Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Guz sutka - operacja  (Przeczytany 16388 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Guz sutka - operacja
« : 2007-10-25, 20:07 »
Szukajka nie znalazła podobnego tematu więc zakładam ten...
Vega ma ok 8 lat, na pewno miała wiele miotów. W sierpniu zeszłego roku przeszła zabieg sterylizacji, na macicy i jajowodach miała liczne guzki. W czerwcu tego roku u podstawy sutka pojawił jej sie guzek. Od początku namawiałam rodzicielke na operacje, dała się namówić dopiero teraz, gdy porządnie weszłam jej na psychike i powiedziałam, że chce zabić psa :roll: Wstępnie jesteśmy umówieni na operacje na 6 listopada.
Wet mówi, że są dwie możliwości operacji. Pierwsza to wyłuskanie guzka i badanie histopatologiczne, jeśli okaże sie, że to coś groźnego, kolejna operacja z wycięciem większej ilości tkanki. Druga to wycięcie guza i 3 sąsiadujących sutków od razu, aby nie była konieczna kolejna operacja, czyli zabieg poważniejszy od pierwszej możliwości.
Skłaniam sie ku drugiej możliwości, narkoza dla psa w tym wieku to zawsze spore ryzyko więc po co stosować ją 2 razy.
Nie wiem na co powinnam sie zdecydować... Czy jest sens usypiać psa dwa razy? Czy warto od razu decydować sie na poważniejszy zabieg?
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #1 : 2007-10-26, 08:49 »
zdecydować się na poważniejszy - bo w sytuacji gdyby uzek zostal tylko "wyluskany" bez wyciecia tzw. marginesu i okazaloby sie ze to cos powaznego to co? - kolejny raz ja kroić? Poza tym samo hodowanie guzow - nawet jesli sa lagodne  (a znaczna wiekszosc guzow sutkow taka jest) bywa niebezpieczne - prede wszystkim dlatego, ze po jakimś czasie guzy zaczynaja sie rozpadac - po jakim? roznie to bywa - moze to byc juz po roku, moze po 5 latach - jednak gdy guz zaczyna sie rozpadac - t nawet jesli bylby najlagodniejszy z mozliwych - ma sie wtedy gwarancje przerzutow - komorki nowotworowe dostaja sie do krwiobiegu i maja mozliwosc osiedlenia sie praktycznie na wszystkim. Pomijajac fakt, ze zwlekanie moze tez doprowadzic do tego ze nowotwor zacznie naciekac na inne tkanki  - bo nie rosnie on tylko na zewnatrz, ale tez wglab i gdy zaczna sie problmy - chociazby ze wzgledu na wielkosc, bedzie za pozno na coklwiek.

poza tym - chyba nie chcecie wyhodowac czegos takiego (zdjeci wycietych guzow)

http://img149.imageshack.us/img149/142/obraz0010yh6.jpg

albo takiego....

http://img85.imageshack.us/my.php?image=obraz0021xp2.jpg

to pierwsze - to nowotwor sutka wyciety z 12 letniego psa. Drugie - niegrozny tluszczaczek, ktorego wlasciciel olał i hodowal przez 5 lat. Pies trafil po jakims czasie do kogos innego - i tamtym ktos powiedzial ze tego sie nie da usunac - po 3 kolejnych latach pies trafil do nas - pies lat 15, z guzem wazacym 7 kg.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #2 : 2007-10-26, 13:45 »
kora przy sterylizacji mała usunięte dwa guzki. jeden wraz sutkiem, był troche duży, znaczy nei znam się czy duży czy nie, a drugi był chyba w przewodzie mlekowym kawałek od sutka i tam zastał usunięty.

Iras nie wiem jak można doprowadzić do takiego stanu
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedz #2 : 2007-10-26, 13:45 »

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #3 : 2007-10-26, 14:41 »
poza tym - chyba nie chcecie wyhodowac czegos takiego (zdjeci wycietych guzow)
Oczywiście, że nie. Moja mum po prostu bardzo boi sie tej operacji... Odkąd nasz kot padł u weta boi sie każdej wizyty w lecznicy, zwłaszcza z Vegą, drugiej takiej histeryczki jak nasza suńka nie znam... Po za tym, po sterylizacji długo sie wybudzała z narkozy...
Byłam przekonana, że moja mum wie, jak może skończyć sie zwlekanie z niegroźnym guzem. Nie wiedziała. Dopiero kilka dni temu gdy sie na nią wydarłam po 3 tygodniach tłumaczenia, że trzeba ją zoperować jak najszybciej, uświadomiła sobie, że taki mały, niepozorny guzek może być groźny...


Nie wiem jak można dopuścić do tego, żeby zwierzęciu wyrosło coś takiego jak na fotkach  :shock:  Ile ważył ten pies z 7-kilowym guzem?? To coś jakby człowiekowi urosła druga głowa, albo coś większego  :|
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #4 : 2007-10-26, 16:31 »
Ninek nie dziwie sie twojej mamie. gdy sterylizowaliśmy psa też się bałam, a jak kota to jeszcze bardziej bo to siostry kot a ja powiedziałam rodzince że trzeba sterylizować dla dobra kotki. wiec jeśli coś by się stało to by była moja wina :|
ale wszystko jest ok :)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #5 : 2007-10-27, 00:38 »
jutro moze uda mi sie zdobyc zdjecia guza z jego wlascicielem (psem).

