Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Ciąża u suki  (Przeczytany 17202 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

madziuneczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 172
Ciąża u suki
« : 2007-07-23, 14:20 »
Witam was wszystkich!! szukałam wszędzie ale nie znalazłam właściwej odpowiedzi na moje pytanie to ja moze napisze wszystko  od początku. Mój piesek miał cieczke na początku maja pilnowalismy ja ale jednak psy sie przedostaly przez ogrodzenie czyli mogło dojsc do krycia;( Kama bo tak sie nazywa  jest młoda ma około 1,5 roku nie wiemy dokładnie bo ją znaleźliśmy a nie umieliśmy jej oddać bo żal i wzieliśmy ją do domu !! Była to jej druga cieczka teraz zauważyliśmy ze jakby sie ona powiększyła :roll:TZ nie wiemy czy to z tego powodu że rosnie czy że jest w ciąży! nie wiem jak to napisac schludnie więc napisze tak poprostu nie mejcie mi tego za złe eee noo sutki jej wiszą i sie zrobiły takie dwa wały z obu stron praktycznie nie da sie wyczuc brzucha ale to dziwne ze tak sie powiekszyła i te jej sutki !! Pomóżcie!!Narazie nie pojedziemy do weterynarza bo rodzicow nie ma jestesmy z babcia a daleko mamy weta!!! Plissss aha odrazu mowie ze szczeniaki by zostaly  z nami
Zapisane

Retriva

  • Gość
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #1 : 2007-07-23, 14:24 »
A gdyby szczeniat urodzilo sie np 10? to zostaja z Wami....?
Cytat: www.padawancollies.com
Diagnozowanie ciąży u suk


Wstęp
Można zastosować wiele metod w celu rozpoznania ciąży u suk. Jednak zawsze należy pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy "właściwą" i "pozorną" długością ciąży, co omawiano wcześniej.

Brak oestrus
U suk długość przerwy między rujowej jest identyczna w cyklach ciążowych i nie ciążowych i dlatego nie może być zastosowana jak u innych gatunków domowych.

Zmiany w zachowaniu
Suki ciężarne i nie ciężarne mogą wykazywać zmiany behawioralne typowe dla ciąży. Związane są zwykle ze wzrostem stężenia prolaktyny w osoczu i nie są specyficzne dla ciąży. Pobieranie pokarmu zwykle rośnie o około 50 % w drugiej połowie ciąży, jednak często u suk ciężarnych występuje krótki okres zmniejszonego apetytu trzy do czterech tygodni po kryciu.

Zmiany fizyczne
U suk ciężarnych zwykle występuje delikatny wypływ śluzowy z pochwy na około miesiąc po kryciu, co jednak może także wystąpić u zwierząt nie ciężarnych. Ciężar ciała zaczyna wzrastać od 35 dnia i może zwiększyć się do 50 %. Powiększenie brzucha można zauważyć od 40 dnia, co postępuje aż do rozciągnięcia brzucha od 50 dnia. Jednak takie zmiany nie są widoczne u pierworódek lub suk o małych miotach. Powiększenie gruczołów mlekowych jest widoczne zwykle od 40 dnia, kiedy płyn surowiczy może być wydzielany z gruczołów. Siara może być obecna w sutkach w ostatnich 7 dniach ciąży. Zmiany w gruczołach mogą się różnić znacznie u pierworódek i wieloródek i powinno się ostrożnie oceniać rozmiar gruczołów i wydzielinę, ponieważ podobne zmiany występują w ciąży urojonej.

