Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: zakładanie akwarium z bojownikiem  (Przeczytany 8394 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kkathreen

  • Gość
zakładanie akwarium z bojownikiem
« : 2007-05-10, 19:45 »
Mam akwarium 30 litrowe z filtrem aqua el fan mini plus. Mam też dość gruby żwirek i pokrywę z żarówką o mocy 25W. Chciałabym hodować jednego bojownika w tym akwarium. Chodzi mi o to żeby ktoś bardziej doświadczony ode mnie podał mi nazwy roślin (żywych) oraz firmę i model jakiejś dobrej grzałki. Czy potrzebuję czegoś jeszcze? Każda rada jest dla mnie cenna.
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #1 : 2007-05-10, 19:56 »
Bojki uwielbiają gęsto zaroślinnione akwa, a nie mają tendencji do demolowania roślin. Mogą być to zatem tez rośliny ze słabym systemem korzeniowym, które sie szybko i dobrze namnażają (cabomby, moczarki itp)

co do zapotrzebowania to  jeszcze filtr byś potrzebowała do akwa oprócz grzałki. modeli niestety nie podam, bo najnormalniej nie pamiętam :)

w takim litrażu możesz dać tez kilka otosków czy maleńkie kiryski (niestety małe gatunki są trudno dostępne), niemniej jeśli będzie dużo roślin a nie będziesz bojka przekarmiać to można pominąć ekipę przydenną.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

kkathreen

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #2 : 2007-05-10, 19:59 »
Filtr już mam, pisałam o tym w poprzednim poście.

No tak, to już wszystko prawie wiem :) Szukam jeszcze tylko tej grzałki bo cóz, z netu można się więcej dowiedzieć niż w sklepach zoologicznych. Niestety, przekonałam się jak to jest gdy sprzedawca się nie zna a chce zarobić :/

Jeszcze prosiłabym kogoś zeby mi powiedział jaki pokarm dla bojownika oprócz żywego. Płatki? Ale z jakiej firmy i jaki rodzaj? Chodzi mi o dokładną nazwę.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedz #2 : 2007-05-10, 19:59 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #3 : 2007-05-10, 20:02 »
są specjalne płatki dla bojków :) nie trudno je dojrzeć :) bojek na etykiecie :) nazwy standardowo nie pamiętam ale zaraz zajrzę na stronkę.

generalnie to dobrze by pokarm nie opadał za szybko na dno, to wtedy chętniej jedzą a i mniej śmietnika na dnie sie robi.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

kkathreen

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #4 : 2007-05-10, 20:05 »
O to dobrze że są specjalne płatki dla bojowników :) Szukałam już na innych stronach czegoś więcej o bojownikach ale wszędzie się powtarzają a ja potrzebuję kilku wskazówek.

Jaka moc tej grzałki powinna być do takiego 30l akwa?
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #5 : 2007-05-10, 20:08 »
najlepiej kup z termostatem, wtedy nie trzeba sie tym martwić :)

są takie niewielkie, krótkie (miałam w małym akwa póki miałam bojka). nie dość że nie rzuca sie w oczy to działa jak należy. termostat to dobra sprawa :) (szkoda żeś nie bliżej to bym Ci dała, mam chyba jeszcze z 3 grzałki w domu :D)

co do bojków to jedna uwaga techniczna:
montując osprzęt czy wstawiając kamienie czy groty zadbaj by szczeliny między nimi a ściana były dostatecznie małe, lub duże. Bojki potrafią się tam wciskać no i rybka może sie utopić...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

kkathreen

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #6 : 2007-05-10, 20:12 »
Szkoda, szkoda. Ale w Lublinie znam 2 sklepy zookogiczne w których sprzedawcy co prawda kompletnie się nie znają, ale za to sprzedadzą mi wszystko co tylko zechce. Oczywiście najpierw się na forum wyedukuję i dopiero pójdę kupić co trzeba.

A jakiś termometr do tego też jest potrzebny?

A taki grubszy żwirek może byc? Bo mam taki 16mm i nie wiem czy nie będzie zły.
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #7 : 2007-05-10, 20:22 »
bojki nie podjadają z dna za zwyczaj zatem żwirek nie jest aż tak istotny, najlepiej jednak by był ciemny

a co do termometru to są takie naklejane na akwa, to wystarczy :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Darkman

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #8 : 2007-05-10, 21:31 »
Jeszcze a'propos żarówki którą masz. Jeżeli potrafisz to zmień ją na świetlówkę - taka płaska żarówka z gniazdem pinowym. Najczęściej można ją spotkać w akwariach hexagonalnych - zobaczysz jak wygląda. Ja normalnie kupiłem takie oświetlenie w akwarystycznym - poszedłem na łatwiznę i kupiłem gotowy zestaw - przyklejony na klej silikonowy do pokrywy - koszt ok 70 zł. Zwykła żarówka emituje ciepłe żółte światło - zbliżone wartością do słonecznego (825). Świetlówki dają białe - bardziej zimne światło (840). Przy żarówce roślinki słabo rosły, a glony wręcz odwrotnie. Jak zmieniłem oświetlenie to wszystko wróciło do normy. Teraz mój Bojek mieszka w 60l, a kiedy był w 25l to jako towarzystwo miał 3 Kiryski albinosy i 2 Krewetki Filtrujące. Teraz w 25 mieszkają Kiryski i 5 krewetek - ale to już po za tematem.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedz #8 : 2007-05-10, 21:31 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #9 : 2007-05-10, 21:38 »
co do krewetek z bojkiem. początkującej bym jednak nie polecała (choć tez o tym pomyślałam) bo jeśli nie mają dość kryjówek mogą skończyć jako obiad, a to dość kosztowny posiłek ;)

niemniej to tez idea :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

kkathreen

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #10 : 2007-05-11, 15:12 »
Nie, krewetek nie będzie tylko sam bojownik. Może jeszcze jakieś kiryski, ale nad tym się jeszcze zastanowię.

