Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: co to za ryby + co dodac?  (Przeczytany 5147 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fiszka

  • Gość
co to za ryby + co dodac?
« : 2005-09-14, 00:03 »
Dopiero sie do Was zapisalam bo niedawno "odziedziczylam" 700l akwarium z kilkoma mieszkancami i nie mam zielonego pojecia kto zacz ;) Moze na podstawie zdjec moglibyscie powiedziec jak te ryby sie nazywaja, wtedy poszukam sobie jak sie nimi zajmowac? No i co moznaby do nich dorzucic bez zagrozenia zycia i zdrowia obecnych mieszkancow oraz nowoprzybylych?
No wiec po kolei:
1. To zapewne jakis skalarek:


2. To ma jakies 5 cm dlugosci:


3. To ma jakies 10 cm dlugosci:


4. Ten szary - jakies 10, moze 15 cm:


5. Jakies 5 cm:


6. Glonojad, 25 cm (sa tez dwa mniejsze, jeden w takim samym kolorze, drugi czarny):


7. To dziwne stworzenie ma ok. 15 cm, i zazwyczaj czai sie miedzy skalkami, czasami tylko przemknie gdzies z szybkoscia byskawicy. Wyglada troche jak potwor z glebin:


8. To pewnie jakis sum bo ma wasy ;)) ok.10 cm:


9. Zapomnialam o tych rybkach  :oops: wiec dodaje je teraz:


Noi to by bylo na tyle, co mozna do nich dorzucic? Najlepiej cos kolorowego :mrgreen:

 

« Ostatnia zmiana: 2005-09-14, 13:54 autor fiszka »
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #1 : 2005-09-14, 09:56 »
niestety ale masz straszliwie przemieszane biotopy...
część ryb jest zimno lubna, część lubi wysokie temperatury kompletne pomieszanie...
jeśli chcesz dobra rybek to pomysl które najbardziej Ci się podobają i wtedy będzie mozna radzić, resztę zaś przekaż w dobre ręce...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #2 : 2005-09-14, 10:15 »
hmmm...a mogłabyś zrobić fotkę całego akwarium? Zdaje się że masz dobry sprzęt do fotek...Będzie nam łatwiej cos o tym powiedzieć
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedz #2 : 2005-09-14, 10:15 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #3 : 2005-09-14, 11:06 »
Nefra, całe akwarium niewiele da... jesli w jednym akwa sa zimno i ciepłolubne ryby z kompletnie róznych biotopów to ja bym zrobiła to od podstaw. aktualna obsada jest kompletnie nieprzemyslana.
niech dziewczyna powie które rybcie najbardziej jej sie podobaja  i wtedy można kombinować ;]
700 litrów to kawał przestrzeni i można naprawde cudo zrobić :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #4 : 2005-09-14, 13:35 »
A moglibyscie powiedziec ktore sa jakie? I jakie sa ich nazwy gatunkowe, to sobie poczytam cos niecos. Nigdy w zyciu nie mialam ryb i jestem zielona w tej kwestii.
Jutro sprawdze jaka jest temperatura wody i porobie wiecej fotek, bo dzisiaj juz u rybek nie bede ;)
A co do podobania - to ja wolalabym jakies kolorowe rybki, bo poki co to akwarium wyglada jak dno oceaniczne ze wszelkiego rodzaju potworami :mrgreen:
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #5 : 2005-09-14, 13:37 »
wejdź w opcję zmiany i ponumeruj fotki...będzie nam łatwiej
Zapisane