Palpacja brzucha
Palpacja brzucha może być bardzo dokładna, ale utrudniona u otyłych lub nerwowych zwierząt, a także niedokładna jeśli suka była wcześnie pokryta i ciąża nie jest tak zaawansowana jak przypuszczano. Optymalny czas diagnozy ciąży wynosi około 1 miesiąca po kryciu, kiedy doświadczony lekarz powinien osiągnąć dokładność bliską 90%. Do tego momentu zarodki są małymi napiętymi obrzmieniami w obrębie rogów macicy, które mogą być trudne do wykrycia z powodu niewielkich rozmiarów. Od 26 do 30 dnia zarodki są okrągłe w zarysie i mogą osiągać od 15 do 30 mm średnicy. Są napiętymi strukturami wypełnionymi płynem i można je łatwo wymacać u rozluźnionej suki. Od 35 dnia zarodki wydłużają się, powiększają i tracą napięcie. Mogą być trudniejsze do wyczucia w tym czasie. Po 45 dniu rogi macicy zaginają się na siebie, co powoduje, że tylna część każdego rogu opiera się o dolną ścianę jamy brzusznej, a przednia część tego samego rogu umiejscawia się dogrzbietowo. Po 55 dniu można często identyfikować płody szczególnie jeśli przednie kończyny suki są uniesione, a macica przesuwa się do tyłu w kierunku miednicy. Trudno jest dokładnie policzyć ilość zarodków przy pomocy palpacji, chyba że przeprowadza się badanie około 28 dnia u rozluźnionej i szczupłej suki.



Identyfikacja uderzeń serca płodów
W późnej ciąży możliwe jest wysłuchanie uderzeń serca przy użyciu stetoskopu. Serca płodów mogą być także wykryte dzięki zapisowi EKG płodów. Obie metody pozwalają rozpoznać ciążę. Nietrudno wykryć bicie serca płodu, ponieważ rytm serca jest zwykle ponad dwa razy częstszy, niż u matki.

Radiografia
Powiększenie macicy można wykazać radiograficznie począwszy od 30 dnia. Powiększona macica może być identyfikowana w tylnej części jamy brzusznej, dogrzbietowo do pęcherza moczowego i dobrzusznie do odbytu; często powoduje przesunięcie jelit cienkich do przodu. Jednak macica we wczesnej ciąży daje zaciemnienie charakterystyczne dla tkanek miękkich i nie może być odróżniona od innych przyczyn powiększenia macicy, takich jak ropomacicze, które pojawia się w tym samym stadium cyklu rujowego. Rozpoznanie ciąży jest niemożliwe aż do 45 dnia kiedy mineralizacja szkieletu płodów jest wykrywalna radiograficznie. Postępująca mineralizacja daje zwiększoną ilość kości, które można identyfikować. Mało prawdopodobne jest uszkodzenie płodów przez promieniowanie radiacyjne po 45 dniu, jednak sedacja lub anestezja matki może być wymagana i stwarza potencjalne ryzyko. W późnej ciąży ilość szczeniąt można ocenić licząc ilość szkieletów płodowych.

Tesy hormonalne
Stężenie progesteronu w osoczu nie jest użyteczne w celu diagnozowania ciąży u suk. Jednak mamy do czynienia ze znacznym podwyższeniem stężenia prolaktyny u suk ciężarnych w porównaniu z nie ciężarnymi i możliwe, że w przyszłości testy prolaktynowe staną się skuteczną metodą rozpoznawania ciąży. Pomiar relaksyny jest także metodą diagnozowania ciąży.

Białka ostrej fazy
Odpowiedź ostrej fazy pojawia się u suk ciężarnych w momencie zagnieżdżania zarodka. Taka odpowiedź wydaje się być wyjątkowa dla suk i pomiar fibrynogenu, białka C-reaktywnego lub innych białek ostrej fazy jest czułym markerem ciąży. Wstępny wzrost ilości tych białek pojawia się od 20 dnia, a najwyższy jest około 40 dnia. Taka metoda wydaje się skuteczna, chociaż fałszywie pozytywne wyniki mogą być rezultatem stanów zapalnych ( takich jak ropomacicze, które pojawia się w tym samym stadium cyklu rujowego ). Taki wzrost stężenia fibrynogenu jest obecnie podstawą komercyjnego testu ciążowego.

