Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach  (Przeczytany 3007 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gromateist

  • Gość
Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« : 2005-05-16, 19:45 »
Przepraszam, że piszę ten temat w dziale poświęconym psom, ale naprawde nie mam pojęcia gdzie go umieścić...

Czy ktoś zna może jakieś zwierze, które musi żyć w grupie? np. w grupie kilkunasto osobnikowej, bo inaczej nie przetrwałoby?
Musze znać choć jedną nazwę takiego zwierzęcia - wszystko jedno jakiego. Jeśli ktoś z was wie gdzie mogę znalesc takie informacje bardzo prosze o napisanie. To dla mnie naprawdę bardzo ważne. Z góry dziękuję wszystkim tym, którzy mogą mi pomóc. W razie czego podaje moj numer GG: 1997423
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #1 : 2005-05-16, 19:48 »
wilk ;)
Zapisane

Jamniczka

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #2 : 2005-05-16, 19:50 »
Wilk, antylopy, zebry, zubry, mustangi,  :idea:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedz #2 : 2005-05-16, 19:50 »

golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #3 : 2005-05-16, 19:54 »
Głównie ofiary drapieżników :) Antylopy, sarenki, ławice jakiś małych rybek (wybacz ale na akwarium się nie znam :P), zebry itp zwierzęta. W grupie lepiej im zmylić drapieżnika i utrudnić mu wybór zwierzęcia najsłabszego czy chorego. ;)
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #4 : 2005-05-16, 20:02 »
a, i koń.
Zapisane

golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #5 : 2005-05-16, 20:08 »
Konie? :P Chyba tyle te dziko żyjące :P
Udomowione niekoniecznie potrzebują grupy bo nie zagrażają im drapieżcy ;)
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #6 : 2005-05-16, 20:08 »
Rybki! Np. neonki... ;)

(Człowiek... :? )
Zapisane

Elfi

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #7 : 2005-05-16, 20:21 »
Jak jestesmy w psach.........to piesek preriowy

http://www.zoo.poznan.pl/piesek_p.htm
Zapisane

Nanami

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #8 : 2005-05-16, 21:12 »
Zadne zwierze nie musi zyc w grupie, są wilki samotnicy, ale ich szanse na przetrwanie są o wiele mniejsze, co nie znaczy ze są zerowe :P

Z towarzyskich zwierząt: gazele, antylopy, impale, sarny, wilki, lwy, piranie, ławice róznych ryb, delfiny, foki, uchatki, pingwiny, surykatki, pawiany, inne naczelne...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedz #8 : 2005-05-16, 21:12 »

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #9 : 2005-05-16, 21:15 »
golden(ka), "udomowione" konie rowniez musza zyc w grupie. One nie wiedza ze nie zagraza im niebezpieczenstwo, jesli jeden czlonek stada nie czuwa, to nie zasną- wykończyłyby sie, gdyby zyly same..
Zapisane

Wilczurek

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #10 : 2005-05-16, 21:16 »
No i różne ptaszki często żyją w grupach... Z tego co wiem to papugi różne, zeberki chyba też...
Zapisane

Gromateist

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #11 : 2005-05-16, 21:38 »
Dzięki, to bardzo pomocne, ale jeszcze nie o to mi chodziło.
Może ja naświetle bardziej temat :)

Wiadomo mi, że są zwierzęta, które nie mogą żyć samotnie lub w małych grupach. Muszą żyć w koloniach czy większych grupach, bo inaczej po prostu by umarły.

Potrzebny mi taki gotunek zwierzęcia (może być owad, ssak, gad, plaz, mikroorganizm jakiś, nawet ryba - wszystko jedno), który - jeśli by mu zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne, pożywienie itp. - umarłby tylko dlatego, że niemożliwe by bylo utrzymanie tego gatunku bez zachowania odpowiedniej jego liczebności.