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #6 : 2005-09-14, 13:44 »
wejdz w opcje zmiany i ponumeruj fotki...bedzie nam latwiej
Juz :D
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #7 : 2005-09-14, 13:45 »
czy to sa wszystkie rybki jakie masz...? bo ilość ich niewielka i dziwne by prętnik był jeden tylko... bo jesli to cały skład to obsada kompletnie niprzemyslana. a skoro na rybciach się nie znasz to zacznij od czegos mniej skomplikowanego, bo niektóre z tych rybe nalezą do dość wymagających stworzeń... sama zaczynam sie zastanawiać jak to akwa w całości wygląda... a jako ze zdjęcia zrobiłaś/łeś doskonałe (podobne sa w serwisach akwarystycznych) to zrobienie zdjęc całości nie powinno sprawić kłopotu...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #8 : 2005-09-14, 13:50 »
Liposarcus multiradiatus - glonojad...chyba 7 od góry...jednak po ponumerowaniu wyszło ze 6 ;)
Belantiocheilus melanopterus (Brzanka rekinia)- to to szare z czerwoną na fotce (4) ;)
 skalary ogladnij tu
http://www.akwafoto.pl/fotoreport/zabrze2004/skalary.php  -  moze cos dopasujesz, a pielęgnice tez tam sa...więc sprawdź

zapomniałam dopisać ze to 5 to prętnik karłowy

a potwory z głębin to raczej pao lepiej zna...;)
« Ostatnia zmiana: 2005-09-14, 13:54 autor Nefra »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedz #8 : 2005-09-14, 13:50 »

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #9 : 2005-09-14, 13:54 »
To wszystkie rodzaje rybek jakie mam, na sztuki jest ich troche wiecej (ale niewiele).

Po kolei:
1 - sa dwa
2 - sa dwa
3 - jest jedna
4 - jest jedna
5 - jest jedna (byly dwie ale chyba padla i ja zjadly)
6 - sa trzy
7 - jest jedna
8 - jest jedna
9 - sa cztery

Zdjecia beda jutro :)
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #10 : 2005-09-14, 13:55 »
hmmm...padają???

A kiedy odmulałas dno i wymieniałaś wodę???

9. http://www.akwa.aip.pl/bocja.html
« Ostatnia zmiana: 2005-09-14, 13:58 autor Nefra »
Zapisane

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #11 : 2005-09-14, 14:10 »
Jeszcze nie zmienialam wody ani nic nie robilam z akwarium, bo mam je pod opieka dopiero od kilku dni :oops:
Brudno jest strasznie, to widac na zdjeciu z glonojadem, no i nie ma kamieni na dnie, sama szyba  :o
Roslin tez prawie w ogole nie ma.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #12 : 2005-09-14, 14:13 »
 a wiesz coś o tym jak do tej pory się nim opiekowano? czy woda była z jakims uzdatniaczem, jak były karmione etc? 

Jak często podmieniano wodę...masz odmulacz jakiś chyba?
Zapisane

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #13 : 2005-09-14, 14:27 »
W ogole sie nimi nie opiekowano, przynajmniej przez ostatnie 3 miesiace. Dom stal pusty, byly raz dziennie karmione jakas mieszanka (nazwe i sklad bede znala jutro), wode facet zmienial raz na pol roku, uzdatniacz, odmulacz - nie mam pojecia, bo nie wiem nawet co to jest  :(
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #14 : 2005-09-14, 14:35 »
kup w sklepie odmulacz...to grose kosztuje i zbierz syf z dna. Tylko kup na takiej długiej fajce by Ci do dna sięgnęło...nie wiem jakie wysokie to akwa.

I musisz przy okazji podmienić trochę wody, ale nie więcej niz 1/3. Nie wlewaj zimnej...trochę pomieszaj z gorącą z czajnika, aby temp była zblizona do tej w akwa.

I najlepiej zrobic podmiankę wodą odstaną tzn wlać w jakiś czysty pojemnik, niech postoi ze dwa dni i dopiero podmieniać.