Badanie USG
USG B-mode może być stosowany we wczesnym diagnozowaniu ciąży. USG jest nieinwazyjnym narzędziem diagnostycznym bezpiecznym zarówno dla operatora, jak i pacjenta. Najbardziej dokładnym momentem do przeprowadzenia badania jest miesiąc po ostatnim kryciu. Zarodki można oglądać już 15 dni po owulacji, kiedy mają wygląd kulistych struktur nie echogenicznych o średnicy około 2 mm. Nie echogeniczny płyn to woreczek żółtkowy i do momentu jego wypełnienia odpowiednią ilością płynu nie można wykazać ciąży. Powiększenie macicy ma miejsce podczas fazy ciałka żółtego, niezależnie od tego czy suka jest w ciąży, czy nie.
Podczas wczesnej ciąży zarodek przylega do ściany macicy i nie da się go wykazać. Następnie znacznie się powiększa i może tracić kulisty kontur, stając się obłym. Od 20 dnia po owulacji zarodek ma około 7 mm średnicy i 15 mm długości i można go już pokazać dzięki ultradźwiękom. Obecność bicia serca można wykryć już od 22 dnia po owulacji. Błony płodowe są skomplikowane i wyglądają myląco na USG, chociaż rozwijająca się omocznia początkowo jest strukturą prawie kulistą w obrębie zarodka, który następnie powiększa się i otacza woreczek żółtkowy.
Trzecim, wypełnionym płynem, workiem jest owodnia, którą można wykazać później, ponieważ jest otoczona i początkowo jest w bliskim kontakcie z zarodkiem. Najbardziej gwałtowny wzrost zarodka występuje pomiędzy 32 i 55 dniem i w tym czasie pojawiają się zaczątki kończyn i łatwo odróżnić głowę, tułów i brzuch. Łożysko popręgowe łatwo identyfikować od tego stadium ciąży. Szkielet płodów staje się widoczny od 40 dnia, kiedy kości płodu stają się hyperechogenne i rzucają cienie akustycznye. Serce łatwo teraz identyfikować, ponieważ widać ruch hyperechogenicznych zastawek. Tkanka płucna otaczająca serce jest hyperechogeniczna w porównaniu do wątroby, dlatego obszar powstawania przepony można łatwo rozpoznać. Od 45 dnia możliwe jest wykazanie wypełnionego płynem ( nieechogenicznego ) żołądka, a kilka dni później pęcherza.
W późnej ciąży głowa, kręgosłup i żebra wywołują intensywne odbicia i stają się łatwiejsze do wykazania.
Ultradźwięki można stosować do wykazania wieku ciąży. Może to być także użyteczne u suk z wielokrotnym lub niepewnym kryciem. Konwencjonalnie oceniało się wielkość zarodków, jednak można było ją ustalić tylko u niewielu ras psów, dlatego alternatywną metodą jest zastosowanie oceny momentu wykazania specyficznych narządów dzięki USG. Na przykład pęcherz płodu można wykazać podczas ostatnich 20 dni ciąży.
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #2 : 2007-07-23, 14:32 »
jeśli miała cieczke w maju to w ciąż byłaby przynajmiej 1,5miesiąca, dobrze licze? czyli jeśli byłaby w ciąży to już byłoby to widać, przytyłaby, brzuch by siepowiększył. możesz tez sprawdzić czymś takim co mają to lekarze o wiem stetoskopem :D przykładasz do brzucha i albo się coś rusza albo nie, sprawdza sięto w zaawansowanej ciąży. myśle że to co przesłała Retriva pomoże ci, moze ktoś inny ma jakis pomysł??
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedz #2 : 2007-07-23, 14:32 »

madziuneczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 172
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #3 : 2007-07-23, 14:50 »
Tak na początku zostalyby z nami a pozniej szukalicbysmy im odpowiedniego domu !! Teraz musze poczytac co mi przesłałaś
Zapisane

madziuneczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 172
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #4 : 2007-07-23, 14:58 »
hmmmm za niedługo wracaja rodzice wiec lepiej jechać do weta!!!! Babcia twierdzi ze jest w ciąży ale dziwi mnie to ze nie czuć brzucha tylko te wałki widać!!!
Zapisane

