Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Nietoperz - pilne!  (Przeczytany 4372 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Nietoperz - pilne!
« : 2006-05-08, 19:40 »
Wracając z pracy znalazłam na chodniku nietoperza - myślałam że nie zyje, ale tknęło mnie coś i podniosłam go, okazał się zywy, ale w kiepskiej formie... Zadzwoniłam zaraz do naszego weta, poradził, żeby mieścić go w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu, podsunąć mleko z ew. kapką miodu lub glukozy. Sugerował że zwierzak wyleciał z jakiegoś powodu w dzień i po prostu się przegrzał. Na razie nietoperz powędrował do nas na strych, nie jest tam zimno, ale chłodniejszego pomieszczenia nie mamy. Nie potrafię ocenic, czy on ma jakieś obrażenia, weterynarzy specjalizujących się w dzikich zwierzętach u nas nie ma (trochę boję się wścieklizny). Jesli macie jakieś doświadczenia to proszę o radę. I szukam dalej.
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #1 : 2006-05-08, 21:19 »
Z tego co wiem, wiele daje telefon do zoo w takich wypadkach (porada).
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #2 : 2006-05-09, 19:41 »
Naturalnym pożywieniem polskich nietoperzy są owady, a głównie ćmy.Nie wiem czy jest Ci potrzebna taka informacja?
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedz #2 : 2006-05-09, 19:41 »

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #3 : 2006-05-09, 22:55 »
Dzięki zoologu, nie wiem tylko czy uda mi się nałapać dla niego ciem czy innych owadów :/ Dzisiaj wieczorem udało mi się go napoić mlekiem troszkę i jakby po tym odżył, zacząl niemrawo bo niemrawo, ale wędrować sobie. Może to znaczy że dobrzeje jednak, bo wczorajszą noc, od wieczora do rana, spędził dokładnie w tym samym miejscu, w tej samej pozycji. Szczerze mówiąc dzisiaj wracając z pracy nie bardzo spodziewałam się zastać go żywego... Myslisz że jesli podsunę mu nieżywego owada to go zje?
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #4 : 2006-05-09, 23:28 »
Można może kupić w zoologu lub od jakiegoś przedszymywacza gadów... ;) Tylko przeczytaj w jakisporadnikach/leksykonach co twój toperz je dokładnie.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #5 : 2006-05-10, 01:15 »
chrabąszcze majowe i czerwczyki. Gonią za nimi całe wieczory. Więc jakby podłubac łopatą w ziemi to pewnikiem trochę tych ohydnych białych larw by się znalazło. Może by zjadł.

