Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 4   Do dołu

Autor Wątek: Mają duszę...?  (Przeczytany 20807 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Raven

  • Gość
Mają duszę...?
« : 2004-12-21, 12:37 »
Skoro kasia8989 poruszyła temat umierania, to ja spytam się o jedną rzecz... Czy według Was zwierzęta mają duszę jak ludzie? Wśród moich znajomych zdania są bardzo podzielone. Ja zdecydowanie twierdzę, że mają. Potrafią kochać, tęsknić... Czują to co my... :(
Jak myślicie?
Zapisane

kasia8989

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #1 : 2004-12-21, 13:05 »
jasne że mają bo tak samo jak my tęsknią, cieszą się, obrażają , itd
Zapisane

Lalaith

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #2 : 2004-12-21, 18:54 »
Oczywiście, że mają. Zwierzęta mają taką samą gamę uczuć co ludzie :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Mają duszę...?
« Odpowiedz #2 : 2004-12-21, 18:54 »

Kiwusia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1160
Mają duszę...?
« Odpowiedź #3 : 2004-12-21, 21:23 »
Zwierzeta maja takie same uczucia co ludzie.. tylko wygladaja inaczej i mowia w innym jezyku ;]
Zapisane
Move your hips, do your thing
Get off the wall, don't matter what they think
From your fingertips, to your toes
You know you hot, so let everybody know

Justa107

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #4 : 2004-12-21, 21:26 »
KITTY chyba nie myslałaś, że ja sądzę, że nie mają :shock: Ja uważam, że jak najabrdziej tak!!! Chociaż taka np. mrówka to chyba raczej nie czuje tęsknoty...
Zapisane

Raven

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #5 : 2004-12-21, 21:30 »
Justa107, oczywiście, że nie mówię o Tobie!!!!!!! Jak mogłaś tak myśleć?! Wiesz kogo miałam na myśli... Czopa... :lol:  :lol:  :lol:  ;)  ;)  ;)
Zapisane

Kiwusia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1160
Mają duszę...?
« Odpowiedź #6 : 2004-12-21, 21:30 »
Kto wie? Za swoim mrowiskiem?? ;]
Zapisane
Move your hips, do your thing
Get off the wall, don't matter what they think
From your fingertips, to your toes
You know you hot, so let everybody know

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Mają duszę...?
« Odpowiedź #7 : 2004-12-22, 00:49 »
moim zdaniem, zwierzeta nie maja wszystkich takich uczuc jak ludzie...bo czy posiadaja nienawisc, zabijaja z premedytacja? Nie mysla tez abstrakcyjnie, czy nie planuja wydarzen na kilka dni na zapas, zyja terazniejszoscia, co jest piekne. Natomiast posiadaja takie uczucia jak strach, milosc, tesknote, agresje(najczesciej ze strachu), przywiazanie itp.
Ale z pewnoscia mozna powiedziec ze maja DUSZE! :)
pozdr.
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

Shadow_evelyn

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #8 : 2004-12-22, 12:04 »
Według mnie mają :] ... a może ich dusza nazywa się inaczej ;) ... nie mogłabym żyć z myślą że moich zwierzaków już nigdy nie zobacze :roll: . Słuchajcie uważnie... może w te wigilie się dowiecie ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Mają duszę...?
« Odpowiedz #8 : 2004-12-22, 12:04 »

kasia8989

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #9 : 2004-12-22, 12:11 »
ojjj czują nienawiść szczególnie wściekłe chomiki... :P  :P
Zapisane

