Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 43   Do dołu

Autor Wątek: Mohr 2 opowiada  (Przeczytany 189030 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #360 : 2011-09-29, 19:01 »
O Chorwacji część 1.

Rozpoczynam nowy cykl opowiadań poświęcony temu magicznemu miejscu na kuli ziemskiej jakim jest Republika Hrvatska.
Powierzchnia Chorwacji wynosi 56 tys 538 km kwadratowych (drodzy Czytelnicy dla ciekawości możecie ją porównać z powierzchnią naszego kraju). Chorwacja graniczy z Węgrami, Serbią, Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną (i tu ciekawostka w tym kraju językiem urzędowym jest chorwacki), Słowenią oraz Włochami (morska granica na Adriatyku, niestety jego włoska część pod względem czystości pozostawia wiele do życzenia).
Chorwaci na Adriatyk powiedzą Jadran. Średnia jego głębokość to 252 m (kto porówna z naszym Bałtykiem?). Wody chorwackiej części Adriatyku są wzorcowo czyste jak dla mnie ekologa, oraz zachwycające swoim kolorytem. Ich barwa oscyluje pomiędzy jasnym, a ciemnym szmaragdem. Cóż to za niebiańskie uczucie spoglądać na nie bez końca! Jadran jest silnie zasolony oraz ciepły (średnia temperatura wody na otwartym morzu to 22-25 stopni Celsjusza). Jakie spotkamy wzdłuż jego wybrzeża plaże?
Kamieniste, skaliste, żwirowe oraz rzadko występujące piaszczyste. W przypadku trzech pierwszych typów plaż najlepiej na nich odpoczywać siedząc w wygodnym leżaku. Przemysł stoczniowy doskonale prosperuje w Chorwacji. Głównymi portami Chorwacji są: Rijeka, Split, Szybenik, Zadar, Dubrownik oraz Pula. Największe stocznie spotkamy w Rijece, Puli i Splicie.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #361 : 2011-09-30, 08:38 »
Chorwaci na Adriatyk powiedzą Jadran. Średnia jego głębokość to 252 m (kto porówna z naszym Bałtykiem?).
Uuuu, dawno nie byłam na geografii i nie pamiętam ani w ząb... ;p

Widzę, że kochasz Chorwację... Często tam bywasz?
Zapisane
IBDG Wrocław

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #362 : 2011-10-01, 14:28 »
Marzenie mojego syna o domu w Chorwacji chyba sie nie spelni. Niemcy masowo tam kupuja nieruchomosci co znacznie podbilo ich ceny :(((((((
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #362 : 2011-10-01, 14:28 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #363 : 2011-10-02, 18:52 »
IBDG zdecydowanie o wiele rzadziej niżbym chciał, pragnął i marzył. Byłem tam jedynie trzy razy. Wirtualnie jestem prawie codziennie. Masz rację, zakochałem się w Chorwacji od pierwszego spojrzenia. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #364 : 2011-10-03, 18:52 »
O Chorwacji część 2.

Najdłuższymi chorwackimi rzekami są: Sawa (562 km) oraz Drawa (505 km). Oczywiście przez Chorwację przepływa także Dunaj, którego wody mają do pokonania w tym kraju odległość 188 km.
Największy łańcuch górski stanowią góry Velebit mające długość 165 km. Warto wspomnieć, że od 1981 roku są one rezerwatem biosfery UNESCO o światowym znaczeniu.
Najwyższym chorwackim szczytem jest Dinara (1830 m n.p.m). Znajduje się on w łańcuchu gór o takiej samej nazwie.
Chorwacja słynie z wysp oraz wysepek, w tym kraju liczba ich wynosi aż 1185! Jedynie 66 z nich jest zamieszkanych. Największymi z nich są: Krk (410 km kwadratowych), Cres (404 km kwadratowych).
Największym chorwackim półwyspem jest słynna Istria (4016 km kwadratowych).
Ciekawostkę stanowi fakt, iż Chorwacja zajmuje drugie miejsce w Europie po Norwegii gdy mówimy o urozmaiceniu linii brzegowej.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #365 : 2011-10-10, 19:48 »
O Chorwacji część 3.

