Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Bernardyn kuleje  (Przeczytany 6285 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MaciekBora

  • Gość
Bernardyn kuleje
« : 2007-02-10, 15:03 »
Witam, mam 11 miesięczną Bernardynkę. Dobrze ją karmię, między innymi odpowiednim Royalem. Co mnie martwi, to jest to, że od pewnego czasu kuleje. Nie sprawia jej to raczej zbyt dużego bólu, ponieważ ma bardzo dużo energii, biega po terenie, szczeka, pilnuje, bawi się itd. Jednak jak tak dłużej pobiega, to potem właśnie widać, że utyka na nogę. Ma apetyt, nie ma apatii, jak już pisałem ma dużo energii. Zauważyłem, że np. po dłuższym spaniu, jak się wybudza i wstaje to wtedy też utyka. Dawaliśmy jej lekarstwo Metacam oraz Caniviton Forte.

Proszę o porady, co począć w takiej sytuacji, dlaczego kuleje, wszelkie sugestie mile widziane, dziękuję.

Maciek.
Zapisane

Madagaskar

  • Gość
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #1 : 2007-02-10, 15:08 »
Przede wszystkim wet :D.
Chociaż u mojego Zdora też tak jest- podaję mu Arthroflex i działa :D
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #2 : 2007-02-10, 15:39 »
Czy pes jest z rodowodem, tzn. czy jego rodzice są przebadani na dysplazję? Chociaz to i tak nie wyklucza choroby psa. dysplazja to bardzo częsta choroba i dlatego ważne jest kupowanie szczeniaków po przebadanych rodzicach.
Bernardyny to duże i ciężkie psy, więc bardzo obciążają stawy. Dlatego należy zapewnić ich prawidłową ochronę. Dobra karma dla ras olbrzymich (chyba taki Royal dostaje pies) jest bardzo dobra, ale nie wystarczająca. Caniviton Forte nie jest za dobrym lekiem (przynajmniej w przypadku mojego psa sie nie sprawdził). Tego drugiego leku nie znam.
Tak jak pisze Madagaskar, również polecam Arthroflex. Początkowo podajesz większa dawkę, ale z czasem zmniejszasz ilośc preparatu. Cena 500 ml butelki jest duża, ale starcza na dosyc długo.
Obserwuj psa, postaraj sie zauważyć, na staw go boli. Najlepiej ogranicz psu ilość ruchu, żadnego skakania, najlepsze jest pływanie, ale wiadomo,ze w zime to niemożliwe.
Wizyta u dobrego psiego ortopedy tez jest bardzo wskazana + prześwietlenie.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Forum Zwierzaki

Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedz #2 : 2007-02-10, 15:39 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #3 : 2007-02-10, 15:44 »
Ja tylko dodam, że Arthroflex bardziej opłaca się kupić w necie, niż u weta. To naprawdę dobry preparat, pomógł jamniczkowi mojej mamy, a piesek ma uszkodzenie kręgosłupa i ledwo chodził. Po syropku śmiga jak nowo narodzony :)
Zapisane
IBDG Wrocław

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #4 : 2007-02-10, 16:13 »
Warto jeszcze poczytać książkę, a w zasadzie książeczkę, bo jest cienka "dlaczego pies kuleje". kosztuje kilka zł.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

MaciekBora

  • Gość
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #5 : 2007-02-10, 16:49 »
Już zamówiłem Arthroflex na Allegro.

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie. Bernardynka ostro mi podżera rośliny na terenie, tzn. tak skubię po gałązce rujnując przy tym ogród. Im bardziej rośnie tym wyższe partie roślin je. Co na to poradzić? Czy ona z tego wyrośnie?

Dzięki :)
Zapisane

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #6 : 2007-02-10, 18:29 »
MaciekBora i byłeś u weterynarza?

W jaki sposób pies kuleje? Czy noga jest sztywna?
Póki co przystopowałabym z tym bieganiem wzdłuż ogrodzenia. Bernardynka jest w okresie intensywnego wzrostu fizycznego i należy uważać na jej stawy. Przede wszystkim nie forsować, bo może to się źle zakończyć.

Co do roślin to najlepiej ją tego oduczyć. W tym wieku już raczej nie powinna mieć jakchiś specjalnych zapędów niszczycielskich... Możliwe, że z tego wyrośnie, ale ja jednak bym interweniowała, bo to jest loteria - może przejdzie, a może nie. I potem są kłopoty.
Zapisane

MaciekBora

  • Gość
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #7 : 2007-02-10, 23:46 »
Kuleje tak, że trochę utyka, ale nieznacznie, więc nawet nie wiem na, którą nogę. Poza tym nie zawsze kuleje.

