Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 4   Do dołu

Autor Wątek: pasze&dodatki paszowe  (Przeczytany 25981 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
pasze&dodatki paszowe
« : 2004-04-07, 16:49 »
no właśnie, z czegoś korzystacie? experymentowaliście? sprawdzają sie?

Tafta

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #1 : 2004-04-07, 17:10 »
Ja dawałam konisiowi müsli przywiezione przez kolegę z niemieckiej stajni sportowej,
ślicznie wyglądało, ślicznie pachniało i w ogóle koń mi to ślicznie wcinał  :wink:

Ogólnie za granulatami nie przepadam, chociaż też chwilkę podawałam - dostałam trochę próbek Eggersmanna.
Pasza granulowana bardziej się pyli, jest bardziej higroskopijna (łapie wilgoć), co daje ryzyko wystąpienia grzybów,
poza tym nigdy nie można być na 100 % pewnym co w niej jest. Już lepsze müsli, bo przynajmniej widać co zawiera ;)

Teraz z dodatków chciałabym kupić Golden Mineral Eggersmanna - preparat mineralno-witaminowy z dodatkiem ziół pokrywający dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminy, makro- i mikroelementy. Chociaż to też granulat...
albo Pferde-Mineral Salvany - wielowitaminowy premix dla koni. Dodatek w formie peletu uzupełniajacy dawkę dobową
dla konia w witaminy i mikroelementy.

ale to jeszcze muszę dobrze przemyśleć :)
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #2 : 2004-04-07, 17:35 »
no ja się właśnie zastanawaiam..choć i tak w pierwszej kolejce czeka na zakup siodło ;) bosh a dziś - jutro się prawdopodobnie okaże czy jedziemy na zawody czy nie... mam nadzieje że teraz już będzie w porządku a 12 ostatni dzień zapisów.... :? siwcia wpieprza teraz jakieś musli właśnie eggermannowskie, nie pamiętam które już w tej chwili... golden power? aj nie pamietam, a próbowałaś może tych ich lizawek? ponoć bardzo dobre...

Forum Zwierzaki

pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedz #2 : 2004-04-07, 17:35 »

awangarda

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #3 : 2004-04-07, 17:44 »
granulaty nie sa zbyt dobre na uklad trawienia... przynajmniej tak zl;yszalam... ja podaje dodatkowo mesz na cieplo...ale chce kupic teraz jakies fajne witaminkie ale niewiem jakie hehehe:P
Zapisane

Tafta

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #4 : 2004-04-07, 18:11 »
nie próbowałam lizawek, ale wyglądają bardzo zachęcająco, tylko mniej zachęcająco kosztują ;)

Ogólnie to wychodzę z założenia, że nie należy za bardzo cudować, jeśli nie ma takiej potrzeby.
Wszystko zależy od sposobu użytkowania konia, jego wielkości, płci,
od tego czy np. klacz jest źrebna lub karmiąca, no i od wieku.
Sądzę, że takiemu zwykłemu, lekko pracującemu konikowi w zupełności wystarczy dobry owies
plus np. śruta z jęczmienia, kukurydzy, otrąb pszennych + witaminy, warzywa i owoce,
a raz lub 2 x w tygodniu mesz. No i oczywiście dobre sianko do woli :)

Jak konik jest w intensywnym treningu to można pomyśleć o jakichś dodatkowych dodatkach ;)
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #5 : 2004-04-07, 18:26 »
nom to chyba jasne, choć wśród tych eggersmannowskich cudów są i musli dla koni mało pracujących ;) baa byle to jeszcze tyle nie kosztowało... :P nasze ostatnio dostały siemie ;) bosh nie mogłam patrzeć na minę ryżego jak się z nim pećkał :lol:

Tafta

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #6 : 2004-04-07, 18:35 »
nio są pasze niskoenergetyczne,
ale mi chodziło o to, że jak konik mało pracuje to po co go jakimiś mocno przetwarzanymi dodatkami zapychać,
lepiej już postarać się o taka śrutę czy otręby  :wink:

a z tym siemieniem to tak prawie zawsze jest na początku, że konisie sa mocno zdziwione co to,
wałaszek mojej kolezanki opluł jej ściany w stajni  :lol:
a potem się konisie przyzwyczajają i traktuja to jak najlepszy przysmak  :wink:
Zapisane

Kamelia

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #7 : 2004-04-07, 18:55 »
u mnie w stajni był mesz co drugi dzień w zimie a ja osobiście polecam REWELACYJNĄ paszę dla koni "sportowych" (my dajemy latem jak sie bardziej napracują) pasza jest taniutka bo za worek taki jak normalnie płaciliśmy koło 30-37 zł jak chcecie to się dowiem szczegułowo. pasza jest firmy prohamix http://www.prohamix.pl/offer_pasze.html to ta dla sportowych naprawde jest godna polecenia i tak apropo zawaliście pachnie. aha i z tej firmy kupowaliśmy też witaminki http://www.prohamix.pl/offer_dodatki-mw.html tylko nie wiem które (na pewno któreś dla koni :P) NAPRAWDE TE PASZE I WITAMINY SA NIEDROGIE A ZAWALISTE !!!! :)
Zapisane

