Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Psie wspomnienia  (Przeczytany 1887 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Psie wspomnienia
« : 2004-09-02, 19:33 »
Ostatnio nurtuje mnie pewna kwestia. Charles Darwin w książce " O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt" dopuszczał możliwość wspominania przez stare psy swoich młodzieńczych lat i pełnych radości spacerów. Moim zdaniem jest to możliwe. Jestem ciekawy Waszych opinii na ten temat.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

golden

  • Gość
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #1 : 2004-09-02, 19:37 »
Psy na pewno moga pamietac to, co bylo w przeszlosci. Pamietaja ludzi, inne zwierzeta, czesto pamietaja rozne sytuacje ktore sie zdarzyly, te mile i rowniez niemile (co objawia sie strachem wobec tego).
Ale czy psy moga tak czasem sie polozyc i myslec o tym co bylo?... nie wiem... :) Ludzie maja czasem nostalgiczny stan, w ktorych wspominaja dawne czasy, ale czy psom tez to sie zdarza? W zasadzie nie mam pojecia...
Dobre pytanie.
Zapisane

malutka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1541
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #2 : 2004-09-02, 19:41 »
Zastanawiałam się kiedyś nad tym,ale mi się wydaje,że tak. Przeczytam tę książkę z ciekawości.
Zapisane
"Bądź takim,abyś nie musiał czerwienić się przed samym sobą" Victor Hugo

Forum Zwierzaki

Psie wspomnienia
« Odpowiedz #2 : 2004-09-02, 19:41 »

Nanami

  • Gość
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #3 : 2004-09-02, 21:10 »
Wydaje mi sie ze psy z pewnością kojarzą sytuacje które spotkały je w przeszłosci i pametają co je po nich spotkało. Na tym takze polega nauka psa - pies pamieta ze dana sytuacja przynosi mu korzysc i warto ją powtarzac w przyszłosci. Pies analizuje sytuacje - jezeli przynosi ona korzysc warto ją powtórzyc, a jak nie trzeba jej zaniechac. Moze samowolnie nie wspominają ich młodzienczych lat, ale w okreslonych sytuacjach pamietają co sie stało poprzednim razem - a to tez w sumie liczy sie jako wspomnienia. Moim zdaniem pies wysnuwa wnioski i zyje chwilą, ale nigdy z pewnoscią nie mysli o przyszłosci  :wink:  Pozdrawiam.
Zapisane

Brifka

  • Gość
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #4 : 2004-09-03, 22:16 »
calkowicie sie zgadzam z moimi przedmowcami :wink:
Zapisane

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #5 : 2004-09-05, 21:13 »
też mi się wydaje, że psy pamiętają to co było. Nie wiem czy wspominają sobie szczęśliwe chwile, ale kto wie. Np. mój pies pamięta swoją siostrę, żadko ja spotyka, ale z żadnym innym psem tak się nie bawi jak z nią.  :)
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

zaba14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3749
  • Mikuś na zawsze w pamięci [*] 27.05.08
    • WWW
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #6 : 2004-09-08, 19:46 »
Ojej ale trudne pytanie :) nie wiem czy pies może wspominac i sama nie wiem co o tym mysleć, ale napewno koajzą chwile jakie były kiedyś ktore były bardzo miłe lub bardzo złe... mój np. po pogryzieniu pa w typie owczarka do dziś to pamięta i pokazuje... pamięta swojego byłego właściciela.. pamieta ze kiedyś tam mieszkał... ale czy go wspomina? czy wspomina wakacje? chyba trudno wejsc w główke psa  :)
Zapisane
Możemy ocenić serce człowieka po tym, jak traktuje zwierzęta- Immanuel Kant

magia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 853
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #7 : 2004-09-09, 11:17 »
Hmm no ja niewiem ale wydaje mi sie to troche bajkowe ze pies wspomina czas kiedy był młody. ale uwazam ze pamieta zeczy ktore sie wydazyly (bolesne itp.) w przeszlosci
Zapisane
sorki za błędy...
www.gangolsena.za.pl

Marta Reks Kiwi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5153
  • Kiwi i Reksio
    • WWW
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #8 : 2004-09-09, 11:52 »
Psy napewno mogą pamiętać- np. szczeniak pamieta swoja mamę którą musiał opuścić, pamieta ludzi ito. Ale czy mogą wspominać??? Myśle ze tak- np Reks często sobie lezy (lub siedzi) ale nie spi- wtedy napewno nie leży bezczynnie tylko sobi mysli o różnych sytuacjach :) ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Psie wspomnienia
« Odpowiedz #8 : 2004-09-09, 11:52 »

Elfi

  • Gość
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #9 : 2004-09-10, 22:20 »
Skoro maja sny, to napewno tez moga wspominac.
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #10 : 2004-09-13, 18:30 »
Cytuj

Psy na pewno moga pamietac to, co bylo w przeszlosci. Pamietaja ludzi, inne zwierzeta, czesto pamietaja rozne sytuacje ktore sie zdarzyly, te mile i rowniez niemile (co objawia sie strachem wobec tego).
Ale czy psy moga tak czasem sie polozyc i myslec o tym co bylo?... nie wiem...  Ludzie maja czasem nostalgiczny stan, w ktorych wspominaja dawne czasy, ale czy psom tez to sie zdarza? W zasadzie nie mam pojecia...
Dobre pytanie.