Chorwackimi złotówkami są kuny, natomiast groszami lipy (prawda, że to pięknie brzmiące nazwy). Flagę narodową tworzą trzy równej szerokości poziome pasy w kolorach (licząc od góry): czerwonym, białym oraz niebieskim. W środku flagi umieszczone jest chorwackie godło, które stanowi tarcza z szachownicą 13 czerwonych i 12 białych (srebrnych) pól. Pierwsze z pól znajdujące się w lewym, górnym rogu jest czerwone. Nad tarczą z szachownicą rozlokowanych jest 5 mniejszych tarcz symbolizujących historyczne herby chorwackie. Licząc od lewej są to: najstarszy znany herb Chorwacji, herb Republiki Dubrownickiej, Dalmacji, Istrii, oraz Slawonii.
Chorwackim hymnem narodowym jest pieśń Lijepa nasa domovino ... ( Piękna nasza ojczyzno...). Stanowią go cztery zwrotki pieśni Antuna Mihanovicia Hrvatska domovina (Chorwacka ojczyzna) stworzonej w 1835 roku. Muzykę do hymnu napisał w 1846 roku Josip Runjanin.
Muszę wspomnieć, iż będąc w Chorwacji obserwowałem wielki szacunek do barw narodowych. Uczmy się tego Polacy od nich!
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #366 : 2011-10-16, 20:30 »
Moje marzenia część 4.

Od pewnego czasu w moim umyśle narodziło się takie oto marzenie. Mianowicie chciałbym napisać autobiografię (tylko kto by ją wydał i czytał?). Nie ulega wątpliwości, że byłaby to gruba książka licząca około 600 stron (oczywiście zawierałaby ciekawe zdjęcia rodzinne, także w kolorze sepii, oraz uzupełnienia dotyczące tych lat życia, które jeszcze przede mną). Oprócz typowych dla tego rodzaju pozycji czytelniczych, których zawartość jest przewidywalna znalazłyby się w niej moje przemyślenia i refleksje związane z wieloma zagadnieniami biologicznymi. Na jej kartach pojawiliby się wspaniali ludzie, którzy tak wiele dla mnie znaczą i którym niezwykle dużo zawdzięczam.
Z tym co wyłuszczyłem powyżej wiąże się drugie podobne w swojej formie marzenie. Pragnąłbym znaleźć się jako współautor na stronach jednego z "Balsamów dla Duszy". Niestety poważnie limituje mnie w tym zakresie znajomość języka angielskiego (kłania się lekceważenie mądrych rad mojego Taty).
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #367 : 2011-10-19, 20:29 »
Moje ulubione ssaki.

Dużo by opowiadać o moich ulubionych gatunkach tych najwyżej uorganizowanych kręgowców. Wybrałem zatem specjalnie dla Was te ssaki, które fascynują mnie w szczególnym stopniu. I tak wśród nich są wszystkie gatunki waleni. Są one dla mnie niezwykle ważne z etologicznego punktu spojrzenia. Ich zachowania intrygują i skłaniają do zoologicznych przemyśleń.
O mym zachwycie wilkami zapewne doskonale wiecie. Stado polujących lub wyjących wilków jest kwintesencją dzikiego życia. Podobnie rzecz ma się z lwami- jedynymi w pełni stadnymi kotami. Uwielbiam oglądać je jako głównych bohaterów filmów przyrodniczych. Szybkość osiągana przez geparda jest dla mnie jednym z najciekawszych zjawisk przyrodniczych, również gdy spoglądam na nią ewolucyjnie. Szanuję także tygrysy, jaguary i pumy. Poraża moje serce majestat i biel niedźwiedzi polarnych.
Spośród ssaków naczelnych podziwiam szympansy i goryle górskie. Nie może w tej krótkiej rozprawce zabraknąć miejsca dla słoni. Będąc dzieckiem w czasie zwiedzania śląskiego ogrodu zoologicznego nieodmiennie w kierunku ich wybiegu zmierzały moje kroki.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #368 : 2011-10-25, 16:25 »
Mohr 2 poleca część 8.