Retriva

  • Gość
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #5 : 2007-07-23, 15:07 »
tylko pamietaj zeby nie wydawac szczeniat, zanim nie skoncza 7 tygodni. I uzywaj opcji "modyfikuj" zeby cos dopisac, a nie pisz posta pod postem. Pozdrawiam : )
Zapisane

Kola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3331
  • Nic nie dzieje się przez przypadek
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #6 : 2007-07-23, 15:18 »
Madziuneczka- jeśli urodzą sie szczeniaki to wiedz, że na Tobie i Twojej rodzinie leży odpowiedzialność za nie. Nie wiem jak u Ciebie jest, nie znam waszego poziomu wiedzy na temat kynologi, ale ciesze się, że piszesz tutaj o poradę.Byłabym rada gdybyście później zdecydowali sie na sterylizację suni, aby nie było problemu z cieczką. Masz jakąś książkę o psach?
Zapisane

madziuneczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 172
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #7 : 2007-07-23, 17:52 »
tylko pamietaj zeby nie wydawac szczeniat, zanim nie skoncza 7 tygodni. I uzywaj opcji "modyfikuj" zeby cos dopisac, a nie pisz posta pod postem. Pozdrawiam : )
wiem sorki zapomnialam bo dawno nie pisałam bede pamiętać

Kola wiem kamusia będzie wysterylizowana ale ja mam jeszczer jednego pieska tez suczkę i kocurka takze wszystko po kolei ale jezeli urodzi to pojdziemyz  nia do weta zeby zrobić ten zabieg:):) ale powiedzcie mi czy waszym pieską też ,,wisiały" tak sutki i czy byly dosyc duze jak byly w ciąży??
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #8 : 2007-07-23, 19:36 »
Jeśli cieczka była na początku maja to szczeniaki już powinny się urodzić. Ciąża u psów trwa ok. 63 dni. Powiększenie gruczołów mlekowych występuje w czasie ciąży urojonej. W przypadku ciązy suka najpierw zaczyna zaokrąglać sie po bokach.
Napisz jak Kama się zachowuje porównując okres przed cieczką i teraz. 
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Forum Zwierzaki

Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedz #8 : 2007-07-23, 19:36 »

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #9 : 2007-07-23, 19:44 »
maja koleżanka ma psa który co chwile ma ciąże urojoną, jest sama z siebie gruba więc nie wiele sie zmienia tylko pod brzuchem czyli sutki. są troche powiększone

kasia już sie zasanawiałam że gdyby była w ciąży to albo zaawansowanej albo już po porodzie
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #10 : 2007-07-24, 11:56 »
najgorsze jest to że dużo weterynarzy nie powie właścicielowi że można wykonać sterylizacje aborcyjną... mi tak nie powiedział weterynarz, gdyby wtedy w lecznicy był pan Grzechnik, od razu pies miałby ten zabieg.
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #11 : 2007-07-24, 14:56 »
no tak ja dowiedziałam się że można wykonac sterylke jak pies dostał ropomacicza :/

sterylizacja aborcyjna :mysli: no nie wiem czy u mnie wet zdobyłby sie na takie coś, pozatym niektórzy weci nie informuja o takim czymś, tak jak napisałaś
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #12 : 2007-07-24, 16:02 »
Renia, mój pies tez miał ropomacicze, właśnie po tym jak urodziła szczeniaki, miała jeszcze mleko, karmiła. Dostała znowu cieczki (po około miesiącu) miała USG, dostala ciąży urojonej. Mało? I to przez to głupie niedopilnowanie, staralam się jak mogłam, a tu wszystko prysło, kochany tatuś nie zamknął drzwi na klucz. Dostała zastrzyki, po tym jak pies uciekł, dostała zastrzyki, które nie pomogły. Nigdy w zyciu nie planowałam czegoś takiego, a jednak potem na innym forum powstały różne bzdury na mój temat, z czego było mi przykro bo okazałam się pseudomiłośnikiem do zwierząt. Ale sucz wysterylizowana, za 2 tygodnie zaczynamy agility i jest gites ;)
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #13 : 2007-07-24, 18:07 »
Cytuj
no nie wiem czy u mnie wet zdobyłby sie na takie coś