Pao, czy ja wszystko dobrze mówię??? Bo to troche duzy baniaczek jak na moje doświadczenia.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedz #14 : 2005-09-14, 14:35 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #15 : 2005-09-14, 18:26 »
1/3 podmienić w akwa 700 litrowym to cysterny potrzeba ;)
co do wlewania wody to wiele zalezy od tego jaka mamy. ja mam przpuszczona przez porządne filtry wię po prostu wlwam bez odstania, jednak jesli mamy do czynienia z klasyczna kranówka to odstanie wody jest konieczne.

mnie ciekawi jedna rzecz... jak to odziedziczyłaś, dlaczego stało puste i ogólenie jaka jest historia tego zbiornika... nikt normalny nie trzyma ryb w takich warunkach.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #16 : 2005-09-14, 20:43 »
Akwarium odziedziczylam poprzez kupno domu ;) To akwarium jest na kamiennym postumencie i jest zamocowane na stale, wiec poprzedni wlasciciel domu nie byl w stanie go ze soba zabrac :jupi2: A ze nie mieszkal tam juz od kilku miesiecy to i ryby zaniedbal i podejrzewam ze bylo ich tam wiecej, tylko pewnie popadaly bez opieki. Ale teraz juz sie nimi zajme :wink:
Mam juz nawet plastikowa beczke do odstania wody, ale sprzatanie musi poczekac do weekendu.
Czy odmulacz to taki odkurzacz? Bo jak tak to chyba mam, facet mowil ze wywalil kamyki z dna bo mu sie zasysaly :?

Dobra, w weekend im posprzatam, w przyszlym tygodniu zaczne sie zastanawiac nad roslinkami i co zrobic z rybami.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #17 : 2005-09-14, 20:45 »
Tylko pamiętakj aby owej beczki nie szorować zadnymi srodkami chemicznymi :lol:
Zapisane

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #18 : 2005-09-14, 20:50 »
Spoko, spoko - to beczka nowka  :mrgreen:
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #19 : 2005-09-27, 14:29 »
no i miały być ładne fotki całego akwa na drugi dzień i co?

żyją jeszcze te rybki?
Zapisane

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #20 : 2005-12-27, 00:47 »
No wiec w moim akwaium nastapil pogrom.
Pretnikow nie mam juz zadnych, zniknely w nieznanych okolicznosciach, bocje zostaly dwie (z 4), pielegnica perlocostam zostala jedna (zjadla druga) i najgrosze to dzisiaj padl mi rekinek :( :( :( Dorzucilam do rybek welonki i molinezje (takie z plaskimi czaszkami) i molinezje chyba wlasnie mi sie rozmnozyly i mam caly sloikk i malych rybek.Czy mam je wpuscic do duzego akwarium czy chowac je w sloiku do jkiegos czasu?? Jak je karmic??
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedz #20 : 2005-12-27, 00:47 »

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #21 : 2005-12-27, 00:53 »
Aha a akwasrium wyglada tak:

Jest swiezo po sprzatnieciu wiec nie ma zwirku ani roslin bo sie plucza :)
Jakie fukcje spelnia zwirek? Bo mnie nieco drazni jego czasochlonne czyszczenie  :| Mozna go w ogole wywalic z akwarium?
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #22 : 2005-12-27, 09:59 »
oj fiszka, fiszka...
żwirek jest konieczny aleprzeciez nie płucze się go z kazda podmianą wody ale tylko na początku... to da się wytrzymać :)
co do rybek to po co kupiłaś welonki? to ryby zimnolubne i nie nadają się do akwariów ogólnych... więc albo odaj welonki albo oddaj resztę... decyzja nalezy do ciebie.

a jesli wywalisz żwirek to co dasz na dno...? rosliny potrzebuja sie ukorzenić, rybie odchody maja szansę się przerobić na nawóz a tak to tylko góre syfu bedziesz miała na dnie...

teraz to zastanów się przede wszystkim jakie ryby chcesz mieć w akwa i dostosuj akwa do ich potrzeb.

a nawiasem, skoro nie ma żwiru i roslin to gdzie się rybki chowają...?
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #23 : 2005-12-27, 10:26 »
nikt normalny nie trzyma ryb w takich warunkach.

