Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY  (Przeczytany 11408 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jtjerry

  • Gość
WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« : 2007-04-06, 12:50 »
witam
to mój pierwszy post wiec wszytskich pozdrawiam serdecznie

mam problem
od kilku dni coś nie tak jest z rybkami w moim akwarium (4 welonki)
juz od kilku dni woda śmierdziała a jedna welonka pływała przy powierzchni.
po 2 dniach wszystkie ryby zaczeły pływać przy dnie, zrobiły sie bardzo płochliwe i dostały światłowstrętu, a 1 welonka zaczeła fikac koziołki tak jakby jej sie blędnik zepsół.
sprawdziłem ph: było bardzo kwaśne
wymieniłem wiec ok połowy wody, nadal nic
mam filtr fluval 105
podmieniłem stary wegiel aktywny na nowy amonia remover, zmieniłem tez połowe bio masy (takie małe kamyki z dziurkami
troche pomogł ale ryby nadal sa płochliwe lubią być przy dnie a ta nieszczesna welonka dalej fika koziołki
dałem im ichtiosanu, zmieniłem rośline bo stara była prawie czrna i strasznie cuchła
akwarium ma 60 litrów, kostka napowierezająca chodzi w dzień (w noc nie)
filtr zewnetrzny fluval 105 chodzi cały czas
temperatura 25 stopni
acha mieszkańcy to 4 welonki.
bardzo prosze o pomoc bo moze cos zle robie a chciałbym uratowac te rybki bo je lubie...
pozdrawiam
jerry
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Zapisane

livet

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #2 : 2007-04-06, 15:02 »
Masz trochę za małe akwarium jak na 4 welonki, chyba że są jeszcze bardzo małe, ale pomyśl o zmianie akwarium na większe za jakiś czas. Napowietrzanie musi chodzić całą dobę, a szczególnie w nocy, bo wtedy rybki pobierają więcej tlenu i rośliny również pobierają tlen w nocy. Proponuję zrobić głodówkę przez dwa, trzy dni i zobaczyć czy rybce pływającej do góry brzuchem się nie polepszy. Ichtiosan jest od ospy, Twoje rybki raczej na ospę nie są chore. Jeżeli sytuacja będzie baznadziejna kup baktopur direct (1 tabletka kosztuje ok 4zł i stosuje się jedną na 50l wody, kuracja trwa trzy dni). Tylko jak będziesz przeprowadzał kurację pamiętaj aby wyjąć z filtra węgiel aktywny bo neutralizuje leki i obficie napowietrzać. Na razie spróbuj zaaplikować sól akwarystyczną, lub jakiś środek odkażający wodę i może jakieś witaminy do pokarmu po głodówce. Informuj jak się sytuacja rozwinie, spróbuję pomóc.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedz #2 : 2007-04-06, 15:02 »

jtjerry

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #3 : 2007-04-06, 15:33 »
dzięki za rady

sól już wsypałem do akwarium, w razie czego mam tez tabletke baktopuru (ale na razie jej nie daje).

rozumiem ze mam 3 dni nie karmic wogóle ryb? czy tak?
Zapisane

livet

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #4 : 2007-04-06, 16:25 »
tak.. ile razy karmiłeś i w jakich ilościach dziennie?
Zapisane

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #5 : 2007-04-06, 16:42 »
do góry nogami ?? a to rybki mają nogi (znów mam humorek xD)
Zapisane
The Beatles

jtjerry

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #6 : 2007-04-06, 16:58 »
tak.. ile razy karmiłeś i w jakich ilościach dziennie?
około 4 razy dziennie tak ze jadły to bardzo szybko.
trudno mi powiedziec ile ale zawsze karmiłem je granulkami (ostatnio to były takie duze granulki tetry -jedna granulka ok 4-5 mm)

jak to były te mniejsze granulki (tez tetry albo sery to jedno karmienie to były jakieś 3 szczypty granulak. i tak 4 razy dziennie. te ryby były wiecznie głodne i od razu rzucały sie na jedzenie jakby głodowały
Zapisane

livet

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #7 : 2007-04-06, 17:06 »
Za dużo je karmisz, 2 razy dziennie po dwie szczypty wystarczy w zupełności. Welonom dorosłym nawet robi się głodówkę raz w tygodniu. Pamiętaj żeby namaczać pokarm zanim podasz tak aby opadał na dno bo w innym wypadku będą miały problem z pęcherzem pławnym tak jak ta rybka, która pływa do góry brzuchem.
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #8 : 2007-04-06, 19:06 »
od kiedy masz akwarium? jesli od niedawna to moze za szybko wpusciles ryby?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedz #8 : 2007-04-06, 19:06 »

jtjerry

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #9 : 2007-04-06, 20:22 »
od kiedy masz akwarium? jesli od niedawna to moze za szybko wpusciles ryby?
akwarium mam od grudnia ale ostatnio (jakiś tydzień temu) chyba zbyt wiele na raz wypłukałem elementów filtra pod bieżącą wodą. od tego momentu woda zaczeła śmierdzieć a jak 2 dni temu sprawdziłem ph to było skrajnie kwaśne.
teraz zmieniłem w filtrze węgiel na AMONIA REMOVER (takie małe kamyki jasnego koloru) i dałem kapsułkę Tetry do szybszej odnowy bakterii. pewnie potrwa kilka dni zanim filtr sie odbuduje, mam rację?
3 ryby są tylko płochliwe i lubią siedzieć na dnie i mają światłowstręt, chociaż dzisiaj już dużo pływają.
jedynie jedna rybka tak dziwnie pływa czesto do góry  płetwami
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #10 : 2007-04-06, 21:04 »
No to pewnie zabiles bakterie nitryfikacyjne - filtr wolno plukac tylko w wodzie z akwarium (moze byc ta odlana w trakcie podmiany). Przynajmniej tak piszą na wszystkich forach ;) Ja płucze pod kranem tylko obudowę filtra, a wkłady w wodzie akwariowej.  To co dodałes to pewnie żwirek amonowy - mysle ze to dobre posunięcie :) (ale on musi byc zmieniony najpóźniej za miesiac - po jakims czasie słabną jego wlasciwosci)
Zapisane

