Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Władysław Szafer In Memoriam  (Przeczytany 693 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Władysław Szafer In Memoriam
« : 2005-11-21, 19:26 »
Kto dzisiaj pamięta o profesorze Władysławie Szaferze?A zawdzięczamy przecież mu tak wiele.W tym roku mija 35 lat od Jego śmierci.W związku z tym chciałbym skreślić o nim choć parę słów.Urodził się w 1886 roku w Sosnowcu.W 1905 roku ukończył gimnazjum klasyczne imienia cesarza Franciszka Józefa w Rzeszowie.Studiował botanikę między innymi w Wiedniu.W okresie okupacji był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.Mało kto wie,że to głównie dzięki niemu zawdzięczamy powstanie Białowieskiego,Babiogórskiego,Tatrzańskiego,Pienińskiego,Słowińskiego i Wolińskiego Parku Narodowego.Był również jednym z twórców Ligi Ochrony Przyrody oraz honorowym członkiem IUCN.Pełnił także przez wiele lat funkcję redaktora naczelnego pisma "Chrońmy przyrodę ojczystą".Jego ulubionymi drzewami były dęby.Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.Jak ktoś z Was będzie w Krakowie i mieć czas to wpadnijcie na Jego grób.Jego mottem życiowym  były słowa:"nigdy nie złożę pióra jeżeli chodzi o ochronę przyrody".
« Ostatnia zmiana: 2005-11-21, 19:32 autor zoolog »
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.06 sekund z 23 zapytaniami.