Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Rajdy  (Przeczytany 2456 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Zuzika

  • Gość
Rajdy
« : 2004-10-10, 21:30 »
No więc ostatnio sporo rozmyślam sobie o mojej konnej przyszłości no i zainteresowały mnie rajdy :D w Świecie Koni przeczytałam raz artukuł o rajdach i tak sobie myślałam że to mogło by byc to co chiałabym robic, troche czytałam w necie, ale chciałabym usłyszeć od was co o nich myślicie, jak to jest i ogólnie co i jak. Może ktoś kiedys startował? A no i tak pozatym jest to 'dyscyplina' konna do której Pufa nadaje sie tak na moje oko całkiem nieźle (odważna i wytrzymała). No wiec czekam na opinie, (a no i sory jeśli był juz taki temat, troche patrzyłam w archiwum ale moze przeoczyłam :roll: )
Zapisane

Kamelia

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #1 : 2004-10-10, 21:34 »
ja byłam we wrześniu jako luzaczka i mi się to straszliwie spodobało tak że w maju jadę ze swoim mamutem :P
Zapisane

Zuzika

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #2 : 2004-10-10, 21:39 »
wow super! Napisz cos o tym jak było, jakie przygotowania, bo wiem ze przed takim startem oraz po badaja dokładnie konia, a i czy kon musi mieć do tego jakieś specjalne zdolności? :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Rajdy
« Odpowiedz #2 : 2004-10-10, 21:39 »

Euphoria

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #3 : 2004-10-10, 21:42 »
Kamelia no..nastepna..co wy z tymi mamutami macie...:P Mamut prawdziwy jest tylko jeden !!!!!! :P
A rajdy pewnie fajne, tylko wygodne siodło by się przydło ;P
Zapisane

Cieciorka

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #4 : 2004-10-10, 21:54 »
Tam gdzie ja byłam, to był organizowany rajd (ja nie jechałam) i miało to być tak, że sobie jechali na konikach, a niedaleko traktor z przyczepą :) no i w tej przyczepie było parę osób i jak tamte jeżdżące się zmęczyły to szły do przyczepy spać i tamte "wolne" wsiadały.
Co do siodła, to wydaje mi się, że musi być wygodne, bo np. po kulbace to nogi nie chcą się złączyć potem  :wink:
Zapisane

Zuzika

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #5 : 2004-10-10, 21:58 »
słyszałam ze wszechstronne najlepsze, jeśli se myle to mnie oświecie :lol:
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #6 : 2004-10-10, 22:20 »
Cieciorka, Ty piszesz o rajdzie turystycznym, a Zuzice chodzi o sport ;)

Nie bardzo znam sie na rajdach, ale na pewno trzeba konia przygotowac do startu, pracowac nad wytrzymaloscia, kondycja. Kon musi byc zdrowy, przypuszczam, ze podkuty obowiazkowo, no i  z natury wytrzymaly.
Zapisane

Zorba

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #7 : 2004-10-10, 22:55 »
mi sie podobaja rajdy dlatego w przyyszlosci bede chciala siev tym zająć:)
Zapisane

Zuzika

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #8 : 2004-10-10, 22:59 »
nom rajdy to jest to :wink: a no i czy na tych rajdach są takie przeszkody terenowe? mozna ich jakoś uniknąć (Pufa niezabardzo nadaje sie do skoków) moze jest jakis rodzaj bez przeszkód? a jak juz są to spore jakies?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Rajdy
« Odpowiedz #8 : 2004-10-10, 22:59 »

