Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Glony  (Przeczytany 9392 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Darkman

  • Gość
Glony
« : 2006-07-22, 11:50 »
Mam 2 problemy

1. Pojawiły mi się okrzemki na liściach, jestem już po zmianie świetlówki na nową, ale nie znikają. Czy jest jakiś sposób na pozbycie się tego mało efektownego widoku z akwarium - nie mówię o obrywaniu liści.

2. W mniejszym akwarium 20 - 25 litrów zmieniłem oświetlenie z żarówki energooszczędnej na taką małą świetlówkę - od akwarium hexagonalnego - i na niektórych liściach zaczął pojawiać się jakiś nalot - pewnie glony, są koloru zielono-brunatnego. Przecież to oświetlenie jest lepsze niż żarówka - inna barwa światła.

Jak z tym walczyć??? :help:
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #1 : 2006-07-22, 13:35 »
1. Obrywać liści nie musisz. Okrzemki zazwyczaj dają się łatwo usunąć np. przecierając zaatakowany liść. Najczęściej znikają same. Jak długo funkcjonuje już to akwarium, czy masz w nim piaskowce, jakie oświetlenie?

2. Jakiej mocy była żarówka energ., a jakiej jest świetlówka? Czy ten nalot daje się łatwo usunąć? Czy przy roztarciu w palcach wydziela nieprzyjemny zapach? Może załącz fotografię. Często obserwowanym objawem zwiększenia oświetlenia jest pojawienie się glonów. Wynika to zazwyczaj z zaburzenia równowagi w składnikach wykorzystywanych przez rośliny. Wraz z zwiększeniem oświetlenia wzrasta zapotrzebowanie na inne czynniki, dochodzi do wyczerpania jednego ze składników, pozostałe nie mogą być dobrze przyswajane i już masz sytuację, którą są w stanie wykorzystać glony. Lepszemu oświetleniu powinno towarzyszyć zazwyczaj zwiększenie poziomu co2, nawożenia itd.
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #2 : 2006-07-24, 19:35 »
1. Akwarium funkcjonuje u mnie prawie rok, była tam jakaś stara świetlówka (no name), teraz założyłem AQUA-GLO - wybarwienie rybek plus wzrost roślin

2. Żarówka energo miała 9W - barwa 825, teraz jest barwa 840 i ma 9W. Jest to świetlówka, tak jak wspomniałem z akwa hexagonalnego.
Co do nalotu na liściach, to poniżej zamieszczam zdjęcie. Nalot nie daje się zetrzeć, w dotyku jest tak jak liść - troszkę gąbczasty i delikatnie śliski. Nie śmierdzi ...


Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Glony
« Odpowiedz #2 : 2006-07-24, 19:35 »

olcia1985

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #3 : 2006-07-27, 19:38 »
ja polecam sól akwarystyczną,nie jest droga,a ja osobicie nie mam problemów z glonami:)))
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #4 : 2006-07-28, 17:11 »
A co ma sól akwarystyczna do glonów?
Zapisane

olcia1985

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #5 : 2006-07-28, 19:52 »
ta "MOJA" sol zapobiega rozwojowi pierwotniaków...wiec chyba jednak ma COŚ do glonów...:>
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #6 : 2006-07-28, 22:26 »
No, żesz k...a mać, ta nowa świetlówka na wybarwienie rybek powoduje chyba wzrost glonów. Co prawda okrzemki znikają, ale w ich miejsce pojawiła się na liściach taka zielonkawa gąbka. To pewnie glony. Sprawdzę dokładniej jutro przy podmianie wody. Oczywiście winić mogę tylko swoją niewiedzę, bo w akwarystycznym zawsze coś wcisną i udają, że udzielili wspaniałej rady w zakupach. Żeby ich powaliło, frajerów ... :faki:
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #7 : 2006-07-29, 12:52 »
Darkman, nie powinieneś się dziwić, problem który opisujesz pojawia się czesto po zwiększeniu ilości bądź jakości oświetlenia / często również przy wymianie świetlówek na nowe. Po prostu zmieniają się warunki w akwarium i najczęściej trzeba wówczas dopasować resztę czynników mających wpływ na rozwój roślin (co2, nawożenie, czasem nawet pojawia się konieczność podawanie no3). Weź również pod uwagę, że glony są blisko spokrewnione z roślinami i nie aż tak wymagające (przez co trudno jest je "zagłodzić" bez uszczerbku na stanie roślin). Aqua-Glo nie jest polecana jako samodzielne oświetlenie ze względu na niepełne spektrum. Również ją stosuję jednak w połączeniu z Sun-Glo (która jest wg zbyt żółta i w planach mam wymiene na zwykłą świetlówkę) i jak widać, efekty są zadowalające a i glonów nie ma.
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #8 : 2006-07-29, 22:01 »
W mniejszym akwarium - zdjęcie liścia - problem powoli sam znika i liście zaczynają wyglądać normalnie.

