Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3   Do dołu

Autor Wątek: zwierzak...kto czy co?  (Przeczytany 13726 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

paulinawis

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« : 2005-01-08, 16:08 »
wiec odpowiadajac na jeden post zastanawialam sie czy napisac kto czy co? w sumie to chyba co co nie?ale jak ja np. kochom mojego ptaszka Klarcie to powiem raczej kto. bo ma dusze nie? oj ja chyba nic nie wiem odp. prosze!!!
Zapisane

kasia8989

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #1 : 2005-01-08, 16:11 »
zwierze nie jest rzeczą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
chyba oczywista jest odpowiedz
Zapisane

paulinawis

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #2 : 2005-01-08, 16:16 »
tak?? mnie np. ugryzl moj pies dog niemiecki i uwazam ze po moich 2 operacjach powiem ze zasluzenie zdechl i jak dl mnie to co a nie kto wiec jak myslisz? jak ty bys sie czula ??
Zapisane

Forum Zwierzaki

zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedz #2 : 2005-01-08, 16:16 »

Michał z Warszawy-Ursus

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 640
  • Kocham Boga, ludzi i zwierzęta.
    • WWW
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #3 : 2005-01-08, 16:45 »
Ja bym nigdy nie powiedział że pies zdania ,,Dorze że pies zdech" nigdy.
Pozdrawiam, życze zdrowia.
Zapisane
,,Trzymaj się wąskiej i krętej ścierzki"- Śp. Ojciec Pio.

kasia8989

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #4 : 2005-01-08, 18:05 »
jakbym miała jedynaście lat to też pewnie bym tak myślała :?
a to że cie ugryz to nie jego wina tylko tego jak został wychowany więc pretensje nie do psa ale opiekunów.
 :?
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #5 : 2005-01-08, 18:44 »
każde stworzenie które żyje działa, a jeśli działa to popełnia błędy. jeśli zaś nie wyciąga wniosków to albo jest zwierzęciem (absolutnie nie chcę umniejszać ich istnienia) albo głupim człowiekiem (przynajmniej na ten moment). jeżeli pies ugryzł to znaczy że właściciel nie wyciągał wniosków na bieżąco. szkoda i psa i właściciela i Ciebie tylko że każdego z innych powodów.

a co do twego pytania to każdy odpowie zgodnie ze swoim stosunkiem do zwierząt. dla mnie KTO.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #6 : 2005-01-08, 19:39 »
Cytat: pao
każde stworzenie które żyje działa, a jeśli działa to popełnia błędy. jeśli zaś nie wyciąga wniosków to albo jest zwierzęciem (absolutnie nie chcę umniejszać ich istnienia) albo głupim człowiekiem (przynajmniej na ten moment). jeżeli pies ugryzł to znaczy że właściciel nie wyciągał wniosków na bieżąco. szkoda i psa i właściciela i Ciebie tylko że każdego z innych powodów.

a co do twego pytania to każdy odpowie zgodnie ze swoim stosunkiem do zwierząt. dla mnie KTO.

Zdecydowanie KTO :) A co do tych wyciągania wniosków to ta cecha charakteryzuje również zwierzęta.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

^kora^

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5706
  • www.sznaucer-kora.dog.pl
    • WWW
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #7 : 2005-01-08, 19:41 »
Cytuj

Zdecydowanie KTO  A co do tych wyciągania wniosków to ta cecha charakteryzuje również zwierzęta.