Tafta

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #8 : 2004-04-07, 19:22 »
Kamelko, dawanie meszu co drugi dzień nie jest najlepszym pomysłem.
Powszechnie wiadomo, że mesz jest bardzo zdrowy, jednakże jego nadmiar jest szkodliwy.
Jeśli jest zbyt często zadawany, to pektyny znajdujące się w nasionach siemienia lnianego, tworzą cienką
warstwę na śluzówce układu pokarmowego.
Ta pektynowa warstewka działa kojąco na owrzodzony układ pokarmowy,
lecz gdy jest zbyt gruba to utrudnia przyswajanie substancji odżywczych z treści pokarmowej.
Konie przez to gorzej wykorzystują paszę.
Optymalnie podaje się mesz raz, dwa razy w tygodniu. Nawet w zimę.
Zapisane

Forum Zwierzaki

pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedz #8 : 2004-04-07, 19:22 »

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #9 : 2004-04-07, 19:41 »
dokladnie, tak i siemie jak i mesz sa wskazane raz na jakis czas a nie non stop...

btw w tamtym roq za garnkiem siemienia ryzy przez przeszkody luzem skakal :lol: a potem babelki z siemienia puszczal :lol: no a w tym roq rzeczywiscie pierwszy raz od dosc dawna dostal ;)

Tafta

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #10 : 2004-04-07, 19:43 »
i siem odzwyczaił  :hehe:
Zapisane

Maggi_Sue

  • *
  • Wiadomości: 286
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #11 : 2004-04-07, 22:40 »
ja sprawdziłam żywienie koni wedłóg starych rosyjskich książek hodowlanych, konikom zarełko smakuje (a na dodatek jelitka im lepiej pracują) energia je rozpiera a 20 letnia klaczka czuje się i prezentuje nieczym 5 -6 latka, młody ogierek rośnie jak na drożdżach w wieki 1rok i 6 miesięcy ma w kłębie 165 cm więc chyba to żarełko im pasuje ... w każdym razie polecam
Zapisane
"jeździć konno może nauczyć się każdy, ale jazda w harmoni z koniem jest sztuką"

gg 1505194

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #12 : 2004-04-07, 23:09 »
no a może zdradzisz kilk asekretów?co to dokładnie jest, w jakich proporcjach itd

aaga

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #13 : 2004-04-08, 00:38 »
ja podawałam kobyle środek dietetyczne Hovelera, ale nie wiem czy działał, bo się okazało że baba w ciąży jest :)
teraz dla smaku dajemy koniom musli Natur z Eggersmana (mmm...pycha) i źrebakowi Plusvital hodowlany(baaardzo dobry), a kobyle zamierzam kupić Plusvital sportowy
Zapisane

Maggi_Sue

  • *
  • Wiadomości: 286
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #14 : 2004-04-08, 10:34 »
Konie u mnie dostaja:
mieszanke: żyto, owies i jęczmień (jęczmień koniecznie pażony)- 4 razy w tygodniu
marchew- codziennie we każdym karmieniu
otręby- codziennie
siemie lniane- raz w tygodniu
jajka do owsa- 2 razy w tygodniu
olej słonecznikowy- 2 razy w tygodniu
melasę- 2 razy w tygodniu
czosnek granulowany-do każdego karmienia (działa na jelita i na owady)
czasem parowane ziemniaki
kukurydza w paszy i w kolbie tak by koniki miały co robić codziennie
-Ogierek dostaje bób - raz na jakiś czas
witaminy -m-z raz dziennie

Często karmione są na mokro śrutem, choć w nim jest nawet cały owies ze wzglęgu na pobudzanie perystaltyki jelit.

Rano po zakarmieniu konie dostają Bochen suchego chleba by odpoczeły i pochrupały (dobre na ścieranie zębów) a podem wyganiane są na padok, gdzie zimom rzucamy sianko (wtedy nie przebywają na nim zbyt dłógo, prócz ogierka,tzn on na nim dłóżej zostaje), a latem maja zielonke, siano zbieramy sami więc zbieramy tylko to dobrego gatunku to gorsze mieszamy ze słomą,

Konie też dostają sieczkę ze słomy pszenno żytniej.

czasem jabłka ale nie za często



a co do proporcji zalezy ona od zapotrzebowania danego konia, pracy jaką wykonuje, w książkach o hodowli koni którą posiadam są odpowiednie tabele nawet jeśli chodzi o porę roku to się zmienia. Tak więc proporcji nie podaję bo ktoś stosując do je do konia lżejszego np.folblucika, mógłby mu nawet zaszkodzic bardziej niż poprawić jego kondycję.

