Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 43   Do dołu

Autor Wątek: Mohr 2 opowiada  (Przeczytany 189072 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #420 : 2012-01-13, 22:01 »
Moim marzeniem byl Wielki Kanion w USA, ale w takim kraju jak Chrowacja moglabym zamieszkac :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #421 : 2012-01-15, 19:14 »
Lisie nie bardzo kojarzę, co rozumiesz pod pojęciem "bardziej tradycyjne kraje". Jeżeli masz na myśli tradycję historyczną i kulturową, to Chorwacja nie ma się czego wstydzić i w tych wyznacznikach zajmuje z całą pewnością jedno z czołowych miejsc na świecie.
IBDG niestety zdjęcia z moich pobytów w Chorwacji mam w albumach, a nie posiadam skanera.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #422 : 2012-01-16, 19:04 »

Poezja zoologa część 2.

Gdy Lidija Bacic śpiewa.

Gdy Lidija Bacic śpiewa
Moja dusza ulatuje do nieba
Mój umysł staje się czysty
I dla wszystkich pozytywnych myśli przejrzysty
Wtedy znikają wszelkie smutki
A największy problem
Staje się tak malutki
Jak bakteria
Uwierzcie mi to z mojej strony żadna kokieteria
Tak wielka w Jej piosenkach tkwi potęga
Która do najdalszych gwiazd sięga
Dziękuję tekstu ich autorom
Dziękuję melodii kompozytorom
Ale przede wszystkim ślę ukłony wykonawczyni
Tej chorwackiej i światowej muzyki rozrywkowej mistrzyni.

Drodzy Czytelnicy co o tym sądzicie?
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #422 : 2012-01-16, 19:04 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #423 : 2012-01-16, 23:00 »
Uważam,ze Lidja bardzo by sie ucieszyla czytajac taki pean na czesc jej talentu :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #424 : 2012-01-16, 23:34 »
Lisie nie bardzo kojarzę, co rozumiesz pod pojęciem "bardziej tradycyjne kraje". Jeżeli masz na myśli tradycję historyczną i kulturową, to Chorwacja nie ma się czego wstydzić i w tych wyznacznikach zajmuje z całą pewnością jedno z czołowych miejsc na świecie.


Chodzi mi o sztukę, literaturę, ja akurat jestem miłośnikiem literatury brytyjskiej, francuskiej, twórców takich, jak Tolkien, Barry, Kipling, Scott, cenię sobie okres średniowiecza, czasy Wypraw Krzyżowych, z którymi łączy się jedna z moich ulubionych legend, a mianowicie legendą o Robinie z Sherwood, a także legendy Arturiańskie - niestety, Chorwacji za dobrze nie znam, więc tamte kraje są mi po prostu bliższe.

A jeżeli chodzi o wiersze: J.R.R.Tolkien - podróżna piosenka Bilba ( z pamięci ):

A droga wiedzie wprzód i wprzód
gdzież się zaczyna?, tuż za progiem
i w dal wyprzedza mnie na wschód
a ja wciąż za nią, tak jak mogę
skorymi za nią stopy w dal, nim w szerszą się rozpłynie drogę
gdzie strumień licznych dróg już wpadł, a potem dokąd? - rzec nie mogę.

R. Kipling - Nocna Pieśń Dżungli:

Już pada cień szary na dżungli obszary
sęp Chill i Mag wampir, noc wiodą
mrok spływa a z mrokiem na świecie szerokim, my rządzim z triumfem, swobodą
niech w chlewach śpią trzody, my pędzim w zawody, pazurów, kłów, szponów brzmi sława
kto dzielny i zdrowy, hej, dalej, na łowy - lecz pamiętaj, byś dżungli czcił prawa.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #425 : 2012-01-17, 09:02 »
Uważam,ze Lidja bardzo by sie ucieszyla czytajac taki pean na czesc jej talentu :)
Nooo, powinna się dowiedzieć, jakiego ma wielbiciela :) Zakładaj fan club Lidii, Zoologu :)
Zapisane
IBDG Wrocław

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #426 : 2012-01-18, 15:57 »
To jest bardzo dobry pomysł  8)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #427 : 2012-01-18, 20:03 »
Rzeczywiście to jest świetny pomysł Diuno :VoV: Staram się promować Lidiję Bacic w naszym kraju w miarę moich skromnych możliwości na wszelkie sposoby.
Lisie gorąco zachęcam z całego serca i umysłu do bliższego przyjrzenia się Chorwacji.