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Rajdy
« Odpowiedź #9 : 2004-10-11, 07:49 »
główna strona rajdowa to www.endurance.pl , także www.galop.pl .... na mojej też jest sporo na temat tego co się bada, jak itd.... trening konia to jest poprostu praca zazwyczaj interwałowa w terenie ale jak zaczynasz jeździć rajdowo to koniec z przejażdżkami po lesie a cały czas pracujesz nad wyrobiniem u konia wykroku, pilnowaniem tempa, uczeniem konia chodzenia na dużym tętnie, i obowiązkowo jazda ze stetoskopem ;) musisz mieć dystanse pomirzone i w tych samych miejscach po tym samym odcinku za każdym razem mierzysz tętno dla konia, to bardzo ważne by tego pilnować...
minimalny dystans na zawodach to do 39 czy 40km ale zazwyczaj robią 32...przy tej klasie nie ma żadnych ograniczeń co do wagi jeźdźca - potem już jest waga minimalna razem ze sprzętem i o ile się nie mylę musiałabyś z nim ważyć min 75kg
na bramkach jest mierzone oczywiście tętno, ruch konia, perystaltyka jelit, wypełnienie naczyń, spojówka, odwodnienie coś tam jeszcze na dziąśle się bada....nie pamiętam już jak to się zwało....no i cóż...włąściwie żeby rajd przejechac dobrym tempem to te 32km przykładowe musisz przelecieć najlepiej w jakieś półtorej godzinki...tak żeby wypadowa tempa wyszła min 20km/h....oceny za stan konia przed startem są porównywane z ocenami po badaniu końcowym które odbywa się max zazwyczaj 15min po przyjechaniu na metę i te 15min jest doliczane do czasu więc to taka taktyczna rozgrywka, jak pojechać żeby od razu wejść na bramkę końcową i koń miał jak najlepsze parametry a do tego tak żeby trasę przejechać jak najszybciej....to nie taka prosta sprawa ocenić i rozłożyć siły konia ;) nom i koń musi być dobrze ułożony, musi bez problemu dawać się badać, zaglądać do pyska, dawać oko do badania, nie może być wypłochem, i przedxe wszystkim - szczególnie początkoiwe rajdy pewnie jedziesz wolniejszym tempem....musisz mieć pewność że w momencie kiedy ktoś koło ciebie śmignie galopem koń ci nie wyrwie za nim, nie spadniesz i poradzisz sobie całkowicie z sytuacją bo tam nie będzie miejsca na sentymenty proszę się zatrzymać bo mi konik zacznie wariować....

Kamelia

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #10 : 2004-10-11, 17:42 »
k_cian mówi o takich już poważnych rajdach a u nas są takie regionalne rajdy bardziej dla zabawy gdzie możesz jechać 10, 20, 40 km też masz badania itd do takiej 10 to nie trzeba jakos zbytnio konia przygotowywać chyba że jedziesz tylko po to żeby wygrać a nie dla dobrej zabawy i dla sprawdzenia siebie i konia - ta 10 to taki bardziej oficjalny teren po przygotowanej trasie :)
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Rajdy
« Odpowiedź #11 : 2004-10-12, 07:20 »
przekonłam się sama że jednak miło by było konia nawet trochę do tej 30stki przygotować, wierz mi że to jednak widać potem w parametrach konia....poprostu szkoda zwierzaka....

mówię tutaj też jak najbardziej o zawodach regionalnych bo tylko na takich miałam okazję startować, a reguły rajdów długodystansowych są takie same na ogólnopolskich i na regionalnych, jedynie niewielkie odchylenia sąco do ilości bramek wet, do ilości podejść do bramki z czego najczęściej 2 próby wejścia na lotną i jedno na końcową, czy tam właśnie długości trasy....szczerze powiedziawszy najkrótszy dystans z jakim się spotkałam jak dotąd to było 28?km chyba tak, ale napewno nie 10, bez przesady, na zwykłych terenach walimy do 20 km , to chyba tylko jakieś podwórkowe zawody dla szkółkowców co po 10km trasa ma.... :?

Kamelia

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #12 : 2004-10-12, 16:36 »
była 10 i nie było żadnyhc bramek na trasie tylko jedna już po
Zapisane

ananas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2182
  • Fanatyk Łóżka Sprężynowego
Rajdy
« Odpowiedź #13 : 2004-10-12, 19:45 »
eee wg. mnie rajdy to bardzo fajna sprawa, ale faktycznie wymaga dużo pracy, jak zresztą każdy sport :)   a czy w polsce jest cos kolwiek powrzechnie wiadomo o tworze zwanym TREC ?? bo to też mi się fajne wydaje...
Zapisane

