Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: CHIROPTERA  (Przeczytany 1328 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LaVia

  • Gość
CHIROPTERA
« : 2005-08-24, 16:35 »
Od ok roku interesuję sie nietoperzami. Jestem ciekawa czy ktos tu jeszcze oprucz mnie pasjonuje sie tymi zwierzakami?? I jesli macie przypadkiem jkaies informacje o gatunkach, albo ciekawe stronki to bardzo bym prosiła :mrgreen: pozdro
Zapisane

becia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1650
    • WWW
Odp: CHIROPTERA
« Odpowiedź #1 : 2005-08-24, 18:01 »
Moze nie pasjonuje sie nietoperzami, ale lubie je nie mniej niz inne zwierzeta. Mam troche ksiazkowych info o takich gatunkach:

- Podkowiec duzy
- Nocek wasatek
- Nocek duzy
- Nocek natterera
- Nocek rudy
- Karlik malutki
- Karlik wiekszy
- Borowiec wielki
- Mroczek pozny
- Gacek wielkouch
- Gacek szary
- Mroczek posrebrzany
- Mopek

Jakbys chciala jakies opisy tych gatunkow to napisz :) Ta ksiazka to Leksykon Przyrody - Ssaki autorstwa dr Helgi Hoffmann
Zapisane

So each morning you look for a reason
Just to open your eyes
But if you don’t find one deep in you
You’ll never find it outside

LaVia

  • Gość
Odp: CHIROPTERA
« Odpowiedź #2 : 2005-08-24, 21:26 »
Bardzo przyda mi sie kazdy opis, a szczegolnie potrzebuje podkowca wielkiego,gacka szaregi i mopka takze jak bys mogła :) z gory baaaardzo dziekuje:)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: CHIROPTERA
« Odpowiedz #2 : 2005-08-24, 21:26 »

becia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1650
    • WWW
Odp: CHIROPTERA
« Odpowiedź #3 : 2005-08-25, 21:23 »
Podkowiec duzy (rhinolophus ferrumequinum)
Wyglad: Dlugosc glowy i tulowia tego szarobrazowego nietoperza wynosi 5-7 cm, ogona 3,5-7 cm, rozpietosc skrzydel dochodzi do 40 cm. Charakterystyczny wyglad jego glowie nadaja duze, tutkowate, spiczaste uszy bez koziolka i otaczajaca nos skorzasta narosl o ksztalcie podkowy.
Wystepowanie: Rozprzestrzeniony glownie w poludniowej Europie, cieplolubny, do Polski zalatuje jedynie sporadycznie. Zamieszkuje swietliste lasy, tereny krasowe i parki.
Tryb zycia: Podkowiec duzy wylatuje na lowy dopiero po zapadnieciu zmroku. Poluje zwykle nisko nad ziemia, poruszajac sie trzepotliwym, podobnym do motylego lotem. Na wspolne "izby poloznicze" samice wybieraja duze strychy lub szyby wentylacyjne cieplowni; samce sa w lecie samotnikami. Podkowce duze zimuja w glebokich jaskiniach lub sztolniach kopaln, w ktorych temperatura nie spada nigdy ponizej 7*C.
Pokarm: Glownie duze owady latajace, przede wszystkim cmy.
Rozrod: Do kojarzenia sie par dochodzi jesienia, ale dopiero w lipcu lub w sierpniu samica rodzi zwykle jedno mlode.


