Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Zapaść tchawicy?  (Przeczytany 3882 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pocz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 320
  • Kundelki górą ;) !
    • WWW
Zapaść tchawicy?
« : 2005-06-18, 16:31 »
Witam.

Mam 2-letniego mieszańca yorka. Dokładnie nie wiem, skąd on jest- dostałam go od wujka (podobno dostał go od faceta, który miał dwa większe psy). Myślę, że była to inna wersja, ale mniejsza o to.
Tak więc od niedawna zauważyłam, że strasznie dziwnie charczy. I podczas spacerów i podczas spania, itp. Kiedy byłam z nim u weterynarza na szczepieniu zapytałam się, co może mu być. Weterynarz odpowiedział, że może to być zapaść tchawicy często spotykana u takich małych piesków, ale żeby się przekonać potrzebne jest zrobienie endoskopii.

Moje pytanie jest następujące- czy Wasz zwierzak miał robione coś takiego; jeżeli tak, na czym to dokładnie polega, jak potem zwierzak się czuł. A może Wasz piesek miał/ma zapaść tchawicy? Na czym ta choroba polega (trochę poczytałam o niej na http://www.vetserwis.pl), jakich leków używaliście i czy skończyło się tylko na nich?

Z góry dzięki za pomoc.
Zapisane


Pozdrawiają:
-ja
-szynszylek Wiki
-chomik syryjski Tina
-papużka falista Bezik

Nanami

  • Gość
Odp: Zapaść tchawicy?
« Odpowiedź #1 : 2005-06-18, 17:43 »
Endoskopia, to pies jest pod narkoza, wprowadza sie przez przełyk rurke z mała kamerką na czubku i ogląda wnetrze tchawicy.
Na dole jest pokazane:
http://www.lecznica.zgora.pl/wer_pol/diagnostyka.html

Zapaść tchawicy:Objawia się to chrzakaniem,przeważnie podczas dłuższego spaceru,upału,nadmiernej radości.Bardzo dużo yorków na to cierpi.Operuje się dopiero jak zagraża zyciu psa.Mój ma to głownie latem jak jest goraco.Jak robi się chłodno,samo przechodzi.
http://www.inspiracja.org/yorkshire/tchawica.html
Zapisane

Pocz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 320
  • Kundelki górą ;) !
    • WWW
Odp: Zapaść tchawicy?
« Odpowiedź #2 : 2005-06-18, 18:12 »
Oh... Dzięki ci Nanami!
Maks na opczątku miał obrożę, zamiast szelek (co było przyznaję dużym moim błędem)...
Ale mam jeszcze pytanie- otóż wyczytałam na www.vetserwis.pl, że:

Cytuj
Zwierzę z podejrzeniem zwężenia tchawicy powinno być dokładnie zbadane przez lekarza weterynarii. Należy również wykonać pewne badania dodatkowe. [...]Należy również dokładnie zbadać okoliczne węzły chłonne, jako że częstym powikłaniem przewlekłego zapadnięcia się tchawicy mogą być infekcje bakteryjne lub wirusowe gardła [...]W dalszej części badania wskazane jest wykonanie zdjęć rentgenowskich szyi oraz klatki piersiowej. Przede wszystkim można oszacować wielkość zwężenia i jego umiejscowienie [...]W takiej sytuacji pomocne jest badanie określane mianem rentgenotelewizji, czyli tzw. skopii rentgenowskiej. Jest to badanie radiologiczne[...]Najbardziej jednak przydatną i mającą największe możliwości diagnostyczne metodą jest badanie bronchoskopowe. [...]

O co mi chodzi? Rozumiem, że bronchoskopia daje 100-procentową pewność, ale czy wet nie mógł mi powiedzieć, że są inne rozwiązania (tylko zobaczył pieska i już powiedział, że trzeba zrobić endoskopię)...
Zapisane


Pozdrawiają:
-ja
-szynszylek Wiki
-chomik syryjski Tina
-papużka falista Bezik

Forum Zwierzaki

Odp: Zapaść tchawicy?
« Odpowiedz #2 : 2005-06-18, 18:12 »

Nanami

  • Gość
Odp: Zapaść tchawicy?
« Odpowiedź #3 : 2005-06-18, 19:05 »
Kazdy wet jest inny, czesto warto skontaktowac sie z innym wetem, przemyslec sprawe i dopiero, zwlaszcza ze narazie chyba pieskowi nie grozi smiertelne rozwiniecie choroby, wiec troszke czasu jest.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.071 sekund z 24 zapytaniami.