Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 6   Do dołu

Autor Wątek: Badania DNA  (Przeczytany 16496 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Atomic

  • Gość
Badania DNA
« : 2005-02-23, 14:11 »
Witam wszystkich.

Chciałam się zapytać, czy badania DNA mogą wykazać czy pies na odziedziczoną czy nabytą krowią postawe?

Zdaję sobie sprawe w 100 % ze te badania w PL są pewnie bardzo drogie i trudne w realizacji.

Może wiecie coś więcej na ten temat ?

Pozdrowienia
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Badania DNA
« Odpowiedź #1 : 2005-02-23, 19:12 »
Atomic widze ze sie zawziełaś ;) Ale to bardzo dobrze, wreszcie sie dowiesz o co to chodzi tak naprawde. No i jesli sie okaze ze odziedziczona, to moze wreszcie Ci hodowca honor zwroci i przestanie chrzanić o schodach..
Zapisane

Atomic

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #2 : 2005-02-24, 16:41 »
Cytat: VioaoiV
Atomic widze ze sie zawziełaś ;) Ale to bardzo dobrze, wreszcie sie dowiesz o co to chodzi tak naprawde. No i jesli sie okaze ze odziedziczona, to moze wreszcie Ci hodowca honor zwroci i przestanie chrzanić o schodach..


Wika... Ja jestem pewna w 99 % że to jest odziedziczone bo jeszcze jedne pies z miotu nie miał by tego samego...

A tak wogóle to ona już ze schodów przezuciła się na kafelki...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Badania DNA
« Odpowiedz #2 : 2005-02-24, 16:41 »

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Badania DNA
« Odpowiedź #3 : 2005-02-24, 17:57 »
tak?
« Ostatnia zmiana: 2005-07-14, 12:52 autor VioaoiV »
Zapisane

Atomic

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #4 : 2005-02-24, 18:14 »
Tak... :roll:
Zapisane

Nanami

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #5 : 2005-02-24, 19:08 »
Hm, wszystko jest kodowane genetycznie, wiec mysle ze jest równiez jakis gen odpowiedzialny za postawe... Musiałabys zrobić badania krwi Atomica oraz jego rodziców. Jak u jego rodziców nie wykryją, to zaś jego dziadków... Wydaje mi sie ze krowia postawa jest zakodowana z dwóch genów recesywnych, wiec niekoniecznie badania DNA mogą pomóc.
Zapisane

pacuszka7

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #6 : 2005-02-24, 19:13 »
mam akurat genetyke na biologii ale wogule tego nie rozumiem więc nie pomogę :(
Zapisane

Atomic

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #7 : 2005-02-24, 19:42 »
Cytat: Nanami
Hm, wszystko jest kodowane genetycznie, wiec mysle ze jest równiez jakis gen odpowiedzialny za postawe... Musiałabys zrobić badania krwi Atomica oraz jego rodziców. Jak u jego rodziców nie wykryją, to zaś jego dziadków... Wydaje mi sie ze krowia postawa jest zakodowana z dwóch genów recesywnych, wiec niekoniecznie badania DNA mogą pomóc.


A jesli jedno z rodziców Atomica nie żyje? A o dziadkach to nie wspomne... ;) Mieszkają w Anglii ;)
Zapisane

bagsiks

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #8 : 2005-02-24, 20:00 »
to troszke trudna sprawa ??  :oops:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Badania DNA
« Odpowiedz #8 : 2005-02-24, 20:00 »

Nanami

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #9 : 2005-02-24, 21:31 »
Atomic, DNA znajduje sie w naskórku, włosku, w kazdej najmniejszej cząstce psa, wiec albo oni zrobią w Anglii testy, albo mogą Ci przesłac "próbke" ich psa. A u niezyjącego psa, jezeli niedawno zmarł, to moze jeszcze jakis kłaczek został na koszuli czy dywanie  :lol:

Widziałam kiedys w TV, jak robili zestawienie genów i badali co od którego rodziciela odziedziczył potomek. To takie pionowe paski z ciemniejszymi poprzecznymi "prążkami" i to są własnie geny dominujące, ujawnione. Wiec jakby zestawic geny Atomica i rodziców, i odcien szarosci genu odpowiedzialnego za ukształtowanie tylnych łap pokrywał sie z szaroscią genu któregos z rodziców, ew. dziadków, to wiadomo po kim odziedziczył. Oczywiscie badanie moze nie wyjsc, bo rodzice mogą miec Aa i Aa, nie miec krowiej postawy, za to Atomic odziedziczył aa i krowia postawa sie ujawniła, tego wtedy raczej nie wykryje.

