Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Ampularia  (Przeczytany 5813 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Misio

  • Gość
Ampularia
« : 2005-07-17, 18:03 »
           Proszę o informacje  i linki o tym fajnym ślimaczku .
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Ampularia
« Odpowiedź #2 : 2005-07-17, 20:05 »
      "Ampularie.
Duze slimaki, kupowane chetnie dla ozdoby. W Polsce jest praktycznie dostepny jeden gatunek z odmianami barwnymi - muszle brazowe lub zolte, cialo ciemnoszare lub bialozolte. Muszla tradycyjna, ksztaltu podobnego jak muszle winniczkow. Dorasta do kilku centymetrow srednicy.
Ampularia jest czesto podejrzewana o zjadanie roslin, jednakze z mojego doswiadczenia nigdy tego nie zauwazylem, albowiem zawsze maja cos do zjedzenia po rybach. Jest to slimak bedacy idealna sluzba sanitarna - zje wszystko z dna i robi to bardzo szybko, w ten sposob nic sie nie psuje, a jego odchody sa malo toksyczne. Niestety glonow nie rusza. Ma tez jedna wade - ma metabolizm prawie 2x tak duzej ryby, wiec trzeba je wliczac w obsade akwarium.
Ampularii nie trzeba likwidowac. Sklada bowiem jaja poza akwarium i mozna je zniszczyc (wykluwaja sie ponad tydzien), zanim wykluja sie mlode. Bocja wspaniala w akwarium z trudem, ale moze zabic Ampularie. Podobnie duze pielegnice (Heros sp. na przyklad nie znosi slimakow i zabije i zatoczka i rozdetke i ampularie, choc te ostatnia z trudem). Ampularia ma bowiem klapke na otwor muszli i kiedy sie chowa, zamyka sie szczelnie. Widzialem jednak jak ryby zabijaja tego slimaka. Heros po prostu zaskakuje go, kiedy jest otwarty (nie zdazy sie zamknac). Za to bocja tak dlugo uderza w skorupe w okolicy zawiasu klapki, ze robi w niej dziure i "wysysa" slimaka. Tak wiec trzeba uwazac, jakie ryby trzyma sie z tymi ozdobnymi slimakami. "

    To cytowałam za innymi. Ja jednak mogę dodać, że zjadają rośliny, szczególnie te o miękkich liściach - tych sztywniejszych nie ruszają.
 a rybki bardzo chętnie obgryzają im różki - szczególnie bojowniki i brzankowate. Ale jak ślimak przyzwyczai sie, to chodzi z rogami schowanymi (skróconymi)
Niestety trzeba mieć do nich tak przykryte akwa, aby nie wydostały się (szpara mniejsza niz średnica skorupy) bowiem bardzo cz ęsto wyruszają na wędrówkę. I jaja też składają poza akwa.
pozdrów-ka
« Ostatnia zmiana: 2005-07-17, 20:08 autor Nefra »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Ampularia
« Odpowiedz #2 : 2005-07-17, 20:05 »

Misio

  • Gość
Odp: Ampularia
« Odpowiedź #3 : 2005-07-18, 08:37 »
             Fajne linki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                Dziękuję !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.047 sekund z 25 zapytaniami.