Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 236   Do dołu

Autor Wątek: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...  (Przeczytany 885806 razy)

0 Użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2430 : 2008-07-27, 20:43 »
a kto nam broni to potepiac, wiesz co, moze dla ciebie to jest piekne, ale jak tak to czytam to sie dziwie, bardzo sie dziwie, bo nie wiem jak mozesz pisac ze kochasz zwierezeta jednoczesnie je zabijajac, nie wiem co widziesz pieknego w polowaniu, to co opisałes wyzej? smieszne, to moze byłóby piekne gdyby nie końcowy efekt twoich zapedów, smierc zwierzecia, to nie ejst piekne i potepiamy zabijanie i zadawanie cierpienia dla własnej satysfakcji i by poczyć to cos w krwi...
równie dobrze mozesz isc w góry z plecakiem, nocowac w chacie biednego turysty i w kilka dni wejsc na snieznik, siostra planuje taka wyprawe pod koniec wakacji, mam nadzieje ze bede mogła isc, isc przez góry, z plecakiem, ale wczuje sie w ten klimat i do pełni szczescia nei bede musiała niczego zabijac, wystarczy ze tam bede
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2431 : 2008-07-27, 20:58 »
Wybierz się na kilka dni do lasu i upoluj coś...(z jakimś myśliwym)
Zobaczysz że po 2 dniach szlajania się po bagnach będziesz miała dosyć swojego zapaszku...
Sztuką jest to znieść :)
hihi.
No, jeśli tego rodzaju "sztukę" masz na mysli, to niech Ci będzie... :P
To trzeba czuć i mieć we krwi.
Czuć i mieć we krwi można różne skłonności... Dobre i złe...
Nie musi Wam się to podobać ale nie możecie tego potępiać!
A owszem, możemy... Mamy prawo do własnego osądu.
Zapisane
IBDG Wrocław

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2432 : 2008-07-27, 21:01 »
ja podałam do jakiej sztuki myślistwo jest porównywalne...
tylko nie wszystkim takie cos moze się podobac
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedz #2432 : 2008-07-27, 21:01 »

PTICA

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 607
  • Poluję bo lubię
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2433 : 2008-07-27, 21:29 »
T tam kobity NIE ZNACIE SIĘ.
Zapisane
Darz Bór!!!

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2434 : 2008-07-27, 22:32 »
widzisz tutaj jest problem, bo w moim przypadku, chodze po górach, chodze na pola, spotykam dzikie zwierzeta, wiem ze mozna poczuc to co opisałęs w poscie nr 2124 bez końcowego etapu, czyli zbaicia, strzelasz cała magia pryska, co jest po strzale? koniec obserwacji zwierzyny, zniknął czar nocy, cichnie wszystko, a tobie co pozostaje? zatargac zwierze do auta i wrócic do nudnego zycia do nastepnego polowania. a moge powiedziec ze obserwacja zwierzyny jest piekana, moge powiedziec ze to bardzo lubie, ty? ty mozesz powiedziec ze lubisz polowac, nawet nie poowac, tylko zabijac, bo polowac mozesz z aparatem i przezywac to samo, ale tobie to nie wystarcza bo ty chcesz czegos wiecej, chcesz czuc krew na rekach, chcesz zabic, trudno, niestety masz do tego prawo, takie prawo nadaje ci ksiazeczka (legitymacja?) ze jestes w PZŁ kozystaj z tego, skoro nie masz wyrzutów sumienia, skoro nie zal ci tych zwierzat, tego piekan, skoro wolisz zabijac niz podziwiac, my nie zabronimy ci polowac, mozemy miec jedynie nadzieje ze końcu obudzi sie w tobie człowiek, człowiek dla którego zwierze znaczy cos wiecej niz cel do którego mozna postrzelac
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2435 : 2008-07-28, 02:02 »
Nie chce mi się,teraz na wszystko odpowiadać ...

oj.oj.
rasizmu to mi nie zarzucaj ... :wampir:
Co do łowiectwa.
Czyż nie jest sztuką podejść zwierza , ocenić jego wiek i kondycję ....
Nie jest sztuką spędzać całe dnie poza domem polując...
Sztuką jest wabić zwierz...
Sztuką jest chodzić w lesie...
Sztuką jest dobrze strzelać..
Trzeba naprawdę sporo wiedzieć aby coś upolować.