sterylizacja aborcyjna rozni sie od zwyklej tylko tm ze macica podczas ciazy jest bardziej ukrwiona - przy czym jesli pies ma ropomacicze sytuacj jest taka, ze 1. macica jest bardziej ukrwiona, 2 organizm psa jest zatruty 3. wet musi BARDZO uwazac zeby nie uszkodzic macicy - z tego wzgledu, ze jesli doszloby do wycieku ropy, zafundowalby psu dodatkowo zapalenie otrzewnej itp. itd.

A jak wyglada sterylka aborcyjna? Tak samo jak zwykla - z ta roznica, ze po wycieciu macicy wraz z plodami, plody sa wyciagane i dodatkowo usypiane.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #14 : 2007-07-24, 19:06 »
ale mój wet nie wiem czemu nawet sterylizowac nie chce. pis przez 5 lat dostawał zaszczyki, potem ropomacicze a teraz nie ma już od 2-3 lat cieczki i sterylizacja chyba nie jest konieczna
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedz #14 : 2007-07-24, 19:06 »

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #15 : 2007-07-24, 20:04 »
W przypadku sterylizacji suki z ropomaciczem występuje ryzyko podczas narkozy, poniewaz organizm jest osłabiony. Więc znacznie lepiej wysterylizować suke profilaktycznie.

Renia, ja wolałabym wysterylizować. Mój znajomy miał podobną sytuację. Suka najpierw miała zastrzyki, potem brak cieczki. Wetka zaleciła krycie suki (suka rasowa z uprawnieniami). Urodziła bardzo liczny miot. A po 2 latach ropomacicze. Było bardzo źle z suką, kilka razy musieli przekładać termin sterylki. Operacja przebiegła dobrze, ale jeszcze tego samego dnia suka wylądowała ponownie na stole, bo rana zaczeła sie lać. Co oni przeżyli to nie zyczyłabym nikomu. 
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #16 : 2007-07-24, 20:20 »
Cytuj
ale mój wet nie wiem czemu nawet sterylizowac nie chce. pis przez 5 lat dostawał zaszczyki, potem ropomacicze a teraz nie ma już od 2-3 lat cieczki i sterylizacja chyba nie jest konieczna

renia - skoro twoja suka miala ropomacicze i teraz nie ma cieczki to logicznie rzecz biorac JEST wysterylizowana. Bo nawet najgorszego weta-konowala nie posadzalabym o taka glupote jak leczenie ropomacicza antybiotykami - zreszta, jest taka ciekaowstka, ze nawet jesli z pomoca antybiotykow zaleczy sie ropomacicze, to po kolejnej cieczce ma sie 99% gwarancji ze wroci.

Jeslizas chodzi o srodki hormonalne - te srodki maja jeden powazny skutek uboczny - zawsze po nich predzej czy pozniej wystapi ropomacicze - u ciebie renia, bylo to po 5 latach, a znam psy i koty, ktore dostaly to po pierwszym podaniu.  Dodatkowo srodki hormonalne zwiekszaja ryzyko zachorowania na nowotwory sutkow  o dobre 80%  (podczas gdy sterylizacja w 95% niweluje rto ryzyko) Pomijajac fakt, ze srodki hormonalne nie zawsze bywaja skuteczne - a co za tym idzie - moze nadejsc dzien gdy okaze sie ze srodek nie zadzialal - wtedy pojawia sie kolejny problem - ciaza. Tyle ze w tej sytuacji - czy pies rasowy czy nie - najlepszym wyjsciem jest sterylka aborcyjna. Po srodkach hormonalnych tak naprawde nie wolno kryc - a to z takiej przyczyny, ze ciaza moze okazac sie dla suki zabojcza - gdy np. suka rasy takiej, ktora rodzi normalnie 3 -4 szczeniaki, nagle bedzie miala w sobie kilkanascie - znajomy mial taka sytuacje - suka - mastif angielski (normalnie rodza 3 -4 ) miala w sobie 14 (!) pd koniec ciazy zaczely sie problemy - suka sie udusila....
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #17 : 2007-07-24, 21:06 »
wiesz co zaskoczyłaś mnie swoim postem. niestety mój wet to konował :/ nam powiedział o sterylizacji po ataku i stwierdził że to chyba już nie będzie koniczne bo pies zdrowy. nie mamy zamiaru jej dopuszczać :) więc jesliby dostała cieczki to cały czas w domu a na spacer pod pilnym okiem