Darkman, mam pokrywę plastikową z normalną żarówką. Dałoby się na miejsce tej żarówki wstawić świetlówkę o jakiej mówisz?
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #11 : 2007-05-11, 16:16 »
Tak, ja właśnie tak zrobiłem. Kupiłem taki zestaw w akwarystycznym. Zapłaciłem 70 zł, ale wiem, że żądają też 120 zł za to samo. Takie zestawy montowane są w akwariach Hexagonalnych - jak pisałem wyżej - to żebyś wiedziała jak wygląda i żeby nie wcisnęli Ci jakiegoś chłamu. Żarówkę się odcina - razem z jej obudową - tak żeby powierzchnia była w miarę płaska i do tego przyklejasz ten nowy zestaw na klej silikonowy. Twoje akwarium będzie bez pokrywy ok 24 godzin - aż klej wyschnie. Ja przykleiłem takie specjalne zaczepy, które były w zestawie - i dopiero w to włożyłem oświetlenie (ta świetlówka jest w obudowie - taki klosz)
Zapisane

kkathreen

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #12 : 2007-05-11, 16:33 »
No dobra, spróbuję to zrobić.

A jaką dobrą grzałkę poleciłbyś mi to takiego akwarium?
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #13 : 2007-05-11, 16:38 »
Wiesz ja mam grzałkę z termostatem Aquael 25 W. Sądzę że do takiego akwarium wystarczy - ale zapytaj innych. Ja zajmuję się akwarystyką od ok. 2 lat i nadal się uczę.
Zapisane

kkathreen

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #14 : 2007-05-11, 18:10 »
Od 2 lat... Ja od troche ponad miesiąca. Właściwie już jakieś 6 tygodni. I dałam się nabrać na 2 welony w 30 litrowym akwarium które zachorowały i niestety nie udało się ich uratować... Dopiero teraz pogadałam tutaj na forum i więcej wiem niż powiedział mi sprzedawca w sklepie, który był całkiem niekompetenty i wiem wiecej niż napisali w książce którą kupiłam.

A rośliny w takim nowozałożonym akwarium posadzić od razu przy zakładaniu wszystkiego czy dopiero po 2 tygodniach przy wpuszczaniu rybki?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedz #14 : 2007-05-11, 18:10 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #15 : 2007-05-11, 19:00 »
najpierw woda, potem rośliny na końcu rybka :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

kkathreen

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #16 : 2007-05-11, 19:29 »
Pao, dobrze, ale ile dni przed wpuszczeniem rybki zasadzić rośliny?

Wiem, że jestem denerwująca, ale wolę spytać niż zrobić cos nie tak.
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #17 : 2007-05-11, 20:55 »
najpierw niech sobie woda dojrzeje, zatem filtr niech działa i tyle :)

na suplementach do wody sie nie znam, bo nie używam.  w każdym razie potem dodajesz roślinki i niech sobie z dwa tygodnie do czterech sie to tak ustoi. oczywiście filtr cały czas działa :)

czas jest w dużej mierze uzależniony od jakości wody, zatem nie podam dokładnego czasu, ale dwa tygodnie to minimum. choć zaleca sie 3 :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Darkman

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #18 : 2007-05-11, 21:57 »
O ile się nie mylę to musisz pamiętać, że Bojownik woli dojrzałą wodę i bez ostrego ruchu. Ustaw sobie filtr tak, żeby mniej więcej filtrował przez godzinę tyle wody ile jest w akwarium - na każdym filtrze jest napisane jakie są jego możliwości.
Zapisane

kkathreen

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #19 : 2007-05-12, 09:17 »
No dobra, ale ten filtr jest z napowietrzaczem. Odmontować chyba trzeba ten napowietrzacz, bo bojowniki o nie potrzebują o ile się nie mylę?
Zapisane

Darkman

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #20 : 2007-05-12, 09:23 »
W zasadzie tak - chyba . U mnie nie było takiej sytuacji - bo miał towarzystwo
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedz #20 : 2007-05-12, 09:23 »

kkathreen

  • Gość
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #21 : 2007-05-12, 09:57 »
Mój raczej będzie sam, może z tymi kiryskami ale to nic pewnego.

Jaki kolor miał Twój bojownik?
Zapisane

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #22 : 2007-05-13, 17:15 »
zdaję się że każda rybka potrzebuje powietrza.....
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: zakładanie akwarium z bojownikiem
« Odpowiedź #23 : 2007-05-13, 20:34 »
bojownik oddycha  powietrzem atmosferycznym dlatego tez nie cierpi przeciągu i może sie przeziębić. to jedna z niewielu rybek które można utopić.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.066 sekund z 27 zapytaniami.