Mylisz się,to o czym Piszesz,to tylko zimne i wyuczone wyrafinowanie ...

Cytuj
oraz naturalne szkodniki (wilki, włóczące się psy i koty, także jastrzębie i wrony) i choroby, które szczególnie w latach 1949-50 dziesiątkowały stan zwierzyny.

Wy,myśliwi chyba już nigdy nie zrozumiecie tego,że jedynym szkodnikiem na ziemi,jest nasz gatunek...

Do Arkady111

Cytuj
Udowodnij mi, proszę, że drapieżnik „tak jakby wyłącza” coś sobie. Nie uważasz, że to nadinterpretacja? Tak naprawdę nie wiemy za bardzo jak rozumuje drapieżnik. Przyjmijmy, że zwyczajnie rzadziej spotyka ofiarę, więc rzadziej staje się ona obiektem jego ataku. Wyobraź sobie, że myśliwi też to znają. Wiedzą, że tam gdzie są bardzo niskie stany liczebne zajęcy, niezbyt skuteczne jest wabienie lisa na „kniazienie” zająca, bo zwyczajnie lis nie kojarzy tego odgłosu z ofiarą. PTICA mam rację? Co nie znaczy, że jak znajdzie zająca to go nie zaatakuje.
A na to przykład: W Poleskim PN cietrzewie wyginęły na początku 90-tych lat. W 2001 rozpoczęto restytucję gatunku. W trakcie przetrzymywania cietrzewi w wolierze adaptacyjnej zanotowano straty wskutek ataków kun. Po wypuszczeniu prowadzono monitoring ptaków z użyciem telemetrii. Główne przyczyny śmiertelności to drapieżnictwo - lisów i ptaków drapieżnych. Ładny mi przykład „wyłączenia” obrazu, skoro nawet najstarsze lisy nie mogły pamiętać cietrzewi, a jednak te padły ich ofiarą.

Ale ja nie pisałem,że lis jak znajdzie zająca to go nie zje - pisałem tylko,że nie będzie go specjalnie szukał - jeśli go upoluje,to tylko przypadkiem.

Co do cietrzewi: lisy mogą nie znać i nie pamiętać cietrzewi,ale mają pod nosem pełno innych kuraków - bażanty,to na tych wypuszczanych przez myśliwych obcych kurakach lisy zdobywają swoje umiejętności myśliwskie do polowań na inne kuraki.

Wy,myśliwi uważacie lisa za wielkiego szkodnika i mordercę,ale czy wiecie,ze lis/lisica może przynieść do nory żywą ofiarę żeby pokazać swoim młodym jak ona wygląda i aby nauczyć je technik łowieckich?,i czy Wiesz,że dość często zdarza się,ze ta ofiara nie ginie? - mało tego,żyje w odnogach lisiej nory i nawet WYCHOWUJE TAM SWOJE POTOMSTWO! - w U.S.A spotykano nawet w lisich norach siedzące na jajach sowy pójdźki...
Wiesz także,że lis nie poluje w obrębie własnej nory? - gdyby był bezwzględnym i łapczywym mordercą,nie przepuścił by żadnej okazji,prawda?.
Często jako przykład lisiej drapieżności i łapczywości,a także braku umiaru podaje się polowania lisów na kury w kurnikach:chodzi o to,ze lis wymorduje wszystkie kury,ale nie wszystkie zabierze,lub zje...
Prawda jest taka,ze gdy lis znajdzie się już w kurniku,jest to dla niego nie naturalne środowisko i nienaturalna sytuacja: nie potrzebuje wielu ofiar,ale odzywa się u niego głos instynktu,który nakazuje mu poczynić zapasy na ciężkie czasy,skoro ofiary same pchają się do łap ... jeśli lisowi nikt nie przeszkodzi to wyniesie on wszystkie kury i zakopie je na swoim terenie na chude dni - nie jest więc on okrutnym mordercą,tylko b.inteligentnym drapieżnikiem,który potrafi planować na przyszłość.