Mojego Dziadka po kądzieli, oraz Tatę trudno było nazwać romantykami. Jeżeli chodzi o mnie to należę do niepoprawnych romantyków. Prawdę mówiąc romantyczna dusza niewątpliwie przeszkadza w ochronie przyrody. W tej dziedzinie biologii liczy się bezwzględny pozytywizm. Jak zapewne zauważyliście odszedłem trochę od meritum sprawy.
Zastanawiacie się pewnie co w tej opowieści chciałbym Wam polecić. Może się zdziwicie, ale jestem zagorzałym widzem kanału telewizyjnego Romance TV. Emitowane są tu ekranizacje powieści Rosamunde Pilcher (mistrzostwo świata romantyzmu), Barbary Wood, Charlotte Link i innych pisarek. Możemy obejrzeć słynne na całym świecie telenowele, oraz komedie romantyczne. Wspaniałe zdjęcia, krajobrazy, posiadłości, wielkie miłości, skomplikowane losy głównych bohaterów- nic więcej do szczęścia romantycznego widza nie jest potrzebne. Zresztą przekonajcie się sami.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #368 : 2011-10-25, 16:25 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #369 : 2011-10-28, 16:20 »
Moje ulubione płazy.

Jako dziecko spoglądałem z wielką sympatią na salamandry plamiste. Pozostało mi to do dnia dzisiejszego. Niestety w mojej okolicy są one obecnie znacznie rzadsze niż w latach mojego dzieciństwa.
Równie interesującymi płazami ogoniastymi są traszki: grzebieniasta, karpacka i górska. Pierwszą z nich miałem ogromną przyjemność raz w swym życiu spotkać.
Dla innych wstrętne i obrzydliwe, a dla mnie ropuchy są jednymi z najciekawszych i najważniejszych w swoich funkcjach jakie pełnią w ekosystemach płazów bezogonowych. Tylko one bowiem są zajadłymi amatorkami ślimaków nagich, które tak często stanowią plagę dla ogrodników i sadowników. Z powyższego wynika, że powinny one być w tych miejscach mile widzianymi i oczekiwanymi zwierzęcymi gośćmi. Sprawy jednak często w tym temacie nie wyglądają tak różowo.
 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #370 : 2011-10-31, 16:04 »
Moje marzenia część 5.

Odkrywając przed Wami swoje marzenia pragnę napisać o jednym z najświeższych i najważniejszych.
Odbiegając trochę od głównego nurtu, plan marzeń każdego z nas nie jest stały. Zmienia się, rzec by można ewoluuje. Niektóre z nich przestają być marzeniami, inne tracą na swym znaczeniu, a jeszcze inne pozostają stałe, lub wręcz przybierają na sile. Są wreszcie i takie, które po prostu się spełniają.
Ale wróćmy do tematu tej opowieści. Otóż bardzo chciałbym (zbyt słabe emocjonalnie słowa) zobaczyć na żywo koncert Lidiji Bacic. Najlepiej oczywiście w Chorwacji. Tam bowiem panuje niepowtarzalna atmosfera stanowiąca idealne tło dla piosenek Lidiji. Jestem pod wielkim wrażeniem Jej osobowości muzycznej. Na scenie przedstawia się niezwykle naturalnie, w przeciwieństwie do niektórych wykonawców, którzy nie mają pojęcia jak poruszać się i zachowywać artystycznie na swoich występach.
Swoją drogą zastanawiam się ile osób przyszłoby na koncert Lidiji Bacic w naszym kraju? Nie jest niestety w Polsce popularna. Dlatego postawiłem sobie za cel życiowy popularyzację w skali mikro tej chorwackiej piosenkarki.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #371 : 2011-11-02, 08:34 »
Jeśli będzie kiedyś koncertować we Wrocławiu, pójdę i znajomych zabiorę... Skoro tak babeczkę zachwalasz... Od razu wyczułam, że jesteś pod wielkim wrażeniem ;)