Ale głowy nie dam uciac, bo bazuje na tym co sie nauczyłam w szkole i troche tego co doczytałam, bo zainspirowała mnie genetyka  ;)
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Badania DNA
« Odpowiedź #10 : 2005-02-24, 21:51 »
Mysle ze klaczek to został, ale czy akurat tego psa.. :P
Zapisane

Atomic

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #11 : 2005-02-26, 12:23 »
Cytat: VioaoiV
Mysle ze klaczek to został, ale czy akurat tego psa.. :P


Dziadkowie nie żyją od pieciu lat...
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Badania DNA
« Odpowiedź #12 : 2005-02-26, 17:08 »
ale mowie o rodzicach
Zapisane

Atomic

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #13 : 2005-02-26, 17:57 »
Ojciec żyje a matka...  chyba nie :)

Ale ze strony hodowcy na pomoc raczej liczyć nie moge...
Zapisane

Nanami

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #14 : 2005-02-26, 18:28 »
No to nic nie udowodnisz... Zresztą nawet jakby, to nie miałabys z tego nic poza własnym zadowoleniem, ze jednak Atomic ma tę wade dziedzicznie. Wątpie czy wpłynełoby to coś na hodowce.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Badania DNA
« Odpowiedz #14 : 2005-02-26, 18:28 »

Atomic

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #15 : 2005-03-02, 14:51 »
Cytat: Nanami
No to nic nie udowodnisz...


Hmm moze jeszcze jednak bede próbować...

Cytuj
Wątpie czy wpłynełoby to coś na hodowce.


Ja jednak mysle ze tak.
Zapisane

whiper

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #16 : 2005-03-02, 16:34 »
Myślę, że do tego wystarczy Ci tylko DNA Atomica. Będzie to jednak kosztować jaka sama pisałaś... trzeba jeszcze znaleźć specjaliste, który rozpracuje wyniki. Mnie osobiście w PL nikt nie przychodzi do głowy  :roll:  Jesli nic nie znajdzie to znaczy, że nie jest to dziedziczne po przodkach. W innym wypadku (jesli wada jest nabyta przez Atomica) nie będzie go przeciez w DNA.
Uwielbiam genetyke, ale niestety nigdy nie interesowały mnie tego typu wady. Spróbuje poszukać czegoś w starych notatkach.

Edit:
Nie mam nic na temat postaw w notatkach.
Zapisane

zuzor

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #17 : 2005-03-03, 14:21 »
Cytat: Atomic
Ojciec żyje a matka...  chyba nie :)

Ale ze strony hodowcy na pomoc raczej liczyć nie moge...


Och biedny Atomic bardzo i to bardzo ci wspolczuje bardzo mi przykro plakac mi sie prawie zachciewa. Ale nie stety chyba nie moge ci w tym pomoc ??? :sciana: Zal mi. tej matki jezeli ona rzeczywiscie nie zyje . :cry:  :cry:  :cry:
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Badania DNA
« Odpowiedź #18 : 2005-03-03, 16:00 »
zuzor.. nie rob z siebie pajaca, to jest zalosne.. :|
Zapisane

Nanami

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #19 : 2005-03-03, 18:31 »
Whiper, a własnie ja tego nie wiem, czy na wynikach DNA widac geny i recesywne i dominujace? Nie wiem tez jaka postawa jest kodowana genem dominującym itp. u psów, nie wiem który gen to warunkuje... No, ale mozliwe ze wystarczy samo DNA Atomica  ;)
Zapisane