Cytuj
Czyli generalny wniosek - ta selekcja niby jest (choć słowo selekcja trzeba bardziej traktować jako wybiórczość), choć czasami to jej nie ma.
Bo skoro ginie więcej samic, to jaki to ma pozytywny wpływ na populację jeleni, które są poligamiczne i korzystniejsza dla populacji jest właśnie przewaga samic?
Bo gdzie jest selekcja, jeśli jest nadmierne zabijanie?
I wreszcie jak to jest, że te wilki niby nie zabijają ofiar w dobrej kondycji, a jednak znajduje się ich ofiary które były w świetnej kondycji fizycznej?
Skoro nie możemy stwierdzić, że te osobniki rzeczywiście były selekcyjne, to nie możemy wykluczyć, że były przyszłościowe.
Więc może odpuśćmy sobie ten temat skoro większe autorytety od nas nie są w stanie tego jednoznacznie rozstrzygnąć.

Podstawowe pytanie brzmi: czy człowiek/myśliwy robi to lepiej od wilka,czy nie? - jeśli nie,to po co się w ogóle za to bierze?...

Cytuj
Otóż zadaniem myśliwych jest polowanie głównie na najsłabsze osobniki (odstrzał selekcyjny) a i wilki generalnie też tak polują, ale jak im się trafi z jakichś względów dorodny byk to go też upolują (patrz wyżej). Jest więc konkurencja (ten sam obiekt polowań) a dodatkowo czasem wilki niweczą efekt hodowli myśliwych. Dziwisz się, że się wkurzają?

Czy wilkom nie wystarczy konkurencja ze strony innych drapieżników,a im z kolei konkurencja pod postacią wilka? - jaki ma sens dokładanie kolejnej presji na zwierzęta? - ich życie i tak nie należy do najłatwiejszego,a wy im je tylko utrudniacie pozbawiając je pożywienia.
Co do hodowli ... PTICA Uważa,że Afrykańskie rezerwaty to fermy - czym więc są nasze lasy? - wielkimi fermami hodowlanymi?.
Czy człowiek aż tak bardzo się wywyższył ponad inne gatunki,że uważa się za właściciela i za hodowcę dziko żyjących zwierząt?.
« Ostatnia zmiana: 2008-07-28, 16:20 autor lis »
Zapisane

PTICA

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 607
  • Poluję bo lubię
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2436 : 2008-07-28, 18:46 »
widzisz tutaj jest problem, bo w moim przypadku, chodze po górach, chodze na pola, spotykam dzikie zwierzeta, wiem ze mozna poczuc to co opisałęs w poscie nr 2124 bez końcowego etapu, czyli zbaicia, strzelasz cała magia pryska, co jest po strzale? koniec obserwacji zwierzyny, zniknął czar nocy, cichnie wszystko, a tobie co pozostaje? zatargac zwierze do auta i wrócic do nudnego zycia do nastepnego polowania. a moge powiedziec ze obserwacja zwierzyny jest piekana, moge powiedziec ze to bardzo lubie, ty? ty mozesz powiedziec ze lubisz polowac, nawet nie poowac, tylko zabijac, bo polowac mozesz z aparatem i przezywac to samo, ale tobie to nie wystarcza bo ty chcesz czegos wiecej, chcesz czuc krew na rekach, chcesz zabic, trudno, niestety masz do tego prawo, takie prawo nadaje ci ksiazeczka (legitymacja?) ze jestes w PZŁ kozystaj z tego, skoro nie masz wyrzutów sumienia, skoro nie zal ci tych zwierzat, tego piekan, skoro wolisz zabijac niz podziwiac, my nie zabronimy ci polowac, mozemy miec jedynie nadzieje ze końcu obudzi sie w tobie człowiek, człowiek dla którego zwierze znaczy cos wiecej niz cel do którego mozna postrzelac
Oj kochana czar polowania nie pryska tak szybko jak Ci się wydaje.
Trzeba odnaleźć zwierza a trwa to czasami nawet 2 dni jak strzał był nieudany,czasami walczyć z rannym w jakimś  ciemnym zagajniku, dobić,wypatroszyć,wytargać z lasu, pochwalić się kolegom psem i zdobyczą....
Dowieść do skupu i zdać ...biurokracja zabija cały ten romantyzm,ale jest konieczna bo na niej opiera się gospodarka łowiecka :)
Bo ja wiem czy mam nudne życie....nie jeden by mi pozazdrościł ale nie będę się rozpisywał ...chyba że bardzo Ci zależy... :D
Zapisane
Darz Bór!!!

