Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: glony?  (Przeczytany 11667 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nokija

  • Gość
glony?
« : 2005-10-25, 15:09 »
Bardzo czesto na szybie mam takie brazowe mazy hmm wyglada to jak brudne i az wstyd patrzec na to, chcialam sie zapytac czy to są glony i czy glonojad coś by na to zaradzil a jeśli tak to jaki gatunek i czy możliwe jest trzymac glonojada w 33l akwa?
Zapisane

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: glony?
« Odpowiedź #1 : 2005-10-30, 09:35 »
to są glony, jezeli masz za silne nasłonecznienie, albo akwa stoi koło okna i ta naświetlona część sprawia to że narastają ci sie glony, one mogą wyjść wtedy kiedy masz oświetlane akwa, to normalka... :lol:

Za mały litraż moim zdaniem na glonojada... musi być grupka aby sie poradzić z problemem... zalezy tez jaką masz obsade w akwa
Zapisane

glorrria

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 415
  • moja MorrriA
    • WWW
Odp: glony?
« Odpowiedź #2 : 2005-11-08, 21:37 »
jeśli jest to brązowe, to na pewno nie od zbytniego nasłonecznienia
to sa pewnie okrzemki, musisz je regularnie scierac, sa do tego czysciki nagnetyczne, albo mozesz np odciąć kawałek gąbki do naczyń i zetrzeć tą ostrą stroną.Jak się ich pozbyć raz na zawsze (jeśli masz dostateczne nasłonecznienie) - nie wiem.
Zapisane
PatiS Moria Carina i akwa

Forum Zwierzaki

Odp: glony?
« Odpowiedz #2 : 2005-11-08, 21:37 »

Naomi151

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #3 : 2005-11-11, 20:20 »
hmm nie mam pojęcia jak zaradzić na takie glony, mi się pojawiają w akwa takie zielone glonki na roślinach(co mnie najbardziej wkurza) i na szybach takie zielone skupiska glonów. Nie wiem jak sie ich pozbyc, mam glonojada (nie wiem jaki gatunek) glonojada syjamskiegi i 2 kosiarki a glony nadal są.
Zapisane

Asmi

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #4 : 2005-11-18, 12:34 »
Na okrzemki najlepszym sposobem jest dolozenie oswietlenie, ale nie swiatla slonecznego. Te okrzemki, ktore juz sa pozostaje jedynie usunac mechanicznie lub wpuscic do akwa wyspecjalizowana sluzbe (mlode ancistrusy lub otoski).
Natomiast swiatlo sloneczne (jesli akwarium stoi w miejscu naslonecznionym) powoduje rozrost glonow zielonych.
Zapisane

Naomi151

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #5 : 2005-11-20, 22:37 »
No to już wiem skąd się tam wzięły, moje akwa stoi koło okna tylko nie zabardzo mam je gdzie przestawić. Kurcze muszę nad tym jeszcze pomyśleć jak temu zarazdzić.
Zapisane

Pustułka

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #6 : 2005-11-26, 18:37 »
Ja mam okropny problem z okrzekami i utrzymaniem czystości. Przede wszystkim: Jak pozbyć się okrzemków?
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #7 : 2005-11-26, 19:02 »
Jak pozbyć się glonów z roślin - takie krótkie zielone lub brunatne włoski. Nie moge ich wyeliminować z małego akwarium w którym jest bojownik. Wyławiam rośliny i ścieram je ręcznie, ale jest to bez sensu, tak grzebać w akwarium :sciana:. Pół biedy gdy roślina jest liściasta, gorzej gdy jest to moczarka. Po pewnym czasie na tych glonach pojawiają się pęcherzyki (powietrza - nie wiem co to jest). W akwarium mam najmniejszą z możliwych żarówek - 5W - energooszczędna. Jest jedna wada - to światło ma ciepłą barwę. Nie można znależć takiej o barwie 840, a świetlówki nie mogę założyć, bo nie ma miejsca. :help: :help: :help:
« Ostatnia zmiana: 2005-12-01, 10:31 autor Darkman »
Zapisane