mom do ciebie pytanie, czy u kota jest tak samo?? tzn. czy też nie moze być kryta po hormonach. moja siora upiera się żeby najpierw kotke dopuścić a potem ewentualnie cięcie, ja i moja mama jestesmy przeciwne.
więc czy po hormonach kotke mozna dopuścić czy może byc tak jak u psa?
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #18 : 2007-07-24, 21:24 »
Renia, nie dopuszczaj kotki! Po co ją dopuszczać?

Ja się nie zajmuję hodowlą psów, wiec sie w te sprawy nie wgłębiam, ale kumpela ma hodowlę i niedawno jedna jej suka dostała ropomacicza. Zaleczyli antybiotykami i przy pierwszej cieczce po chorobie krycie. Podobno po ciąży macica sie oczyszcza. :roll: Niestety (a może dobrze :roll: ) suka nie zaszła w ciążę (to miał być jej drugi miot).
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #19 : 2007-07-24, 21:54 »
renia - nie czekaj na cieczki, tylko sterylizuj - skoro juz pojawily sie takie zaburzenia hormonalne ze  cieczek nie widac to nie ma co czekac az pojawi sie nawrot ropomacicza, jesli juz nie ma cyst czy nowotworu na jajnikach czy macicy. Jesli chodzi o kotke - nie wyglada to tak samo - kotki o wiele gorzej znosza hormony..., I o ile jest tu mniejsze ryzyko, ze nie przezyje ciazy bo kotki rzadko kiedy rodza mniej niz 5, to trzeba zadac sobie pytanioe - co zrobisz z kilkunastoma kociakami? Rozdasz? Komu?

Cytuj
Podobno po ciąży macica sie oczyszcza.

macica oczyszcza sie z wod i blon plodowych - a nie ze stanu zapalnego - wiec krycie po ropomaciczu to pic na wode... Predzej po ciazy, jesli krycie bylo po ropomaciczu dojdzie do powaznych komplikacji i na pozniej bedzie sie mialo gwarancje nowotworu sutkow
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #20 : 2007-07-25, 20:54 »
co do chorób to Kora chyba ma nowotwór :( ma jakies gózki koło sutków

czyli jszcze jeden mocny argument który mam nadzieje przekona siore by kotki nie dopuszczać. nie wiem czy ak szybko da się mame namowić na sterylizacje i kotki i psa. to by było jakieś 300zł czyli najpierw kota a potem psa, albo na odwrót. jeszcze ta rana po cieciu strasznie się boje ze się bedzie źle goić

Iras mam jeszcze jedno pytanie nie na temat :D
jeśli psa się wykastruje to czy nadal będzie szalał za powąchaniem każdego miejsca gdzie suczka zaznaczyła teren?? dlaczego mówi się tyle o sterylizacji a nie o kastracji przecież to prawie to samo i zapobiegłoby wielu ciażą :roll: :mysli:
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedz #20 : 2007-07-25, 20:54 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #21 : 2007-07-25, 21:04 »
jesli twoja suka ma guzy dutkow to jak najhszybciej doi weta i operowac - guzy takie sa bardzo czesto zlosliwe i zostawic tego tak nie mozna. co do gojenia sie - jesli pies jest zdrowy to nie powinno byc zadnych problemow - chyba ze wet nie zachowa podstaw hiegieny.