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2437 : 2008-07-28, 18:51 »
ptica i tu jest problem, bo dla mnie czar to tylko to co ty masz przed strzałem (obserwacja, co mozna robic nie bedac mysliwym) a to co opisałes, z racji tego ze kocham zwierzeta, nie bedzie dla mnie cos pieknego walczyc z nim, targac jego zwłoki przez las, szukac po śladach krwi co oznacza ze zwierze jeszcze cierpi, to juz dla nas nie ejst piekne, jest to straszne i nie do przyjecia, i tym sie róznimy, tobie sie to podoba, nam nie
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2438 : 2008-07-29, 17:49 »
Powróćmy jeszcze do słoni. Po roku 1960 w parkach narodowych Afryki doszło do ogromnego zagęszczenia słoni. Zniszczyły całe lasy i zmieniły sawanny w pustynie. Zaistniało niebezpieczeństwo, że zniszczą podstawę swojej egzystencji. Najpierw w związku z tym wymarły stare zwierzęta-przewodnicy stad oraz dzieci. Następnie słonie wprowadziły metodę kontroli urodzeń.
Jak wiadomo ciąża u słoni trwa 22 miesiące. Słonica ma następne dziecko po 4 do 5 lat. W stresie, który spowodowało przegęszczenie stada, czas przerwy  przedłuża się maksymalnie do 82 miesięcy czyli ponad trzykrotnie. Słonica ma więc młode tylko co 8, 9 lat.Wynika z tego, że odstrzał redukcyjny ("culling") nie jest konieczny. Prryroda jest w stanie sama sobie poradzić. Tak uważa światowej sławy zoolog i badacz zachowań zwierząt Vitus B. Droscher. Na zakończenie tych rozważań konkluduje on, że nie powinno więc właściwie być w ogóle regulacji liczebności zwierząt prowadzonej przez myśliwych. Stwierdza, że ludzie są najgorszymi "regulatorami" równowagi w naturze.
   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedz #2438 : 2008-07-29, 17:49 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2439 : 2008-07-29, 17:52 »
Może pan PTICA Powie nam,jak to jest w końcu z tym łosiem? - komentarz jednego z myśliwych:

Cytuj
Informuję kolegę, że łosie NIE SĄ pod ścisłą ani nawet zwykłą ochroną. Jest to zwierzę łowne, dla którego sami myśliwi ustanowili 10 letnie moratorium ze względu na spadek populacji spowodowany głównie błędami łowieckimi (błędy w inwentaryzacji i nadmierne odstrzały w przeszłości). Obecnie trwa dyskusja nad zniesieniem mopratorium ze względu na dynamiczną odbudowę polpulacji.

gdzie indziej:

Cytuj
"Łosie zaliczane są do grubej zwierzyny łownej objętej okresem ochronnym. W Polsce od 2001 roku obowiązuje całoroczny okres ochronny."

Cytuj
W Polsce łoś jest zwierzęciem łownym z okresem ochronnym.

Jest więc objęty okresem ochronnym,czy tylko myśliwskim moratorium?

Pytanie tyczy się tego artykułu o sprawie zastrzelonego łosia w Warszawie:   http://wiadomosci.onet.pl/1797189,450,item.html

A tu,co pisał nieżyjący już weterynarz,który wydał zgodę na odstrzał:

Cytuj
Weterynarz Eugeniusz Mikłusz dziwi się nagonce na niego i łowczego. – Powinienem za tę decyzję dostał order – mówi. Jego zdaniem populację 200 łosi w Puszczy Kampinoskiej powinno się zmniejszyć o połowę. Inaczej zwierzęta coraz częściej będą zapuszczały się do miasta. Tytuł publikacji w „Metrze”: „Pan weterynarz chciałby orderu”

Jeszcze ciekawy komentarz z forum:

Cytuj
Na blogu jednego z nich wyczytałem,że ryś jest szkodnikiem, więc dzieki nim praktycznie wystrzelona została cała populacja rysia nizinnego...