http://www.muratordom.pl/obrazki/zdjecia/trawnik_robal.jpg
Zapisane

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #6 : 2006-05-10, 10:28 »
Dzisiaj śniło mi się, że młody mój przyniósł mi do lózka kamienie, położył na poduszce. Patrzę, a na nich pełno  własnie bialych larw, które rozpełzły misię po lózku. A ja, zamiast uciec z krzykiem obrzydzenia pomyślałam sobie "dobrze, będę miala czym nietoperza nakarmić" heh, zwykle mam dziwne sny :/
Dzisiaj rano napoiłam go jeszcze mlekiem, znowu po tym się trochę ożywił (nie wiem czy to dobrze czy źle, może po prostu probowal uciec ode mnie i pipety z mlekiem); poszedł spać do piwniczki. Jak wrócę z pracy pogrzebię trochę w ogródku w poszukiwaniu robali, chrabąszczy u nas nie ma ale cos innego się znajdzie pewnie.
Napiszę dziaiaj maila do zoo, może poradzą mi coś jeszcze w sprawie opieki, bo jesli on jest chory to i tak nie pomogą  w ten sposób :/ Znalazłam klinikę dla nietoperzy ale w Poznaniu.
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #7 : 2006-05-10, 11:22 »
Jeżeli jest głodny to powinien zjeść.Dobre są również komary i różne muszki.Wystarczy nałapać je do siatki i wypuścić na strychu.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #8 : 2006-05-10, 12:01 »
Ale on nie lata, jak na razie! Gdyby latał to nie martwiłabym się o niego, nie wiem czy nie ma przypadkiem uszkodzonego skrzydła  - jedno ma w ciut inny sposób złozone niż drugie, nie próbował ich też rozkładać; jedyne co robi czasem to "chodzi" zahaczając pazurkami na skrzydłach i tylnymi łapkami. Jeśli po prostu wypuszczę muszki to raczej ich nie zlapie :/ chociaż może źle go oceniam :/ Podobno nietoperz nie potrafi wystartować z ziemi, z płaskiego podłoża? Może powinnam gdzieś go podsadzić, niech się zlapie belki, drzewa?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedz #8 : 2006-05-10, 12:01 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #9 : 2006-05-10, 14:51 »
Najprawdopodobniej ma uszkodzone skrzydło.Można spróbować mu podać jakiegoś owada do pyszczka mając założone jednorazowe rękawiczki.Z tym podsadzeniem to jest niezły pomysł.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #10 : 2006-05-10, 20:24 »
Nie chciał zjeść komara ani muchy, nie wszedł na belkę mimo podsadzania ;(
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #11 : 2006-05-11, 10:17 »
To niedobrze.Nie wiem skąd jesteś,ale klinika dla nietoperzy znajduje się również w Warszawie. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #12 : 2006-05-11, 21:55 »
Z ZOO wrocławskiego przyszła odpowiedź, dostałam radę jak "powiesić" nietoperza w jego fizjologicznej pozycji (udało się) i kontakt do Instytutu Ekologii PAN - Sekcji Nietoperzy. Pan z PAN-u powiedział mi:
-to co wiedziałam, czyli że przez telefon nie jest w stnie stwierdzić co mu jest i tym bardziej pomóc;
- że w mojej okolicy ( jestem z opolszczyzny) nie ma nikogo, kto by się w praktyce nietoperzami zajmował, czyli mógłby pomóc;
 - że jedyna w tej chwili klinika dzialająca to jest właśnie ta w Warszawie, pozostałe ośrodki się z tego wycofują ze względu na powszechną wściekliznę wsród nietoperzy; ogrody zoologiczne nie chcą ich przyjmować bo nie mają fachowców którzy potafiliby je leczyć;
 - żeby uważać z ww. powodu (używam rękawiczek jednorazowych)
 - w sytuacji, kiedy nie ma kto go obejrzec i zdiagnozować i nie wiadomo co mu jest są dwie mozliwości, jesli nie jest ciężko chory to posiedzi sobie u mnie w spokoju, dojdzie do siebie i poleci, jeśli jest ciężej chory będzie powoli zdychał. Wtedy lepiej byłoby go uśpić, no ale nie ma kto tego zrobić.
 - dał mi kontakt do istniejącego jednak fachowca od nietoperzy na Uniw. Opolskim. Napisałam, na razie bez odpowiedzi.

Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #13 : 2006-05-14, 11:30 »
Jak przedstawia się sytuacja z nietoperzem?
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Galago De Codi

  • Gość
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #14 : 2006-05-15, 16:32 »
Własnie chcialem napisać o tej wsciekliznie..
I moze mleko tez za dobre chyba nie jest od krowy..
za mocno uczula.
skrzydelko sproboj mu rozlozyc sam i sprawdzic
czy nie ma gdzies opuchlizny lub złamania.

Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedz #14 : 2006-05-15, 16:32 »

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #15 : 2006-05-16, 22:08 »
Nietoperz nie żyje od niedzieli, niestety. Chyba niepotrzebnie zabrałam go z ulicy, bo cokolwiek mu dolegało, przedłużyłam mu tylko cierpienia :( Teraz wiem przynajmniej, że osób które potrafiłyby pomóc w takiej sytuacji, jest jak na lekarstwo... chciałoby się pomóc zwierzakowi, a jest się bezsilnym, przykro

Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #16 : 2006-05-17, 12:24 »
Z nietoperkami to jak z ptakami.. najczesciej jak sie takiego znajduje to własnie tak sie konczy.. ale nie zawsze - trzeba probować
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #17 : 2006-05-18, 16:48 »
Szkoda, ze nie udało ci się uratować nietoperza. Przynajmniej nie masz wyrzutów sumienia, bo zrobiłaś dla niego wszystko co mogłaś.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

MaRcHeFfFkA

  • Gość
Odp: Nietoperz - pilne!
« Odpowiedź #18 : 2006-05-30, 21:43 »
TAk niestety czasem bywa:(
JA mieszkam na osiedlu z poddaszami, i w porze lęgowej można spotkać młode nielatające kawki spacerujące sobie po chodniku. Z uwagi na koty i psy, nie mają naogół długiego żwota. Kilka razy zabrałam takkich delikwentów do domu, i mieszkały na balkonie. Dawalm im robaki, makaron-nitki. Większość nie chciała jeść:( Wszstkie, jakie sprowadzałam do domu, umarły, z wyjątkiem jednej:). WYpuściłam ją potem, i frrrrrrrr...........poleciała sobie:D. Warto było:)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.116 sekund z 26 zapytaniami.