Oj, dużo mamy tych nienormalnych, wierz mi... :( (Moja koleżanka 40l - gurami, sum rekini i inne w tym stylu, a ona uważa się za ekperta i dziwi, że małego zbrojniczka jak mi się rozmnożyły nie chciałam jej dać.)

fiszka, wejdź sobie naaaa... http://www.akwarium.org.pl/index.html http://www.akwarium.host.sk/ http://akwariumservice.friko.pl/html/akwarium_service.html albo kup sobie jakąś książkę (tylko info traktuj z przymrużeniem oka) i poczytaj czym jest akwarium bo nie jest na pewno kawałkiem szkła z rybami... ;)
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #24 : 2005-12-27, 10:55 »
charon, niestety wiem... sama mam kilka takich przykładów w okolicy, ale na szczęście większość modyfikuje swoje poglądy po kilku wykładach ;) jedną mam taką znajoma co poglądów nie zmieni (45 l glonojad lamparci i 2 gurami i olbrzymia welonka w 20 litrach 8kątnych...)

fiszka, pomysl jaka rybe chcesz mieć w roli gwiazdy (u mnie jest to Kacperek czyli duch amazoński), a potem reszte dobierz po jej biotop i bedziesz miała łatwiej :) akwa masz spore (ale podaj jeszcze wymiary, by się nie okazało,z ę jest to inny litrarz, bo ze zdjęcia to mi na 700 nie wygląda) więc sporo mzliwości :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

PorannaRosa

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #25 : 2005-12-27, 11:47 »
Fiszka, tak jak już Pao wspomniał żwiek (a tym samym całe akwarium) czyści się bardzo rzadko (raz na kilka lat). Żwirek spełnia doskonale funkcje dodatkowej filtracji biologicznej. Pozwala na wzrost roślin, które wzbogacają wodę w dzień w tlen oraz pobierają z wody m.in. szkodliwe substancje powstające np. w wyniku przemiany materii ryb. Wystarczy więc go ew. odmulać. Czyszczenie całego akwa to praktycznie jego restart związany z ponownym dojrzewaniem akwarium.

Poczytaj o rybach, które trzymasz. Bardzo wiele informacji znajdziesz w necie, księgarni lub po prostu w bibliotece. Twoje ryby mają różne wymagania dot. temperatury i parametrów wody. Dobierz obsadę tak, aby ryby pasowały do siebie wymaganiami, bo przecież zależy nam aby były one trzymane w odpowiednich warunkach. Dobre warunki to zdrowe i pięknie ryby.

Jakie wymiary ma twoje akwa? Jaką masz filtrację? Na fotce widzę jedynie dwa małe filtry wewnętrzne. Jakie parametry ma woda? Jak często i jaką ilość wody podmieniasz?

Charon, niestety wielu ludzi uważa za stratę czasu poczytanie o rybach, jakie chcą trzymać. Po prostu idą do sklepu, wybierają podobający się im okaz, kupują i tego samego dnia ryba pływa już w akwa. Sprzedawcy nie często dopytują się o rozmiar akwarium, parametry wody, obsadę. Czasem udzielają takich odpowiedzi jakie kupujący chciałby usłyszeć - tzn. że jego wybór jest słuszny. Interes się kręci, ryby sprzedają się dobrze, a potem my oglądamy takie kwiatki. :(

« Ostatnia zmiana: 2005-12-27, 11:49 autor PorannaRosa »
Zapisane

fiszka

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #26 : 2005-12-27, 11:53 »
Akwarium ma 2 metry dlugosci, 40 cm glebokosci w najwezszym miejscu, 55 cm w najszerszym (bo ma wypukla szybe) i 55 cm wysokosci.  Nie wiem czy to 700 litrow, podobno. Filtry sa dwa ale nie wiem co o nich napisac zeby bylo wiadomo jakie to sa (Turbo Filter 650).

Najbardziej podobaja mi sie skalary, mam dwa ktore maja srednice ciala jakies 6-7 cm, chcialabym miec wiecej w roznych kolorach bo fajnie sobie zegluja :)
Skalary moga byc stadami? Co do nich dorzucic?