No i życzę spełnienia marzenia :)
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #372 : 2011-11-03, 17:13 »
W tym roku można było posłuchać Lidiji np. w Njivicach. Masz absolutną rację IBDG, jeszcze nigdy żaden artysta nie wywoływał u mnie tak silnych, pozytywnych emocji i wzruszeń muzycznych jak Lidija Bacic. A nasłuchałem się ich w swym życiu już sporo, oj sporo.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #373 : 2011-11-04, 15:30 »
I w dodatku jest bardzo ładna  ;p
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #374 : 2011-11-05, 10:11 »
To Zoolog już dawno zauważył... Jakby nie była, nie marzyłby tak o spotkaniu na żywo... ;p
Zapisane
IBDG Wrocław

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #374 : 2011-11-05, 10:11 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #375 : 2011-11-05, 12:58 »
A pisze tylko o wzruszeniach muzycznych  :jupi2:
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #376 : 2011-11-05, 18:22 »
A między wierszami pisze o reszcie... ;)
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #377 : 2011-11-08, 18:40 »
O Chorwacji część 4.

Nieoficjalnie mogę o sobie powiedzieć, że jestem "małym Chorwatem" (uświadomiła mi to pewna osoba o złotym sercu dokonując w tym względzie niezwykle trafnej analizy). Muszę przyznać, że pisanie o Chorwacji sprawia mi wielką radość. Pociągnijmy więc dalej ten wątek, tym razem sięgając do historii tych ziem i to bardzo odległej.
W 1899 roku w miejscowości Krapina położonej w pobliżu Zagrzebia wykopano szczątki oraz narzędzia przodków naszego gatunku pochodzące z plejstocenu (Homo crapiniensis). Inne wykopaliska mówią nam o wysokim stopniu rozwoju społeczności bytujących na terenach dzisiejszej Chorwacji. Przykładowo na wyspie Hvar dokonano odkrycia osiedla z czasów neolitycznych, a epokę brązu i wczesnego żelaza stanowi osada znajdująca się na Istrii w pobliżu Puli.
W starożytności na chorwackich ziemiach mieszkały plemiona iliryjskie. Od jednego z tych plemion Dalmatów wywodzi się nazwa Dalmacja. Około 400 r.p.n.e. Dalmacja została podbita przez Celtów. W tym samym czasie była ona objęta kolonizacją grecką. Od I wieku p.n.e. rozpoczął się czas panowania rzymskiego.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #378 : 2011-11-09, 17:54 »
Moze mi sie uda tam kiedys pojechac :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #379 : 2011-11-09, 19:17 »
O Chorwacji część 5.

I i II wiek to okres świetności Cesarstwa Rzymskiego na Bałkanach. Wśród ludności iliryjskiej następowała stopniowa romanizacja. Jednakże niektóre z jej plemion, oraz miasta greckie opierały się temu procesowi pozostając autonomicznymi. Po Rzymianach na ziemi chorwackiej ostały się średniowieczne miasta ze wspaniałymi zabytkami. Jednym z nich są ruiny rzymskiego amfiteatru Arena w Puli, która to budowla stanowiła kunsztowne dzieło rzymskiej myśli architektonicznej. Powstała w I wieku za rządów cesarza Wespazjana. W owym amfiteatrze walki gladiatorów mogło oglądać 23 tys. widzów.
Natomiast po cesarzu Dioklecjanie pozostał niezwykle urokliwy pałac. Został wybudowany na przełomie III i IV wieku obok Salony (obecna nazwa Solin) stanowiąc podwaliny miasta Aspalathos (obecny Split).
W 437 roku Dalmacja weszła w skład Cesarstwa Wschodniorzymskiego. W IV i V wieku chorwackie ziemie najechały plemiona Hunów, oraz Gotów pustosząc je niemiłosiernie.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #380 : 2011-11-15, 15:50 »
Moje marzenia część 6.