z klawiatury mi to zdjales, ze tak powiem :)
Zapisane

Zorba

  • Gość
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #11 : 2004-09-13, 21:38 »
mi sie wydaje że tak wspominają pzoatem zgadzam sie z Goldenem
Zapisane

k_lap

  • Gość
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #12 : 2004-11-05, 02:13 »
Jestem pewna, że tak. Kilka dni temu mój Rocky (ma dopiero 3,5 miesiąca i dopiero od 2 miesięcy jest ze mną) leżał sobie spokojnie w kojcu, a w pokoju był włączony telewizor. Nic go nie interesowały dźwięki dochodzące z TV, aż nagle zaczął się Walc Wiedeński i Rocky wyskoczył do telewizora, szczekając na ekran. Biorąc pod uwagę, że jego hodowczyni jest miłośniczką muzyki poważnej, oczywiste jest to, że nie zdarzyło się to przypadkowo tylko przypomniał mu się domek sprzed 2 miesięcy... :lol:
Zapisane

Fretka13

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1460
  • Kochane zwierzaki Albi , Alunia, Atos i rybcie
    • WWW
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #13 : 2005-03-13, 12:31 »
Zdecydowanie tak
Zapisane
Ojcze Świety kochamy Cię bardzo. Jestes jedynym taki Papieżem jakim byłeś innego  takiego nie będzie.!!

SoRkI Za BłĘdY OrToGrAfIcZnE!!!!!!

PoZdRoWiEnIa Od AlUnI, AtOsA , AlBiSiA I RyBeK.

WcHoDzCiE nA mOjEgO bLoGaSkA i ZoStAwCiE KoMcIa

Styka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1735
  • Chester -devil or dog? =P
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #14 : 2005-03-13, 13:19 »
myślę, że mogą... ale jak jest naprawdę one wiedzą najlepiej :)

Forum Zwierzaki

Psie wspomnienia
« Odpowiedz #14 : 2005-03-13, 13:19 »

^kora^

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5706
  • www.sznaucer-kora.dog.pl
    • WWW
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #15 : 2005-03-14, 11:14 »
Tak zdecydowanie

lilek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1989
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #16 : 2005-03-14, 15:30 »
Napewno mają jakieś tam wspomnienia :)
Zapisane

xara

  • Gość
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #17 : 2005-03-14, 17:21 »
Wydaje mi się, że zwierzęta mogą wspominać. Wspominać w sensie przypominać sobie miejsca, ludzi,
kojarzyć je z czymś przyjemnym i nieprzyjemnym itp.

Nie jestem pewna czy mogą natomiast wspominać w sensie abstrakcyjnym, cofać się o kilka czy kilkanaście lat wstecz, przypominać sobie na przykład radosne chwile. Nie jest to jednak niemożliwe choć raczej nieprawdopodobne.
Jak na razie jednak nie bardzo wiadomo jak zabrać się za badanie zwierzęcej świadomości.
Natura zwierząt jest dla nas niepojęta, mimo że od lat ciągle coś badamy, testujemy, przeprowadzamy eksperymenty.
Tak naprawdę pewni możemy być tylko w stosunku do nas samych.
Zapisane

polna_mysza

  • Gość
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #18 : 2005-03-14, 22:37 »
oczywiście ,ze tak
 :roll:
Zapisane

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #19 : 2005-03-15, 10:56 »
Dopuszczam możliwość wspominania u psów. Hmm... nie moge powiedzieć, że jestem o tym przekonana, ale obserwując moją psinę myślę, że jest to bardzo prawdopodobne.
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

Wiedźma

  • Gość
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #20 : 2005-03-15, 12:43 »
Cytuj

Wydaje mi się, że zwierzęta mogą wspominać. Wspominać w sensie przypominać sobie miejsca, ludzi,
kojarzyć je z czymś przyjemnym i nieprzyjemnym itp.

Nie jestem pewna czy mogą natomiast wspominać w sensie abstrakcyjnym, cofać się o kilka czy kilkanaście lat wstecz, przypominać sobie na przykład radosne chwile. Nie jest to jednak niemożliwe choć raczej nieprawdopodobne.

Podpisuje sie pod tym ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Psie wspomnienia
« Odpowiedz #20 : 2005-03-15, 12:43 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Psie wspomnienia
« Odpowiedź #21 : 2005-03-17, 19:28 »
W związku ze wspomnieniami przypomniała mi się chwytająca za gardło relacja wspaniałej Dian Fossey. Otóż zaopiekowała się ona gorylicą górską Coco, która straciła całą swoją rodzinę. Pewnego dnia Coco spojrzała przez szybę na zalesione wzgórza. Nagle poleciały jej łzy i zaczęła płakać. Te wzgórza przypomniały jej rodzinne strony. Nigdy przedtem ani potem Dian Fossey nie widziała płaczącego goryla.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.096 sekund z 27 zapytaniami.