Zuzika

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #14 : 2004-10-12, 20:13 »
wiem ze z tym duzo roboty, niezamierzam startowac dzis , za miesiąc czy za rok ale takie przygotowania mogłabym zacząć, pogadam może z wetem bo mam znajomego, wogóle pozbieram sobie informacje, jagby co kcian to moge sie ciebie pytać czasem o cos na gg? Bo wiem ze znasz sie na tym dobrze, a wogóle napisz o tym jak zaczynałaś. Aha no i co z tym stetoskopem? gdzie można nabyc taki? no i cena jaka bo wątpie żebym mogła od kogo pożyczać na te treningi, musze sobie wszystko zaplanować i wogóle dobrze by było gdybym przed rozpoczęciem czego kolwiek wiedziała juz wsyztsko dokładnie :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Rajdy
« Odpowiedz #14 : 2004-10-12, 20:13 »

ananas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2182
  • Fanatyk Łóżka Sprężynowego
Rajdy
« Odpowiedź #15 : 2004-10-12, 20:18 »
ja może i chciałabym zacząć się kiedyś właśnie przygotowywać, ale jako że Okusia z którą chciałabvym sie w to bawić ma ze 4 latka, i chybanie bardzo na razie, póki nie pozna co się w terenie robi i  jakie koga wyniknąc niespodzianki :)
Zapisane

Cieciorka

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #16 : 2004-10-12, 20:33 »
Cytat: Wiedźma
Cieciorka, Ty piszesz o rajdzie turystycznym, a Zuzice chodzi o sport ;)



Aha, pardon. Jak zwykle coś mi się myli
Zapisane

Zuzika

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #17 : 2004-10-12, 21:05 »
Ja chciałabym w przyszłości startować na Pufie ona ma 7 latek czyli kon doświadczony, niewgłowie jej wygłupy ale rzeczywiście musze zobaczyc jak bedzie reagowała na inne konie żeby niechciała sie bron boże ścigać,zresztą Pufa jest spokojna, zadko kiedy sie płoszy, nieboi się byle czego no i tak według mnie to ejst wytrzymała, wiec raczej nadaje się, może kcian nam powie jakie konie najlepiej spisują się na takich rajdach :D
Zapisane

Scotia

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #18 : 2004-10-12, 21:14 »
W koniu polskim było dużo artykółów o rajdach
jak kupujesz :P
koń musi mięć kondycję  mój jest jak emeryt
no i ty musisz mieć kondycję
to nie jest teren po płaskim terenie
nawet kilkugodzinna jazda na maneżu tego nie zastąpi
trzeba trenować
a żeby trenować trzeba mieć gdzie
nie wiem ale pod wrockiem nie ma gdzie same kamienie
Zapisane

Zuzika

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #19 : 2004-10-12, 21:32 »
jo miejsca to ja się niemartwie bo na wsi mieszkam wiec mam gdzie jeździc, konia polskiego niekupuje ale mogłabym pożyczyć do przeczytania, a i mam  pytanie w jakim przedziale wiekowym startują osoby? Podejzewam że jeśli miałabym stratować to tak za 3 lata, prawdopodobnie wtedy Pufa będzie juz moja, a i jeszcze jedno trzeba byc zrzeszonym do rajdów?
Zapisane

Scotia

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #20 : 2004-10-12, 21:39 »
w regionalnych chiba ni trza
a co do wieku to też chyba można w koniu była taka dziewczyna wyglądała na trzynaście
no ale koń bez przygotowania ani rusz
Zapisane

Forum Zwierzaki

Rajdy
« Odpowiedz #20 : 2004-10-12, 21:39 »

