Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: co powinnam zrobić, zanim zakupię siodło?  (Przeczytany 6232 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

KoChAm KonICzki!!!

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1648
  • Dziki jezdziec
Mam pytanie... mianowicie, co powinnam zrobić zanim kupię siodło? Chodzi mi o to, zeby bylo dopasowane do konia, aby nam sie dobrze jezdzilo :) co mam zmierzyc itp... teraz bede jezdzic na prywatnych koniach, a niestety nie mam siodła... z gory dziekuje za odpowiedzi :)
Zapisane
Konie pełnej krwi angielskiej Potocznie zwane są folblutami. Jest to rasa wyścigowa istniejąca przeszło 200 lat. Zalety koni angielskich zostały wykształcone w wyniku nadzwyczaj ostrej selekcji, jakiej wymaga przygotowanie do wyścigu (trening), a potem sam wyścig. Ze względu na silnie rozwinięty układ nerwowy są one ogromnie pobudliwe i nerwowe. Cechą charakterystyczną tej rasy jest nastawienie całego organizmu w kierunku uzyskiwania wielkich szybkości w galopie.  W produkcji wyczynowych koni sportowych pełnej krwi przodują stadniny: Kozienice, Moszna, Widzów, GOLEJEWKO :), Iwno, Strzegom, Rzeczna.

dlatego kocham tę rasę...

Newada

  • *
  • Wiadomości: 853
Odp: co powinnam zrobić, zanim zakupię siodło?
« Odpowiedź #1 : 2009-03-27, 13:56 »
A to właściciele nie udostępniają Ci siodła? Jestes pewna ze przyda Ci sie pozniej? To duzy wydatek, a przynajmniej powinien byc bo pfiffy czy inne za 400 zł nówki to nie wiem czy mozna nazwac siodłami, w kazdym razie o zadnym dopasowaniu nie mozna mowic nawet.. Są źle wywazone z kiepskiej,twardej skory która zazwyzcaj sie wyciera juz po jednym sezonie, kiepsko zrobione jesli chodzi o wygode konia.
A ile masz kasy na siodło?
Jesli w granicahc 800-1500 to szukaj uzywanych, sprawdzonych firm- Stubben Kieffer Euroriding czy z polskiego Daw Maga (bardzo przyjemny model Hubert,b.duzo w nim jezdziłam i polecam). Jesli wiecej to mozna próbowac dorwac prestiga juz.
Przede wszystkim to troche dziwne podejscie bo co, masz jezdzic na kilku koniach na jednego bedzie pasowac a na drugiego nie i co? bedziesz pakowac na niego siodło które go uciska, blokuje ruch, powoduje ból? czy zrezygnujesz z jazdy na nim? nie sadze.. Siodło pwoinno byc dopasowane na kazdego konia indywidualnie a nie na odległosc. Co z tego ze kupisz, przejedziesz sie, bedzie Ci wygodnie, bedzie ładne jak koniowi moze sprawiać ból. Wiec jesli chcesz kupić to koniecznie niech Ci wyślą na jazde testową i połóż na konia/ konie bez czapraka i zobacz czy: srodek siedziska(najgłebsze miejsce) jest idealnie na srodku, czy przedni ani tylny łęk nie odstaje , jesli odstaje przedni to prawdopodobnie ma za wąski tzw. rozstaw przedniego łęku, jesli tylny to rozstaw przedniego łęku jest za szeroki i "siada" koniowi na kłąb. Za wąski przedni łęk (kiedy pomiędzy kłąb a łęk mozesz zmieścić więcej niz 4-5 palców, powinny zmieścić się ok. 3) powoduje uciskanie mięsni wokół kłębu, łopatek, blokuje wykrok, powoduje wadliwe siedzenie. Za szeroki moze spowodowac obtarcie lub odbicie kłębu i także złe wyważenie siodła. Zazwyczaj dla koni średniowykłębionych jest rozmiar przedniego łęku oznaczany np. w Prestigach 32-34, tanszych firmach zazwyczaj napisane standard lub cos w ten deseń. Dla mocnowykłebionych musi być węzszy a dla mało i kuców- szerszy.
Rozmiar siedziska- standardowy -17", zazwyczaj są tez połówki. Ile wazysz??
No a inne cechy to zalezy od rodzaju siodła. Jakie potrzebujesz- skokowe, ujezdzeniowe czy wszecgstronne?
Czyli tak jak mówie- nie ma opcji nie przymierzenia siodła na koniu, i nie ma zmiłuj jesli na jakiegos nie pasuje. W przeciwnym razie zrobisz koniom krzywde.
Zapisane

