Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Świadomość u zwierząt  (Przeczytany 5750 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Świadomość u zwierząt
« : 2005-06-30, 16:00 »
Jestem ciekaw Waszych opinii na temat świadomości u zwierząt.Uważacie że świadomy swoich zachowań jest tylko człowiek czy rozciągacie to pojęcie również na zwierzęta?
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

becia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1650
    • WWW
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #1 : 2005-06-30, 16:34 »
Hmm... to trudne pytanie. Ogladalam kiedys program o swiadomosci u zwierzat. Mysle, ze swiadomosc na pewno maja np. slonie czy psy, ale waham sie jesli chodzi o owady :P
Zapisane

So each morning you look for a reason
Just to open your eyes
But if you don’t find one deep in you
You’ll never find it outside

Patiruda

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #2 : 2005-07-01, 15:02 »
mam ksiazke na temat swiadomosci zwierzat i jest tam wiele faktow potwierdzajacych iz ja posiadaja ale tak naprawde to nie wiem czy to swiadomosc czy instynkt :P
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedz #2 : 2005-07-01, 15:02 »

saremco

  • *
  • Wiadomości: 1564
    • WWW
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #3 : 2005-07-02, 18:23 »
Z  pewnością jest to instynkt. :)
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #4 : 2005-07-03, 16:56 »
Z pewno¶ci± jest to instynkt. :)
I tu się mylicie. Instynkt może być tylko fundamentem świadomości. Jestem przekonany o jej istnieniu. Oczywiście nie u wszystkich zwierząt. Występuje ona u niektórych ptaków i ssaków. Co do bezkręgowców przyszłość pokaże jak się to przedstawia. Prawdopodobnie zaczątki świadomego myślenia możemy obserwować u pszczół.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Rachela

  • *
  • Wiadomości: 2498
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #5 : 2005-07-03, 20:39 »
Myślę że zwierzęta są świadome. Może jedne mają to bardziej ukształtowane, drugie mniej ale nie należy wykluczać całkowicie tej cechy u niektórych gatunków.. Zresztą wiele rzeczy, odnoszących się do świadomości zwierząt, możemy wyczytać w książce Droschera ,,Ludzkie oblicza zwierząt" :)
Zapisane

joanka

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #6 : 2005-07-04, 17:30 »
Ja myślę, że zwierzęta nie są do końca świadome, a jednocześnie nie kierują się tylko instynktem. Czasem mają "ludzkie" uczucia. Zupełnie tak, jak dzieci...
Zapisane

Patiruda

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #7 : 2005-07-06, 11:35 »
Jak obserwuje swoja sunie czesto jestem przekonana ze ma swiadomosc i wie co robi. Napewno jest inteligetna i kozysta ze swojego umyslu tak jak potrafi.
Zapisane

AziS

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 888
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #8 : 2005-07-09, 11:24 »
Pewnie ze jest swiadomy, szczegolnie kiedy sie rzuca na mnie  :roll:
Zapisane
:mrblue: Psy Górą :mrblue:

-> Jeśli w niebie nie ma psów,
To chcę pójść tam,
Gdzie po śmierci idą one.

Forum Zwierzaki

Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedz #8 : 2005-07-09, 11:24 »

natka

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #9 : 2005-07-21, 22:24 »
mam ksiazke na temat swiadomosci zwierzat i jest tam wiele faktow potwierdzajacych iz ja posiadaja ale tak naprawde to nie wiem czy to swiadomosc czy instynkt :P

Możesz podac autora i tytuł  ? :chytry: ;)

A co do świadomoscito  że jednak poza instynktem ją mają bo czasami potrafią być mądrzejsze niż człowiek.Jako przykład - psy jako aktorzy :hehe: :hyh:
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #10 : 2005-07-31, 17:48 »
Myślę, że zwierzęta mają świadomość. Niektóre [małpy, delfiny] rozpoznają własne odbicie w lustrze, a więc mają poczucie tożsamości. Widziałam doświadczenie, z którego wynikało, że małpa potrafiła zgadnąć, o czym myśli człowiek. Mam wrażenie, że czasem w oczach małpy widzę więcej człowieczeństwa niż w spojrzeniu niektórych przedstawicieli naszego gatunku...
Zapisane
IBDG Wrocław

