Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: HELP- średniowieczne stany!!  (Przeczytany 3679 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ola93lebork

  • Gość
HELP- średniowieczne stany!!
« : 2006-02-12, 12:23 »
 :help: Help!! Błoagam pomóżcie! Skąd mogę zaczerpnąć informacje ośredniowiecznych stanach?? Szukałam już na wikipedii i na googlach, ale nic :shock: .Może ktoś stąd wie, jak znaleźć stany?? Jeśli tak, to proszę, niech napisze :(:(
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: HELP- średniowieczne stany!!
« Odpowiedź #1 : 2006-02-12, 13:00 »
E, wiesz... ja takie rzeczy miałam w podręczniku... :oops: A nie możesz jeszcze wpaśćdo biblioteki? (Chyba są takie otwarte w niedzielę...)
Nie oblukałam dokłednie, ale może tu coś jest: http://nnmag.net/nn/index.php?redir=mod_arts.php&id=379

FEUDALIZM - ustrój społeczny, w którym społeczeństwo podzielone było na 3 stany(duchowieństwo i rycerstwo były to stany uprzywilejowane. Chłopi byli najniżej w hierarchii stanowej)

http://www.sciaga.mocny.com/sciaga.php?id=163
"Średniowiecze to okres bardzo ważnych przemian ustrojowych w całej Europie: rozpowszechnia się feudalizm, a społeczeństwo dzieli się na odrębne stany, coraz bardziej różnicujące się zakresem przywilejów i pozycją społeczną. Naczelne miejsce w hierarchii społecznej zajmują rycerstwo (które w późniejszym okresie, ok. XIII i XIV w. przekształci się w szlachtę) oraz duchowieństwo. Znacznie niżej stoją mieszczanie i chłopi, tworzące tzw. stany niższe."

http://www.historia.pgi.pl/slowniczek.html
FEUDALIZM - system społeczno-gospodarczy i ustrój polityczny średniowiecznej Europy. Polegał na istnieniu hierarchi zależności. Kolejne stopnie tych zależności tworzyły, tzw. drabinę feudalną. Na jej wierzchołku był król, potem duchowni, niżej - rycerstwo, a na dole - chłopi. Ziwerzchnika nazywano seniorem, a jego poddanego wasalem. Senior posiadał ziemię z włościami, którą nadzorowali jego wasalowie

http://www.wandea.org.pl/sredniowiecze.htm
Nie jestem fanatycznym zwolennikiem żadnego ustroju. Uważam, że mądry i uczciwy król, bądź dyktator, lepszy jest od głupiego i sprzedajnego demokraty (i odwrotnie). Dlatego śmieszy mnie "zarzut", iż dominującym w średniowieczu ustrojem była monarchia (dziś pokaźna część najlepiej rozwiniętych krajów świata to monarchie, zaś prawie cała biedota Trzeciego Świata pysznić się może swym republikanizmem).

Wiele atramentu wylano, by uwypuklić nędzę i niewolę chłopa pańszczyźnianego w wiekach średnich. W rzeczywistości pańszczyzna i poddaństwo chłopów miały niejedno imię. "Chłop należący do suwerena miał pewność, że spokojnie dożyje swoich dni w posiadłości pana. Nic nie stanowiło jego własności, ale nie można mu było odebrać użytkowania roli" (A.Pernoud). W Polsce pogorszenie sytuacji ludności wiejskiej, w tym zanik warstwy wolnych kmieci, nastąpiło wraz z rozrostem przywilejów szlacheckich, zapowiadającym zmierzch średniowiecza.

Oskarżycielom umyka tu rzecz niesłychanie istotna. Feudalne poddaństwo zastąpiło i wyparło, tak powszechne w starożytności, niewolnictwo. Chłop pańszczyźniany często cierpiał rozmaite niedole. Nikt nie kwestionował jednak jego człowieczeństwa. Nie był, jak starożytny niewolnik, rzeczą. Niewolnictwo odrodziło się w XVI wieku, w epoce renesansu. Jego ideologowie odwoływali się, jakżeby inaczej, do wzorców antycznych...

http://www.sciaga.pl/prace/getattach.html?aid=613&fname=%C5%9AREDNIOWIECZE.doc&
http://prace.sciaga.pl/6814.html
I mniej w temacie, ale może coś da...
http://prace.sciaga.pl/5052.html
http://prace.sciaga.pl/38512.html
« Ostatnia zmiana: 2006-02-12, 13:16 autor charon »
Zapisane

ola93lebork

  • Gość
Odp: HELP- średniowieczne stany!!
« Odpowiedź #2 : 2006-02-12, 16:25 »
Dzięki :*
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: HELP- średniowieczne stany!!
« Odpowiedz #2 : 2006-02-12, 16:25 »

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: HELP- średniowieczne stany!!
« Odpowiedź #3 : 2006-02-12, 16:31 »
Sprawdź sobie czy wszystko jest w temacie... :P Bo może coś poplątałam...
Zapisane

ola93lebork

  • Gość
Odp: HELP- średniowieczne stany!!
« Odpowiedź #4 : 2006-02-12, 19:56 »
:tuli: raczej jest w temacie... a nie mogłam wyjść do biblioteki, bo u mnie w mieście (Lębork-poszukaj na mapie, jakie to zadupie :):)) nie ma otwartych biblioteków  :mrgreen: .Jeszcze raz dzięki za pomoc!!
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.075 sekund z 23 zapytaniami.