Werona

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #8 : 2005-11-30, 23:43 »
hmm nie mam pojęcia jak zaradzić na takie glony, mi się pojawiają w akwa takie zielone glonki na roślinach(co mnie najbardziej wkurza) i na szybach takie zielone skupiska glonów. Nie wiem jak sie ich pozbyc, mam glonojada (nie wiem jaki gatunek) glonojada syjamskiegi i 2 kosiarki a glony nadal są.
Ale glonojady w 100% nie usuwają glonów. W większości pożywiają się one zwykłym jedzeniem dla ryb. Więc glonojady ci prawie w niczym nie pomogą :(
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: glony?
« Odpowiedz #8 : 2005-11-30, 23:43 »

glorrria

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 415
  • moja MorrriA
    • WWW
Odp: glony?
« Odpowiedź #9 : 2005-12-03, 11:47 »
Ja zawsze miałam problem z glonami, a teraz po wakacjach starłam mechanicznie wszystkie okrzemki i te zielone, kupilam wiecej roslin, oraz młode otoski, zwiekszyłam czas oswietlenia (świetlowka 14 watt - niestety wiem, ze jto za mało na 60 litrów i 40 cm wysokosci, ale wydłuzyłam czas jej działania) teraz swietlowka dziala od 13 do 23 - 10 godzin, więc brazowe się nie pojawiają, natomiast zielone są zjadane przez kosiarki i zlizywane przez otoski :) dołozenie roslin tez dało swoje, bo zmniejszyla się zawartosc związków chemicznych w wodzie. No i ogólnie teraz jest wszystko SI, mam nadzieje, ze jak dokupie rybek, to sytuacja zbytnio się nie pogorszy.
Zapisane
PatiS Moria Carina i akwa

Darkman

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #10 : 2005-12-03, 22:21 »
Dowiedziałem się w akwarystycznym, że te brunatne glony z pęcherzykami czegoś to prawdopodobnie sinice i mam cyjanobakterie. Facet poradził mi żeby użyć Erytromycynę (Antybiotyk dla ludzi - nie wiem na co), podobno świetnie sobie z tym poradzi. Kuracja trwa 10 dni i mam wrzucać pół tabletki na akwarium ( dawka to cała tabletka na 50l). Co o tym sądzicie.????? :help:
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #11 : 2005-12-05, 16:37 »
Poczytaj http://dami-rz.pl/~woczko/sinice.htm i porównaj, czy glony, które zaobserwowałeś to na pewno sinice.
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #12 : 2005-12-05, 21:40 »
O tak, to są sinice. Jutro idę do lekarza po receptę na Erytromycynę. Nie wydają bez niej. Czy to może zaszkodzić rybkom? Nie chcę stracic Bojownika i jego towarzystwa ( 3 Kiryski albinosy, 2 otoski i 2 krewetki). Czy światło też ma wpływ na rozwój sinic ( barwa żarówki jest ciepła - jest to mały zbiornik - 25l)????????????  :help: :help: :help: Hmmm, czeka mnie raczej ciężka walka :evill: :killer: :killer:
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #13 : 2005-12-06, 12:57 »
A może spróbujesz najpierw tylko z zaciemnieniem akwarium na 5-7 dni? Podmień 40% wody, wypłucz filtr mechaniczny, podłącz napowietrzanie i zaciemnij akwarium całkowicie na 3 dni. Potem wypłucz filtr mechaniczny, podmień 30% wody (odmul dno z martwych sinic, oczyść liście). Część osób poleca codzienne podmiany wody 25% podczas całkowitego zaciemnienia.
Bez światła sinicie giną, jednak zaciemnienie ziornika jak również erytromycyna nie usunie przyczyn ich pojawienia się. Czasem sinice można "przywlec" do akwa wraz z wodą.
Podanie erytromycyny może zaburzyć równowagę biologiczną w zbiorniku, tak więc może spróbuj napierw bez chemii.
Poczytaj również http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=203
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #14 : 2005-12-06, 18:33 »
OK. Zaczynam zaciemnianie. Temperature pozostawić bez zmian - 25 stopni (Bojownik). Trochę jedzonka, wyczyszczę filtr, i podmienie 30% wody. Dam znać jakie są efekty.


Data wysłania: 2005-12-06, 16:55
Czy po takich 3 dniowych egipskich ciemnościach, bezpieczne bedzie dla ryb zapalenie swiatla na oczyszczenie akwarium - około 30 minut. Nie będą zszokowane. Niestety będę robił to wieczorem więc swiatło jest konieczne.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: glony?
« Odpowiedz #14 : 2005-12-06, 18:33 »

PorannaRosa

  • Gość
Odp: glony?
« Odpowiedź #15 : 2005-12-07, 14:02 »
Ryby na pewno będą trochę "zszkowane" nagłym ostrym światłem, ale nie wyobrażam sobie jakbyś miał bez światła oczyścić akwa...
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.075 sekund z 28 zapytaniami.