Atomic

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #20 : 2005-03-04, 14:34 »
Cytat: VioaoiV
zuzor.. nie rob z siebie pajaca, to jest zalosne.. :|


Dokładnie...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Badania DNA
« Odpowiedz #20 : 2005-03-04, 14:34 »

Jamniczka

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #21 : 2005-03-04, 18:29 »
Ja sądze że to to "genetyka".... :D
Zapisane

whiper

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #22 : 2005-03-04, 20:45 »
Nanami, ja też nie wiem, czy na wynikach DNA widać, które do geny recesywne, a które dominujące. Ja skupiam się na czystej teorii (dobór hodowlany psów i związane z tym sprawy... no wiesz to, co pewnie i Ciebie interesuje jako miłośniczkę psów :))
Dzisiaj zastanwiałam się nas krowią postawą. Na moim osiedlu są 2 reprezentanci tej cechy - "młodzienic" (hmm.. jakieś 3 lata) i staruszek. Kundelki. Jeden z nich mieszka na parterze (więc po schodach raczej często nie chodzi). Młodzieniec odkąd pamietam miał taką postawę, a staruszkanie znałam jako młodego psa. Wracając do młodzieńca - myślę, więc że może to rzeczywiście dziedziczne? Jakby się lepiej rozejrzeć można znaleźć parę psów z tą wadą.
Nie pamiętam zabrdzo tematu o krowiej postawie Atomica. Chodzi o wchodzenie, schodzenie po schodach? Dzisiaj obserwowałam ruch mojej pręguski wchodzącej/schodzącej do schodach.. nie przyszło mi do głowy jak może to prowadzić do krowiej postawy. Jednak moja pręgula to charcica o nieco innej budowie, niż collie... ale myślę, że to nie jest w tym wypadku znacząca różnica?
Zapisane

yassue

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 884
  • by Wind
Badania DNA
« Odpowiedź #23 : 2005-03-04, 21:01 »
Whiper, przerazasz mnie. Mieszkamy w piętrowym domku i Blue nonstop łazi po schodach  :(

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Badania DNA
« Odpowiedź #24 : 2005-03-04, 21:03 »
Yassue
w chodzeniu po schodach nie tyle chodzi o postawe, co o mozliwosci dysplazji..
Zapisane

yassue

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 884
  • by Wind
Badania DNA
« Odpowiedź #25 : 2005-03-04, 21:05 »
Cytuj

w chodzeniu po schodach nie tyle chodzi o postawe, co o mozliwosci dysplazji

O.o
zatkalo mnie
co mam zrobic? przeciez nie powstrzymam jej od chodzenia po schodach.. to jest fizycznie niemozliwe.. zaczynam sie bac..  :(

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Badania DNA
« Odpowiedź #26 : 2005-03-04, 21:11 »
No przy dalmatianach nie ma takiego zagrozenia duzego jak np. przy ONach czy molosach. Chociaz dalmatynczyki tez nie sa malymi i lekkimi psami.. Nie wiem, nie znam sie na dalmatach..
Poczytaj sobie TU:
http://www.vetserwis.pl/dysplazja.html
http://www.vetserwis.pl/lokiec.html
Zapisane

yassue

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 884
  • by Wind
Badania DNA
« Odpowiedź #27 : 2005-03-04, 21:15 »
no nie jest to choroba charakterystyczna dla laciatych.. no i Blue jest z hodowli wiec ryzyko mniejsze.. Ale i tak boje sie.. Wypytam wetke przy najblizszej okazji..

Forum Zwierzaki

Badania DNA
« Odpowiedz #27 : 2005-03-04, 21:15 »

whiper

  • Gość
Badania DNA
« Odpowiedź #28 : 2005-03-04, 21:17 »
yassue, ja właśnie pisałam, że nie widzę związku z postawą  ;)
A dysplazja swoją drogą.. tak jak pisała VioaoiV  ;) Dalamtynow to raczej nie dotyczy, choaiz tez pewna nie jestem  ;)
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Badania DNA
« Odpowiedź #29 : 2005-03-04, 21:25 »
nic już :lol:
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 6   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.077 sekund z 29 zapytaniami.