...  :shock: :o

A wracając jeszcze do lisa:

Cytuj
Znaczenie gatunku: Lisy są nosicielami wścieklizny. Stosowane na zachodzie w walce z tą chorobą gazowanie nor jest i uciążliwe i mało skuteczne, a co gorsza jest również zatruwaniem środowiska. Redukcja powinna być więc przeprowadzona przez odstrzał młodych lisów przy norze. Podstawę pokarmu lisa stanowią gryzonie wyrządzające poważne szkody w gospodarce rolnej i leśnej. Sprzyja on przeto utrzymaniu równowagi biologicznej w ekosystemach. Zjadając padlinę spełnia rolę sanitarną w łowisku, a odławiając zwierzęta chore zapobiega rozszerzaniu się chorób. Krzywdząca opinia o jego szkodliwości w łowisku wskutek zjadania drobnej zwierzyny nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych.

To z myśliwskiego portalu - czy nie ma tu sprzeczności? / pogrubione fragmenty / - skoro szkodliwość nie jest / nie była potwierdzona,to po co namowa do odstrzału szczeniąt?.
Będzie pewnie tłumaczenie że to jest stary tekst,ale skoro tak to co on tam jeszcze robi?.

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2440 : 2008-07-29, 21:26 »
Zoolog co do twojego postu, możesz dać do "Ciekawostek" / o tym że słonie potrafią tak robić to nie wiedziałam   ;)

Lisie nie wiem czy Ptica się odezwie bo się chyba obraził  :lol:
z Wikipedii o łosiu
Cytuj
Najgroźniejszym naturalnym wrogiem łosia jest wilk, który reguluje liczebność populacji pożerając najsłabsze łoszaki i stare osobniki. Wilki potrafią upolować nawet dorodnego byka. Również niedźwiedziom zdarza się zaatakować młodego lub chorego łosia. Mniejsze drapieżniki nie podejmują ryzyka starcia z dorosłym bykiem. Dawniej liczne populacje łosi zostały znacznie zredukowane w wyniku masowych polowań, karczowania lasów, osuszania i zagospodarowywania nieużytków. Na Kaukazie i w Europie Zachodniej (poza Skandynawią) wyginął całkowicie, a w Europie Środkowej i niektórych rejonach Ameryki Północnej był bliski wyginięcia. W Polsce od 1925 chroniony na Bagnach Biebrzańskich i jedynie tam przetrwał okres II wojny światowej. W wyniku działań ochronnych w wielu regionach udało się przywrócić liczebność poszczególnych populacji do poziomu bezpiecznego dla ich zachowania. W Puszczy Kampinoskiej został reintrodukowany w 1951 kilkoma osobnikami z Białorusi. IUCN klasyfikuje Alces alces w kategorii LR/lc[16] (niskiego ryzyka), a Alces alces cameloides w kategorii LR/nt[17] (bliski zagrożenia).

W obszarach gęsto zaludnionych, np. Kampinoski Park Narodowy, łosie są często przyczyną i jednocześnie ofiarą wypadków drogowych. Na terenach eksploatowanych torfowisk wiele łosi ginie w dołach wykopanych przez człowieka.

Łosie zaliczane są do grubej zwierzyny łownej objętej okresem ochronnym. W Polsce od 2001 roku obowiązuje całoroczny okres ochronny.

widzę Lisie że ostatnie zdania z wiki brałeś ;p
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2441 : 2008-07-30, 00:07 »
To zdanie jest z wikipedii,ale wiem że nie jest to zbyt wiarygodne źródło,bo każdy tam może coś dopisać.

PTICA

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 607
  • Poluję bo lubię
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2442 : 2008-07-30, 21:59 »
Powróćmy jeszcze do słoni. Po roku 1960 w parkach narodowych Afryki doszło do ogromnego zagęszczenia słoni. Zniszczyły całe lasy i zmieniły sawanny w pustynie. Zaistniało niebezpieczeństwo, że zniszczą podstawę swojej egzystencji. Najpierw w związku z tym wymarły stare zwierzęta-przewodnicy stad oraz dzieci. Następnie słonie wprowadziły metodę kontroli urodzeń.
Jak wiadomo ciąża u słoni trwa 22 miesiące. Słonica ma następne dziecko po 4 do 5 lat. W stresie, który spowodowało przegęszczenie stada, czas przerwy  przedłuża się maksymalnie do 82 miesięcy czyli ponad trzykrotnie. Słonica ma więc młode tylko co 8, 9 lat.Wynika z tego, że odstrzał redukcyjny ("culling") nie jest konieczny. Prryroda jest w stanie sama sobie poradzić. Tak uważa światowej sławy zoolog i badacz zachowań zwierząt Vitus B. Droscher. Na zakończenie tych rozważań konkluduje on, że nie powinno więc właściwie być w ogóle regulacji liczebności zwierząt prowadzonej przez myśliwych. Stwierdza, że ludzie są najgorszymi "regulatorami" równowagi w naturze.
   
