Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Bardzo brudny koń  (Przeczytany 3492 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Cathycash

  • Gość
Bardzo brudny koń
« : 2005-03-07, 16:21 »
Od kilku (nastu? ;) ) lat jeżdzę na wieś, a mianowicie do Lipin. Moja rodzina ma tam stajnie. Mam tam swoją ukochaną siwunię, oprócz tego są jeszcze dwie klacze i źrebka (mała Siwuni ;)).
Ale nie o tym chciałam mówić.

Niedaleko mieszka człowiek, który trzyma klacz. A właściwie już szkapinę... nie jest najmłodsza, niby dobrze odżywiona ale STRASZNIE BRUDNA. Warunki w boksie ma okropne... brudno, mokro i smierdząco....

Czy ja mogę coś zrobic? Porozmawiałam z osobą, która zajmuje się moją Siwą i ona byłaby w stanie codziennie chociaż raz zajrzeć i doglądnąć klaczy, ewentualnie posprzątać.

Właściciel nie jest już najmłodszy ale klaczy - sprzedać nie chce....

Nie wiem co robić, szkoda mi konia....

No a właściwie JAK w zimie umyć bardzo brudnego konia? ja ograniczałam się do czesania, no i obcinania kopyt (miała płetwy a nie kopyta!) bo przecież żadnych kąpieli w taki mróz robić nie bedę. Czy macie jakieś rady?

Niestety szczotkami takiego brudu wyczyścić się nie da - jedynie wierzchni.

Co mogę dla niej zrobić w zimę? A moze poczekać do lata?
Bo do właściciela cierpliwości nie mam... sprawia wrażenie jakby sam siędawno nie mył, a co mówić o koniu...  :grr:
Zapisane

MrOcZnA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 251
  • GrEeN DaY
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #1 : 2005-03-07, 17:56 »
wiesz w zimie to go pod wodą umyć nie morzesz jedynie po trochy wydrapać to wszystko a koń to bez przesady za czysty terz być nie może.... zrób co sie da a potem poczekaj do lata....... a gdzie dokładniej znajduje sie ta stajnia... jakiś punkt oriętacyjny :D
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #2 : 2005-03-07, 18:02 »
heh czysty jak czysty on jest dosłownie OGÓWNIONY... heh..

heh nie wiecie gdzie są Lipiny heh, w Lubuskim. Ryki, Dęblin, Łuków, Adamów?  :mysli:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Bardzo brudny koń
« Odpowiedz #2 : 2005-03-07, 18:02 »

Euphoria

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #3 : 2005-03-07, 18:17 »
domyslam się jak to wygląda. Pewnie najgorzej stawy skokowe;) Latem mozna spróbować kąpać, choć wiejski koń nie przyzwyczajony. A zimą bierzesz wiadro CIEPŁEJ wody, jakiś szampon i szczotkę-ryżową i plastikową najlepiej. Solidnie namaczasz kawałek cielska:P Zostawiasz na trochę przychodzisz i szorujesz i znów solidnie namaczasz to samo i po paru razach sklejki zeskrobią się. Dużo pracy, ale przynajmniej część może uda ci się doczyścić. No a potem to już tylko dbać, żeby nie doszła znów do takiego stanu ! Praktykowałam to jak w stajni zarabiałam na jazdę 'pracą'. Właśnie często miałam domywać stawy skokowe...

Pozdrawiam i życzę powodzenia i cierpliwości duuuużo:>
Zapisane

Kozica

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #4 : 2005-03-07, 18:48 »
Cytuj

A zimą bierzesz wiadro CIEPŁEJ wody

no ale trzeba mimo wszytko uważać, zdrowie najważniejsze... a powoli powoli jakoś to zejdzie przy kolejnych czyszczeniach w końcu... a boks musi mieć oczywiscie dobrze poscielony, no bo w kółko w sumie to samo by było... odpowiednie ścielenia i praktycznie znika problem zaklejek
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #5 : 2005-03-07, 18:55 »
heh tylko jak to wytłumaczyc temu facetowi :(
Zapisane

MrOcZnA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 251
  • GrEeN DaY
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #6 : 2005-03-07, 19:31 »
no tak ale czy nie lepiej byłoby nie ryzykować powikłaniam po "kompieli" w ciepłej wodzie......a poczekać do wiosny arz zakleje odejdą razem z sierścią............ przeciesz to konia boli jak sie tak go drapie......... przynajmniej tak mi to tłumaczyli gdy prubowałam "rozdrapać taki problem" nie męczmy go!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nic mu nie bedzie u mnie w stajni terz tak jest....................gdzy jurz do takiego czegoś dojdzie.................a jak koń nie chodzi pod siodłem ani nie pracuje to po co to wszystko............. tylko BOKS SPRZĄTNOĆ wystarczy!!!!!!! a problem sam zniknie gdy zrobi sie ciepło! :)  :D
Zapisane

Euphoria

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #7 : 2005-03-07, 20:17 »
mroczna od zmoczenia takiej powierzchni raczej nic sie nie stanie :]]] milo ze u was takie czyste konie :>
i nie każę drapac niewiadomo jak. chyba nie zrozumialas...
Zapisane