Poezja zoologa część 3.

Czterdziestoletni człowiek

Skończyłem w maju lat czterdzieści
Młodość mnie już tak nie pieści
Ciągle jednak cieszę się z życia
Bo wiele mam nadzieję
Przed sobą chwil do przeżycia
Dla pięknych momentów warto żyć
I w centrum ich być
Rozkoszować się pięknem przyrody
Odgłosami lasu, łąki, strumyka
Śpiewem ptaków
Zapachem kwiatów

O spójrzcie tam ku dolinie rączy jeleń umyka
Tu znowu głuszec w miłosnym zapędzie oczy zamyka
Myśliwcze powstrzymaj swą strzelbę
W tych rymach życie się toczy
A nie śmierć krwią broczy.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #428 : 2012-01-19, 17:27 »
Robi wrazenie- radosny i troche nostalgiczny :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #428 : 2012-01-19, 17:27 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #429 : 2012-01-19, 20:02 »
Hvala najlepsa IBDG za pomysł z założeniem fanklubu Lidiji Bacic. Wielkie dzięki Diuno za tak pozytywne podsumowanie mojego ostatniego wiersza.

Dyskografia Lidiji Bacic z prywatnym komentarzem małego Chorwata część 3.

ZAROBLJENO VRIJEME to moim zdaniem jedna z najpiękniejszych piosenek romantycznych w skali światowej muzyki rozrywkowej. Charakteryzuje ją niezwykle inteligentny tekst. Osoba nawet nie znająca języka chorwackiego z łatwością zorientuje się w tematyce utworu. Wykonanie tej piosenki zaprezentowane na festiwalu o wdzięcznej dla ucha nazwie Suncane Skale jest doprawdy porywające. Ile w nim ekspresji, dynamiki i życia! Zwróćcie uwagę w jak mistrzowski sposób Lidija Bacic porusza się na estradzie. Jej ruchy są idealnie dopasowane do przesłania muzycznego.
Nie można zapomnieć o możliwościach wokalnych Lidiji, które w tym utworze rozkwitają w swej pełnej krasie. To dla mnie kochającego muzykę po prostu coś genialnego, przekraczającego wszelkie granice dotyczące śpiewu.
Posłuchajcie, naprawdę gwarantuję Wam mili Czytelnicy niezapomniane wrażenia artystyczne.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #430 : 2012-01-20, 19:12 »
http://www.youtube.com/watch?v=sNXtNiCbel8

Trzeba przyznać, że Lidja śpiewa całym sercem i duszą...
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #431 : 2012-01-24, 19:26 »
Niezwykle trafne spostrzeżenie IBDG :wink: Co tu dużo mówić w każdej piosence Lidija Bacic daje z siebie wszystko. W Jej utworach unosi się dusza muzyczna i bije serce o wielkim głosie. Hvala lijepo IBDG za wklejenie tego przepięknego linku.

O Chorwacji część 12.

Marii Teresie Chorwaci zawdzięczają włączenie do swoich ziem Sławonii. Jej jednostkami administracyjnymi były wówczas żupanie (patrz województwa, taki podział posiadali Węgrzy). Ich nazwy to: Virovitica, Pozega oraz Srijem. Wraz ze Sławonią Chorwacja powiększyła się o takie miasta jak: Rijeka, Bakar i Kraljevica. Za rządów Marii Teresy kraj Jadranu podlegał administracji węgierskiej. Jej następca Józef II miał ambitne plany germanizacji Węgier i Chorwacji. Ostro przeciwstawili się mu zarówno feudałowie chorwaccy jak i węgierscy.
Zaczynał się nowy, bardzo ważny okres w dziejach historii Chorwacji. Mam tu na myśli bój o język narodowy. Ruch ów zwany był iliryzmem (lata 30 i 40-ste XIX wieku). Osobę nierozerwalnie związaną z iliryzmem przedstawiał Ljudevit Gaj. Jego wielką zasługę stanowiło przypomnienie o świadomości narodowej wszystkim Słowianom południowym, czyli Chorwatom również. Iliryzm zawdzięcza swoją nazwę Ilirom- pierwszym mieszkańcom Półwyspu Bałkańskiego.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #432 : 2012-01-26, 17:18 »
Jak zwykle czytam z przyjemnoscia i czekam na dalej :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #433 : 2012-01-26, 18:12 »
Ja też, ja też :D
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #434 : 2012-01-26, 18:55 »
Wielkie dzięki IBDG i Diuno :VoV:

O Chorwacji część 13.