Znów brak rzetelnej informacji!
Przeprowadzono odstrzał redukcyjny i odstrzelono nadwyżkę , przy okazji tysiące słoni padło z głodu!(ludzi też ale to pseudo ekologów nie obchodzi)
Fakt że zwierzęta regulują swoją liczebność poprzez regulację urodzin jest wszystkim znany..nie wiem w czym tu rewelacja. Wszystko zależy od bazy pokarmowej i zajmowanego terytorium i warunków pogodowych!
Przykładem z naszych lasów jest sarna i dzik.
Sarny nie powinny mieć ciąż mnogich ale z powodu dużej presji lisa spotykamy coraz częściej nawet trojaczki!
Te mniejsze koźle zazwyczaj pada ofiarą drapieżnika dając szanse drugiemu ..
Dzik potrafi zatrzymać (przedłużyć) ciążę jeśli zima się przedłuża , a obecnie nawet przelatki dojrzewają i są kryte..
Powodów jest wiele .


l.....
http://anad.republika.pl/los.htm
http://www.lowiecki.pl/biologia/los.php
http://www.pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=www.pzlow.pl&_PageID=120&_RowID=209&_CheckSum=-1716241061
http://www.pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=www.pzlow.pl&_PageID=120&_RowID=1046&_CheckSum=-1155661687
łoś jest gatunkiem łownym na którego wprowadzono moratorium!
To tak jakby był pod ochroną,ale prowadzi się gospodarkę łowiecką z tym gatunkiem
Zapisane
Darz Bór!!!

Arkady111

  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2443 : 2008-07-30, 22:53 »
Na razie będzie o łosiu

Łoś jest na liście zwierząt łownych, jednak objęty jest całoroczną ochroną (moratorium). Wynika z tego, że myśliwi mają względem niego w dalszym ciągu wszelkie obowiązki, natomiast nie wolno im polować na ten gatunek.
Teraz co do przyczyn: Szczyt liczebności populacji łosi wystąpił w Polsce na początku lat 80-tych ub. wieku (ok. 5800 a wg niektórych źródeł 6200 osobników). Łoś jest naszym największym z jeleniowatych, który potrafi wyrządzać dotkliwe szkody w drzewostanach. Z tego względu postrzegany jest czasem przez leśników jako szkodnik i nie są oni zadowoleni z jego wysokiej liczebności. W owym czasie leśnicy wywierali presję na myśliwych by zwiększyć odstrzał łosi, a przypominam, że łowiecki plan hodowlany zatwierdzany jest przez nadleśniczego (w większości przypadków). Jednak chyba ważniejszą przyczyną były owe błędy w inwentaryzacji. W zasadzie nie ma dobrej metody oceny liczebności tego gatunku, a ze względu na duży areał życiowy i behawior (migracje) liczenie musi być skoordynowane na dużo większej powierzchni niż obwód łowiecki oraz musi być prowadzone w tym samym czasie na całym terenie. Jest to bardzo trudne do wykonania, stąd często dochodziło do liczenia tych samych osobników widzianych w różnych regionach. Przeszacowanie liczebności prowadziło do zawyżania planów odstrzału, a w konsekwencji do obniżania się liczebności. Pod koniec wieku XX występowało w Polsce już tylko ok. 2000 osobników. Minister Środowiska podjął więc w 2001 r. decyzję o całkowitym wstrzymaniu odstrzału na okres 10 lat (czyli wprowadzono tzw. moratorium) do czasu odbudowy liczebności, opracowaniu zasad gospodarowania i liczenia gatunku itp. Moratorium przyniosło już odpowiedni skutek (obecnie liczebność szacuje się na ok. 5000-5500 osobników) i są już głosy nie tylko myśliwych, ale i specjalistów świata nauki aby przywrócić kontrolowany odstrzał.