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #11 : 2005-07-31, 21:20 »
Według mnie maja świadomosć, nieraz widze gdy świadomosć że "nie wolno" walczy z instynktem - i nie jest to po prostu wyuczone - dokładniej, widze czesto reakcję moich psów na mojego kota - chciałyby go dorwać, ale wiedzą że im nie wolno, aż się trzesą , wyraźnie widać że gdyby nas przy "spotkaniach" nie było to z  kota niewiele by zostało, inny przykład - wychodze w nocy w nocnej koszuli i widze ze biegnie na mnie pies - atakuje, w ostatniej chwili skreca bo mnie rozpoznaje - co robi potem? stara sie "przeprosic" za atak... itp itd...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

xara

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #12 : 2005-08-01, 00:08 »
Cytat: Iras
wychodze w nocy w nocnej koszuli i widze ze biegnie na mnie pies - atakuje, w ostatniej chwili skreca bo mnie rozpoznaje - co robi potem? stara sie "przeprosic" za atak...
to akurat może być chęć "przeproszenia" osobnika ustawionego wyżej w hierarchii,
wkupienia się spowrotem w jego łaski, chęć uniknięcia kary
nic nadzwyczajnego, za swoje błędy sie płaci, w świecie zwierząt również, a może nawet przede wszystkim

jeżeli chodzi o świadomość u zwierząt to mam sprzeczne odczucia,
z jednej strony chcę w nią wierzyć, choć jednocześnie nie chciałabym idealizować świata zwierzęcego,
wiem, że zwierzeta mają bardzo bogate życie emocjonalne, tego jestem pewna, ale czy można to łączyć ze świadomością?
tego już pewna nie jestem...
Zapisane

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #13 : 2005-08-03, 17:27 »
ja wierze że zwierzeta maja świadomość, ale i instynkt też
Zapisane

***KITKA***

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3794
    • WWW
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #14 : 2005-08-26, 16:49 »
Psy, koty nie mają rozumu, maja instykt, ale czasem się nad tym zastanawiam..
Zapisane
"Pragnienie bycia kimś innym to marnowanie osoby którą się jest." - Kurt Cobain

Forum Zwierzaki

Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedz #14 : 2005-08-26, 16:49 »

Gerda

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #15 : 2005-08-26, 20:53 »
na przykladzie mojego psa moge powiedziec ze w ta swiadomosc wierze w 50% bo Tina czasami tak glupio sie zachowuje, ze nie wiem, czy ten pies w ogole wie co robi :lol:
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #16 : 2005-08-27, 09:41 »
Psy, koty nie maj± rozumu, maja instykt, ale czasem się nad tym zastanawiam..
Głęboko się mylisz.Zachowują się dużo bardziej przewidywalnie i mądrzej niż wielu z nas.Gerdo a może po prostu nie znasz swojego pieska.Niestety nie uczą tego w szkole.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Gerda

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #17 : 2005-08-27, 10:08 »
ale piszesz do mnie czy do Kitki ??

kochany mam Tine on 12 lat :) wiec wybacz ale znam ja :) ona ma duza swiadomosc jak cos zbroi :P chcociaz na dobra sprawe wszystkie glupie zachowania mozna zinterpretowac, tylko czasami sie nie chce :roll: niech bedzie twoja racja :mrgreen:

(jestes w typie mojego taty  :;p: )
« Ostatnia zmiana: 2005-08-27, 10:12 autor Gerda »
Zapisane

Rotmilan.

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #18 : 2005-08-27, 10:22 »
Wg mnie zwierzęta również myślą, ale pewnie inaczej niż ludzie. Pies podobno myśli skojarzeniowo.
Czasem obserwuję moje psy i często są o wiele mądrzejsze od niektórych ludzi.
Owszem, mają też instynkty, ale też i rozum. Zachowują się świadomie.
Hihi, a jak się przecież szkoli zwierzęta - dajesz komendę i za prawidłowe wykonanie nagradzasz. Pies przecież w końcu zrozumie, że opłaca mu się słuchać Ciebie, bo dostanie smakołyk. To doskonały dowód na to, że psy myślą.
Często też pies czy inne zwierzę swoim zachowaniem potrafi uratować zycie człowiekowi. I tu nie chodzi o precyzyjne wyszkolenie, np. w obronie, a o logiczne myslenie i przewidywanie co się może zdarzyć. Bo pies Cię informuje o niebezpieczeństwie zachowaniem.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #19 : 2005-08-27, 10:34 »
Wikipedia:
Świadomość to stan, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie (somatycznie i/lub autonomicznie). Zwykły stan czuwania

