Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Adrenalina  (Przeczytany 3781 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anielskooka

  • Gość
Adrenalina
« : 2007-11-16, 17:19 »
mam pytanko co to jest adrenalina podawana dla psa podskórnie ???
 :mysli:
Zapisane

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Adrenalina
« Odpowiedź #1 : 2007-11-16, 22:51 »
Są to zwykłe zastrzyki adrenaliny (epinephrine) wszczepia się np. w przypadku anafilaksji - nie jestem pewna czy ma się to analogicznie do psów, ale ludziom przy ostrych reakcjach na alergiczną dla niego np. żywność, jad etc. wstrzykuje się adrenalinę.
Adrenalina to jak zapewne wiesz hormon produkowany przez nadnercza (konkretnie w ich rdzeniu), adrenalina kurczy oporowe naczynia krwionośne (przez to np. większe ciśnienie podczas stresu, któremu zwykle towarzyszy adrenalina/noradrenalina, ale w to drugie nie będę się wgłębiac, będziesz się tego uczyła w liceum, wtedy poznasz dokładnie co jest wydzielane podczas stresu w tym właśnie noradrenalina, kortyzol itd). Adrenalina pobudza pracę serca (i znów przy przykładzie stresu - Twoje serce bije szybciej, wzmaga się siła skurczu itd), prócz tego, adrenalina rozluźnia mięśnie gładkie (żołądek) a kurczy mięśnie śledziony. Hormon ten sie wykorzystuje w dzisiejszej farmaceutyce - tak jak pisałam przy ostrych reakcjach na czynniki alergiczne, ale nie tylko - rownież podczas reanimacji wstrzykuje sie adrenalinę.
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Adrenalina
« Odpowiedź #2 : 2007-11-16, 23:28 »
warto dodac ze adrenalina ma bardzo silne dzialanie przeciwbolowe. U psow podkornie nie podaje sie jej praktycznie nigdy -  - glownie przez to, ze spod skory wszystko o wiele woilniej sie wchlania .czyli ogolnie rzecz biorac - mniejsza skutecznosc. Najczesciej jest uzywana w sytuacjach gdy wymagana jest reanimacja - podaje sie ja wtedy dosercowo, ewntualnie dotchawiczo, w ostatecznosci - gdy krazenie wciaz jest obecne - dozylnie
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Adrenalina
« Odpowiedz #2 : 2007-11-16, 23:28 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.042 sekund z 25 zapytaniami.