monikaa

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #10 : 2004-12-22, 14:44 »
To co zwierzata robia -robia instynktownie- bronia pana, ciesza sie że przyszedł "pan/pani która daje jedzonko" nie rozumieja znaczenia słów- rozróżniaja ton głosu i w jakis sposób cos wypowiadamy i wtedy cos robia, wołając psa pimpek i w ten sam sposób Kubus przyleci. Pies, kot czy chomik nic sobie nie palnuja nie rozmyslaja nie zastanawiaja sie co do uczuć- wiadomo jak sie uderzy psa to go boli a jak długo właściciel nie przychodzi to pies tęskni bo brakuje kogos w stadzie itp. Wiadomo, że wszyscy bardzo kochamy zwierzatka najchetniej bysmy powiedzieli, że że maja prawo do ślubów bo wybrały sobie męża/zone ale nie mozna tak nadinterpretowywać ich zachowań - robią to instynktownie, dobrze wyszkolone słuchają sie i robią to czego ich nauczylismy bo znaja zasady-kara nagroda ich funkcjonowanie opiera sie tak naprawde na prostych regułach-kochajmy zwierzata ale nie wymyslajmy jakiś cudów.
Zapisane

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Mają duszę...?
« Odpowiedź #11 : 2004-12-22, 16:46 »
zgadzam sie calkowicie z wypowiedzia monikaa , masz racje, ze trzeba widziec psy jakimi sa , a nie wymyslac niestworzone rzeczy...
ludzie mysla ze psy planuja(i to jest krzywdzace dla zwierzat), bo uwazaja ze psy obgryzaja np. meble na zlosc bo pana nie ma w domu, i sie mszcza za jego nieobecnosc....a potem pan wrociwszy do domu, zastaje poniszczone sprzety i kara za to psa, widzac jego "skruche". A pies wie tylko jakiego zachowania pana moze sie spodziewac gdy wroci do domu, bo sytuacja sie powtarza...NIE ROBI TEGO NA ZLOSC. Robi to bo sie NUDZI najzwyczajniej w swiecie. A przekonanie ze pies mysli jak czlowiek doprowadza wlasnie do tego ze zostaje ukarany najczesciej uderzeniami....
rozumiecie mnie chyba?
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

kasia8989

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #12 : 2004-12-22, 23:45 »
a co ma instynkt do duszy?? my też zachowujemy się instynktownie
a poza tym wszystko co żyje ma dusze bo to jego wnętrze to co czuje przeżywa. Gdyby zwierzęta nie miały duszy to albo byłyby meblami albo jakimiś robotami bo dusza to przecierz nasze uczucia w sam możesz zaobserwować kiedy pies się cieszy czy boi
Zapisane

Jaśka

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #13 : 2004-12-23, 09:18 »
nie no ja cie monikaa nie rozumiem. czy ty zwierze traktujesz jak cos zyjacego ale co nie mysli, nie kocha :? ?? Ja wierze ze zwierzeta maja dusze a milosci do swojego pana nie da sie nazwac instynktem  :roll:
Zapisane

Michał z Warszawy-Ursus

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 640
  • Kocham Boga, ludzi i zwierzęta.
    • WWW
Mają duszę...?
« Odpowiedź #14 : 2004-12-23, 15:05 »
Według mnie zwierzątka też mają duszę i też po śmierci idą do swojego Krulestwa.
A co do kochania to tego nie wiem, wiem tyle że są napewno wierne.
Pozdrawiam, życze zdrowia.
Zapisane
,,Trzymaj się wąskiej i krętej ścierzki"- Śp. Ojciec Pio.

Forum Zwierzaki

Mają duszę...?
« Odpowiedz #14 : 2004-12-23, 15:05 »

Raven

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #15 : 2004-12-23, 15:56 »
Taaaa... kiedyś moja psiapsióła opowiedziała mi następujący eksperyment...:
Gdy zmarł człowiek jego ciało stało się lżejsze o bodajże 20g, a gdy zmarł pies jego waga pozostała bez zmian. Wniosek z tego, że dusza człowieka opuściła jego ciało i powędrowała do nieba, czy gdzieś tam, a że pies nie stracił na wadze, nie posiada duszy... :?  No po prostu eksperyment warty Nagrody Nobla... :roll:
Zapisane

harpia

  • *
  • Wiadomości: 2480
    • WWW
Mają duszę...?
« Odpowiedź #16 : 2004-12-23, 16:39 »
A niech mnie ktoś oświeci, skąd wiadomo, ze człowiek ma duszą :roll:
Tylko bez biblii prosze, jam ateista.