MrOcZnA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 251
  • GrEeN DaY
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #8 : 2005-03-07, 21:02 »
tylko wiesz jak jest jedna osoba na dwadzieścia koni..... z ograniczonym czasem i innymi obowiązkami to niewiem czy byś dała rade czyścic karzdego z tej dwudziestki dwa razy dziennie (nie karzde są jeszcze nauczone bo są za młode...a nawet młode sie brudzą) zwłaszcza jerzeli one same sobie radzą........ no to poco wypuścic na śnieg niech sie wykula :lol:  i bedzie  :wink:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Bardzo brudny koń
« Odpowiedz #8 : 2005-03-07, 21:02 »

kasia8989

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #9 : 2005-03-07, 21:06 »
jak to fajnie brzmi : niech się wykula i będzie. niezle mroczna: kuniu wykulaj sie!! brudny jesteś!!
Zapisane

Euphoria

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #10 : 2005-03-07, 21:38 »
jezu.... to jak jest jedna osoba i ma ogrniczony czas i obowiazki to chyba jest niepowazna ze ma 20 koni ?!?!?! czy ty widzisz co ty piszesz? :/ ech..
kasia, tez mi sie to podoba...
Zapisane

zakla

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #11 : 2005-03-07, 22:08 »
Najlepiej to konia wogole nie czesac i nie myc, no nie, mroczna?? :roll: Jejciu, jakie podejscie...:| Ja jak jezdze do "mojej" stajni to zawsze kilka konikow dopadne i poczyszcze(a jest tam ich ok.36:)), mimo ze nikt mi nie karze:P

A ta klaczke to ja bym proponowala na razie czesac po calosci, nozki raczej mozna umyc;) No i box sprzatnac:)
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #12 : 2005-03-07, 22:09 »
heh może ja dam jakąś radę - Mroczna, sorry ale naprawdę nie mogę patrzeć na "terz" czy "jurz"....  :?
Zapisane

Euphoria

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #13 : 2005-03-07, 22:14 »
cathy- juz jej kiedys zwrocilam uwage to sie dowiedzialam ze JA CFANIAKUJE :> :diabolik:
Zapisane

MrOcZnA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 251
  • GrEeN DaY
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #14 : 2005-03-07, 22:30 »
czy ja pisze że ich wogule nie czyszcze?! NIE pisze że nie wszystkie sie daja wyczyścić! jeśli miałabym ryzykować pokopaniem czy pogryzieniem to ja dziękuje......... czy nie lepiej pościć takiego konia na pole niech sie w śniegu wytarza i sie same te zakleje odmoczą!! i po kłopocie I NIKT NIE KARZE MI TEGO ROBIĆ!!! chciałam zwrucić tylko uwage na to że jestem tylko człowiekiem i nie jestem w stanie wszystkiego zrobić sama!!!!!!!!!!!!!!teraz w zimie odwiedzam koniki tylko dwa razy w tygodniu i nie mam czasu na wszystko praktycznie to moim głównym zajęciem jest czyszczenie boksów!!!!!! i czyszczenie tych koni które nie sprawiają kłopotów!!!!! i nie myślće że za to jeżdże!!!!!! o nie !!!!! nie mam na to czasu!!!!!!!!!!!!! :?  :grr:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Bardzo brudny koń
« Odpowiedz #14 : 2005-03-07, 22:30 »

kacol

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #15 : 2005-03-07, 22:31 »
Spróbuj  jakoś konia na suchu wykompać  :wink:  ale po kolei 20 cm kwadratowych kompać i odrazu wycierać ale dobrym atutem już jest samo czesanie.
Zapisane

MrOcZnA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 251
  • GrEeN DaY
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #16 : 2005-03-07, 22:35 »
męczy mnie to wszystko już. :bezsilny: ... nie bede sie wam tłumaczyc pisze to co myśle i co wiem.. :eh: ................. :walenie: ...a chyba właśnie po to są takie stronki internetowe do których nie mam żadnych "ale" są OK!! :roll: więc idźmy :impra: i zapomnijmy o wszystkim :wink:  :tuli:  :wink:
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #17 : 2005-03-08, 13:04 »
Co do tego brudnego konika, to niestety, tylko cierpliwa praca szczotka (np. zgrzeblem iglakiem lub jakas twardsza szcota). Stawy mysle, ze ciepla woda w jakis cieplejszy dzien mozna potraktowac. Niestety, to jest robota na co najmniej kilka podejsc.
Pocieszajace jest to, ze teraz kon powinien liniec, to czesc brudu wyjdzie z sierscia ;)
No i trzeba bedzie juz regularnie dbac o czyszczenie i o sprzatanie boksu, nie liczylabym na to, ze wlasciciel sie tym zajmie... Ale jesli Wy sie tym mozecie zajac, a on sie nie sprzeciwia, to juz cos.