Istnieją takie, które nigdy się nie spełnią, rzecz wiadoma i jasna z różnych względów. Jest to prawidłowe zjawisko, które zgodnie z prywatną teorią piszącego te słowa stanowi jeden z elementów definicji marzeń.
Takim właśnie marzeniem, jeżeli chodzi o mnie jest możliwość badania życia umysłowego psów. Psy w tym względzie są jednymi z najtrudniejszych obiektów badawczych. Tym niemniej wgląd pośredni w ich psychikę jest pasjonującym naukowo, oraz wyzwaniem dla każdego etologa.
Muszę w tym miejscu nadmienić, iż stan poznania psychiki naszych największych przyjaciół jest niedostateczny, a wiele jego aspektów czeka jeszcze na odkrycie. Może ktoś z czytających te słowa zdecyduje się podążyć śladami Charlesa Darwina, Marca Bekoffa, Stanleya Corena, Alexandry Horowitz czy Patricii Mc Connell. To moje kolejne marzenie. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #380 : 2011-11-15, 15:50 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #381 : 2011-11-21, 19:52 »
Lidija Bacic raz jeszcze.

W ramach promocji tej wspaniałej piosenkarki obdarzonej niepowtarzalnym głosem pełnym magii, od czasu do czasu będę umieszczał informacje z nią związane.
Dotychczas Lidija zdobyła 17 nagród na 11 festiwalach, co zważywszy na długość trwania Jej kariery jest ewenementem w skali światowej.
Na Youtube można odszukać występ Lidiji Bacic w słowackiej telewizji. Serdecznie zapraszam do obejrzenia, gdyż stanowi on prawdziwą ucztę dla ucha i oka. Tak samo uważam o video do piosenki Lidiji noszącej tytuł "Martina".
Przepięknie prezentuje się oficjalna strona internetowa Lidiji www.lidija-bacic.com. Odznacza się subtelnością, oraz wysmakowaną szatą graficzną, która doprawdy urzeka. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że jest to najlepsza strona w Internecie z tych poświęconych konkretnemu wykonawcy.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #382 : 2011-11-23, 20:16 »
Rozważania o miłości część 1.

Jak wynika z tytułu ten cykl tematyczny będzie zawierał przemyślenia natury filozoficznej tyczące się tej najwspanialszej i jednej z najsilniejszych emocji wyższych (osobiście uważam, że miłość jest czymś o wiele większym znaczeniowo, psychologicznie itd. niż emocja). Filozofia bowiem wbrew pozorom ma coś wspólnego z miłością. Już sama nazwa tej nauki przetłumaczona z klasycznej greki brzmi przecież: "umiłowanie mądrości".
Kochamy zasadniczo mózgiem, chociaż powszechnie przyjęło się uważać za organ miłości-serce. Mnie wielkiemu romantykowi ten drugi element naszego ciała zdecydowanie bardziej odpowiada jako symbol miłości.
Wyróżniamy miłość romantyczną, platoniczną, od pierwszego spojrzenia etc. Mamy także do czynienia z miłością, która początkowo istnieje jedynie w podświadomości człowieka. Po pewnym okresie czasu dłuższym lub krótszym to uczucie dociera do naszej świadomości. Nagle zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy zakochani i to do końca naszych dni. Co więcej w tym momencie olśnienia już wiemy, że od samego początku byliśmy w tej osobie zakochani i odnosimy wrażenie, iż znamy ją od zawsze.
Dla filozofii miłości to bardzo ciekawe naukowo doświadczenie.
 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #383 : 2011-11-30, 20:16 »
W ramach uzupełnienia do Lidiji Bacic zapraszam do wysłuchania na YouTube Jej piosenki pod tytułem "Zarobljeno vrijeme" z występu w konkursie w miejscowości Suncane Skale w roku 2010 w Bośni i Hercegowinie (koniecznie tej wersji). Widać na tym filmie jak na dłoni mistrzostwo wykonania tego utworu przez Lidiję. Obserwować możemy także perfekcję ruchów scenicznych, jakże dojrzałą i przemyślaną.