jesli sie psa wykastruje to szalal moze nie bedzie, ale bedzie sie interesowal - choc w mniejszym natezeniu. A dlaczego mowi sie najczesciej o sterylizacji, a nie kastracji? Z tej przyczny, ze to suka rodzi, a nie pies.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #22 : 2007-07-25, 21:08 »
faceci zawsze mają lepiej...hihi

wet widział te gózki i jakis zastrzyk dał. musze zmienić weta, bede miala dalej do chodzenia ale trudno moze tamten będzie leprzy
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #23 : 2007-07-26, 10:31 »
Moja suka miała guzka, ale weci nie chcieli operować, bo "nie było takiej potrzeby". Wtedy jeszcze  sterylizacja była czyms mało znanym i niepopularnym. Jednak Figa któregoś dnia miała wypadek - zawiesiła sie brzuchem na płocie, miała rozcięty cały brzuch i jak ją zszywali to przy okazji usuneli guzka. Na szczęście nie był złośliwy i nigdy więcej nie było z tym problemów.
Za to sąsiadów suka miała nowotwora złośliwego. 
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

madziuneczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 172
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #24 : 2007-07-26, 14:24 »
dzięki wam wszystkim ale sprawa sie rozstrzygła :* Rodzice wrócili wczoraj i szli dzisiaj do pracy rano i wychodza i słyszą piski Kamulka urodziła:D:D Jednak byłaa w ciązy;) Narazie widze tylko trzy i to chyba wszystkie ;):) Ale są takie sliczneeee czarnee takie słodke piszcza strasznie !! Ale nie wiem czy jest więcej bo Kama nie wychodzi z budy anio na jedzenie ani w ogole ja nie bede zagladac przeciez bo tak nie mozna !!!!! powiedzcie mi teraz o czym musze pamietac mając szczeniaki?? Ale jestem Happpyyy
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #25 : 2007-07-26, 14:54 »
o czym pamietac? a o tym zeby wysterylizowac suke i calosc potomstwa jak tylko skoncza pol roku
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Kola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3331
  • Nic nie dzieje się przez przypadek
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #26 : 2007-07-26, 14:55 »
Masz jakąś książkę o psach?
Przydałaby Ci sie jakaś gdzie pisze o zajmowaniu sie szczeniakami.
Zapisane

madziuneczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 172
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #27 : 2007-07-26, 15:19 »
Nie nie mam ale zamierzam kupic na razie powiedzcie mi Wy proszę   !! Jak sie mam zachowywac co robić itd.....Proszę
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedz #27 : 2007-07-26, 15:19 »

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #28 : 2007-07-26, 17:10 »
Cytuj
ani w ogole ja nie bede zagladac przeciez bo tak nie mozna !!!!![/qupte]
Czemu nie można? Na początek suka wogóle nie będzie wychodzić, po porodzie pies wygląda zazwyczaj bardzo marnie, mój pies wstał dopiero wieczorem, była taka chuda bida. (sześć szczeniąt, poród od około 23:00, koniec o 5 nad ranem)

Teraz troszcz się o sucz, o zadbaj aby ona i szczeniaki miały teraz dobrą i staranną opieke, pamiętaj aby nie było przeciągów w domu, szczeniaki są podatne na różne choroby, mogą się wyziębić, najlepiej aby sucz jadła teraz karme juniora, ewentualnie specjalne karmy dla suk karmiących. (Moje wszystkie psy leciały na royalu)

No i najważniejsze, gdy już zaczną otwierac oczka, próbować poznawać świat, muszą mieć dużo kontaktów z człowiekiem, pod żadnym pozorem nie karcić tak młodych psiaków za to że np. nasiusia na dywan, podłoge. Zmieniaj psom dosyc często posłanie no i zadbaj aby znaleść im odpowiednie domy.
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Ciąża u suki
« Odpowiedź #29 : 2007-07-26, 17:15 »
Cytuj
Ale nie wiem czy jest więcej bo Kama nie wychodzi z budy anio na jedzenie ani w ogole

mysa - po takim tekscie wyglada mi na to, ze suka siedzi na dworzu w budzie, niewykluczone ze na lancuchu...... pozostawie to bez komenatrza.

Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.185 sekund z 28 zapytaniami.