Bo psy to też ssaki jak mi ludzie

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #8 : 2005-01-08, 19:56 »
tak Zoologu, z tym, że mam na mysli nie tylko unikanie zagrożeń fizycznych ale też możliwość zaobserwowania daleko idących konsekwencji. faktem jest, że niewielu ludzi to opanowało choćby częściowo. zwierzęta są bardzo mądre i wyciągają wnioski (stąd też moja uwaga w nawiasie) lecz gdybym miała moją myśl rozbudować bez używania uproszczeń i skrutów myślowych, to raczej nikt by jej nie przeczytał z racji długości ;)
poza tym nie znamy tak naprawdę psychiki zwierząt i być może to właśnie one mają dużo dalej zaawansowane wyciąganie wniosków, kto wie... tym bardziej że i teraz jest wiele rzeczy których właśnie zwierzęta mogą nas nauczyć
Cytuj

Bo psy to też ssaki jak mi ludzie

ale ssaki to nie jedyne zwierzęta... a ptaki, ryby, gady, owady...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Forum Zwierzaki

zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedz #8 : 2005-01-08, 19:56 »

^kora^

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5706
  • www.sznaucer-kora.dog.pl
    • WWW
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #9 : 2005-01-08, 20:19 »
Cytuj

ale ssaki to nie jedyne zwierzęta... a ptaki, ryby, gady, owady...

one tez nie są rzeczą

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #10 : 2005-01-08, 20:56 »
Zwierzęta rzeczą nie są !!! Zawsze robie wszystko co w mojej mocy żeby je bronić (np, nie jem mięsa) ale jezykowo to o zwierzetach mówi się "to"  "co" i tego nie zmienicie !!
Nie wiem czemu sie czepiacie takich drobnostek kiedy zwierzetom pomaga sie w inny sposób !! Czy chcecie sie zrównać z głupimi ludźmi mówiącymi do swoich zwierząt synusiu, córusiu i jednoczesnie je męcząc przebieraniem w głupawe ubranka ??
Takie osoby zwykle tez nie mają żadnego poważania na jakiekolwiek inne zwierzaczki oprócz swoich własnych i napewno nie zwrócą uwagi kiedy sąsiad bedzie sie znęcał nad psem, albo nawet kupia sobie farbowane myszki bo to ładne !!
Więc zastanówcie się czy o stosunku do zwierząt stanowią słowa czy czyny !!!
Zapisane
BC + koci podrostek

kasia8989

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #11 : 2005-01-08, 23:18 »
taak ryby nie są rzeczami.jak powiedziałam kobicie która niosła żywego karpia w torbie w katowickim makro to jej powiedziałam :SMACZNEGO I WESOŁYCH SWIĄT ŁOHOHO a ona mi na to przecież to tylko karp. i normalnie mi szczena opadła.
co do ubierania zwierzątek to muszę się przyznać że jak miałam 10 lat to byłam prawdziwą sadystką bo ubierałam moją kotkę w różową sukienkę z mojego chrztu a jak miała 2 lata to mieliśmy kocura którego wrzucałam do wanienki z wodą dla koni ale najleprze było to  że ten kocur tylko mi się dał głaskać!!tak wiem byłas sadystką i przepraszam najmocniej i z całego serca te koty naprawde nie byłam świadoma!! :wink:  :wink:
elektoreczka słowa wyrażają jaki stosunek mamy do zwierząt wlaczego się mówi zdechł mi pies a do ludzi np. zdechnij ty gnoju??
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #12 : 2005-01-11, 13:33 »
językowo "to", "co",  ale jest jeszcze kwestia wewnętrznego poczucia. mogę mówić per "co" ale dla mnie jest to istota żywa więc "kto". słowa maja to do siebie, że dzielą. bnardzo często by wyrazić ten sam stan uzywamy różnych słów i nieporozumienie gotowe. istotniejsze co kryje sie za słowami ale niewieli ludzi jest na tylke świadomie wyczulonych by te drobne różnice zauważyć.
a co do Twojego wywodu Ekotko, to w moim przypadku sa i słowa i czyny...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