Przypuśćmy, że takim gatunkiem jest koggon (tak sobie wymyslilem nazwe). Zapewniam takim 2 koggonom odpowiednie warunki klimatyczne, pożywienie itp, a one zdychają, dlatego że ich liczba spadła poniżej niezbędnego minimum - warunkującego zachowanie i rozwuj tego gatunku. Po prostu koggony nie mogą przeżyć jeśli ich liczba spada poniżej pewnego minimum - większego niż 2. Okres testowania tych zwierzakow wynosiłby ok. 40-100 dni. W tym czasie te 2 koggony musiałyby umżeć - ze względu wlasnie na to, że nie moga przezyc tych 40-100 dni jesli ich liczba wynosi tylko 2. Poszukuję własnie takiego koggona. Czy ktoś zna takie zwierze, ktore spelnialoby te kryteria?

Z gory dziekuje za odpowiedz
« Ostatnia zmiana: 2005-05-16, 21:40 autor Gromateist »
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #12 : 2005-05-16, 21:38 »
papużki nierozłączki, lemingi,  jak już ktoś napisał - wilki (te które są samotnikami zazwyczaj bardzo szybko gina, albo - zaleznie od przyczyny wywalenia ze stada - zakładają własne) co by tu jeszcze - z rybek tzw sum rekini (pojedyńczo staje się bardzo apatyczny) danio ( też rybki - dla niedoinformowanych:)) z ptaków jeszcze wikłacze, no i jeszcze nikt tego nie napisał - psy też są zwierzetami stadnymi - a to że często ludzie mają tylko jednego psa - to właśnie ci ludzie są wtedy jego stadem, podobnie jest z wieloma innymi zwierzakami trzymanymi w domach - króliki, świnki morskie, papużki faliste...

trpchę za późno wysłałam posta, jednak najczęściej to niezbędne minimum jest właśnie dwa, w przypadku jaki ty chcesz musiałoby chodzić o zwierze które w żadnym wypadku nie dałoby się oswoić - a takiego ze swiecą szukać. jednak najbardziej pasują tu chyba papużki nierozłączki - jedna , samotna szybciutko umrze. Jeśli by ci się przydało to jest jeszcze ciekawostka związana z kojotami - łączą się w pary na całe życie, a jeśli jednemu coś się stanie - np. zostanie jakoś ranny czy złapany w sidła, tak ze bedzie musiał zostać w jednym miejscu, to drugi bedzie przynosił mu żarcie i opiekował się nim aż złapany umrze.
« Ostatnia zmiana: 2005-05-16, 21:43 autor Iras »
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #13 : 2005-05-16, 21:41 »
no mówię że koń.. :?
Zapisane

Gromateist

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #14 : 2005-05-16, 21:51 »
Przypusmy, że zamykam w klatce takie 2 konie na 40-100 dni. dostarczam im pożywienie, wode, stwarzam dobre warunki klimatyczne itp. Te konie sądze, ze by przezyly. Ja potrzebuje takiego zwierzaka, ktore by tego nie przezylo - dlatego, że aby przezylo te 40 dni liczba osobnikow tego gatunku musialaby wynosic minimum np. 10, a nie 2. (zobacz tez poprzednie posty).
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedz #14 : 2005-05-16, 21:51 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #15 : 2005-05-16, 22:00 »
Rozumiem o co ci chodzi - jednak - jak napisałam wcześniej wątpię byś znalazł taki gatunek, w sumie do tego najbardziej pasują neonki, owada żadnego nie znajdziesz bo raczej nie da się udowodnić że owad padł bo było za mało. Liczba dwa to już jest stado - więc  jest to właśnie minimalna liczba....
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Nanami

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #16 : 2005-05-16, 22:16 »
No to świetny przykład - pszczoły lub mrówki. Jedna królowa sama na krótką mete poradzi sobie z odchowem robotnic, a potem one pielegnują cały rój. U pszczół, jesli robotnic jest za mało, to cały ul moze sie przegrzac i padnie z przegrzania cała kolonia. U mrówek podobnie, im wieksza kolonia, tym wieksze zapotrzebowania.