W skład utworzonych przez Napoleona w latach 1809-1814 Prowincji Iliryjskich wchodziły między innymi: Dalmacja, Istria z Triestem i Rijeką, Chorwackie Przymorze, część terenów od Sawy do Uny, a także fragment Pogranicza Wojskowego.
Pomysł powołania do życia Wielkiej Ilirii zakładał zjednoczenie wszystkich narodów południowosłowiańskich. Mało tego, śmiałe plany propagatorów iliryzmu szły jeszcze dalej. Marzono o jednym narodzie iliryjskim, mówiącym oczywiście w języku iliryjskim.
W 1848 roku na Zgromadzeniu Narodowym w Zagrzebiu zakomunikowano o powstaniu Trójjedynego Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii, które miało pozostać składową monarchii Habsburgów. Banem wybrano Josipa Jelacica. Jednocześnie Chorwaci zlikwidowali wszelkie zależności łączące ich z Węgrami. Ban Josip Jelacic stojąc po stronie Habsburgów doprowadził do upadku powstania węgierskiego wymierzonego przeciwko Austrii. Działo się to również w pamiętnym roku 1848.
W 1868 roku doszło do ugody pomiędzy Węgrami, a Chorwacją. W wyniku ustaleń Chorwacja uzyskała szeroką autonomię wewnętrzną.     
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #434 : 2012-01-26, 18:55 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #435 : 2012-01-27, 15:05 »

Dyskografia Lidiji Bacic z prywatnym komentarzem małego Chorwata część 4.

Utwór GOSPE OD ŻALOSTI wart jest szczególnej uwagi z wielu względów. Ta piosenka to prawdziwy diament wśród światowych przebojów muzyki rozrywkowej. Na mojej liście hitów wszechczasów zajmuje pierwsze miejsce w pełni jej należne. Mogę słuchać owej piosenki n-razy i zawsze urzeka mój umysł, duszę i serce. Istnieje zjawisko znudzenia jakimś fragmentem muzycznym. W tym przypadku jednakże taka sytuacja nigdy nie będzie mieć miejsca.
GOSPE OD ŻALOSTI wygrała Splitski Festival 2011 otrzymując nagrodę ZA NAJBOLJU INTERPRETACIJU. Spiker zapowiedział jej sukces mniej więcej w następujący sposób: "konkurencja była mocna (silna), ale zwyciężczyni jest tylko jedna, Lidija Bacic z piosenką GOSPE OD ŻALOSTI".
Nie ukrywam, że jestem niezwykle ciekaw Waszych opinii o tej perle muzyki pop.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #436 : 2012-01-27, 18:27 »
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #437 : 2012-01-28, 09:39 »
Hvala najlepsa Diuno za ten link :VoV:

Poezja zoologa część 4.

Wędrówka po Alasce.

Na Alasce biel wokoło
Bielik amerykański zatacza w swym rewirze koło
Wypatruje smakowitej ryby
Nagle spada w dół i zarzuca szpony
W skórę szamocącej się ofiary niczym dyby
Ze swego polowania jest wielce zadowolony
Patrzę na to widowisko z zachwytem
Wszak jestem przyrody wielkim miłośnikiem

Spotykam na krze lodowej niedźwiedzia polarnego
Z gatunku skrajnie zagrożonego
Staram się tego ssaka ratować
Lecz sam niewiele mogę zdołać
Tu potrzeba wysiłku całej ludzkości
Aby zachować go dla potomności

Do brzegów Alaski podpływają wieloryby
Zastanawia zoologa co to za gatunek?
Niestety nie mam pojęcia
Ale do wszystkich waleni czuję głęboki szacunek

Zapada zmierzch i jasno świecą gwiazdy
Nad tym kawałkiem ziemi, który bywa nieprzyjazny
Mimo tego jest dla zwierząt schronieniem
Oraz pożywieniem
Och bardzo mi zimno
Czyż nie mam racji
Iż czas wracać do ukochanej mej Chorwacji!