Odsyłam do Hodowli koni pisanej przez ruskich hodowców
Zapisane
"jeździć konno może nauczyć się każdy, ale jazda w harmoni z koniem jest sztuką"

gg 1505194

Forum Zwierzaki

pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedz #14 : 2004-04-08, 10:34 »

Kamelia

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #15 : 2004-04-08, 18:22 »
meggi nie za dużo tego jak na jeden dzień/tydzień ??
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #16 : 2004-04-08, 18:30 »
Kamelia, ja wlasnie kilka dni temu kupilam witaminy Prohamixu :) Obu kobylom bardzo smakuja :)
Zapisane

Kamelia

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #17 : 2004-04-08, 18:35 »
ile zapłaciłaś jak można wiedzieć  ??
jak potrzebujesz to naprawde serdecznie polecam pasze bo są zawaliste nawet jako garseczka w nagrode po jeżdzie albo malutko jako dodatek do owsa dla urozmaicenia
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #18 : 2004-04-08, 18:40 »
Zaplacilam 41zl za 10 kg.
Pasze mi nie beda potrzebne ;)
Zapisane

Ritka

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #19 : 2004-04-08, 20:59 »
a ja nic nie daje. tzn. u nas w stajni konie dostają sianko z lucerną czasami, a 2 razy w tygodniu jest mesz. Konik super wygląda (nooo.. może za gruby :P) i myśle że nic więcej mu nie trzeba :P nooo, prócz marchewek i cukru  :wink:
Zapisane

Maggi_Sue

  • *
  • Wiadomości: 286
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #20 : 2004-04-09, 10:51 »
Kamellia - nie jest tego za dużo wystarczy rozplanować tego dnia to tamtego tamto, a efekty takiego żywienia widoczne są już po 3 tygodniach.
Zapisane
"jeździć konno może nauczyć się każdy, ale jazda w harmoni z koniem jest sztuką"

gg 1505194

Forum Zwierzaki

pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedz #20 : 2004-04-09, 10:51 »

Kamelia

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #21 : 2004-04-12, 19:11 »
mozliwe że nie tylko jak to czytałam to mi sie tyyyyyyyyle tego wydało :)
---
a gdzie kupujecie lucerne?? jak to wygląda co daje koniowi i czy smakuje mu ??
Zapisane

Maggi_Sue

  • *
  • Wiadomości: 286
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #22 : 2004-04-12, 21:32 »
lucerne tez mamy sami sialiśmy i zbieraliśmy :P nie kupujemy
Zapisane
"jeździć konno może nauczyć się każdy, ale jazda w harmoni z koniem jest sztuką"

gg 1505194

anieszka

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #23 : 2004-04-17, 13:54 »
a co byście powiedzieli na różne warzywka i owocki jako urozmaicenie diety chodzi mi tu o :
ziemniaki, kukurydze, gruszki, banan, no i co tam jeszcze można podać

wiem że ziemniaki są tuczące ale czy jak konisko dostanie od czasu do czasu czy mu to nie zaszkodzi na formę ??
Zapisane

Kamelia

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #24 : 2004-04-17, 16:01 »
ja słyszałam że banady dają przed dużym wysiłkiem np. przed wyścigiem bo do duża "dawka energii"
Zapisane

anieszka

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #25 : 2004-04-17, 17:05 »
wow to nie wiedziałam :) tylko jak tak podają przed wyścigami to żeby koń nie zamienił sie w małpke :D
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #26 : 2004-04-17, 17:51 »
Banany dobre sa dla nerwusow-dobrze dzialaja na uklad nerwowy ze wzgledu na duza zawartosc potasu.
Ziemniakami raczej nie ma sensu karmic konia rekreacyjnego czy sportowego.
Kukurydza-ma sens u koni, ktore sa obciazane duzym wysilkiem.
Gruszki-ostroznie przyzwyczajac (zreszta jak do kazdej zmiany i nowego skladnika w diecie) i nie podawac w duzych ilosciach.
Zapisane

Kamelia

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #27 : 2004-04-17, 18:12 »
a co podajecie jako urozmaicenie tylko nie chodzi mi o pasze i witaminy. podajecie jakieś płyny albo granulaty ??
Zapisane

Forum Zwierzaki

pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedz #27 : 2004-04-17, 18:12 »

Maggi_Sue

  • *
  • Wiadomości: 286
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #28 : 2004-04-17, 19:14 »
melasa, a granulatów nawet weci nie polcaja bo zapychaja jelita, bynajmniej wtedy gdy konie sa długo skarmiane granulatem, a jest taka fajna mieszanka teraz ci nei powiem jak sie nazywa boja jej nie daję ale w niej jest prawie wszystko (suszone banany, kukurydza sianko lucerna, i coś tam jeszcze + melasa)
Zapisane
"jeździć konno może nauczyć się każdy, ale jazda w harmoni z koniem jest sztuką"

gg 1505194

Kamelia

  • Gość
pasze&dodatki paszowe
« Odpowiedź #29 : 2004-04-21, 12:22 »
suszone banany ??normalne banany ?? :)
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.082 sekund z 32 zapytaniami.