Welonki dorzucilam bo babka w sklepie  twierdzila ze one moga byc w kazdym akwarium w kazdych warunkach :new-alien:

Ryby chowaja sie w skalach (maja 3 wielkie) i w mniejszych kamykach. Mowicie ze zwirku nie trzeba plukac? Bo po co ja sie z im za kazdym razem morduje  :oops:

Najlepiej jakby ktos przyszedl obejrzec to akwarium i powiedzial co z nim zrobic, bo tak to nedznie to widze :(

Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #27 : 2005-12-27, 12:14 »
2 metry, czyli 200 cm na liczmy 40 cm szerokości, na 55 wysokości = 440000, czyli 440l
W mojej profilowanej 45-tce jak liczę bez profilu wychodzi 39l... więc wychodzi na to, że profil dodaje 6l... (Dobra, dajmy na to, że dziś lato...) Czyli wychodzi, że akwa ma około 500l wedółg moich genialnych obliczeń... :P (Akwa 450l to 180x50x50 więc to możliwe.)

Dziewczynki, jesteście mądre, przypomijcie mi ile cm wysokości powinno mieć akwa na skalara? :(

Co do welonek:
1-sza zasada akwarystyki - nie słuchaj sprzedawców
2-ga zasada, zanim coś zrobisz spytaj na forumku... ;)

fiszka, nikt Ci nie musi akwa oglądać (Tzn. moze, ale nie wiemy gdzie mieszakasz... :P ), wejdź na jakis portal akwarystyczny i poczytaj. Tam sie dowiesz o żwirku, roślinkach, podstaw jak z czym postępować... :) Jak poznasz podstawy, to już będziesz na dobrej drodze. Póki co nic nie kupuj, tylko czytaj, czytaj.

Tu jest coś w twoim stylu, tylko, że paletki: http://republika.pl/paletki_arka/index.html
Akwa o podobnych wymiarach do twojego: http://web.singnet.com.sg/~jacian/at140401.jpg

Mam nadzieję, że to cudne tło z koralocami będzie się dało odkeić... :( 
« Ostatnia zmiana: 2005-12-27, 12:29 autor charon »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedz #27 : 2005-12-27, 12:14 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #28 : 2005-12-27, 13:39 »
skalary potrzebują akwa conajmniej 80 cm wysokie. więc to akwa jest dla nich za niskie niestety.

porannaroso, pao co prawda brzmi nijako ale obok nicka jest znaczek płciowy ;)

fiszka, ja bym podjechała ale obawiam sie ze sporo kilometrów między naszymi domkami :) a co do mycia żwirku to częsty błąd. wielu ludzi mysli, ze akwa nalezy dokładnie myć a to bzdura. kazde mycie żwiru, płukanie roslin i całkowita wymiana wody to restart i koszmar dla wszystkiego co żyje. żwir płuczesz, wyparzasz jak kupujesz, potem zostaje w akwa i tyla :) podmieniasz wode częściowo, usuwasz liście i większe neiczystości (duże ryby robia duże kupy ;) ). trzeba pamiętać że akwarium to mały ekosystem, a przeciez w jeziorze nikt nie płucze zwiru ;)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

macieusz

  • Gość
Odp: co to za ryby + co dodac?
« Odpowiedź #29 : 2005-12-27, 14:07 »
fiszka, w tym akwarium mozesz bez zadnych problemow hodowac skalary, potrzebuja one akwa 50 cm wysokosci, ja hodowalem skalary w akwa 150 litrow i mialy sie naprawde bardzo dobrze, a zreszta masz wielki litraz i mozesz tam hodowac wiekszosc dostepnych na rynku ryb akwariowych, mam dla Ciebie rade, zastanow sie jakie ma to byc akwa, na styl jeziora, np pielegnice z Malawii lub Tanganika, rafa koralowa i ryby morskie (dosyc drogie :| ), strumienie i rzeki- np krajowe rybki, cierniki, pomysl nad tym dobrze i wykorzystaj przestrzen w akwa ktora posiadasz
powodzenia :)
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.097 sekund z 28 zapytaniami.