jesli pies w jakimkolwiek "pod-tescie" pokaze zeby, warknie, podkuli ogon - to przepadl. I to w dowolnej czesci, czy tez "pod-tescie". O punktach nie ma tu mowy. A juz w ogole o czyms takim, ze moglbys np. ze dwa "pod-testy" oblac i mialbys caly test "zaliczony", tylko na gorsza ocene.

W oryginale brzmi to

"Failure on any part of the test is recognized when a dog shows:

Unprovoked aggression
Panic without recovery
Strong avoidance"

A na koniec dostajesz certyfikat od ATTS, zawierajacy "krytyke" zachowania, czy tez "osiagniec" psa. No i tam Ci opisza, jakie niepozadane zachowania stwierdzili u Twego psa.

"At the conclusion of the test, the handler will receive a critique about the dog's performance. Certificate will be mailed within 90 days of the test"
Zapisane

pinczerka_i_Gizmo

  • Gość
Buldog
« Odpowiedź #14 : 2002-09-30, 16:32 »
Mądrze, mądrze;)
każdy czeka z (nie)cierpliwością na twoje przemówienia:)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Buldog
« Odpowiedz #14 : 2002-09-30, 16:32 »

ZEMAT

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #15 : 2002-10-01, 21:33 »
Bardzo ostre te kryteria  :?
Ale dobrze wiedzieć
Dziękuje Buldog :wink:
Zapisane

ZEMAT

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #16 : 2002-10-01, 21:36 »
Cytat: CHI
ZEMET jeśli chodzi Ci o psychikę konkretnej rasy to może powinieneś skontaktować się z hodowcami, bo w końcu nie zawsze to co jest standardem dla jednej musi być dla drugiej. Już  u kilkutygodniowego szczeniaka (dla swojej rasy) hodowca powinien określić nie tylko jego predyspozycje do wystaw, ale i charakter. Nie wiem czy dokładnie Ci o to chodziło czy bardziej ogólnie o psychice.
Generalnie twierdzę, że to właściciele  tzw "trudnych czy problematycznych" psów powinni mieć testy psychiczne.
Pozdrawiam CHI


90% hodowców określa psy tak jak klient sobie życzy  :idea: .

Nie polegałbym na ich opinii  :wink:
Zapisane

Galja25

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #17 : 2002-10-02, 11:25 »
A testy badajace psychikę psa, które są wykonywane w każdym ZKwP, to co???  Koszt około 80 zł.
Zapisane

CHI

  • Gość
Czy ma dobrze pod dekielkiem
« Odpowiedź #18 : 2002-10-02, 11:52 »
ZEMET ja mówię o hodowcach a nie o "hodowcach" czy rozmnażaczach. Może za uczuciowo podchodze do moich szczeniaków, ale nie po to jestem przy szczeniakach i suce dzień i noc do 4 tygodnia, karmie, pieszczę, socjalizuje w sforze i z ludźmi, żeby psy ode mnie zmieniały właścicieli, ladowały w schroniskach, czy zostawały uspione bo "właściciel nie mógł sobie poradzić".   Już raz w życiu zdażyło mi się odkupować zmarnowanego przez nowych właścicieli szczeniaka (i to boksera!!!), mimo, że dokładnie (wydawało mi się) sprawdziłam nowych nabywców. Staram się utrzymywać kontakt z właścicielami moich "dzieci". Uważam. że byłoby tragiczne dla psa (w końcu to on traci życie) gdybym na przykład "paniusi" sprzedała bulteriera, który jest osobnikiem alfa i juz w wieku 6-7 tygodni próbuje ustawić stado. Piesek poszedł do "mocnego faceta" (w sensie psychiki) i wszyscy sa zadowoleni.
Galja - Co do testów psychicznych w Związku. Teoria. Szkoliłam moje 3 boksery do PO-1. Bardzo dużo zależy od teresera i pozoranta. To muszą być fachowcy. Nie każdy potrafi pracować z psem innym niż "zagryzający wszystko owczarek niemiecki". Trafił mi się taki przy mojej najmłodzszej bokserce.  Zresztą w/g regulaminu pies do testów psychicznych powinien być "surowy". I tak zrobiłam z moja najstarszą suką. Zdała na 9 (ocena minimalna). No bo jak tu ugryźć kogoś kogo sie zna i lubi, czyli tresera, który jednocześnie był pozorantem. Po przygotowaniu (testy można raz poprawiać!?) zdała 15/15. I o co tu chodzi? W tej chwili ponieważ jest mało bokserek hodowlanych suki w ogóle nie mają obowiązkowych testów. I to byłoby na tyle.
Wracając do hodowcy nie chodziło mi o tego od którego kupujesz psiaka. Znowu zakładam, że normalny hodowca (nie ten, który uważa że jego psy są naj...) zna psychikę rasy swoich psów, a poza tym po co miałby Cię zwodzić skoro nie jest bezpośrednio zainteresowany "wciśnięciem Ci szczeniaka".
Przepraszam, może mnie poniosło, ale chciałabym, żeby ludzi poważniej podchodzili do psich spraw.
Pozdrawiam CHI
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.105 sekund z 25 zapytaniami.