Labradorka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2221
Odp: co powinnam zrobić, zanim zakupię siodło?
« Odpowiedź #2 : 2009-03-27, 15:27 »
No ja też się zgadzam, dla mnie nie ma sensu kupować siodła jeżeli sie nie ma swojego konia, albo przynajmniej tego jednego na którego się dzierżawi albo jeździ XX czasu. Ja przed kupnem konia miałam właściwie wszystko z "wyprawki", brakowało tylko siodła - bo uznałam, że wcześniej kupować nie ma co, każdy koń jest inny i nie mam pewności, czy akurat na niego będzie pasowało. Aktualnie jestem na etapie poszukiwań, siodło już 'prawie' załatwione mam. Zdecydowałam się na używane siodło z "górnej" półki, bo to wydatek raz na XX lat i nie ma sensu kupować byle taniej, tak jak Newada napisała za 500 zł nówki, to wiadomo... Mój koń jeżeli chodzi o budowę jest "klasyczny", ale na niektóre trzeba napradę dłuuugo szukać odpowiedniego siodła. Nie raz widziałam konie z poodbijanymi kłębami od złego siodła, sama pamiętam jak mój w ubiegłe wakacje podczas odwiedzin miał dosłownie kręgi na wierzchu :/ (oczywiście wtedy nie był mój ;)). Coś strasznego. Tak jak Newada napisała, źle dopasowane krzywdzi konie, często problemy pod siodłem wynikają z źle dopasowanego siodła.
Co do wygody Twojej, to Ty sama musisz wiedzieć jakie Ci najbardziej odpowiada :). Ja zdecydowałam się na siodło skokowe, bo mam zamiar rozwijać się właśnie w tym kierunku. Wszechstronne też jest dla mnie ok, natomiast długo zajmuje mi się odnalezienie' w ujeżdżeniówce. Lubię siodła z dużymi klockami, no ale to już zależy od gustu :D.
Tak więc ja na Twoim miejscu bym się zastanowiła :). Tam gdzie jeździsz, nie mają siodeł?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: co powinnam zrobić, zanim zakupię siodło?
« Odpowiedz #2 : 2009-03-27, 15:27 »

KoChAm KonICzki!!!

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1648
  • Dziki jezdziec
Odp: co powinnam zrobić, zanim zakupię siodło?
« Odpowiedź #3 : 2009-03-28, 13:05 »
mi chodzilo o to, ze ja mam wybrac siodlo a wlasciciel je kupi, bo to dla jego koni. Wiec o kase ja sie nie musze martwic :) musze tylko dopasowac siodlo do konia
Newada, waze 58 kg wiec ta 17 dla mnie dobra bedzie. Oczywiście nie chce zrobic konikowi krzywdy, moze uda sie przed kupnem przymierzyc mu siodło. Dzieki za info ;)
Zapisane
Konie pełnej krwi angielskiej Potocznie zwane są folblutami. Jest to rasa wyścigowa istniejąca przeszło 200 lat. Zalety koni angielskich zostały wykształcone w wyniku nadzwyczaj ostrej selekcji, jakiej wymaga przygotowanie do wyścigu (trening), a potem sam wyścig. Ze względu na silnie rozwinięty układ nerwowy są one ogromnie pobudliwe i nerwowe. Cechą charakterystyczną tej rasy jest nastawienie całego organizmu w kierunku uzyskiwania wielkich szybkości w galopie.  W produkcji wyczynowych koni sportowych pełnej krwi przodują stadniny: Kozienice, Moszna, Widzów, GOLEJEWKO :), Iwno, Strzegom, Rzeczna.

dlatego kocham tę rasę...
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.094 sekund z 28 zapytaniami.