Rozważania o miłości część 2.

Swego czasu Jennifer Rush śpiewała "The Power of Love". Rzeczywiście potęga miłości to olbrzymia siła, która nie zna granic. Odnoszę wrażenie, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego faktu. Spójrzcie i zastanówcie się drodzy Czytelnicy. Miłość przenika przez rasy ludzkie, różnice kulturowe, społeczne, wieku czy wykształcenia.
Czasami ponosi porażkę i różnice okazują się zbyt wielkie. W tych przypadkach należy stwierdzić, że jej moc i magia były zbyt słabe. Dodam, iż sama siła miłości często nie wystarcza, wskazane jest odpowiednie pielęgnowanie uczucia i podsycanie palącego się płomienia miłości.
Miłość wygrywa również w starciu ze swoją najgroźniejszą rywalką czyli śmiercią. Niemożliwe, naiwne? A jednak możliwe i wzruszające do łez i bólu serca. Ukochana osoba umiera, już nie ma jej z nami, a my ją nadal bardzo kochamy. Nikt i nic nie jest w stanie tego zmienić.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #384 : 2011-12-01, 09:45 »
Dla leniwych, którym się poszukać nie zechce ;)
http://www.youtube.com/watch?v=sNXtNiCbel8&feature=related

Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #385 : 2011-12-02, 10:39 »
IBDG hvala najlepsa (zgodnie z regułami fonetyki chorwackiej nad literą s powinien znajdować się odpowiedni znaczek) za umieszczenie linku do tej piosenki. Jestem w tym względzie Twoim wielkim dłużnikiem.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #386 : 2011-12-02, 18:53 »
Przecież to drobnostka... :) Ja też lubię posłuchać dobrej muzyki :wink:
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #387 : 2011-12-06, 18:49 »
Rozważania o miłości część 3.

We wszelkiego rodzaju opracowaniach naukowych i popularnonaukowych podkreśla się, że miłość to nic innego jak chemia zmysłów. Wskazuje się więc na jej podłoże chemiczne (patrz hormony). Ja natomiast mam inne zdanie na ten temat. Dla mnie fundamentem miłości jest psychologia i procesy psychiczne zachodzące w mózgach zakochanych.
To, że patrzymy ukochanej osobie z rozrzewnieniem w oczy, trzymamy się za ręce, przytulamy, całujemy, tęsknimy sprawia właśnie psychologia, nie zaś chemia. Procesy chemiczne nie mają takiej mocy. Nie są w stanie i nie mogą poruszyć naszych serc, dusz, a przede wszystkim umysłów.
Do tego zdolne są jedynie procesy psychiczne będące naszymi myślami, emocjami, wrażeniami, wspomnieniami, marzeniami.
Tak więc uczucia kształtuje psychika, hormony bez niej nic nie znaczą stanowiąc tylko złożone wzory chemiczne.
Ciekaw jestem Waszych opinii drodzy Czytelnicy na temat moich dywagacji.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #387 : 2011-12-06, 18:49 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #388 : 2011-12-07, 10:06 »
Póki co, tylko na szybko się powymądrzam, bo mam psa pod kroplowką i pisać za bardzo nie mogę :P

Dywagacje to od zawsze były długie i nudne rozważania nie na temat, pojęcia nie mam, skąd moda na używanie tego określenia w całkiem innym znaczeniu... :hmmm:
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #389 : 2011-12-07, 18:27 »
Życzę Toffikowi dużo zdrowia. BTW dywagacji IBDG marny ze mnie literat, publicysta (nie wiem jak najlepiej określić moje pisanie) skoro użyłem w tak niefortunny sposób tego określenia.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 43   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.096 sekund z 28 zapytaniami.