livet

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #11 : 2007-04-06, 21:16 »
Na pewno zlikwidowałeś bakterie, ale powinny się w niedługim czasie odbudować ;) Jeśli rybcie mają światłowstręt to nie zapalaj im oświetlenia na razie, żeby się nie stresowały. Ja w swoim akwarium przestałam ostatnio stosować jakiekolwiek oświetlenie oprócz dziennego w celu zachowania prawidłowego cyklu dobowego.
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #12 : 2007-04-07, 00:19 »
livet a jak z roslinami? nie maja za ciemno? Mi sie jednak wydaje ze ryby powinny miec swiatlo - mozesz przeciez wyłączac na noc..


PS
jtjerry - bakterie nie odradzaja sie z dnia na dzien wiec dobrze by bylo jakbys kontrolował poziom azotanów - zakup testy i w razie potrzeby rób częstsze podmiany wody - przynajmniej dopóki nie wrócxi równowaga
Zapisane

livet

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #13 : 2007-04-07, 11:04 »
Ryby absolutnie nie potrzebują światła, rośliny owszem, ale dla ryb wystarczy światło dzienne. Kiedy mają oświetlenie dzienne mają naturalny cykl światła w ciągu dnia i nie ma gwałatownego przechodzenia z bardzo jasnego oświetlenia do bardzo ciemnego (kiedy wyłączamy światło wieczorem), a to rybki stresuje. Mam w akwarium 2 anubiasy na korzeniu, czyli najmniej wymagające światła rośliny i do tego najlepsze w akwarium z welonami. A na noc i tak konieczne jest wyłączanie oświetlenia, bo ryby też śpią i muszą odpocząć.. w naturze jest też noc przecież, nie tylko dzień.

Co do częstych podmian to to raczej nie pomoże w wytworzeniu bakterii moim zdaniem, bo będziesz dostarczał świeżej wody cały czas. Radzę kupić uzdatniacz z gotowymi bakteriami np. sera aquatan, sera nitrivech, sera aqua safe, tropical esklarin itp.

Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #14 : 2007-04-07, 16:25 »
Ale jesli ma byc zbyt wysoki poziom azotanów to podmienić trzeba. Lepiej niech bakterie się rozwina troche wolniej niżby ryby miały się zatruć..

a o nocnym wyłączaniu przeciez pisalam :P Ale zrobisz jak uwazasz :) Osobiscie nie wyłączam swiatla "nagle" bo zawsze jest swiatlo w pokoju, które calkowicie gasze dopiero gdy sama ide spac. A poranek tez ryb nie zaskoczy - jest dosc jasno w pokoju jak sie swiatlo ponownie zapala :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedz #14 : 2007-04-07, 16:25 »

livet

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #15 : 2007-04-07, 17:04 »
Niemniej jednak jest to stres dla rybek bo zawsze jest to gwałtowna zmiana oświetlenia. W naturze światło nie ma stałego natężenia przez cały dzień, zresztą nie jest tak jasno w naturalnych zbiornikach wodnych jak w akwariach. To jest oczywiście moje zdanie, każdy niech robi jak uważa :). Lepiej dodać uzdatniacza niż podmieniać wodę i czekać ze 2 tygodnie albo dłużej na odbudowanie bakterii.
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #16 : 2007-04-07, 17:20 »
Livet ma rację. Uzdatniacz :) uzdatnia wodę wodociągową dla ryb akwariowych :):), neutralizuje agresywny chlor i metale ciężkie.Najlepszy jaki znam to to: Tetra Aqua Safe :) Radzę dolej go
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

jtjerry

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #17 : 2007-04-07, 21:54 »
dzieki
stan ryb sie poprawił ale oczywiscie filtr nie działa jak powinien (pewnienie ma bakterii) i woda robi sie kwaśna w pół dnia i musze podmieniać ok 1/4 wody dwa razy dziennie aby nie była zbyt kwaśna. nie wiem kiedy pojawia sie bakterie ale pewnie to potrwa
jerry
Zapisane

Bard

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1029
  • Oel ngati kameie
    • WWW
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #18 : 2007-04-07, 22:06 »
jakoś nie chce mi się wierzyć ze ph w baniaczku aż tak szybko spada...
Zapisane
The Beatles

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #19 : 2007-04-08, 16:40 »
hmmm... może by przemyślec co Ty masz w tym baniaczku prócz ryb i wody co powoduje takie szybkie kwasnienie?
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedź #20 : 2007-04-08, 23:23 »
A może ktos z domownikow czegos dolewa? :P

silnie zakwaszaja specyfiki typu Aquacid (wszelkie "ph minus") oraz torf. może masz taki wkład w filtrze? Korzenie tez zakwaszaja, ale nie w takim stopniu...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: WELONKA SIE OBRACA DO GóRY NOGAMI, POMOCY
« Odpowiedz #20 : 2007-04-08, 23:23 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.115 sekund z 28 zapytaniami.