Cytuj

i zapomnijmy o wszystkim

Mroczna, Ty raczej idz do porzadnej stajni, zapomnij o tym, czego sie nauczylas w obecnej i przestan ludzi denerwowac.
Zapisane

Euphoria

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #18 : 2005-03-08, 13:38 »
no Wiedźma popieram .. Ale do Mrocznej to chyba i tak nie dotrze neistety... znam takich ludzi z poprzedniej stajni i nie mogę ich zrozumieć. Jak nabędą takiej wiedzy ,to potem już nikt nie jest w stanie ich 'zreformować'.
Zapisane

Newada

  • *
  • Wiadomości: 853
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #19 : 2005-03-08, 14:16 »
Najlepiej teraz nasze islandery linieja juz ale takie straszne miski były że ja nie moge.po czyszczeniu 2 islanderów w sobote buyło mniej wiecej ok pól wiadra siersci jakbym to miała tak przliczyc :P
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #20 : 2005-03-08, 15:08 »
No koniki linieją to prawda. Ostatnio po czesaniu Siwej to ja byłam bardziej siwa niż ona....  :lol:

Porozmawiam z opiekunem mojej Siwej. W kończu on ma do tej klaczy 5 minut drogi - ja 2,5 godziny jazdy z warszawy...  :?

Mam nadzieję, że zgodzi się wysprzątać chociaż raz na dzień jej boks.

A jak brud może zaszkodzić konikowi? Jakieś problemy ze skórą?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Bardzo brudny koń
« Odpowiedz #20 : 2005-03-08, 15:08 »

Kozica

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #21 : 2005-03-08, 15:24 »
stanie na gnoju na pewno w znacznym stopniu szkodzi kopytkom... skórze raczej też, w końcu myślę, że te zaklejki swędzą konia... przypuszczam że mogą być i inne dolegliwosci z tym zwiazane...
Zapisane

kasia8989

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #22 : 2005-03-08, 15:24 »
niom może może zaszkodzić . Różnego rodzaju stany zapalne skóry , grzybice . żagrożenie jeszcze większe niż u mniemytego człowieka :P:P. A mój sie nie leni jeszcze on jest koń podwórkowy i swojego cieplego wygodnego boksu nie lubi:P więc stwierdził że to furto jest ok i nadal mam problem z tą jego piiękną sierścią.
Zapisane

Raven

  • Gość
Re: Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #23 : 2005-03-08, 18:56 »
Cytat: Cathycash

ja ograniczałam się do czesania, no i obcinania kopyt (miała płetwy a nie kopyta!)

Sama obcinałaś klaczy kopyta?? Myślę, że to zadanie powinno należeć do podkuwacza, wymaga nie tylko siły, ale i umiejętności. Przecież od tego, pod jakim kątem zostaną rozczyszczone kopyta, zależy sposób w jaki koń będzie chodził... Ja nie ryzykowałabym samodzielnych prób przycinania kopyta...
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #24 : 2005-03-08, 20:04 »
pierwszy raz naprawdę słyszę żeby koń miał dostać powikłań od zamoczenia nóg i stawów...nawet jeśli to zima...

Cathycash

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #25 : 2005-03-08, 20:07 »
Raven - nie ja same tego nie robiłam, ale asystowałam ;) Robiła to ta sama osoba która robi to mojej Siwuni i reszcie koni w stajni ;)
Zapisane

Euphoria

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #26 : 2005-03-08, 21:18 »
no wiec wlasnie, ja tak namaczalam i wszystkie konie zyja i nic im nie bylo. bez zadnych dereczek itp...
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #27 : 2005-03-08, 21:32 »
ja to będę chyba uważać teraz z chłodzeniem nóg...

Forum Zwierzaki

Bardzo brudny koń
« Odpowiedz #27 : 2005-03-08, 21:32 »

Kamelia

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #28 : 2005-03-09, 11:50 »
a może rzeczywiście spróbować co się da wyczyścić i wywalić ją na zewnątrz to może się sama wymyje przynajmniej w jakimś topniu (chyba że nie lubi :P bo moj się za cholerę luzem nie wytarza chyba ze jest pod siodłem to bardzo chętnie :P) i przedewszyskim poscielić i posprzatać boks i stajnie
Zapisane

BEAUTY T3RROR

  • Gość
Bardzo brudny koń
« Odpowiedź #29 : 2005-03-09, 12:21 »
Eh, w porównaniu z tym przypadkiem to u mnie jest dużo gorzej... Na łące koło lasu jest przyczepiony koń nazywa się Łukasz i gdyby do niego bliżej nie podejść to wygląda jak jedna wielka kupa błota. Ogon ma tak sklejony, co ja mówię, jaki ogon, on nawet ogona normalnego nie ma, to wszystko to kupa błota :( Najgorsze jest to, że on ma właściciela  :grr: I jest dziki... Nie można do niego normalnie podejść, zresztą jak można wymagać normalności od konia, który 24 na dobe jest przypiety na lesnej polance do łańcucha  :grr: Nawet dostepu do wody nie ma... raz na jakiś czas jest przenoszony do innego pomieszczenia (ciekawa jestem jak) Ale żal mi go strasznie... Ale cóz mogę zrobić? Własćiciela nieznam, w okolicy tez nikogo znajomego nie mam, bo to wioska na obrzerzu Tarchomina...
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.127 sekund z 28 zapytaniami.