   Zwiuerzaki nie zdają sobie sprawy z własnych procesów myślowych. Owszem myślą tzn reagują instynktownie na bodziec ale wybierają reakcje tzn zapamiętują właściwe sposoby postępowania...czyli uczą się.
   I to prowadzi do stanu, w którym w danej sytuacji zachowują się tak a nie inaczej.

 przykład" moja Śnieżka leży sobie pod domem , mimo ze drzwi są otwarte i nie wchodzi. Jak tylko ja wyjdę z domu ona za moimi plecamii...myk, myk do kuchi ...i kosz ze śmieciami jej.
   Dlaczego tego nie robi gdy ja jestem? Bo zespół zebranych i przetworzonych przez jej umysł doświadczeń mówi że może za to dostać "bana".

  Czyli "myślą" ale czy to jest świadomość? Wydaje mi się że nie ..raczej instynkt kieruje większością działań i  wpływa na dokonywane wybory.

  Przecież nie są świadome swego myślenia.
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #20 : 2005-08-27, 15:48 »
Droga Nefro instynkt to nie wszystko.Nie tłumaczy wszystkich zachowań zwierząt.Może zwierzęta są świadome swoich myśli(nie antropomorfizuję tylko dociekam).Szympansy w każdym razie są świadome swojego ja.Wiedzą,że ich odbicie w lustrze to one.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedz #20 : 2005-08-27, 15:48 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #21 : 2005-08-27, 15:50 »
czy możemy wiedzieć co "wiedzą" szympansy?
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #22 : 2005-09-07, 19:22 »
czy możemy wiedzieć co "wiedz±" szympansy?
Akurat to możemy wiedzieć.Sprawa zostala dokładnie zbadana i wyjaśniona.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Galago De Codi

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #23 : 2005-09-08, 10:15 »
nawet ludzie mają rozne poziomy swiadomosci. to samo jest ze zwierzakami. jakąs na pewno mają, ale jak duzą. nie wiem nawet jak moznaby to zmierzyc.
Zapisane

k_lap

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #24 : 2005-09-10, 11:11 »
Zdecydowanie wierzę w świadomość u mojego Rockusia. Niejednokrotnie widzę jego postępowanie, jak podchodzi do czegoś, chce zrobić coś na co bym mu nie pozwoliła i wtedy jak małe dziecko zerka na mnie kątem oka i robi swoje :) Niejednokrotnie zauważyłam że mądrze reaguje w pewnych sytuacjach, samą mnie czasami to dziwi... nie są to czynności wyuczone, a jednak on reaguje często tak jakby sobie usiadł i przemyślał sprawę... Uważam zdecydowanie, że psy mają świadomość, może nie jest ona taka jak świadomość człowieka, ale jakaś jest.
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #25 : 2005-09-11, 17:36 »
K_lap, skąd ja to znam. Z mojego psa też niezły kombinator. Jeśli nie pozwolę mu wąchać trawki, będzie udawał, że tylko robi siusiu, wcale nie interesują go zapaszki... Łapka w górze, a jakże, tylko jakoś nic nie leci... I właśnie te krótkie, badawcze spojrzenia kątem oka... Widzi, czy nie? Będzie brzęczeć, czy tym razem mi sie uda? A jeśli jednak mu przygadam, spogląda na mnie co chwilę, machając zamaszyście ogonem, jakby mówił "No, nie gniewaj się. Już jestem grzeczny". Krótko mówiąc, wie, czego robić nie wolno, i wie, co zrobić, żeby jednak postawić na swoim. I umie przeprosić...
Zapisane
IBDG Wrocław

pati

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #26 : 2005-12-27, 12:05 »
moim zdaniem zwierzęta tak samo jak ludzie mają świadomść swoich czynów są w pewni przekonane że zrobiły to w dobrym lub potrzebnym celu
Zapisane

shogomad

  • Gość
Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedź #27 : 2006-03-06, 16:59 »
Psy myśle że są świadome...przynajmniej obserwując często mojego psa. :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Świadomość u zwierząt
« Odpowiedz #27 : 2006-03-06, 16:59 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.078 sekund z 28 zapytaniami.