Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Philip Pullman, seria "Mroczne Materie"  (Przeczytany 4653 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 4660
Philip Pullman, seria "Mroczne Materie"
« : 2007-12-05, 19:00 »
Jestem ciekawa czy ktoś z was czytał chociaż jedną książkę z tej cudownej serii.
"Zorza Północna", "Magiczny Nóż" i "Bursztynowa Luneta" to książki z tej serii. Przeczytałam wszystkie, a "Magiczny Nóż" mogłabym czytać zawsze.

"W samym sercu angielskiego Oksfordu dosrasta osierocona przez rodziców dziewczynka imieniem Lyra. W jej świecie magia, nauka i teologia są ściśle ze sobą powiązane,a każdemy człowiekowi towarzyszy jego osobisty dajmon - wcielenie duszy. Kiedy najbliższy przyjaciel Lyry, Roger, zostaje porwany, dziewczynka wyrusza na poszukiwania, które zawiodą ją na daleką Północ. Przed wyjazdem otrzymuje niezwykły przyrząd - kompas, który jak się wkrótce okaże, posiada zdolność wskazywania prawdy. Na lodowcu mieszkają pancerne niedźwiedzie, a po mroźnym niebie latają czarownice. Uprowadzone dzieci poddawane są tam straszliwym eksperymentom, mającym związek z tajemniczym Pyłem... i przyszłością wszechświata. Lyrze przyjdzie odegrać w niej bardzo istotną rolę, choć nie zdaje sobie z tego sprawy"

To krótciutkie streszczenie "Zorzy Północnej" z tyłu właśnie tej książki. Pewnie słyszeliście o filmie, który whodzi jutro do kin, pt. "Złoty Kompas". Jest on właśnie nakręcony na podstwie tej części. Mam zamiar oczywiście na niego pójść.

Każdego kto nie czytał tej trylogii zapraszam do przeczytania, a tych co przeczytali do wypowiedzenia się na jej temat.
Zapisane
"Gdyby istniało Newtonowskie trzecie prawo konwersacji, głosiłoby, że każde stwierdzenie wywołuje kontrstwierdzenie o równej sile i przeciwnym zwrocie."
~Hugh Laurie "Sprzedawca Broni"

Arrow

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2821
  • Lacrimosa...
Odp: Philip Pullman, seria "Mroczne Materie"
« Odpowiedź #1 : 2007-12-05, 20:58 »
Czytałam całą trylogię i naprawdę też polecam. Fabułę ma bardzo interesującą, wciąga jak dobry narkotyk. Pomysł autora z dajmonem bardzo mi się podoba, urocze to wręcz bym rzekła. No i zakończenie cudne, nie typu rutynowego już happy endu. Także godne przeczytania :)

Do filmu jestem dość sceptycznie nastawiona, jak oglądam aktorów, to w ogóle nie odpowiadają oni mojemu wyobrażeniu, Lyra wygląda jak przesłodzony cukiereczek, nie jak skromna sierota... No ale zobaczymy w kinie ;)
Zapisane
...Bez wysiłku siądź na tyłku i wyluzuj się motylku... (:

"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć,
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"

anas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 4660
Odp: Philip Pullman, seria "Mroczne Materie"
« Odpowiedź #2 : 2007-12-06, 12:33 »
Co do aktorki która gra Lyre zgadzam się. No ale trzeba ocenić jak bardzo film odbiega od książki xD
Zapisane
"Gdyby istniało Newtonowskie trzecie prawo konwersacji, głosiłoby, że każde stwierdzenie wywołuje kontrstwierdzenie o równej sile i przeciwnym zwrocie."
~Hugh Laurie "Sprzedawca Broni"

Forum Zwierzaki

Odp: Philip Pullman, seria "Mroczne Materie"
« Odpowiedz #2 : 2007-12-06, 12:33 »

benitka608

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14
Odp: Philip Pullman, seria "Mroczne Materie"
« Odpowiedź #3 : 2008-04-22, 23:00 »
Pierwszą część obejrzałam w kinie więc nie mogę jej porównać do oryginału...
ale bardzo mnie zainteresowała i dlatego przeczytałam drugą cześć "Magiczny Nóż"- na początki książka bardzo mnie wciągnełą ale do czytania końcówki musiałam się zmusić.
Ostatnią część zaczęłam czytać ale odłożyłam jakiś miesiąc temu i leży...

Ogólnie akcja toczy się bardzo szybko więc nie ma kiedy zacząć się nudzić - druga część była całkiem przyjemna ale początek ostatniej- trzeciej - dla mnie tragedia -min. watki o wypowiadaniu walki Bogu to za dużo jak na moja głowę - autora za bardzo poniosła wyobraźnia. Wszystko jest strasznie upchane - śmiało mógłby się bardziej rozpisać i stworzyć cztery tomy -a sytuacje bardzo przewidywalne.

Postaram się skończyć bo nie lubię zostawiać niedokończonej lektury ale...
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.07 sekund z 23 zapytaniami.