Czekam moi drodzy na Wasze komentarze. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #438 : 2012-01-28, 10:26 »
Jednak Chorwacja górą... :D A byłeś na Alasce, czy tylko z wyobraźni piszesz? ;) Muszę przyznać, że jest w takich surowych miejscach coś, co mnie fascynuje...
Zapisane
IBDG Wrocław

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #439 : 2012-01-28, 19:55 »
Na Antarktydzie mieszkalabym chyba tylko za kare, a w Chorwacji- chetnie, ale koniecznie nad morzem :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #440 : 2012-01-29, 10:19 »
IBDG nigdy nie byłem na Alasce. Teraz przyszła mi do głowy pewna ciekawostka. Mianowicie Karol May nigdy nie postawił nogi na Dzikim Zachodzie. Tymczasem stworzył o nim piękne książki, dziś niestety praktycznie zapomniane. Jego dokładność geograficzna jest w nich porywająca i zasługująca na wielki szacunek. Pisząc swoje powieści przygodowe korzystał z różnych map.
Diuno ja mógłbym mieszkać w każdym miejscu chorwackiej ziemi  :VoV:

Dyskografia Lidiji Bacic z prywatnym komentarzem małego Chorwata część 5.

Piosenkę DAJ DA NOCAS POLUDIMO zaliczyłbym do tzw. utworów dyskotekowych. Możemy je podzielić na beznadziejne, takie sobie, średnie, z wyższej półki i genialne. Do ostatniej kategorii należy DAJ DA NOCAS POLUDIMO. To jednocześnie wielki przebój Lidiji Bacic.
Idealnie nadaje się do przedstawienia bawiącym w naszych klubach-disco. Szczególnie w ponure i długie, zimowe wieczory. Wspaniale rozgrzewa dużo lepiej od wszelakich używek i cudownie poprawia nastrój.
Chciałbym wrócić w tym momencie do sprawy jakże nikłej (prawie zerowej) popularności Lidiji Bacic w Polsce. To dla mnie, małego Chorwata rzecz bolesna, przykra i smutna. Omawiana kwestia ma jednak szerszy zasięg. Chodzi o całość chorwackiej muzyki rozrywkowej. Gdzie w Polsce możemy kupić płytki CD z piosenkami chorwackimi? Nie znam takiego miejsca. A szkoda ponieważ uważam, iż istniałoby zapotrzebowanie (oj nieładne sformułowanie) na taki rodzaj muzyki. Coś należałoby w tym względzie zmienić.
A może Wy drodzy Czytelnicy znacie takie sklepy muzyczne?
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #440 : 2012-01-29, 10:19 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #441 : 2012-01-29, 12:19 »
Nie twierdzę, że chętnie zamieszkałabym na Antarktydzie, ale tak sobie pobyć krótko... W dobrym odzieniu, rzecz jasna i mając przytulną bazę ;)

No to jeszcze raz:
http://www.youtube.com/watch?v=9vnAIw6Tdeg&feature=related

Baaaardzo fajnie się tego słucha :tak:
Zapisane
IBDG Wrocław

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #442 : 2012-01-29, 18:40 »
Zorze polarna moge ogladac w TV . Piosenka super, lubie takie gorace rytmy :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #443 : 2012-01-30, 09:28 »
Wszystkich doznań przez TV nie odbierzesz... Pewnie, fajnie choćby popatrzeć przez szybkę, ale ja bym wolała być na miejscu, a potem piecuchom pokazywać fotki ;)
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #444 : 2012-01-30, 15:04 »
Wielkie podziękowania IBDG za ten link  :)

Poezja zoologa część 5.

Pamięci Dian Fossey

Z całego serca i duszy goryle górskie kochałaś
Zawsze im pomagałaś
Z największych opresji je wydobywałaś
Były Twoim marzeniem
Szczęściem i naukowym spełnieniem
Niestety nie zaznałaś ludzkiej miłości
Twój kochanek nie dochował Ci wierności
Powracając do żony

Pamiętają o Tobie ekolodzy
A także prymatolodzy
W Twym rodzinnym San Francisco
W rocznicę śmierci słońce świeci i pada deszcz
Aby oddać wielkiej uczonej cześć !
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #445 : 2012-01-31, 15:21 »

Dyskografia Lidiji Bacic z prywatnym komentarzem małego Chorwata część 6.