Chociaż we fretkowy Tęczowy Most wierze :(
Zapisane

kasia8989

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #17 : 2004-12-23, 16:53 »
a ja nie ateista ja mam swoją religię własną bo w końcu Bóg jest jeden tylką są inne zassady jega czczenia.oo właśnie a może człowiek teź nie ma duszy.. ten eksperymeny to już przegięcie buhahaha
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Mają duszę...?
« Odpowiedź #18 : 2004-12-23, 19:52 »
Nie zgadzam się z całym postem Moniki.Po pierwsze życie emocjonalne zwierząt jest dużo bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. Po drugie rozumieją znaczenie słów(przynajmniej niektóre).Potwierdzają to przykłady szympansów oraz Alexa-słynnej papugi.Po trzecie uważam, że zwierzęta rozmyślają,planują,kochają itd. Piszę to jako biolog z pełną odpowiedzialnością swoich słów. Ich życiem wcale nie rządzą instynkty tak jak piszesz. To byłoby zbyt proste.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

monikaa

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #19 : 2004-12-23, 20:15 »
Ok na to sie zgodze -emocje- denerwuja sie jak sie je zostawia czy zabiera miske, ciesza sie i machaja ogonem jak sie wraca do domu i wypuszcza z kojca, to fakt pies pozna głos swojego pana rozrózni czy słowo/zwrot jest krótki czy długi -zdecydowane "siad" i "chodz kochanie do pana" powiedzine piskliwym glosem zrozumie na 1000% ale co to ma wspólnego z dusza? Z tego co wiem religia chrześcijanska definiuje susze jako niematerialny pierwiastek ozywiający ciało LUDZKIE i opuszczający je po śmierci. kasia8989 nie wiem czy sie zorientowałas ale religia katolicka za która tak goraco sie opowiadasz prawo do posiadania duszy przyznaje jedynie człowiekowi a Ci którzy mysleli inaczej to nazywali sie heretycy, jak można wierzyć w coś o czy sie nie ma pojęcia.....katoliczka czy tęczowe mosty- decyzja nalezy do Ciebie.
Zapisane

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Mają duszę...?
« Odpowiedź #20 : 2004-12-23, 23:10 »
Kitty nie masz racji !! W tym eksperymencie człowiek umierający tracił w momencie smierci dokładnie 21 gramów.
Podobny eksperyment przeprowadzono z psem, kotem i chyba świnką. I tu zaskoczenie - tez traciły 21 gramów.
A poza tym zwierzeta napewno maja duszę. Chcecie to nie wierzcie, ale niecały rok temu zmarła ukochana sunia moich rodziców. Do tej pory czasami słychać jak chodzi (to był bardzo duży pies) po mieszkaniu, łomot jak kładzie się na podłodze. A kiedys w nocy obudziło mnie sapanie i wydawało mi się że jej pysio znowu opiera sie o moje łóżko żebym ja pogłaskała. Pozdrawiam :)
Zapisane
BC + koci podrostek

Forum Zwierzaki

Mają duszę...?
« Odpowiedz #20 : 2004-12-23, 23:10 »

Raven

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #21 : 2004-12-23, 23:15 »
Cytuj

Kitty nie masz racji !! W tym eksperymencie człowiek umierający tracił w momencie smierci dokładnie 21 gramów.