paulinawis

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #13 : 2005-01-11, 15:53 »
doibrze teraz moge cos powiedziec bylam biblotece i wzielam ksiazke tz. slownik poprawnej polszczyzny i jak bylo napisane tylko ze w zasadzie to tylko czlowiek powinien nazywany byc kto czyli zwierzeta t co a nie kto ! nie wiem tak tam bylo napiosane a ja znowu zglupialam  :?:
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #14 : 2005-01-11, 15:59 »
bo według nauki języka polskiego człowiek to "kto" a wszystko inne to "co". tyle ze szkoły, a indywidualne rozumienie to już inna sprawa. normalnym jest, ze mając pupilka dodajemy mu pewne cechy ludzkie a co zaq tym idzie przestaje być "czymś" a zaczyna "kimś" jednak mówiąc o nim i tak używamy "co". dla mnie cały świat to "kto" ale przecież nie powiem "kto" o drzewie, bo byłoby to niepoprawne jezykowo. dla moich potrzeb oraz w rozmowach z osobami podobnie rozumującymi mogę sobie na taką niepoprawność pozwolić, ale w wypracowaniu (ahhh, jakie to były piękne czasy gdy pisałam wypracowania...). myślę, że mało która polonistka chciałaby wnikać w powody zaistnienia błędu...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Forum Zwierzaki

zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedz #14 : 2005-01-11, 15:59 »

paulinawis

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #15 : 2005-01-11, 16:05 »
dobrze ale w takim razie to tez rzczownik zwierze,czlowiek,roslina! wiec jesli mowimy 'kto" na czlowieka i zwirze to na drzewo tez!! czy rzeczownik-czlowiek i zwierze  musi byc lepiej traktowany niz np. kwiatek?? to nie fair gdybym byla kwiatkiemto bym sie obrazila!!
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #16 : 2005-01-11, 16:17 »
jak juz wspomniałam dla mnie CAŁY swiat to kto, kwiatek też, i ziemia i góry i wiatr... wszystko co widzę i czego nie. ale to moje indywidualne podejście i nie każdy musi się z nim zgadzać ani rozumieć.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

paulinawis

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #17 : 2005-01-11, 16:23 »
oki sznuje twoje zdanie ale to dziwne sama napisalas ze tdo dzrzewa powiesz co czemu? przeceiz mowizs ze zwierze to suuper ale jak wole np. barkterie saprofity wiesz one sa super ty napewno powiedzialabys ze takie bakteriektore sa ostatnim ogniwem lancucha pokarmowego to co a ja powiem kto . to tylko przyklad tak samo jest z wiezetami tylkoze np. kwiatek ptrzeprowadza pross fotosyntezy i jest korzystniejszy dzla srodowiska ale nadal co! nie to wszystko pominno bys albo co albo kto bo tak to mozna duzo argumentow znalezc!!!!!!!
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #18 : 2005-01-11, 16:47 »
to skrót myślowy Paulinko. :)  ja powiem o drzewie i o wszystkim "kto" ale nie każdy by to zrozumiał. w moim pojęciu to "kto" ale nie przeszkadza mi to by w wypowiedziach publicznych używać form ogólnie przyjętych za prawidłowe. na codzień użwam w mowie zwrotów normalnie używanych w języku polskim ale w mysli i sercu mam duże rozróżnienie pomiędzy forma a treścią. ci którzy mnie znają wiedzą o co chodzi.
a co do bakterii to również są "kto" tyle że mówić tak o nich to brzmi bardzo niegramatycznie. i znów kłania się różnica pomiędzy mową codzienną a romumieniem wewnętrznym. nie będę zmieniać języka polskiego ale zróżnicowanie na co i kto jest dla mnie czysto gramatyczne.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