Gacek szary (Plecotus austriacus)
Wyglad: Gacek szary osiaga dlugosc 4,5-5,5 cm (ogon jest niemal rownie dlugi). Siersc wyraznie bardziej szara niz u podobnego, choc nieco mniejszego gacka wielkoucha. Rozpietosc skrzydel 26-29 cm.
Wystepowanie: Gacek szary jest znacznie rzadziej spotykany od gacka wielkoucha. Unika duzych kompleksow lesnych i wyzszych gor, preferuje natomiast tereny przeksztalcone przez czlowieka. U nas spotykany w poludniowej czesci kraju.
Tryb zycia: Te samotnie zyjace nietoperze staja sie aktywne zwykle po zapadnieciu zmroku. Ich lot jest powolny i troche chwiejny, mimo to bardzo zwrotny. W lecie najchetniej chronia sie w ciagu dnia w budynkach, uczepione stropow na strychach lub ukryte w rozmaitych szczelinach i zakamarkach. Nierzadko spotykane sa razem z nockami duzymi i podkowcami malymi. W sen zimowy, ktory trwa od pazdziernika do marca, zapadaja w piwnicach, sztolniach lub jaskiniach.
Pokarm: Duze i male owady latajace, jak cmy, komary i chrzaszcze.
Rozrod: Od 10 do 30 samic gromadzi sie we wspolnych "izbach polozniczych" znajdujacych sie zazwyczaj na strychach. Mlode - zwykle jedno - rodza sie w czerwcu. Podobnie jak potomstwo wszystkich nietoperzy przychodza na swiat nagie i slepe, ale juz po kilku tygodniach staja sie samodzielne i sa zdolne do lotu.


Mopek (barbastella barbastellus)
Wyglad: Mopek osiaga 4-6 cm dlugosci(nie liczac niewiele tylko krotszego ogona), siersc jest czarnobrunatna (na spodzie ciala nieco jasniejsza), przy czym wlosy rosnace na grzbiecie maja czesto bialawe konce. Duze uszy z trojkatnym, spiczastym koziolkiem sa tak szerokie, ze stykaja sie ze soba posrodku czola. Rozpietosc skrzydel dochodzi do 30 cm.
Wystepowanie: Oprocz wybrzezy Morza Polnocnego i Baltyku mopek rozprzestrzeniony jest w calej srodkowej Europie, nigdzie jednak nie wystepuje licznie. Zamieszkuje przede wszystkim gorskie lasy, spotykany jest jednak rowniez w miastach i wsiach.
Tryb zycia: Mopek wyrusza na lowy juz wczesnym wieczorem, wkrotce po zapadnieciu zmroku. Lata szybko i zwinnie. Zwykle poluje na wysokosci koron drzew. Latem spi w ciagu dnia w szczelinach budynkow, a takze w dziuplach i skrzynkach legowych. W sen zimowy, ktory trwa od listopada do marca, zapada ukryty w jaskiniach, starych sztolniach lub duzych piwnicach.
Pokarm: Male owady latajace.
Rozrod: Ciezarne samice tworza niewielkie kolonie rozrodcze, zajmujace wspolne "izby poloznicze". Mlode - zazwyczaj dwoje - przychodza na swiat od czerwca. Samic znajdujacych sie na "porodowkach" nie mozna niepokoic.


Uff :) Sorki, ze bez polskich znakow, ale ich nie mam.

Zapisane

So each morning you look for a reason
Just to open your eyes
But if you don’t find one deep in you
You’ll never find it outside

LaVia

  • Gość
Odp: CHIROPTERA
« Odpowiedź #4 : 2005-08-26, 11:44 »
Dziekuje Ci bardzo! :) informacje sie mi bardzo przydadza, jestes kochana. :tuli:
Zapisane

becia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1650
    • WWW
Odp: CHIROPTERA
« Odpowiedź #5 : 2005-08-26, 15:40 »
Nie ma za co :)
Masz jakis swoj ulubiony gatunek nietoperza?
Zapisane

So each morning you look for a reason
Just to open your eyes
But if you don’t find one deep in you
You’ll never find it outside

LaVia

  • Gość
Odp: CHIROPTERA
« Odpowiedź #6 : 2005-08-26, 16:13 »
Mam taka swoja ulubiona trujke:) gacek brunatny, mroczek posrebrzany i mopek. Gacki maja fajne uszy, mroczek posrebrzany ma sliczny kolor,a mopek slodki pyszczek :kocham: Szkoda tylko ze nie mam zbyt wielkich mozliwosci zeby obserwowac nietoperze. Pewnie ze lataja tu czasaqmi ale nie potrafie znalesc miejsc gdzie spedzaja dzien. Jak wyjezdzam na mazury to jestem happy bo tam popatrze przynajmniej jak sobie latają :)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.043 sekund z 23 zapytaniami.