Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Afrykańska mysz karłowata  (Przeczytany 15634 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pleiades

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« : 2004-12-15, 20:12 »
Widziałam ostatnio to "cudo" w sklepie zoologicznym...

Po prostu przepiękne !
Czy ktoś widział ? Czy może hoduje lub trzyma w domu ?

Mus minutoides (chyba tak brzmi nazwa łacińska) - dorosłe osobniki mają zaledwie parę cm długości (nie licząc ogonka).
http://www.thezeeuw.nl/main/africanpygmymouse/apm.jpg

Prześliczne, nie ?
 :D

Szukam więcej informacji na temat tego gatunku... Ciężko coś wygooglować...
Zapisane

Husiat

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #1 : 2004-12-15, 20:18 »
Śliczne!
Podobne do ryjówki, ale nigdy takiej nie widziałem, jeżeli widzałeś ją w sklepie, to musiał byc to jakiś unikat, ciekawe ile kosztował, ale pozatym to piękna, piękna i jeszcze raz piękna....
Podaj więcej ciekawych stron o tych zwierzątkach......
Zapisane

Pleiades

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #2 : 2004-12-15, 20:26 »
Ok, znalazłam jeszcze cos takiego:

http://www.geocities.com/SiliconValley/Peaks/8478/pygmy.htm ( o chowie, zachowaniu i trochę zdjęć - link na dole strony ).
http://www.snakebreeder.co.uk/html/mouse-africa.html
http://homepage.ntlworld.com/jean.wright93/articles/pygmy/ (tu widać dobrze wielkość tej myszki )

(Jak znajdę więcej linków to sukcesywnie będę je dodawać).
Zapisane

Forum Zwierzaki

Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedz #2 : 2004-12-15, 20:26 »

Husiat

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #3 : 2004-12-15, 20:29 »
Ale to po angielsku, a ja na razie mało rozumem........
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #4 : 2004-12-15, 20:37 »
Ja wolę myszy pasiaste, niedługo może będę mieć taką, czekam aż urodzą się maluchy :)
Zapisane

M0j0_J0j00

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #5 : 2004-12-15, 21:15 »
Ej nie słyszałem raczej o takich myszach hmmm a może powiesz mi w jakiej cenie widziałeś te mysiaki i wyglądają jak kolczaste :)
Zapisane

Husiat

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #6 : 2004-12-16, 08:14 »
no to prawda, jak kolczaste, ale widać, że są o wiele mniejsze.......
Zapisane

Pleiades

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #7 : 2004-12-16, 08:27 »
Mogę zapytać, ile kosztują. Ale chyba nie kupuje się ich pojedynczo, tylko całe "stadko".
Husiat: na polskich stronach nic o nich nie ma, mogę podawać tylko angielskie...
Zapisane

Lalaith

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #8 : 2004-12-16, 09:20 »
O jeeej, jakie maleństwo :) Ale cudowne, nosek słodziutki mają ;)

Cytuj

Ale chyba nie kupuje się ich pojedynczo, tylko całe "stadko"

A co do ew. kupowania - chyba jeszcze nikt z nas o nich za dużo nie wie, i nie ma sensu ich kupować :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedz #8 : 2004-12-16, 09:20 »

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #9 : 2004-12-16, 09:22 »
Cytat: Lalaith
O jeeej, jakie maleństwo :) Ale cudowne, nosek słodziutki mają ;)

Cytuj

Ale chyba nie kupuje się ich pojedynczo, tylko całe "stadko"

A co do ew. kupowania - chyba jeszcze nikt z nas o nich za dużo nie wie, i nie ma sensu ich kupować :)


Ale jeśli Pleiades będzie się o nich czegoś dowiadywać, i pytać o nie, to może będzie tą, która je "rozpopularni" w Polandzie? :P ;)
Zapisane

Pleiades

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #10 : 2004-12-16, 14:00 »
Heheh... :)
Na szczęście w internecie można znaleźć co nieco o tych myszkach, przynajmniej co do np. temperatury pomieszczenia, żywienia, zachowania, rozmnażania...

To są maciupeńkie myszki, żywi się je mieszanką dla ptaków, głównie prosem :)
Trzyma się w grupach, jeden samiec i kilka samic (najczęściej 3).
No a po resztę to odsyłam do stron www - podam jeszcze jakieś adresy, jak znajdę. Zaciekawiły mnie te myszki bardzo. Sama kupowac nie zamierzam, bo ilość zwierząt u mnie w domu jest wystarczająca. Ale może są już w Polsce jacyś hobbyści-amatorzy, którzy prowadzą hodowle.
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #11 : 2004-12-16, 14:04 »
A ile kosztują takie myszki?
Zapisane

Husiat

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #12 : 2004-12-16, 15:13 »
No właśnie, ile takie myszki kosztują, bo jak są takie małe i ładne, to jestem nimi zaineteresowany......
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #13 : 2004-12-16, 17:48 »
Cytat: Husiat
No właśnie, ile takie myszki kosztują, bo jak są takie małe i ładne, to jestem nimi zaineteresowany......