Innym dobrym przykładem są flamingi - zyją w ogromnych grupach, odwiedzają słone jeziora i przecedzają przez dziub je, w poszukiwaniu planktonu.
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #17 : 2005-05-16, 22:40 »
No tak... pszczoły... nie wzięłam pod uwage tego kryterium.... no to jeszcze dochodzą termity, osy, szerszenie ...

flamingi nie są dobrym przykładem bo samotnie 9albo w parze) dadzą radę przeżyć... jest jednak coś takiego że każd ezwierzę stadne nie jest w stanie przeżyć poniżej odpowiedniej ilości - w kazdym razie nie w naturalnych warunkach, a to z prostego powodu - samotny wilk nie będzie w stanie skutecznie polować, dwa również nie, jednak jeśli zapewni się im żarcie to samotnie przezyje, koń w naturze (i kazdy inny stadny roślinożerca) szybciutko padłby łupem jakiegoś drapieżnika - flamingi podobnie, pieski preriowe żyją w grupach również ze względu na drapieżniki - zawsze "wystawiają czujki" które maja ostrzegać przed zblizaniem się niebezpieczeńsrtwa.


Zawęż kryteria - czy chodzi ci o samotność, warunki naturalne, przydatność w stadzie, czy o co tam jeszcze może chodzić.... bo żadne zwierze które żyje w stadzie nie prowadzi takiego trybu życia bez powodu...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Gromateist

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #18 : 2005-05-16, 22:47 »
Chodzi mi wyłocznie o warunki laboratoryjne.

Klatka + odpowiednie warunki + 40-100 dni.

Poszukuję gatunku, ktory w takich warunkach nie przezylby, jesli jego liczba nie wynosiła powyżej 2. Gatunek, ktory umarby po takim labolatoryjnym teście, ze względu na niewystarczającą ilosć osobnikow w stadzie (czyli tylko 2) - to wlasnie gatunek ktory jest mi potrzebny.
« Ostatnia zmiana: 2005-05-16, 22:53 autor Gromateist »
Zapisane

magia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 853
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #19 : 2005-05-16, 22:52 »
to co mrówki, termity nie pasują?

ale jak juz się dowiesz co to za zwiezęta to powiedz bo ja bardzo ciekawa jestem :)
Zapisane
sorki za błędy...
www.gangolsena.za.pl

Gromateist

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #20 : 2005-05-16, 22:56 »
Chyba te pszczoły będą najbardziej odpowiednie:

"U pszczół, jesli robotnic jest za mało, to cały ul moze sie przegrzac i padnie z przegrzania cała kolonia."

lub mrowki

"Jedna królowa sama na krótką mete poradzi sobie z odchowem robotnic, a potem one pielegnują cały rój."

Może mi ktoś to bardziej wyjaśnić... lub podać jeszcze jakieś inne przykłady. Bo nie rozumiem tego troche... i niewiem o co chodzi z tym przegrzanie u pszczół...
« Ostatnia zmiana: 2005-05-16, 23:00 autor Gromateist »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedz #20 : 2005-05-16, 22:56 »

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #21 : 2005-05-16, 23:36 »
Ale nie będziesz tego eksperymantu robić na prawdę? :szok:

Przegrzebałeś sieć na temat pszczółek i mrówasów? I nie ma?
Zapisane

Gromateist

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #22 : 2005-05-16, 23:48 »
Nie martw sie charon :)

Potrzebna mi ta informacja tylko do celów czysto teoretycznych - nie będę przeprowadzał żadych eksperymentów.

Powie mi ktoś coś więcej na temat tych mrówek i pszczol :help:
« Ostatnia zmiana: 2005-05-16, 23:52 autor Gromateist »
Zapisane

Nanami

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #23 : 2005-05-17, 14:04 »
Po prostu - pszczoły padają w temperaturze chyba 42 stopni - wiec w ciepłym klimatach zeby przezyc, jesli czują ze niebezpiecznie podzywsza sie temperatura to wszystkie zaczynają wachlowac skrzydłami, aby obnizyc temperature.