Pozdrawiam
Zapisane

PTICA

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 607
  • Poluję bo lubię
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2444 : 2008-07-30, 23:12 »
Arkady
Moim zdaniem jest za wcześnie. Dajmy mu parę lat.
Zapisane
Darz Bór!!!

Forum Zwierzaki

Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedz #2444 : 2008-07-30, 23:12 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2445 : 2008-07-31, 11:14 »
PTICA - wracając do lisiej inteligencji i indywidualności,to najlepiej to zauważyć na przykładach oswojonych lisów: są lisy, które mimo ofiarowania wolności wybierają życie z człowiekiem ( Fritzi ),są takie,które mimo tego że b.późno trafiły do człowieka ( koniec czerwca ) oswoiły się i czują się b.dobrze w mieście ( Polski lisek,Łapka ),a są takie lisy,które mimo tego że ostatnie trzy miesiące przebywały tylko z człowiekiem,skorzystały z okazji i zwiały opiekunowi,wykazując pewną nieufność do człowieka,mimo przebywania z nim pod jednym dachem ...
Wszystko to zależy od konkretnego lisa i od jego cech indywidualnych - gdyby lisy były " głupie ",to każdy z nich zachowywał by się dość podobnie i podobnie reagowałby na oswojenie.
Pewnie zaraz Powiesz,ze indywidualizm zachowań nie jest oznaką inteligencji...

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Lisy
« Odpowiedź #2446 : 2008-07-31, 19:53 »
To chwilowy wątek, docelowo zostanie połączony z mysliwskim. Coś szwankuje i na razie musi być tak... :/

Jenot wędruje i będzie wędrował na południe i nic go nie powstrzyma!
My go możemy tylko lekko spowolnić !
wiec jesli to bedzie tylko spowolnienie to po co zabijac? skoro nie  da sie tego powstrzymac niech moze sobie spokojnie wedruje, a nie kolejny zwierzak do któego mozan bez ograniczen strzelac
« Ostatnia zmiana: 2008-08-01, 20:32 autor IBDG »
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2447 : 2008-07-31, 19:56 »
PTICA - nawet niektórzy myśliwi piszą,ze jenot może wyprzeć lisa z jego niszy ekologicznej,tak więc duża populacja lisa jest zabezpieczeniem / buforem przeciwko ekspansji jenota - przynajmniej gdzieniegdzie.
Obydwa gatunki polują na podobną zdobycz,więc są swoimi konkurentami - mniej lisów = więcej jenotów.
P.S: o wędrowaniu jenota nic nie pisałem.

PTICA

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 607
  • Poluję bo lubię
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2448 : 2008-07-31, 20:03 »
wiec jesli to bedzie tylko spowolnienie to po co zabijac? skoro nie  da sie tego powstrzymac niech moze sobie spokojnie wedruje, a nie kolejny zwierzak do któego mozan bez ograniczen strzelac
a co z kaczkami,zającem kuropatwą....?
To szkodnik i w dodatku nie nasz!
Zapisane
Darz Bór!!!

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2449 : 2008-07-31, 20:07 »
Tylko że ten " szkodnik " ma większe prawo do kaczki,kuropatwy i zająca,niż wy - i jak już pisałem,duża populacja lisa nie pozwoli jenotowi na ekspansję.

Cytuj
w ciągu roku odżywia się przeważnie drobnymi gryzoniami i bezkręgowcami

tylko wiosną stanowi zagrożenie dla zwierzyny drobnej,ale inne drapieżniki,też.

Cytuj
Jest konkurentem znacznie cenniejszych rodzimych gatunków - lisa i borsuka

Czyli jednak lis jest elementem zabezpieczenia przed ekspansją jenota.

Cytuj
Z racji trybu życia i wszystkożerności jest bardzo trudny do zredukowania i wytępienia.

Właśnie,do wytępienia - ja reprezentuje takie podejście,ze każdy gatunek,jeżeli już jakoś się gdzieś dostał,ma tam prawo żyć.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2450 : 2008-07-31, 20:17 »
Jeżeli przeprowadzono odstrzał redukcyjny to niepotrzebnie. Słonie poradziłyby sobie same.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedz #2450 : 2008-07-31, 20:17 »

PTICA

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 607
  • Poluję bo lubię
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2451 : 2008-07-31, 20:21 »
Jeżeli przeprowadzono odstrzał redukcyjny to niepotrzebnie. Słonie poradziłyby sobie same.   
Nadal się przeprowadza :D
Zapisane
Darz Bór!!!

