Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Od czego zaczac  (Przeczytany 1193 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

martaska

  • Gość
Od czego zaczac
« : 2005-09-21, 20:59 »
mam pytanie.
Bede miała w dzierzawie klacz,która wogule nie reaguje na łydki i nie skreca i nie wiem od czego zaczac czy na lonzy czy odrazu wsiadac?powiem ze klacz jest ujezdzona.Jak myslicie?
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #1 : 2005-09-21, 23:27 »
podaj wiecej konkretow, wiek konia itd...btw, jak jest ujezdzona jesli nie reaguje nawet na łydkę?

martaska

  • Gość
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #2 : 2005-09-22, 11:28 »
no wiec jest to klacz 5 lat jes ujezdzona ale...hm jak to napisac...poprostu jest nauczona ze ma chodzic pod siodłem ale nie jest nauczona reagowania na łydke i skrecania.
Ja mysle aby na pierwszy raz wsiasc na lonze
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedz #2 : 2005-09-22, 11:28 »

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #3 : 2005-09-22, 11:49 »
jednym słowem jest w stanie podjeżdżania a nie ujeżdżona, koń ujeżdżony to koń z podstawmi przynajmniej a ten rozumiem tyle że akceptuje ciężar jeźdźca na sobie i nie bryka z tego powodu tak?....na początek prędzej niż lonża jeździec jeden wierzchem delikatnie stosuje pomoce w momencie kiedy inna osoba prowadzi konia, tzn prowadzący rusza z koniem a ty w tym momencie dajesz sygnał do ruszenia stępem, w ten sposób koń zacznie się uczyć kojarzyć te pomoce z tym co robi, potem możesz rzeczywiście próbować troszkę na lonży ruszać stępem, bez kłusowania, potem zaczynać kłusować...a potem to samo jedynie po obwodzie po placu bez kręcenia kółek i jedynie na delikatnych łukach zakręty, musisz przede wszystkim wyrobić ruch naprzód i reakcję na łydkę i balans ciała, na dosiad, jazda do przodu na pierwszym miejscu, pamiętaj o prawidłowym stopniowaniu pomocy przy nauce włącznie z użyciem bata

martaska

  • Gość
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #4 : 2005-09-22, 11:59 »
tez własnie o tym myslałam zebym ja siedziała na koniu a ktos mnie prowadził
Zapisane

trylogia

  • Gość
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #5 : 2005-09-22, 12:28 »
Gdy ujeźdzałam konie z niemcami ... robilismy własnie tak jak pisano wyżej a potem robilismy takie hmm..labirynty ? nie wiem jak to napisac...no ustawialismy rózne przeszkody itp. tak aby kon nie miał szans isć w inną strone niz ty chcesz...no a jeździec musiał uzywać poprawnych pomocy .. aha i staraj sie nie używać wodzy :D za to moooocno łydek....kon bedzie potem chodził bosko na samych łydkach ... a to jest dobre bo jak potem nie bedziesz przykładała łydek kon bedzie nie spokojny i bedziesz sie musiała pilnować ... ale za to jaka radoś gdy kon nie jest zaszarpany ... i chodzi leciutko mioodzio
Zapisane

martaska

  • Gość
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #6 : 2005-09-22, 12:30 »
hehehe witaja na forum :tuli: napewno wezne twoja rade i k_cian do serca
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #7 : 2005-09-22, 12:54 »
trylogia nie żadne mocno łydkami bo koń z czasem zacznie coraz słabiej reagować na łydkę,  pomoce stopniujemy i w szkoleniu idziemy wedle typowej skali treningowej

labirynty...masz na myśli zwykły korytarz? po którym koń może iść tylko do przodu? teoretycznie dobre rozwiązanie ale praktycznie ustawianie korytarza dookoła ujeżdżalni to tylko więcej zachodu, obejdzie się i bez tego bez problemów

trylogia

  • Gość
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #8 : 2005-09-22, 13:11 »
No w sumie masz racje ... ale to tez chyba zależy od tego jakim sposobem itp. ujeźdzamy konie ... ja np. uczyłam sie tak .. ze przez pare dni [w sumie od konia zależało] chodzenia przy kimś [uzywalismy łydek delikatnie] potem już na normalnej lonzy starałam się dawać mocniejsze znaki ... a bez lonży łydki dawało się już normalnie [tz. mocniej]

No a co do korytarzy...hehe taaak duuzo pracy przy tym ... ale niemcy juz tacy są... dbająo wszelkie bezpieczenstwo i robią wszystko dokładnie ... i wogle...no ale trzeba przyznac że konie ujeźdzają dobrze i to nawet bardzo ...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedz #8 : 2005-09-22, 13:11 »