kasia8989

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #19 : 2005-01-12, 17:37 »
język polski a NASZ język to zupełnie inne sprawy.Ja do zwierzęcia nie powiec Co bo to nie jest przedmiot tylko coś co żyje , oddycha, czuje idt itp.
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #20 : 2005-01-12, 20:43 »
kiedy zwracam sie personalnie do kogokolwiek/czegokolwiek to jest to PERSONALNE czyli kto. jednak w mowie potocznej gdy oczymś sie opowiada, nawet nieświadomie używamy form gramatycznych i nie ma w tym nic złego. już był taki co gramatyke zmieniał i na niewiele się zdało (poza kilkoma dowcipami). myślę, że istotniejsze jest poczucie wewnetrzne niz formułki. to tak jak z wegeterianizmem: mam znajomą która mówi piekne słowa, kocha zwierzeta itp, ale gdy poczuje zapach kurczaka to ślinka jej cieknie, a swój wegetarianiz traktuje jak poświęcenie... mówić można wiele, ważne co się za tym kryje...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Forum Zwierzaki

zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedz #20 : 2005-01-12, 20:43 »

Miyu

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #21 : 2005-01-12, 21:07 »
Cytat: paulinawis
tak?? mnie np. ugryzl moj pies dog niemiecki i uwazam ze po moich 2 operacjach powiem ze zasluzenie zdechl i jak dl mnie to co a nie kto wiec jak myslisz? jak ty bys sie czula ??


Kobieto nie wkurzaj mnei! Dla mnie to kto! Wedlug polskiego co ale dla mnie kto! A właściwie mnie też mój pies mocno gryzł ale go kocham!
Zapisane

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #22 : 2005-01-12, 23:01 »
Zwierzę nie jest rzeczą! Ale w myśl zasad gramatyki jest rzeczownikiem  :P
Nigdy o zwierzęciu nie powiem "to"... Dla mnie jest to podmiot, nie przedmiot... Zresztą myślę, że większość forumowiczów tak właśnie czuje i w ten sposób myśli o zwierzętach...
Ba... Nawet w stosunku do kwiatków stosuję zaimki osobowe ;) np: "Nie urywaj mu tych liści... co on ci zrobił??!!" :wink:
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

kasia8989

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #23 : 2005-01-12, 23:06 »
noo dokładnie cut ja to sobie nawet lubie gadać z kwiatkami przynajmniej nie przerywają i dostarcza się im niezbędnego do życia dwutlenku węgla :wink:
Zapisane

paulinawis

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #24 : 2005-01-14, 08:16 »
dobra chyba wiem to raczej KTO!!! choc powinnysmy na rosliny tez mowic KTO!!!
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #25 : 2005-01-14, 08:29 »
no to  mamy pododne podejćie Cut.  Twój ptzykład to właśnie personalene traktowanie o którym pisalam wcześniej ;)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

paulinawis

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #26 : 2005-01-14, 08:31 »
hehe to fajowo
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #27 : 2005-01-14, 14:05 »
Cytuj

mnie np. ugryzl moj pies dog niemiecki i uwazam ze po moich 2 operacjach powiem ze zasluzenie zdechl


no comments.. :? to nie jest wina psa, tylko Twoja, ze go sprowokowalas. Bo nie wierze, ze dog ugryzl "bo tak". Takze gratuluje wyczucia :? :? Biedny pies..
Zapisane

Forum Zwierzaki

zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedz #27 : 2005-01-14, 14:05 »

Cieciorka

  • Gość
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #28 : 2005-01-15, 20:36 »
Zwierze czuje, tak samo jak czlowiek, potrafi sie cieszyc, smucic, zloscic. Moim zdaniem to kto, chyba kady wlasciciel zwierzecia tak uwaza. Co do roslinek to akurat zalezy, czy laczy mnie z nimi jakas wiez :)
Zapisane

taigan

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1695
    • WWW
zwierzak...kto czy co?
« Odpowiedź #29 : 2005-01-15, 23:13 »
Uważam podobnie jak Cut :wink:

Np. jak pytam na jeździe konnej to: "Na KIM jeździsz?" ;)
Ale też trochę dziwnie brzmi "kto to za kwiat" :lol: Chyba, że zwracam się do tej rośliny :D Tak jak napisała Cut :;d:

W polskim jest "co", ale dla nas w środku "kto" :P
Strony: [1] 2 3   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.109 sekund z 28 zapytaniami.