Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Filtracja gąbkowa w kotniku 15L lub 25L, prosze o szybka odp  (Przeczytany 4860 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kareena

  • Gość
Witam.
mam pytanie dotyczące brzęczyka i ogólnie filtracji gąbkowej.
Zamierzam dokonac zakupu filtra do akwarium 15 L oraz być może do 25 L (a raczej chciałabym miec taki filtr nadający sie do jednego i drugiego, choć chcialabym poznać wasze opinie na te dwa warianty tzn -
1) taki filtr gąbkowy który nadaje sie i do 15 i do 25 L;
2) dwa filtry jeden do 15 a drugi do 25 L)

Ma to być kotnik z b.młodziutkim narybkiem molinezji. Chciałabym zapewnić mu w miare wygodne warunki i zabezpieczyć sie przed:
- wirówką w akwa
- wciaganiem rybek do filtra

Mam sposobność kupić na allegro filtr gąbkowy o wymiarach gąbki 6x6x6 lub 6x6x9 [cm]. Na aukcji ten pan pisze ze pierwszy jest do 30 L a drugi do 80 L. Kompletnie sie nie znam na takim filtrze - czy ten drugi będzie zbyt mocny???

A druga sprawa - brzęczyk. Są takie o przepływach: 100, 150, 200, 300 L/H (rozważam tylko te, bo zamierzam kupic wszystko u tego samego pana) wszystkie oprócz najsłabszego maja regulację mocy.

Czy wybór najmocniejszego brzęczyka na kotnik to głupota? Będzie ta niepożądana przeze mnie wirówka? Czy może do 15 L ma być tylko ten 100 L/H ?? czy jak będzie duza gąbka to trochę zmniejszę ten prąd wody?

Proszę o poradę jaki zestaw mam wybrac.. na razie myślę o większym filtrze (6x6x9) i brzęczyku 150 l/h... - wszystko byłoby w 15 L a potem bym przeniosła do 25 L. A może w ogóle od razu wsadzić je do 25 L ?

No i pytanie - potrzebny jest zawór zwrotny?


Bardzo proszę o odp ;)
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
karee, pomóc wiele nie pomogę ale ja do takiego małego akwa kupilam najmniejszy filtr gąbkowy jaki był w sklepie (pan mówił ze będzie ok) i jest dla rybek karuzela jak go włączam - na szczęście włączam go raz na 2 dni na 15 min - wrzuciłam tam sporo roślin aby był tlen, no i małe molinezje chętnie jedzą glony na roślinkach ;)
Ale ten filtr wyrywa nawet roślinki :(

ten mój ma gąbkę gdzies tak 2cmx3cmx 6-7 cm
Zapisane

kareena

  • Gość
a bez gąbki bardziej wiruje? (chce stwierdzic czy gąbka spowalnia ten wir) Chyba wezme najsłabszy brzęczyk i dużą gąbkę..  sa takie o dł 13 cm ale myslalam ze to przesada.. Eh nie wiem już.

Jaki masz brzęczyk? Może po prostu miałas supermocny?

(o ile mówimy o tym samym - mam na mysli taki najprostszy filtr z nasadzaną gąbką a do tego podłączony brzęczyk)
Zapisane

Forum Zwierzaki

kareena

  • Gość
Dobra, darowałam sobie zakup na allegro. Mam jeden brzeczyk atmana 3500 (nie wiem jaki przeplyw, ale przy maxymalnej regulacji daje czadu z bąbelkami (przeplyw prawdopodobnie 120 L/H ale dali tam tak dziwny opis parametrów ze nie jestem tego pewna). Więc w zoologiku kupilam jakis gąbkowy filtr w którym napisali ze "do 30 L" (12 zl) wiec wyprobowalam.. I sie okazuje ze Fan Mini który posiadam robi chyba mniejszy wir :P Testowalam w akwarium 15litrowym. I teraz nie wiem czy jest cos nie tak z tym fan mini czy co?? :mysli:

bo przeznaczenie tego fan mini jest w ramach 30 - 60 l ... i nie wiem co o tym mam myslec. a ja tak sie nie znam
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
karee.. ja mam taki filterek plastikowy , który takim "dziubkiem " wyrzuca pod wąda bąbelki, a nad wodą ma rurkę  z końcówką pobierającą powietrze - tym niby można regulować ale udaje mi się uzyskac większą karuzelkę a nie mniejszą :lol:
A w srodku to to ma jakiś silniczek i gąbkę o której pisałam  :D
Zapisane

kareena

  • Gość
No to na tej zasadzie dziala ten fan mini.. mozliwe ze mialas ten sam. tylko dlaczego mi sie wydaje ze on nie robi jakiegoś wielkiego zamieszania? :mysli: (oczywiscie stosownie do akwa 15 L testowalam na najmniejszym przepływie - 40 l/h). Kurcze jestem w kropce bo nie wiem czy żądac reklamacji czy nie.. wydaje mi sie ze wszystko jest ok, tylko niepokoją mnie te opinie ze to za mocny do 15 L :|

wracając do tego prostego gąbkowego - na innym forum powiedzieli zebym przycięła ten wylot wody, bo on mi zakręca pod kątem prostym, a jak bedzie szedl tylko do góry to zmniejszę ten prąd. Mam nadzieje ze tak rzeczywiscie jest, ale czekam jeszcze az wypowiedza sie inni bo w koncu nic nie tracę a i pospiechu nie ma - musze najpierw poczekac na oswietlenie do tego 15 L :P
Zapisane

Kesi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1705
    • WWW
Mogłaś sobie taki kupić nie było by żadnego problemu
http://www.akwarystyka.sklep.pl/Tropical_Cristal_Baby___244____21
Ja mam w 10l kotniku, żadnej pralki nie robi.

Fan mini się nie nadaje.

Ja nie mam oświetlenia, kotnik stoi na parapecie okiennym. Na dnie nie ma żwiru, aby łatwiej utrzymać porządek. Rośliny posadzone są w doniczkach (strzałka miniaturowa). Luzem pływają moczarka i wgłębka.
Grzałka jest Rester (http://www.rester.pl/) AGN-3, podłączona do termostatu zewnętrznego.
Zapisane

kareena

  • Gość
Będzie gąbkowy :) Na eFeMZecie juz pisalam co i jak :)
Musze szybko przeprowadzic maluchy bo mam wrazenie ze nie jest za czysto w tym ich kotniku (mam niezbyt odpowiedni, bo innego w moim slepie nie ma :? )   W tym tygodniu beda przeprowadzone do new domku :) (woda z ogólnego ofkors)
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Kupiłam dwie nowe bojowniczki - mam nadzieję ze wiecej małych molinezji mi sie nie uchowa :evil:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.06 sekund z 25 zapytaniami.