Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: 10 miesięczny tchórz ;/  (Przeczytany 3453 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

barcelona18.04

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 16
10 miesięczny tchórz ;/
« : 2012-03-20, 23:01 »
Witam! Mam 10 miesięczną suke mieszańca akity  i owczarka teoretycznie powinna być odważna ale jednak nie ;/ boi sie ludzi bardzo...w domu zachowuje się normalnie co mam z tym zrobić pomóżcie :)
Ps:wziełam ją gdy miała 6 tygodni od pewnej rodziny z małymi dziećmi więc nie sądze żeby ją bili sprawiali wrażenie porządnych i normalnych :)
Zapisane

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #1 : 2012-03-21, 07:29 »
Brak socjalizacji też jest przyczyną lęku, wydaje mi się, że nawet częstszą niż bicie. 10 miesięcy to trochę późno na socjalizację, ale lepiej późno niż wcale. Co robić? Chodzić z małą po ulicy, prosić obcych ludzi, żeby dawali jej smakołyk, żeby ją pogłaskali (ważna tu jest postawa ludzi - żeby nie nachylali się nad suczką, bo to może ją wręcz sparaliżować, najlepiej niech kucną i wystawią dłoń ze smakołykiem w kierunku psiaka, żeby to do psa należała decyzja czy podejść czy nie, dopiero jak chętnie będzie podchodzić po smakołyki można przejść do głaskania). Jeżeli pies boi się tak bardzo, że nawet za smakołykiem nie podejdzie - sama nagradzaj ją smakołykami gdy ktoś obcy jest w pobliżu, jak zobaczysz, że nieco mniej się stresuje - spróbuj przejść do nagradzania przez obcych ludzi :) Warto nad tym pracować już teraz, gdyż może się to przekształcić w agresję lękową - bardzo niefajna i trudna przy pracy z psem.
Zapisane

barcelona18.04

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 16
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #2 : 2012-03-21, 11:26 »
Dziekuje bardzo na pewno zacznę to robić :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedz #2 : 2012-03-21, 11:26 »

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #3 : 2012-03-21, 12:31 »
Dodam jeszcze, że warto, żeby to byli bardzo różni ludzie - w różnym wieku, płci, z cechami charakterystycznymi (np panowie z brodą), dzięki temu w późniejszym życiu nic psiaka nie zaskoczy (a czytałam o przypadkach, gdzie pies bał się np tylko starszych osób)
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #4 : 2012-03-21, 13:43 »
Troche póżno się bierzesz za ta socjalizację dlatego będzie trudniej. To wiek mlodzienczy, w ktorym utrwalają się różne lęki.
Jakbys dziecko izolowala od świata do wieku kilku lat, tez by sie wszystkiego balo. Nic samo sie nie zrobi.
Pies nie jest odwazny li tylko z racji rasy, lub mieszania tzw. odważnych ras. Trzeba dostarczac mu pozytywnych i roznorodnych wrażen w okresie rozwoju : zabaw z innymi psami, spacerow między ludźmi i wzmacniac pewnosc siebie.
Wzięłaś go w bardzo mlodym wieku , w ktorym pies chlonie świat jak gąbka. Niestety dorasta bez odpowiedniego wychowania.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #5 : 2012-03-21, 13:59 »
Diuna: Ja po przejściach z moją małą w przyszłości będę się decydować jedynie na szczeniaka 8-10tygodni (te dwa tygodnie pomiędzy 6 a 8 dają bardzo dużo w socjalizacji z innymi psami i uczą prawidłowego zachowania w grupie), nie zaryzykuje czy aby na pewno hodowca zajął się socjalizacją...
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #6 : 2012-03-21, 14:41 »
No zgadzam się 6 tygodni to trochę malo, ale 8-10 już jest ok . Natomiast, jak widac i niektorzy wlasciciele mając 1 psa też potrafią go pod tym względem mocno zaniedbac....
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #7 : 2012-03-21, 15:05 »
Wiesz diuna, "niektórzy" to zdecydowanie za mało powiedziane ;) Większość właścicieli psów nie ma bladego pojęcia o psiej psychice, zachowaniu, wychowywaniu ani nawet kulturze związanej z posiadaniem psów... Ale cieszmy się z tych nielicznych, którzy widząc problem szukają odpowiedzi (choćby w internecie), a nie wyrzucają psa przy drodze/przywiązują do drzewa/puszczają luzem nie zwracając na niego uwagi :)
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #8 : 2012-03-21, 20:17 »
Zalezy na ile ich zawiedzie.... Pewnie,ze dobrze,ze szuka odpowiedzi, ale czy teraz sobie poradzi z nadrobieniem socjalizacyjnych zaniedban ?
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedz #8 : 2012-03-21, 20:17 »

barcelona18.04

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 16
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #9 : 2012-03-21, 22:44 »
Wiem ze to moja wina że nie zajełam się nią wcześniej :/ Olałam to bo weterynarz powiedział że jest jeszcze szczeniakiem i jej przejdzie przyznaje mój błąd :/ ale bardzo ją kocham i zależy mi żeby  czuła się na spacerach bezpiecznie :)
Jedno mnie dziwi bo ona w sumie wybiera kogo się boi np: gdy ktoś przychodzi do domu 1  raz np moje kolerzanki cieszy się jak by je znała kilka lat a np:moja babcia czy wujek szczeka jak opetana ;/ Od przyszłego miesiąca ide z nią na szkolenie myśle że jeszcze nie jest za późno dla żadnego psa owszem bedzie trudno ale nie jest niemożliwe pozdrawiam i dziękuje za pomoc :)
Zapisane

barcelona18.04

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 16
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #10 : 2012-03-21, 22:50 »
Dodam jeszcze że mała bała sie dopiero po ok 6-7 miesiącu życia.
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #11 : 2012-03-22, 00:09 »
Bo to taki "wiek strachów" . Jak ktos przychodzi a ona szczeka to nalezy ją ignorowac jakby jej nie bylo. Jak podejdzie bez szczekania- dać smaczek. Szkolenie to dobra rzecz tylko wybierz taka szkolkę,gdzie nie stosuje sie metod awersyjnych tylko pozytywne :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #12 : 2012-03-22, 10:09 »
To jest dokładnie to o czym pisałam wcześniej: pies może bać się tylko pewnego "typu" ludzi, np ludzi starszych. Szkolenie jak najbardziej ok, pod warunkiem, że będzie pozytywne (np szkolenie klikerowe - super sprawa :)), szkolenia awersyjne opierają się na strachu psa przed karą, więc jedynie pogłębią problem... I jedna ważna rzecz: nie słuchaj tego co weterynarz mówi w sprawie wychowania psów. Większość z nich (oczywiście na pewno zdarzają się wyjątki, ja niestety na takiego nie trafiłam...) to ludzie, którzy może i znają się na leczeniu psów, ale o psychice i wychowaniu/szkoleniu nie mają zielonego pojęcia niestety...
Zapisane

barcelona18.04

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 16
Odp: 10 miesięczny tchórz ;/
« Odpowiedź #13 : 2012-03-22, 12:01 »
Niestety u mnie jest jedna szkoła dla psów więc nie mam za  bardzo wyboru ale na szczęście tam uczą metodą pozytywną nigdy nie stosowałm przemocy wobec moich zwierząt tym badziej nie dam komuś tego robić :) Dziekuje za wszystkie porady bardzo mi to pomogło moja mała bardzo mi ufa i nie chce jej zawieść  :jupi2:
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.063 sekund z 24 zapytaniami.