Zuzika

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #21 : 2004-10-12, 21:52 »
wiem że trzeba naprawde pożądne przygotowanie, raz w świecie koni był artukuł o rajdach tam było sporo o przygotowaniu badajże na 40 km, sporo roboty z koniem ale się opłaca :) tylko narazie to ja zbyt wiele robić niemoge bo Pufa to nie mój kon więc tu decyduje ktoś inny, ale mysle że kiedys napewno spróbuje wystartować niech tylko Pufa bedzie moja a wtedy zajme sie tym napoważnie, bo narazie to są tylko moje takie przemyślenia, zbieranie informacji, chce sie rozeznać, zobaczyc czy wogóle ja i koń sie do tego nadajemy, czy finanse sie nadaja i tak ogólnie, bo chciałabym kiedys wystartować na akis zawodach, zmeirzyc się z innymi i zobaczyc jak to jest na takich prawdziwych profesjonalnych zawodach ;)
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Rajdy
« Odpowiedź #22 : 2004-10-12, 23:03 »
jedynie do klasy L można być niezrzeszonym, a nawet na regionalnych - tak samo inne dyscypliny - powyżej najniższej klasy nie trzeba mieć zrzeszenia....
nie jestem pewna ale wiek chyba większej różnicy nei robi, tak czy siak na zawody musisz mieć kartę identyfikacyjną konia lubv paszport pzj'tu, z zaświadczeniami od weta że koń może być dopuszczony.... musisz sama mieć ubezpieczenie w grupie ryzyka wyścigi konne czy tam rajdy długodystansowe - różnie to jest no i kartę zdrowia sportowca na jazdę konną
koń minimum na klasę L musi mieć 4 lata i to jest już dobry wiek żeby zaczynać, na wyższe dystanse konie muszą być już starsze odpowiednio
jeśli chodzi o koszty...łącznie min 200zł napewno wyjdzie jak nie więcej, zależnie jeszcze ile dojazd

jeżeli chcecie coś poczytać to albo vademecum rajdowca ewy szarskiej sobie zamówcie albo poczytajcie sobie jej artykuły TUTAJ

w treningu rajdowym trzeba uwzględniać najróżniejsze tereny bo trasa rajdu prowadzi często i przez drogi asfaltowe, przeż żwirowe, szutrowe, podmokłe...często pokonywanie są jakieś przeszkody wodne....zależy co gdzie i jak

Amazonka

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #23 : 2004-10-12, 23:10 »
W KiR był drukowany cykl artykułów o przygotowaniu konia do rajdów: krok po kroku.
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Rajdy
« Odpowiedź #24 : 2004-10-13, 07:10 »
amazonka....a do czego ja link dałam przepraszam cie bardzo?czytanie ze zrozumieniem tudzież lenistwo ;)

Amazonka

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #25 : 2004-10-13, 16:36 »
?
Mówiłaś o "Świecie Koni" - to jak na razie nowość i jeszcze nie mieli kiedy wydać całych cykli artykułów.
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Rajdy
« Odpowiedź #26 : 2004-10-13, 16:47 »
przepraszam bardzo ale nie wspominałam nigdzie o świecie koni - chyba jednak problem z czytaniem ze zrozumieniem ;) a strona którą podlinkowałam zdecydowanie należy do koni i rumaków i zdecydowanie wyraźnie widać ten napis - wielkie czerwone konie i nieco mniejsze szare rumaki hehe

koniulka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2541
Rajdy
« Odpowiedź #27 : 2004-10-13, 16:53 »
Cytuj

jeżeli chcecie coś poczytać to albo vademecum rajdowca ewy szarskiej sobie zamówcie albo poczytajcie sobie jej artykuły TUTAJ

Amazonka, najedź na słowo TUTAJ i zobacz co ci sie wyświetli... ;)
Zapisane
Na zawsze w naszych sercach...

Forum Zwierzaki

Rajdy
« Odpowiedz #27 : 2004-10-13, 16:53 »

Zuzika

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #28 : 2004-10-14, 20:45 »
kcian dzięki za link :wink: dodałam do ulubionych to sobiem poczytam, z tego co czytam to rajdy wydają mi się dyscypliną do której trzeba najwięcej przygotowań, badań i wogóle takich formalności ale jakoś mnie to niezniechęca :lol: kto wie co z tymi moimi rajdami kiedyś będzie :)
Zapisane

Kamelia

  • Gość
Rajdy
« Odpowiedź #29 : 2004-10-16, 17:44 »
w końskim targu była też seria artykułów ale beznadziejna pod tym względem że lista rzeczy "NIEZBĘDNYCH" miała w sobie 2 krzesła, składane własne boksy i różne takie :P
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.103 sekund z 31 zapytaniami.