Przepraszam bardzo! :P  Tak mi mówiła moja koleżanka. Napisałam, że bodajże 20 gramów... :D  A że zmieniła zeznania, aby wyszło że to ona ma rację, to juz nie moja wina... :(
Zapisane

kasia8989

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #22 : 2004-12-24, 00:13 »
tak bo religia katolicka tylko usprawiedliwia człowieka za jego czyny i nie jestm katoliczką ani nie wyznaję tęczowej drogi wybacz ty już nawet obrażasz moje przekonania o świecie po prostu brak mi słów...nietolerancja to za mało.przyznaje prawo do posiadania duszy...nie skomentuje
Zapisane

monikaa

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #23 : 2004-12-25, 19:49 »
a czym jest dla Ciebie "dusza" ?? bo jesli jest to definicja uczuć jako takich -tęsknoty, smutku czy radości -banalnie sproszczone tak jak sie to tłumaczy dzieciaczkowi jak pyta "mamusiu tatusiu a co to dusza?" to oczywiście zwierzeta maja dusze.
Zapisane

kasia8989

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #24 : 2004-12-25, 19:57 »
dusza to jest to co czujesz , przeżywasz , twoje wspomnienia te dobre i te złe.Zresztą człowiek nigdy nie zdefiniuje duszy bo jest to niemożliwe, każdy ma inną duszę.A zwierzęta??Zwierzęta taż mają dusze napewno nie taką jak człowiek ale swoją własną oryginalną kto wie czy nie bardziej wartościowszą od ludzkiej??
Zapisane

Jaśka

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #25 : 2004-12-26, 17:49 »
Cytat: Ekoteczka

A poza tym zwierzeta napewno maja duszę. Chcecie to nie wierzcie, ale niecały rok temu zmarła ukochana sunia moich rodziców. Do tej pory czasami słychać jak chodzi (to był bardzo duży pies) po mieszkaniu, łomot jak kładzie się na podłodze. A kiedys w nocy obudziło mnie sapanie i wydawało mi się że jej pysio znowu opiera sie o moje łóżko żebym ja pogłaskała.

Szkoda że moja Beta tak nie pokazuje swej obecności  :(  Ale i tak wierze że jej dusza jest szczęśliwa.
My tu możemy się sprzeczać czy sugerować ale pewności nie mamy.
Ale tak na prawde czy zwierze ma dusze dowiemy sie po wlasnej smierci  :roll:
Zapisane

monikaa

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #26 : 2004-12-26, 18:04 »
ja tam w duchy nie wierze, "głosy" słysza ludzie bo bardzo chcą je usłyszeć i tyle.
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Mają duszę...?
« Odpowiedź #27 : 2004-12-26, 19:23 »
Cholernie trudne pytanie...

Ja osobiście nie wierzę w Boga. To znaczy, według katolików, których znam. Oni sądzą, że człowiek wierzący codziennie sie modli i chodzi do Kościoła. Ja nie za bardzo mam na to czas... Ja wierzę w Boga właściwie tylko wtedy, kiedy naprawdę go potrzebuje... Wiem, to typowe, ludzkie, zachłanne myślenie, ale po co mam tu kłamać?
Natomiast czy istnieje dusza? Trudno powiedzieć... Może dusza to po prostu określenie naszego wnętrza, umysłu? Nas, tych niewidocznych. Tych indywidualnych istot, które po straceniu ciała nie mogą od tak zniknąć...
Jeśli człowiek naprawdę ma duszę - to każda inna żywa istota ją ma. Takie jest moje zdanie ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Mają duszę...?
« Odpowiedz #27 : 2004-12-26, 19:23 »

monikaa

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #28 : 2004-12-26, 19:55 »
no własnie o ile czlowiek ja ma, to jest pytanie dotyczące wiary a podstawa demokrecji która jest ustrojem naszego kraju ponuje wolnośc wyznania, sumienia ... więc temat jest bez sensu bo nad tym sie nie dyskutuje w co kto wierzy bo kazdy ma racje mówiąc po swojemu.
Zapisane

Jaśka

  • Gość
Mają duszę...?
« Odpowiedź #29 : 2004-12-27, 09:43 »
Cytat: monikaa
ja tam w duchy nie wierze, "głosy" słysza ludzie bo bardzo chcą je usłyszeć i tyle.

A ja  duchy wierze. Ja np. chce usłyszeć a nic nie słysze  :roll:
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.078 sekund z 28 zapytaniami.