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #9 : 2005-09-22, 13:40 »
to że jesteś niemcem nie znaczy od razu że jesteś dobrym jeźdźcem ;) wierz mi że potrafią naprawdę tragicznie obchodzić się z końmi i takimi metodami próbowac uczyć konie że żal nie powiem za co ściska....

trylogia zawsze, w każdym etapie szkolenia zaczynasz od najdelikatniejszej pomocy, brak reakcji to ją wzmacniasz przez mocniejsze zadziałanie krzyża czy łydek zależnie od tego co robisz aż w końcu wspierasz się tuż za łydką bacikiem uj. najlepiej i pozwalasz dla konia prawidłowo zareagowac na tą pomoc - mam na myśli że nawet jeśli wyrwie zbyt raptownie do przodu jeździec nie powinien w żadnym razie hamować go z miejsca, koń zareagował tak jak tego oczekiwaliśmy - przyspieszył lub zmienił chód na wyższy i został nagrodzony - nikt nie szarpnięciem nie próbował zatrzymać bo to byłaby kara za dobrze wykonane zadanie a dostał pochwałę przy przyspieszeniu na mocniejsza pomoc, praktycznie każdemu konikowi starczają dwie-trzy takie lekcje by załapał ze przyłożenie łydki nawet ciut mocniejsze oznacza przyspieszenie tudzież zmianę chodu na wyższy, jeśli za kolejnym razem nadal się ociąga to znów stopniowo(to zabiera właściwie sekundy kiedy powinniśmy zależnie od potrzeby wystopniować natężenie pomocy)wzmacniamy pomoc aż zareaguje, raz jeszcze podkreślam ze nawet jeśli zbyt mocno zareaguje musimy na to pozwolić bo przytrzymanie za pysk będzie w tym momencie dla konia karą za to co zrobił suma sumarum dobrze, za kolejnym razem już przyłożenie łydki wywoła reakcję jakiej oczekujemy - mówię tu o dodaniu czy przejściu do kłusa - i w ten sposób dochodzimy do tego że koń zareaguje na delikatną łydkę, że będzie ładnie reagował na przeniesienie ciężaru ciała, na działanie krzyża...własnie przez odpowiednie stopniowanie pomocy i nawet początkowo przesadnie stosowane
« Ostatnia zmiana: 2005-09-22, 13:42 autor k_cian »
Zapisane

trylogia

  • Gość
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #10 : 2005-09-22, 15:28 »
hehe nie jestem niemką :)) jestem polką w 100% a uczyłam sie ujeżdżenia przypadkowo z niemcami którzy zdawali na jakaś odznake...no i to tyle.
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #11 : 2005-09-22, 19:34 »
nie twierdziłam że jesteś akurat ty choc tak zabrzmiało, to był przykład, możesz być niemką ale to nie będzie oznaczac że umiesz jeździć...

Princessa

  • Gość
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #12 : 2005-09-23, 23:16 »
K_cian dokladnie. Ja teraz nie chce nikogo obrazac, ale jak bylam na obozie konnym to taka jedna dziewczyna byla z Niemiec. Ja myslalam ze ja ktoregos dnia udusze  :roll: Wedlug niej skoro ona jest niemka to ona potrafi najlepiej jezdzic i zajmowac sie konmi. A wcale tak nie bylo bo zarozumiala byla jak 150 a kazdego konia sie bala czyscic i w galopie nia rzucalo na wszystkie strony :lol: eeh...oczywiscie jakby nie bylo ona kazdego konia chciala kupic ( a przy nich [przepraszam za wyrazenie] srala w gacie :?) i krzyczala na wszystkie mlodsze dziewczyny co one to z tymi konmi wyrabiaja..uhhh makabra  :Oo:
Zapisane

Newada

  • *
  • Wiadomości: 853
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #13 : 2005-09-24, 22:33 »
Prisi ekhem  :P :)  :P  :mrgreen:
Zapisane

kfiatek

  • Gość
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #14 : 2005-09-25, 21:20 »
najgorsi sa zawsze Ci co sobie za duzo o sobie wyobrażają...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedz #14 : 2005-09-25, 21:20 »

Princessa

  • Gość
Odp: Od czego zaczac
« Odpowiedź #15 : 2005-09-26, 18:09 »
hehe Newada za pewne pamietasz te cyrki przy Dryblerze i Bandziorze?? a propos ostatnio bylam w Ochabcach i uclaowalam Drybliego w chrapki od ciebie :P
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.128 sekund z 26 zapytaniami.