Weterynarz był, zapisał to lekarstwo Metacam, które niewiele pomogło.
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #8 : 2007-02-11, 13:18 »
Maciek, poobserwuj ją dokładnie, najlepiej przy powolnym chodzeniu. Musisz zauważyć na którą łapę kuleje, tak będzie łatwiej zdjagnozować. Jak zobaczysz, która to łapa, to dokładnie ją poogladaj, czy nic się nie wbiło (nie tylko w stopę, ale na całej długości). Czy na łapie nie ma żadnych zgrubień, np przy kolanie często tworzy się twarde zgrubienie jeśli pies ma problemy z więzadłem.
sposób kulenia też mówi co się dzieje z łapą.
Jeśli łapa jest sztywna to może to być zerwane/naderwane więzadło.
Jeśli pies upada na łapę, nie może utrzymać ciała to dysplazja.
Przyczyn może być wiele, więc przydałby się pożadny wet, najlepiej specjalista. Trzeba zrobić prześwietlenie, jakies badania. dopiero wtedy leczyć.
Suczka jest jeszcze młoda i ciezko będzie stale pilnować i ograniczac ruch, ale dopuki nie będzie wyleczona to podstawa.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Forum Zwierzaki

Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedz #8 : 2007-02-11, 13:18 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #9 : 2007-02-11, 13:36 »
Ale Arthroflex nie zaszkodzi, można podawać profilaktycznie.
Zapisane
IBDG Wrocław

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #10 : 2007-02-11, 13:55 »
Oczywiście, nawet całkowicie zdrowe psy powinny profilaktycznie go zażywać.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Madagaskar

  • Gość
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #11 : 2007-02-11, 13:57 »
Jest też karma - "Royal Canin Mobility Support" - droga, ale właśnie dla psów z predyspozycjami do właśnie chorób stawów :).
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #12 : 2007-02-11, 14:11 »
Ile ta karma zawiera glukozaminy i chondroityny? czy to jest wystarczająca dawka?
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Madagaskar

  • Gość
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #13 : 2007-02-11, 14:34 »
Kkaassiiaa, nie wiem :P
Ale jest tu,na lewym pasku www.4dogs.com.pl ;)
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #14 : 2007-02-12, 17:28 »
Ja jednak jestem zdania, ze dobra karma to jedno, ale preparaty wspomagające pracę stawów to drugie i na pewno nie zaszkodzi podawanie karmy i preparatów.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Forum Zwierzaki

Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedz #14 : 2007-02-12, 17:28 »

MaciekBora

  • Gość
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #15 : 2007-02-12, 21:13 »
OK, dzięki wielkie za zainteresowanie :) Dzisiaj cały dzień pilnuje i biega, ale o dziwo nie kuleje! Zauważyłem, że jak jest wilgotno, to jak by więcej kuleje, w mrozy się za to dobrze czuje.
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #16 : 2007-02-13, 23:21 »
Radzilabym ci sie wybrac na przeswietlenie pod katem dysplazji - dopoki jest mloda to w razie czegomozna jeszcze z powodzeniem operowac, z wiekiem skutecznosc operacji znacznie spada, wiec lepie szybciej sie dowiedziec. Napisz skad jestes to moze doradzimy ci jakiegos otopede.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #17 : 2007-02-14, 10:54 »
Jak jest bardziej wolgotno to kuleje?? hmmm mój pies miał identycznie kiedy były te tygodnie ciągłej wilgoci... Na pierwszy rzut oka z łapką się nic nie działo a pies kulał, dopiero jak wzięłam ją i przy lampce obejrzałam poduszeczki to okazało się o co chodzi. Miała stan zapalny między poduszeczkami. Pierwszy dzień sama załagodziłam sudocremem bo było za poźno żeby iść do weta, a od weta dostała zastrzyk i maść do smarowania 3 razy dziennie.
Sprawdz, może to właśnie coś takiego.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

zaba14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3749
  • Mikuś na zawsze w pamięci [*] 27.05.08
    • WWW
Odp: Bernardyn kuleje
« Odpowiedź #18 : 2007-02-14, 11:17 »
Radzilabym ci sie wybrac na przeswietlenie pod katem dysplazji - dopoki jest mloda to w razie czegomozna jeszcze z powodzeniem operowac, z wiekiem skutecznosc operacji znacznie spada, wiec lepie szybciej sie dowiedziec. Napisz skad jestes to moze doradzimy ci jakiegos otopede.

Dokładnie, zaowaz ktora to ta felerna łapa, ale ja bym zrobila przeswietlenie na obu biodra... te psy maja do tego sklonnosci, wiec lepiej dowiedziec sie czy to jest dysplazja,a jak tak to jaka? jakiego stopnia? Jesli to dysplazja to choroba bedzie sie poglebiac, az pewnego dnia pies bedzie piszczał z bolu przy wstawaniu, chodzeniu, skakaniu...

Zapisane
Możemy ocenić serce człowieka po tym, jak traktuje zwierzęta- Immanuel Kant
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.083 sekund z 27 zapytaniami.