 :shock:

A wiesz coś o nich żeby od razu być nimi zainteresowanym? Wiesz jak sie nimi zajmować i co jedzą?? ...
Zapisane

DeeDee13

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #14 : 2004-12-16, 17:55 »
niestety ale nic nie wiem o tych zwierzętach...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedz #14 : 2004-12-16, 17:55 »

Husiat

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #15 : 2004-12-16, 19:06 »
Najpierw chce się dowiedzieć czy to nie będzie jakaś maniakalna cena, a dopiero potem spróbuje sie czegoś o nich dowiedzieć, nic nie mówiłem, że chce je kupić!  :grr:
Zapisane

Agata:)

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #16 : 2004-12-16, 19:08 »
Husiat jeżeli chcesz kupować  zwierzaka, o którym nic nie wiesz, to wychodzi tylko Twoj brak odpowiedzialnosci. Widocznie nie jestes gotowy na posiadanie zwierzat. Ja kiedy mialam kupic myszy, tydzien od rana do wieczora szukalam o nich informacji.

A te pieknosci na zdjeciach sa naprawde do kolczastych podobne :)
Zapisane

Husiat

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #17 : 2004-12-16, 19:19 »
No i znowu!  :grr:  :grr:  :grr:  Ja nic nie mówie o kupowaniu, tylko interesuje się tym zweirzęciem, a wy mi wyskakujecie z ym, ze jestem nieodpowiedzialny ze od razu chce kupić! :grr: Czytajcie lepiej moje posty!  :grr:  :grr:
Zapisane

Agata:)

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #18 : 2004-12-16, 20:25 »
Napisałeś, że jesteś zainteresowany. Jak dla mnie, to oznaczało to, że interesuje Cie kupno.
Zapisane

M0j0_J0j00

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #19 : 2004-12-16, 21:53 »
Ładne myszki mimo że powtarzam sie ale ciekawe w jakich warunkach powinny byc trzymane tzn najmniejszy wymiar akwa i co im potrzebne do życia i jakie pożyuwienie ale sądze że też jedzą chrabąszcze jak kolczaste.
Zapisane

Pleiades

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #20 : 2004-12-17, 12:54 »
Cytuj
Ładne myszki mimo że powtarzam sie ale ciekawe w jakich warunkach powinny byc trzymane tzn najmniejszy wymiar akwa i co im potrzebne do życia i jakie pożyuwienie ale sądze że też jedzą chrabąszcze jak kolczaste.


Chrabaszcze ?  :shock:  One (myszki) są wielkości chrabąszczy więc nie sądze, żeby mogły je jeść ;)
Pisałam wcześniej, że podstawowym ich pokarmem jest proso i inne ziarna dzikich traw, czyli w naszych warunkach mozna je żywić jak ptaki egzotyczne.
Jak chcecie, to poszukam informacji w sieci o tym, jakie powinno byc duże akwa, jaka temp. i tak dalej.
Co do ceny, to też mogę się dowiedzieć, jak tylko będę w tym zoologiku.

Jesli chodzi o kupowanie takich myszek, to również uważam, że najpierw sie trzeba o nich czegoś dowiedzieć, jak je zywić, utrzymywać, itd. Ale to, że Husiat jest zainteresowany nie świadczy o nim źle, przecież źródeł informacji jest sporo, z samego internetu można się wiele o tych myszkach dowiedzieć, a w sklepie zoologicznym, skoro takie myszki sprowadzili i się dobrze mają, to pewnie też by udzielili fachowych porad.

Myślę że jak ktoś ma mozliwości i mu się te myszki spodobały, to czemu by nie miał ich kupić ? Poszpera przedtem przez 2 tygodnie w sieci, poczyta wszystko co możliwe, poprosi o rady w zoologiku i jeśli nadal ma chęć i ochotę opiekować się tymi zwierzątkami i wie, że zapewni im dobre warunki bytowanie - to nie ma przeszkód. Niech kupuje i cieszy się towarzystwem tych slicznych maleństw. Ale podkreslam - wszystko w odpowiedniej kolejności - najpierw informacje, potem kupno.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedz #20 : 2004-12-17, 12:54 »

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #21 : 2004-12-17, 16:00 »
Cytat: Husiat
No właśnie, ile takie myszki kosztują, bo jak są takie małe i ładne, to jestem nimi zaineteresowany......


Jak dla mnie to też jest jednoznaczne, że chciałbyś je nabyć :P Następnym razem napisz, że chciałbyś się po prostu czegoś o nich dowiedzieć ;)
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #22 : 2004-12-17, 16:31 »
A czego wy się wogóle czepiacie...  :roll:
Zapisane

Pleiades

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #23 : 2004-12-17, 16:45 »
Ja się niczego nie czepiam. Powiedziałam, że jak ktoś chce je kupic, to ma do tego prawo, zwłaszcza że można o warunkach ich trzymania sporo się dowiedzieć np. z sieci.  W końcu nie są to żadne enigmatyczne stwory, o których nic nie wiadomo, jak dajmy na to (luźny zupełnie przykład)....Pitohui dichrous, o którym np. wiadomo tylko tyle że istnieje i jakby go chciał ktoś mieć w domu, to byłby problem ;)
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #24 : 2004-12-17, 16:56 »
Cytat: *~Cathy~*
A czego wy się wogóle czepiacie...  :roll:


Pisania niejasnych postów  :P
Zapisane

M0j0_J0j00

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #25 : 2004-12-17, 22:31 »
Hmmm może sie nie doczytałem ale powiec jakiej one są wielkości ?? myszo zwyklej za 5 zl czy chomika roborowskiego ?? :evill:
Zapisane

Kira

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #26 : 2004-12-17, 23:45 »
Cytat: M0j0_J0j00
Hmmm może sie nie doczytałem ale powiec jakiej one są wielkości ?? myszo zwyklej za 5 zl czy chomika roborowskiego ?? :evill:
Cytuj
mają zaledwie parę cm długości (nie licząc ogonka).
tak mojek  posty sie kłania
 tak z przodu wygladja jak kolczaste ale  sa malusie ja nie moge  ;)  sadze ze temp to podobna dla klczastych 22 do 25 stoponi :o  i akwa równie wielkie amoze i wiksze bo one biegac tozpewnoscia lubia  ;)  ostatniodowiedzłamsie ze kolczasty mna scióklke mozna mieszac wiórki  + piasek  dlaszyl i siano jest to najlepsze podłoze dla kolczastych :roll:  podbnie mozebyc i z myszkami tymi malusimi :)
Zapisane

Husiat

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #27 : 2004-12-18, 09:33 »
Zreszta i tak nie mogę ich kupić, ani żadnych innych gryzoni, więc co mówicie, że chce je kupić...... :grr:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedz #27 : 2004-12-18, 09:33 »

Pleiades

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #28 : 2004-12-18, 10:48 »
One mają około 3-4 cm bez ogonka. No i ogonek też pewnie coś koło tego. To najmniejszy gatunek myszy na świecie, mniejszy od naszej badylarki.

Trzymać je najlepiej w dobrze przykrytym akwarium - chodzi o to, aby nie uciekły, a ponoć dobrze skaczą. Najlepsze są chyba kontenerki, takie jak u nas transportówki dla gryzoni
http://www.snakebreeder.co.uk/images/mouse-africa-cage.jpg
Tylko że odpowiednio większe i nie wiem, czy u nas takei się dostanie. Minimalna wielkość akwarium/pojemnika to 30 cm długości i 20 szerokości, choć lepiej mieć większe akwa, ponieważ w mniejszych często zdarza się, że myszki się wzajemnie zagryzają :(
Temperatury wymagają dość wysokiej - optymalna to 25-30 stopni C. Mogą być trzymane również w temperaturze pokojowej - ok. 21 stopni, ale nie może ona ulegać nagłym zmianom no i niedopuszczalne są oczywiście przeciągi.
Wilgotność powietrza powinna być dosyć niska i sięgać 40% wilgotności względnej.
Podściółka - tak jak mówiła Kira - najlepsza będzie mieszana. Wiórki - najlepiej nie sosnowe, bo jak prawie wszystkie gryzonie, źle tolerują sosnę. Ludzie najczęściej stosują mieszankę piasku i piasku dla szynszyli.
Co do zywienia, to najlepsze są małe ziarna, takie jak z karm dla ptaków: proso, kanar, konopie, murzynek, a także siemię lniane. Ważny jest dodatek pokarmu zwierzęcego - te myszki potrzebują dość znacznego udziału białka w diecie. Najlepszy jest suszony kiełż wodny Gammarus pulex i inni przedstawiciele tego rodzaju. Są to małe skorupiaki wodne, u nas bez problemu do kupienia w postaci suszonej, bo jest to pokarm podawany rybom i żółwiom.  Oprócz białka te skorupiaki sa również bogate w składniki mineralne.
Można myszkom podawać też owoce, nabiał, zieleninę.
Bardzo ważna jest woda, nie może im jej zabraknąc, gdyż są bardzo wrażliwe na odwodnienie.

Kupuje się je zawsze w grupie - para to absolutne minimum. Są to zwierzątka bardzo towarzyskie. Mozna trzymać np 1 samca z kilkoma samicami.

Prowadzą nocny tryb życia, więc w dzień raczej chowają się w ciemne kąty i śpią.
No i niestety, nie mozna ich brać w ręce, bo są tak delikatne, że można im zrobić krzywdę..  Nie są to więc zwierzęta do głaskania, a co najwyzej do prowadzenia obserwacji ich trybu zycia.

Żyją 1,5 do 2 lat.

Uff, tyle mi sie udało wyszperać z sieci i streścić Wam :)
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Afrykańska mysz karłowata
« Odpowiedź #29 : 2004-12-18, 11:10 »
Dzięki bardzo :)

Co do terra to takie bez problemu można kupić z zoologach lub zamówić przez internet :)
A jak z rozmnażaniem? Jeżeli się trzyma samca z samicami to ilu młodych można oczekiwać? Rozmnażają się w takiej ilości jak nasze, polskie myszki?
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.165 sekund z 28 zapytaniami.