jesli natomiast chodzi o strach - strach to normalka. jak moja ferris miala skladana noge to chodzilam jak na szpilkach (wtedy akurat nie moglam byc przy tym) a dzis odlozylam inna operacje u innego stwora (przyczyny na razie nie zdradze - ani tego co mialo byc komu robione - w kazdym razie odlozylam prosty zabieg u dobrze znanej, swietnej chirurg w lecznicy w ktorej pracuje, ze wzgledu na to zeby choc troche zmniejszyc ryzyko - jutro napisze dokladniej o co chodzilo)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #6 : 2007-10-27, 23:37 »
Iras czekam niecierpliwie o co chodzi :)

u nas nie było odkładania, psa z dnia na dzień, a kota zadzwoniliśmy zeby się umówić a wet powiedział że można już przyjechać, czym szybciej tym lepiej po co czekać :P ale i tak się bałam

Iras powinnaś założyc jakiś wątek w którym bedziesz opisywać swoje operacje, jak to być wetem itp. :) :P
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #7 : 2007-11-03, 15:52 »
Operacja przełożona  :roll: Na razie bez konkretnego terminu. Moja mum jest na zwolnieniu do 7.11, jest na silnym antybiotyku i ledwo łazi. No i stresów za dużo jak na tak krótki czas (pies z zapaleniem jelit i wiadomość o niewydolności nerek u szczura mi na razie wystarczą) Ale przypilnuje tego, jak tylko ze wszystkim sie uporamy piesa pójdzie pod nóż.

Iras, i co z 'innym stworem'? Już po zabiegu?
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #8 : 2007-11-03, 16:21 »
Cytuj
Iras, i co z 'innym stworem'? Już po zabiegu?

o  masz,  zapomniala zem napisac o co chodzilo - nie, jeszcze nie po zabiegu - dokladniej - ten "inny stwor" to krolik (a dokladniej - krolica) ktorej dorobilam sie w zeszlym tyodniu - zabieg natomiast - sterylka. Przelozona zostala z tej przyczyny, ze krolik trafil do lecznicy, ktora byla alternatywa dla "wypuszczenia na wolnosc", sterylka zas zostala przelozona glownie z tej przyczyny by oszczedzic krolicy dodatkowego stresu - dopiero co zmienila miejsce pobytu ze swojego domu na lecznice, w sobote miala byc ciachnieta - jednak zawsze bedzie dla niej mniej stresu gdy po cicachnieciu trafi do swojego domu, a nie do obcego miejsca...

Cytuj
Iras powinnaś założyc jakiś wątek w którym bedziesz opisywać swoje operacje, jak to być wetem itp.

renia - takiego watku sie nie doczekasz:P chociazby z tego powodu, ze 1. nie przeprowadzam operacj (czyt: nie mam uprawnien) 2. nie jestem wetem, tylko tech. wet.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedz #8 : 2007-11-03, 16:21 »

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #9 : 2007-11-03, 22:13 »
renia - takiego watku sie nie doczekasz:P chociazby z tego powodu, ze 1. nie przeprowadzam operacj (czyt: nie mam uprawnien) 2. nie jestem wetem, tylko tech. wet.
ale masz ogromna wiedze, taką jak wet. ale ejsteś przy operacjach? to nam wystarczy, co tam uprawnienia ;p

mam nadzieje że królik bedzie zdrów
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #10 : 2007-11-03, 22:23 »
Cytuj
ale masz ogromna wiedze, taką jak wet. ale ejsteś przy operacjach? to nam wystarczy, co tam uprawnienia

mam nadzieje że królik bedzie zdrów

raczej trudno miec wiedze jak wet, skoro moja nauka trwala zaledwie dwa lata, a na weta uczy sie czlowiek prawie 6... Moja wiedza to wiedza technika z dodatkami tego na czego punkcie mam manie + wiedza wetow, z ktorymi mam mozliwosc pracowac - nie wiem wielu rzeczy, ale na szczescie mam mozliwosc zapytania sie ;]   Jesli chodzi o operacvje - to nie mialam jeszcze mozliwosci asystowac - jednak postac i sie pogapic praktycznie zawsze mam okazje :P

A krolik na razie zdrow jest - tylko musi sie troche oswoic z nowym otoczeniem (czyt - poczuc sie jak u siebie) zanim zostanie ciachniety :]
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #11 : 2007-11-03, 22:31 »
Iras szkoda, to mógłby byc temat 'rady technika(niech ci bedzie że nie weta) weterynarii' i tam jak coś moglibyśmy siępytać, ty mogłabyś pisać o dziwnych przepadkach jak np. o tym guzie 8 kilowym.

Iras a ty uczysz się na tego weta czy teraz jesteś technikiem i nie dążysz do tego by być weterynarzem?
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #12 : 2007-11-03, 22:35 »
jestem technikiem i wetem nie bede - a dlaczego? to ze trzy razy nie dostalam sie na studia to jedna przyczyna - ale nie glowna... glowna przyczyna to taka, ze moja psychika totalnie by siadla przy takiej odpowiedzialnosci... jesli chodzi o taki topik - zastanowie sie....
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Guz sutka - operacja
« Odpowiedź #13 : 2007-11-04, 15:21 »
troche off zrobiłyśmy, ale z mojej strony to byłó warto bo Iras zastanowi się czy założyc taki wątek :) (porady Iras, może taki tytuł :lol: )

ciekawe co tam u Ninek, kiedy bedzie zabieg :roll:
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.129 sekund z 27 zapytaniami.