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2452 : 2008-07-31, 20:22 »
Nadal się przeprowadza :D
no to nadal niepotrzebnie, tylko słonie sa zabijane niepotrzebnie, a ludzie z patrzona psychika maja ucieche
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2453 : 2008-07-31, 20:41 »
Nadal się przeprowadza :D
Vitus B.Droscher udowadnia, że jest on niepotrzebny i szkodliwy, nie tylko zresztą w odniesieniu do słoni.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2454 : 2008-07-31, 20:55 »
Vitus B.Droscher udowadnia, że jest on niepotrzebny i szkodliwy, nie tylko zresztą w odniesieniu do słoni.
szkoda tylko ze sa 'mądrzejsi' którzy za wszelka cene chca sobie postrzelac, ze niby dla dobra zwierzat, a niestety tak nie jest, tylko jak takim wytłumaczyc zeby poszli na strzelnice a nie do zywych stworzeń celowali?
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

PTICA

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 607
  • Poluję bo lubię
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2455 : 2008-07-31, 21:23 »
dzięki tym mądrzejszym to wszystko jakoś funkcjonuje ...
Czy w Kenii to nie był przypadkiem pomysł autorytetu na światową skalę?
Nie czerpano z przemyśleń i wniosków ?
Nie wprowadzono w życie celem sprawdzenia teorii w praktyce?
To są fakty !
Kiedy myśliwi wrócili sytuacja się unormowała.Słonie to taki spektakularny przykład.
W/g mnie lepszym przykładem jest nasza gospodarka którą prowadzimy.
W 95% łowiska mają bardzo dobre stany zwierzyny i to jest dowód na to że to ma sens!
Zapisane
Darz Bór!!!

PTICA

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 607
  • Poluję bo lubię
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2456 : 2008-07-31, 21:27 »
Jak czytam te twoje wnioski to krew mnie zalewa....
ad2)
xxxxxxxxx nie
ad3)
SZKODNIKI MOŻNA TĘPIĆ
ad1)
Wiosną stanowi największe zagrożenie!
Zapisane
Darz Bór!!!

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2457 : 2008-07-31, 21:30 »
Czy w Kenii się poluje to trzeba by sprawdzić - wszak są tam parki narodowe i IBDG Dawała tekst gdzie pisało,że zwierzęta prowadzą tam życie bez ingerencji człowieka ...

Cytuj
W/g mnie lepszym przykładem jest nasza gospodarka którą prowadzimy.
W 95% łowiska mają bardzo dobre stany zwierzyny i to jest dowód na to że to ma sens!

Ta " wasza " gospodarka łowiecka " istnieje dopiero jakieś 80 lat,nie jest więc wieczna i niezastąpiona - także nie wszyscy wierzą w jej zbawienną skuteczność.

Forum Zwierzaki

Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedz #2457 : 2008-07-31, 21:30 »

PTICA

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 607
  • Poluję bo lubię
Zapisane
Darz Bór!!!

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: CO sądzicie o myśliwych... dobre to czy złe...
« Odpowiedź #2459 : 2008-07-31, 22:52 »
wyłączyłam fajna piosenke 'znów wędrójemy' zeby zobaczyc te dziwne filmiki którymi sie tak podniecasz i wiesz co? nie było warto o czym tak zapewniałes, nie było. ptica napisac ci drukowanymi literami ze nas nie podnieca zabijanie zwierząt, a jesli ty lubisz na to patrzec to juz ci napisałam, sa od tego lekarze, idz moze ci pomoze, tobie i twoim kolega, chociaz nie wiem czy to jest uleczalne, tak samo jak inne choroby psyuchiczne, ale przynajmiej sa specjalne osrodki, chcesz sobie urlop zrobic? ale nie beda ci przeszkadzac kraty w oknach i białe pokoje bez klamek?

wracam do mojej piosenki, a ty sobie ogladaj te swoje filmiki, moze one cie tak rajcuja, nie wiem, mi daja wrazenie ze ludzie powinni sie leczyc, albo strzelac do siebie na wzajem
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon
Strony: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 236   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.119 sekund z 27 zapytaniami.