Pytanie: Jak często należy stosować sól akwarystyczną, bo właśnie dowiedziałem się, że regularnie. Co to znaczy? Co ile podmian wody, co 2 ??? Czy jest jakaś inna miara czasu?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Glony
« Odpowiedz #8 : 2006-07-29, 22:01 »

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #9 : 2006-07-30, 12:32 »
To dobrze, że glony powoli się cofają.

Stosowanie soli akwarystycznej ma znaczenie przy trzymaniu ryb lubiących lekko słone wody oraz ew. przy leczeniu niektórych chorób. Duże dawki soli dodatkowo bardzo osłabiają rośliny. Stosowanie jej stale nie jest zalecane. Jakie masz ryby?
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #10 : 2006-07-30, 13:01 »
Gupiki, Neonki, Black Moly, Kiryski
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #11 : 2006-07-31, 19:25 »
Ze względu na neony wstrzymałabym się z podawaniem soli (wpływa m.in. na wzrost pH). Jakie dokładnie masz kirysy? Jakie parametry wody?
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #12 : 2006-07-31, 21:14 »
Co do parmetrów wody to nigdy tego nie sprawdzałem, podmiany robione są regularnie - co sobotę. Woda jest z własnego uęcia i jej jakość jest całkiem niezła - były robione badania, ale nie wiem gdzie teraz są.

Co do kirysów to tu jest zdjęcie
http://img423.imageshack.us/my.php?image=kirys12nu.jpg


Mam jeszcze pytanko:
Czy do akwarium można dołożyć szyszkę??? Taką dużą, ok 20 cm. Jest wysuszona. Czy trzeba ją jeszcze jakoś przygotować, np. wygotowanie???
« Ostatnia zmiana: 2006-08-01, 13:35 autor Darkman »
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #13 : 2006-08-01, 15:32 »
Oczywiście, że możesz. Wysuszona na początku nie będzie tonąć, więc wygotowanie jej pomoże. Potem tylko obserwuj czy nie robi się zbyt miękka i/lub pleśnieje.
Zapisane

emyla

  • *
  • Wiadomości: 1311
Odp: Glony
« Odpowiedź #14 : 2006-08-24, 19:12 »
a jak zapobiegać glonom, czy konieczny jest glonojad?bo mi własnie zdechł i troche sie tego pojawiło a nie chce kupować drugiego bo nie przepadam za nimi.mam w sumie molinezje 2 ale czy to wystarczy?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Glony
« Odpowiedz #14 : 2006-08-24, 19:12 »

Ostrogrzbiet

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #15 : 2006-09-13, 21:05 »
Do zwalczania glonów najlepsze i najtańsze są krewetki i ślimaki wodne-one przy okazji wyczyszczą ci akwa z np. resztek pokarmu.
Zapisane

xyriusz1

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #16 : 2007-05-20, 11:11 »
Mam pytanko. Na wszystkich kamyszkach pojawilo sie cos jakby rdza.Dno wyglada jakby bylo brudne.Co to jest,rodzaj jakiegos glonu? Mam akwarium 3 tygodnie 240l.Prosze o pomoc.
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #17 : 2007-05-20, 11:40 »
To zapewne okrzemki, często pojawiają się w nowo założonych akwariach (w dużym stopniu spowodowane jest to tym, iż rośliny jeszcze słabo rosną i nie stanowią konkurencji). Szczególnie w wodzie o dużej zawartości krzemu mogą stać się plagą. Same znikną (warto zasadzić wiele roślin szybkorosnących). Usuwać je możesz przy pomocy waty filtracyjnej. Wiele gatunków Ancistrusa, Otocinclus, Gyrinocheilus und Garra czy też ślimaki traktują okrzemki jako pożywienie.
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Glony
« Odpowiedź #18 : 2007-05-20, 17:23 »
A jak walczyć z takimi wyrastającymi z podłoża włoskami? Jest ich pełno choć odkąd mam bocje zmniejszyła się ich ilość ale wciąż jest ich kupa  :roll:
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #19 : 2007-05-21, 10:39 »
Opisz może dokładniej, jak wyglądają, czy bardziej przypominają watę, są dlugie, czy też krótkie, jaki mają kolor, ew. pokaż fotkę.
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Glony
« Odpowiedź #20 : 2007-05-21, 13:01 »
No są to takie długie cieńkie włosy wyrastające z dna. Mają brązowy kolor, przyczepiają się do kamyczków. Nie przypominają waty. Fotki niestety nie pokażę narazie, może poszukam czegoś w necie.
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

Forum Zwierzaki

Odp: Glony
« Odpowiedz #20 : 2007-05-21, 13:01 »

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #21 : 2007-05-21, 17:17 »
Jeżeli zalane gorącą wodą przybierają czerwonawą barwę to są to krasnorosty.
Zapisane

xyriusz1

  • Gość
Odp: Glony
« Odpowiedź #22 : 2007-05-31, 17:21 »
Mam Pytanko.Cala tylna szyba pokryta jest jakby zielonym meszkiem.Co to jest? Jesli jakies glony to czy sa pozyteczne? Dzieki
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.071 sekund z 29 zapytaniami.