Gdy przychodzi na świat nowa królowa, zakłada nowy rój. Z poczatku sama znosi jajeczka i odchowuje robotnice, które jak dorosną juz one zajmują sie pielegnacją swoich nowych sióstr i braci - a króliwa wtedy juz zajmuje sie tylko ich składaniem.
Zapisane

Gromateist

  • Gość
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #24 : 2005-05-17, 16:24 »
Dzięki :) Bardzo mi pomogliście.

Jeśli ma ktoś jeszcze jakieś inne zwierze bylbym wdzięczny za napisanie.

"Gdy przychodzi na świat nowa królowa, zakłada nowy rój. Z poczatku sama znosi jajeczka i odchowuje robotnice, które jak dorosną juz one zajmują sie pielegnacją swoich nowych sióstr i braci - a króliwa wtedy juz zajmuje sie tylko ich składaniem."

Nierozumiem :(. Dla mnie wystarczyłaby 2 takie krolowe i gatunek by przezyl - chyba, że czegoś nie rozumiem...
Zapisane

Psiara

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1816
    • WWW
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #25 : 2005-05-17, 16:38 »
Gromateist... 2 królowe tak, ale dwie robotnice nie przetrwaja same przeciez!
Zapisane
Czy jest cos lepszego od teriera? Oczywiście! Dwa teriery!

Odcięta od neta na czas nieokreślony :( Kocham was i nigdy nie zapomnę :( Zawsze byliście moją drugą rodziną... :(

golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #26 : 2005-05-17, 17:09 »
'Nierozłączki są ptakami stadnymi. Naturalne jest dla nich występowanie w grupie, dwie nierozłączki to minimum. Para ptaków nigdy nie oswoi się tak jak pojedyncza papuga, w takiej sytuacji ptaki są jednak szczęśliwsze. Nie wymagają poświęcania mnóstwa czasu, zajmują się swoimi sprawami. Twoja rola polega wtedy głównie na obserwacji. '

O to chodzi? ;)

Ale właśnie się pytam dla pewności bo później dodają:

'Jeśli masz dużo wolnego czasu i chcesz go poświęcić na zabawę i oswajanie to możesz także trzymać pojedynczą nierozłączkę. W USA bardzo popularne są ptaki, które jako pisklęta karmione były przez człowieka. Papuga taka nie boi się ludzi, uważa ich za członków swojego stada, ma jednak często duże problemy z innymi papugami. Moim zdaniem lepiej jest podglądać naturę niż ją modyfikować. '

I jak? :P


Vio znajomi mają konia- jednego ogiera. I żyje do dziś... konie w pojedynkę przeżyją w przeciwieństwie do np. królowej pszczół ;)
« Ostatnia zmiana: 2005-05-17, 17:12 autor golden(ka) »
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #27 : 2005-05-17, 17:49 »
Goldenka, i ten kon nie ma ani towarzystwa koni, ani nawet np kozy ??
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedz #27 : 2005-05-17, 17:49 »

golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #28 : 2005-05-17, 18:07 »
Przebywa w towarzystwie ludzi i od czasu do czasu spotka drugiego konia- jak tego drugiego zaprowadzają do stajni :P A stałymi towarzyszami, to chyba sa ptaki które latają nad pastwiskiem
Zapisane

Malka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 8682
    • WWW
Odp: Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
« Odpowiedź #29 : 2005-05-17, 20:30 »
Piesek preriowy... kiedyś u nas w zoologiku był, i to sam :| Nikt go nie chciał kupić, bo co z takim zwierzęciem zrobić (999,99 zł) i w końcu zdechł biedaczek :(
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.092 sekund z 28 zapytaniami.