Zastanawialiście się może kiedyś drodzy Czytelnicy, który z języków świata jest najbardziej romantycznym? Teraz poznacie moje zdanie w owej materii. Nie jest nim dla mnie język francuski. A może włoski? Także nie. Hiszpański-pomyłka. A więc polski, pudło. Nie będę Was dłużej trzymać w niepewności i napięciu intelektualnym. Dla mojej skromnej osoby najromantyczniejszym językiem jest chorwacki.
Wiem o tym od momentu wysłuchania piosenki Lidiji Bacic noszącej tytuł TISINA. Porywającą muzykę skomponował do tego utworu Marko Tomasovic, niezwykły tekst przelała na papier Sandra Baschiera. Ach móc pisać takie perełki (westchnienie znad komputera).
Zwróćcie uwagę na niektóre zwroty tekstu na przykład: "zaboli me stara rana", "da mi se srce sledi". To właśnie one są jedną z podstaw osobistego stwierdzenia, które padło wyżej. Wspomniany utwór wspaniale wycisza i redukuje stres.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #446 : 2012-01-31, 16:28 »
http://www.youtube.com/watch?v=vSKbovZjGHk


 Ja lubie melodie języka węgierskiego :)
 Piekny pean o Dianie zoologu :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #447 : 2012-02-01, 15:27 »
Hvala najlepsa Diuno za link do TISINY oraz za wspaniały komplement tyczący się wiersza o Dian Fossey :)
Z ciekawostek z języka węgierskiego: utepites to roboty drogowe.

O Chorwacji część 14.

Za moment powstania pierwszych chorwackich partii politycznych należy uznać drugą połowę XIX wieku. Ugrupowania te bardzo różnie widziały przyszłość Chorwacji. Chorwacka Partia Prawa doprowadziła do powstania narodowego, jednocześnie ogłaszając niepodległość ziem chorwackich.
Zryw Chorwatów został niestety szybko ugaszony. Partia Unionistyczna zwana także madziorańską opowiadała się za odrębnością Chorwacji w ramach Królestwa Węgierskiego. Partia Narodowa proponowała federalizm chorwacko-węgierski.
Początek XX wieku przyniósł narodowi chorwackiemu chorwacką-serbską koalicję. Miała ona za swój cel połączenie wszystkich chorwackich terenów, a także otrzymanie samodzielności finansowej i swobód demokratycznych w kraju nad Jadranem. Była ona najsilniejszym ugrupowaniem sejmowym do roku 1918.
W 1914 roku został założony Komitet Jugosłowiański. Jego przedstawiciele dążyli do wspólnoty Chorwatów, Serbów i Słoweńców.
20 sierpnia 1917 roku na wyspie Korfu ów Komitet oraz rząd serbski doprowadzili do podpisania słynnej, wspólnej deklaracji. W wyniku niej narodziło się państwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów. Jego strukturą miała być monarchia konstytucyjna pod berłem serbskiej dynastii Karadzordzewiczów. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #447 : 2012-02-01, 15:27 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #448 : 2012-02-01, 15:46 »
W ogóle nie znalam tej dynastii ... :(
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #449 : 2012-02-02, 15:27 »
O Chorwacji część 15.

6 października 1918 roku ukonstytuowała się w Zagrzebiu Rada Narodowa (Narodno Vijece) Słoweńców, Chorwatów i Serbów. Celem tego organu było złączenie owych narodowości w obrębie Austro-Węgier. Koniec monarchii austro-węgierskiej przyspieszył oficjalny początek niezależnego Królestwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów (w skrócie SHS). Najważniejszą osobą w Królestwie został Aleksander I Karadzordzewicz. Miało to miejsce 1 grudnia 1918 roku. I tak Chorwacja stała się członkiem nowej struktury państwowej.
Już od samego początku w Królestwie mamy do czynienia z polityką centralizmu i wielkoserbskiego nacjonalizmu. Walczyły z tym partie chorwackie takie jak: Chorwacka Partia Prawa oraz założona przez Stjepana Radicia Partia Chłopska. Radic pragnął równouprawnienia narodów wchodzących w skład Królestwa (do SHS należały także Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Macedonia). Niestety zginął tragicznie w 1928 roku podczas obrad belgradzkiego parlamentu.
Król Aleksander na powyższe fakty odpowiedział w najgorszy z możliwych sposobów: dyktaturą.
W 1929 roku nastąpiła zmiana nazwy państwa na Królestwo Jugosławii. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 43   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.1 sekund z 28 zapytaniami.